بازدید 1991
۲

میانگین راندمان آب در کشور بسیار پایین است

معاون اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: میانگین راندمان آب در کشور پایین است و به ازای هر متر مکعب آب مصرفی در بخش کشاورزی فقط یک کیلو گرم محصول برداشت می‌شود.
کد خبر: ۱۱۶۶۰۱۴
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶ 01 March 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، شاهپور علایی مقدم، در اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی سراسر کشور، گفت: بنا به گزارش فائو اگر بارندگی کشوری زیر ۱۵۰ میلی متر باشد کشاورزی در آن سرزمین توجیه اقتصادی ندارد، در حال حاضر میانگین بارش جهانی ۸۶۰ میلی متر است که این عدد در ایران ۲۵۰ میلی متر بوده که کشاورزی را سخت کرده است.

وی افزود: در جهان سطح کشت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون هکتار بوده که در ایران این عدد ۱۴ میلیون هکتار است.

علایی مقدم درباره تولید محصولات کشاورزی در جهان، اضافه کرد: میانگین عملکرد دنیا تولید ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تن محصول و در کشور ما ۱۰۶ میلیون تن است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: برنامه‌های مهم کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در ۳ محور اجرای الگوی کشت، دانش بنیان شدن کشاورزی و استخراج داده‌های دقیق از عرصه‌ها و بستر‌های تولید است.

علایی مقدم عنوان کرد: برای اجرای الگوی کشت باید مشوق‌هایی وجود داشته باشد که بهره وران همراهی داشته باشند در این باره ۱۳۰ همت برای اجرای الگوی کشت نیاز است تا میزان تولید محصولات کشاورزی از ۸۲.۵ میلیون تن به ۹۲.۵ میلیون تن برسد.

وی با اشاره به ارتقا بهره وری یادآور شد: میانگین راندمان آب در کشور ما پایین بوده و به ازای هر متر مکعب آب مصرفی در بخش کشاورزی ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم (یک کیلو گرم) محصول تولید می‌شود که این عدد در جهان ۲.۵ کیلوگرم است.

علایی مقدم با اشاره به برگشت محصولات کشاورزی صادر شده عنوان کرد: نبود عدد درست از عرصه و بستر‌های تولید و شناسنامه دار نبودن محصولات و زمین‌های کشاورزی چالشی است که منجر به برگشت محصولات از کشور‌های مقصد شد در جهان مشخصات محصولات اعم از چگونگی تولید کالا‌ها تا بسته بندی در شناسنامه محصولات آمده و کشور‌های مقصد با نگاه به این شناسنامه خرید را انجام می‌دهند. در این زمینه باید کشت هوشمند پیگیری و اجرا شود.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
وقتی در خوزستان با اون گرما نیشکر و برنج اونهم بسیار زیاد می کاریم باید هم وضعمون همین باشه. حتی تو بعضی از مناطق مرکزی هم برنج می کاریم حالا درسته حجم کشت کم هست اما همین مقدار کم هم باید حذف شود.
وقتي كه با آبي كه كلي بابت هزينه شده و ميتوني بريزي تو ليوان و بخوري ميري رفع حاجت و يا سيفون چهار ليتري رو ميكشي ماشين دم در ميشوري باغچه باهاش آب ميدي فرش ميشوري و ... انتظار داري رادمان آب بالا باشه.
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی
وب گردی