بازدید 3100
۲

کاهش تعداد گودهای تهران

معاون کنترل و ارتقای کیفیت ساخت‌وساز و امور مهندسین ناظر اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر و برابر آخرین استعلام انجام شده تعداد گودهای شهر تهران به ۱۹۳ پروژه کاهش یافته است، گفت: از این تعداد، ۳۳ گود در اولویت اول ساماندهی قرار گرفته‌اند.
کد خبر: ۱۱۶۲۴۴۳
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳ 03 February 2023

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، مرجانه میری در نشست بررسی ایمنی کالبدی کلانشهر تهران با تأکید بر ایمنی گودها، پل‌ها، ساختمان‌ها و فضاهای زیرسطحی» که از سوی توسط پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت سوانح طبیعی برگزار شد، گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته در راستای شناسایی و ساماندهی گودهای رهاشده سطح شهر تهران را ارائه کرد و گفت:‌ با تشکیل کارگروه اجرای مصوبه ارتقای ایمنی تخریب و گودبرداری‌های ساختمانی شهر تهران تکالیف هریک از سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری تهران مثل معاونت شهرسازی و معماری، معاونت فنی و عمرانی و معاونت مناطق ۲۲ گانه و سازمان مشاور فنی و مهندسی شفاف شده است.

میری افزود: معاونت شهرسازی و معماری مسئولیت شناسایی و اولویت‌بندی خطر گودهای ناایمن و تعیین مالکیت آنها را به عهده دارد، معاونت فنی و عمرانی مسئول کنترل و پایش مستمر وضعیت ایمنی گودهایی است که بخشی از مالکیت یا تمام آن متعلق به شهرداری تهران است و مناطق ۲۲گانه باید نسبت به رفع خطر سایر گودهای ناایمن رهاشده تحت نظارت عالیه سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران اقدام کنند.

وی درباره مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در خصوص گودهای ساختمانی گفت:‌ در این زمینه، شناسایی و پایش گودهای رهاشده و پرخطر، پیاده‌سازی سامانه شناسایی گودهای ویژه (پرخطر و رهاشده) سطح شهر تهران و انجام تکالیف محوله به معاونت شهرسازی و معماری در اصلاحیه مصوبه است.

معاون کنترل و ارتقای کیفیت ساخت‌وساز و امور مهندسین ناظر اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران درباره شناسایی و پایش گودهای رها شده نیز گفت: تا سال ۱۴۰۰ اطلاعات ۲۹۹ گود رها شده سطح شهر تهران براساس آمار واصله از مناطق، معاونت فنی و عمرانی و شورای اسلامی شهر تهران جمع آوری شد، تا شهریور ۱۴۰۰ تعداد ۲۴۹ گود رهاشده و ۳۲ گود بسیارپرخطر توسط مشاور شناسایی و اعلام شد و با پیگیری‌های صورت‌گرفته و اقدامات مناطق، تا آبانماه ۱۴۰۰ تعداد گودهای رهاشده به ۲۰۵ و گودهای بسیار پرخطر به ۲۳ گود کاهش یافت.

میری ادامه داد: به منظور بروز رسانی آمار در اردیبهشت ۱۴۰۱ از مناطق مجددا استعلام شده است و در حال حاضر تعداد گودها به ۱۹۳ پروژه کاهش یافته که تعداد ۳۳ گود در اولویت اول ساماندهی قرار گرفته‌اند. معیارهای اولویت‌بندی گودهای رهاشده شامل عمق گود، فاصله دیواره گود تا گذر، وضعیت پروانه ساختمانی، مساحت گود، مدت رهاشدن عملیات ساختمانی، وضعیت پایدارسازی گود، مشارکت شهرداری در پروژه و ... است.

وی به دسته‌بندی گودهای ویژه یعنی پرخطرو رها شده و گودهای دارای پروانه و فاقد پروانه پرداخت و خاطرنشان کرد: گود ویژه پرخطر فاقد سازه نگهبان است و گود ویژه رها شده در مرحله گودبرداری عملیات ساختمانی و پیش از اینکه دیواره‌های گود طبق نقشه‌های مصوب به صورت ایمن یا دائمی پایدارسازی شوند، متوقف و رها شده است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
یکی از بزرگترین گودها در انتهای خیابان ولنجک سرخیابان ۲۵ است. که متاسفانه علیرغم شکایات وحتی اقدامات اساسی نا کنون نسبت به پر شدن ان اقدامی نشده است .وخطر بسیار بزرگی را برای عابران ورانندگان وهمسایگان ایجاد کرده است.
در غرب شهر قدس گودهايي ناشي از استخراج شن و ماسه وجود دارد كه در كره ماه قابل ديدن هستن، يادمه چن سال پيش يك نفر كه براي أجابت مزاج شبانه به حاشيه جاده رفته بود در يكى از اين گودالهاي عظيم سقوط كرده بود و سگهاى ولگرد نيمى از بدن وي را خورده بودند كه چن ماه بعد پيدا ميشود
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی