بازدید 4399

طرح دولت چین برای پایان جنگ روسیه علیه اوکراین

وزارت خارجه چین امروز جمعه در سالروز آغاز حمله روسیه به اوکراین، «طرح صلح» این کشور برای پایان درگیری‌ها در اوکراین را منتشر کرد.
کد خبر: ۱۱۶۵۳۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵ 24 February 2023

به گزارش تابناک به نقل از مهر، وزارت خارجه چین سرانجام امروز جمعه در سالروز حمله روسیه به اوکراین، طرح ۱۲ بندی خود را برای نحوه پایان‌دادن به جنگ و درگیری‌ها در اوکراین را منتشر کرد.

به گزارش اسپوتنیک،این «طرح صلح» در وب‌سایت وزارت خارجه چین منتشر شده است.

طرح ۱۲ بندی دولت چین برای حل‌وفصل درگیری‌ها و پایان جنگ در اوکراین به شرح ذیل است:

▪️احترام به حاکمیت همه کشور‌ها

▪️پایان‌دادن به تحریم‌های یک‌جانبه

▪️کنارگذاشتن ذهنیت و گفتار «جنگ سرد»

▪️توقف خصومت‌ها و درگیری‌ها

▪️ازسرگیری مذاکرات صلح

▪️حل بحران انسانی

▪️حفاظت از غیرنظامیان و اُسرای جنگی

▪️تضمین ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای

▪️کاهش خطر‌های راهبردی

▪️افزایش صادرات غلات

▪️حمایت از پایداری زنجیره‌های صنعتی و زنجیره تأمین (کالاها)

▪️بازسازی پساجنگ

۲۹ بهمن، «وانگ یی» مدیر دفتر مرکزی وزارت خارجه چین از اعلام موضع این کشور در قبال جنگ اوکراین تا پایان ماه فوریه منتشر خواهد شد.

این مقام ارشد وزارت خارجه چین در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ یادآور شد که در مسئله اوکراین، موضع پکن در حمایت از مذاکرات صلح خلاصه می‌شود. پکن متنی را در مورد موضع خود در مورد حل و فصل سیاسی بحران اوکراین ارائه خواهد کرد و حامی صلح و گفتگو خواهد بود.

بنا به اعلام وانگ یی، در سندی که به زودی ارائه می‌شود موضع چین در مورد اوکراین، پیشنهادات ارائه شده از سوی «شی جین پینگ» آمده است. بنا به این سند حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت باید محترم شمرده شود، اهداف و اصول منشور سازمان ملل رعایت شود، نگرانی‌های امنیتی مشروع جدی گرفته شود و تمامی تلاش‌هایی که برای صلح آمیز بودن باید مورد توجه قرار گیرد، مورد حمایت قرار گیرد.

پیش از این «ینس استولتنبرگ» گفته بود که چین نظاره گر جنگ روسیه علیه اوکراین است و منتظر است تا مسکو در جنگ پیروز شود تا پس از آن گام‌های راهبردی بردارد.

گرچه دولت چین تاکنون به صورت رسمی و آشکارا از جنگ روسیه در اوکراین دفاع نکرده و آن را نیز محکوم نکرده است، «لی ژانشو» رئیس پارلمان چین (کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین) ۱۹ شهریور با سفر به مسکو و در دیدار با روسای فراکسیون‌های دومای دولتی روسیه تأکید کرد چین کاملاً همه اقدامات روسیه در اوکراین برای محافظت از منافعش را درک و از این اقدامات حمایت می‌کند.

وی دراین‌باره افزود: درباره مسائل مربوط به منافع حیاتی روسیه، ما همیشه حمایت خود را اعلام کرده‌ایم. به عنوان مثال در قضیه اوکراین، ما می‌بینیم که چگونه آمریکا و متحدانش در ناتو در حال افزایش حضور خود در پیرامون محیط سرزمینی روسیه هستند و امنیت ملی و امنیت زندگی روس‌ها در خطر قرار می‌دهند. ما همه اقدامات روسیه برای محافظت از چنین منافع کلیدی را درک و حمایت خود را اعلام می‌کنیم.

به گفته این مقام چینی «در مسئله اوکراین، روسیه در بن‌بست قرار گرفته بود، و مسکو با رد قاطعانه این وضعیت، مهمترین انتخاب را انجام داد.»

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری