بازدید ۴۸۸۲
افزایش حقوق کارگران نمی‌تواند هزینه‌های جاری و ابتدایی زندگی این قشر جامعه را تامین کند.تا جایی یکی از فعالان حوزه کارگری بر این باور است که فاجعه سبد معیشتی برای کارگران رخ داده است.
کد خبر: ۱۱۶۰۷۰۱
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵ 22 January 2023

به گزارش تابناک به نقل از تجارت نیوز، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: اگر شاخص نقطه به نقطه را در مورد تورم در نظر بگیریم، باید تورم ۴۰ تا ۴۷ درصدی تعریف شده در بودجه را در آینده شاهد باشیم. حال با این تورم چطور افزایش حقوق ۲۰ درصدی مطرح می شود؟ قطعا از عواقب آن آگاه نیستند.

میزان افزایش حقوق کارگران مهم‌ترین دغدغه در ماه‌های پایانی سال است. حقوقی که سال‌ها است تورم اجازه قد علم کردن به آن نمی‌دهد. دولتمردان معتقدند افزایش حقوق و رشد نقدینگی تورم زا است. به همین بهانه ولی اسماعیلی؛ نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به احتمال افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارگران در سال آینده اشاره کرد و تاکید کرد سعی دولت بر این است که میزان افزایش حقوق کارگران با تورم سال آینده مطابقت داشته باشد. بر همین اساس با حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری درباره چالش مهم میزان حقوق کارگری به گفتگو نشسته ایم که در ادامه می‌خوانیم.

کم کاری‌ مجلس در نظارت بر اجرای قوانین
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در طرح سوالاتی به کم کاری مجلس اشاره کرد و گفت: در حوزه قراردادهای موقت کار، آیا مجلس از منظر یک مجموعه نظارت بر حسن بهتر قوانین، ورود کرده است که چرا می‌بایستی میلیون‌ها کارگر با قرارداد سفید امضاء، قرارداد یک ماهه و یا ۳ ماهه در اشتغال استمراری قرارداد ببندند؟ آیا مجلس ورود کرده است که چرا ما با داشتن بیش از ۱۳ تا ۱۴ هزار واحدی که بالای ۳۵ نفر پرسنل دارند و مشمول فصل ششم قانون کار می‌شوند، فاقد تشکل و شورای اسلامی کار هستند؟ در حوزه دستمزد مجلس باید سوال کند که چرا ماده ۴۱ قانون کار مبتنی بر سبد معیشت اجرا نمی‌شود؟ این نشان می‌دهد مجلس به تکالیف خود در حوزه نظارت عمل نکرده است.

خلاء قدرت در جامعه کارگری

صادقی اظهار داشت: حوزه مجلس نظارتی است، اول تصویب قانون، نظارت بر حسن اجرای قانون و بعد هم استمتاع مجریان در اولویت است. ما امروز یک خلاء قدرت در جامعه کارگری در مجلس را، با گوشت و پوست احساس می‌کنیم. این خلاء قدرت هم ناشی از قهر کردن جامعه کارگری با صندوق است. قهرش باعث شد که فراکسیون کارگری قدرتمندی را که به رهبری علیرضا محجوب شکل گرفته بود، امروز در مجلس نداشته باشیم و این خلاء باعث شود که نائب رئیس مجلس به این صورت در رابطه با حوزه روابط کار، ماده ۴۱ قانون کار، بند یک و ۲ اظهار نظر کند. اظهار نظری که اگر هم دلسوزانه باشد، کاملا غیر کارشناسانه و مخرب است.

 

تورم ۴۰ تا ۴۷ درصدی در سال آینده
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری ادامه داد: کسی که بودجه سال آینده را در مجلس خوانده باشد، سقف این بودجه بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. آیا این را قبول دارید که افزایش بودجه، تورم زاست؟ بودجه ۱۴۰۲ را وقتی تورم‌زا و افزایشی تشخیص می‌دهید، وقتی به عنوان نماینده مجلس، افزایش سقف بودجه را ملاک تورم می‌زنید، این چه معنایی خواهد داشت؟ معنای آن این است که تورم ۴۰ تا ۴۷ درصدی از یک طرف و بخشی هم از سمت مالیات‌ها یعنی در مجموع ۵۷ درصد تورم را در کف بازار لمس خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: اگر شاخص نقطه به نقطه را در مورد تورم در نظر بگیریم، باید تورم ۴۰ تا ۴۷ درصدی تعریف شده در بودجه را در آینده شاهد باشیم. حالا چگونه برای این تورم ۴۷ درصدی که خودشان نیز اذعان دارند، در اثر بودجه خودنمایی خواهد کرد، فقط ۲۰ درصد را برای افزایش حقوق مطرح می‌کنند؟ یا واقعا چیزی در مورد عواقب این تصمیم نمی‌دانند و یا اینکه بنده در مورد هدف‌شان چیزی نمی‌دانم!

رشد ۵۷ درصدی حقوق بدون قدرت خرید بی‌فایده است
صادقی یادآور شد: افزایش حقوق اعمال شده در سال جاری مگر چه رقمی به حقوق کارگران اضافه کرد؟ فقط چیزی حدود یک میلیون و پانصد به حقوق کارگران اضافه شد. مگر این رقم جوابگو تورم می‌توانست باشد؟ یعنی در مقابل آن سخنرانی ۴۵ دقیقه رئیس جمهور محترم که آتشی بود بر خرمن دارایی طبقه متوسط جامعه و طبقه فقیر، این یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان چقدر توان حفظ قدرت خرید را داشت؟ اگر این‌ها آدم‌های سیاستمداری بودند و علم سیاست را می‌دانستند، می‌فهمیدند اقتصاد یعنی چه. می‌دانستند که تورم عامل افزایش دستمزد است نه دستمزد عامل افزایش تورم.

سبد معیشتی ۲۴ میلیون تومانی فاجعه است
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری عنوان کرد: اخیرا در محاسبه‌ای توسط یک مدرس اقتصاد، سبد معیشتی ۲۴ میلیون تومان براورد شده است. مبلغی که قبل از این گفته می‌شد ۱۸ میلیون تومان است. سرانه سبد معیشتی سرانه برای یک خانواده ۳.۳ نفری، سرانه نزدیک به ۸ میلیون تومان در ماه محاسبه شده است. این فاجعه‌ای که درحال رخ دادن است نشان می‌دهد که این افراد عالم در علوم سیاسی نیستند. چون علم سیاست، علم کشور داری است. کسی که سیاست ورز است می‌داند، اگر تصمیمی منجر به کاهش پایه پولی شود، این اتفاق باعث بیچارگی کشور خواهد شد. اگر تصمیم غلطی گرفته شود و در پی آن خلق پول پرقدرتی تحت عنوان یارانه اتفاق بی‌افتد، آتشی است در خرمن زندگی طبقه متوسط و مشکلی هم از طبقه ضعیف حل نخواهد کرد. بلافاصله تورم چهار برابر آن مبلغ رشد خواهد کرد و قدرت پول خلق شده را دوباره به نقطه صفر خواهد رساند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۱۲
مهرداد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
چرا کسی به فکر کارمندان بدبخت نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امسال 20 درصد افزایش و سال آینده هم 20 درصد!!!!!!!!!!!!!!!!!
باز کارگران امسال 57 درصد افزایش حقوق داشتن و سال بعد هم هنوز تصمیمگیری نشده
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
دولت درک درستی از میزان تورم ومشکلات قشر کارگری ندارد.کاری کنید تا کارگران هم همچون برخی صنوف از کشور بروند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
اتفاقا بهترین کار همین است. افزایش حداقلی حقوق و افزایش سطوح حمایتی. چراکه بهترین مجوز برای گرانی ها همین افزایش حقوق هست. در حالیکه افزایش حقوق کسری از هزینه تولید هست ولی افزایش کلی قیمت ها برابر با افزایش حقوق ها هست و پس از نهایتا سه ماه جیب کارگر قدرت خریدش را از دست خواهد داد.
سطوح حمایتی را می شود در تعمین سلامت ، هزینه های گردش و تفریح ، هزینه های مسکن دید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
چرا تمام کارخانجات قیمت محصولات خودشون را با دلار می سنجند و قیمت گذاری می کنند ولی وقتی بحث حقوق و دستمزد کارگرا میشه به ریال محاسبه می کنند.واقعا چه میزانی از قیمت مصرف کننده برای هر محصول دسمتزد کارگر هستش؟هر کارگر ایرانی در حقوق پایه بر مبنای دلار 40هزار تومانی روزانه 5.8 دلار حقوق میگیره که این از حداقل دستمزد در چین یا هند کمتر هستش. اگر تحریم ها برداشته بشه مطمئنا سرمایه گزاران خارجی به دلیل نیرو و قیمت سوخت پایین و ... در ایران سرمایه گزاری بیشتری خواهند کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
قراربودتاآخرهفته گذشته جلسه براهماهنگی مشخص شدن دستمزدبرقراربشه پس چی شد؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
کارمند بدبخت چی؟؟؟؟ کارگرا والا حقوقشون از کارمندا بیشتر شده
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
اقاي دولت اقاي مجلس اقاي علما اقاي فضلا تورم 40 تا 45درصد در برابر افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت غیرمنصفانه است و مشکل آنها را حل نخواهد کرد.به داد مردم برسيد
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
با افزایش بیست درصدی حقوق دیگر نه انگیزه ای برای کار کردن هست و نه امیدی به آینده مردم نمیتوانند بیش از این تاوان دولتمردان را بدهند هر سال بدتر از سال قبل با این وضع به کجا میخواهطم برسیم خدا میداند
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
فرض کن حقوق شما را 100 درصد اضافه کنند تو فکر میکنی افزایش قدرت خرید پیدا می کنی؟یعنی قیمت ها می ایستند تا وضع شما با قدرت خرید ظاهری یی که با پول بی پشتوانه ایجاد شده بهتر شود؟نه برادر قیمت ها 200 درصد اضافه میشود و وضع شما بدتر خواهد شد.سرطان امروز اقتصاد ایران افزایش دستمزد و پرداخت سود بانکی دو رقمی است این دو باید 2 درصد در سال باشند تا تورم مهار شود.امسال افزایش 50 تا 60 درصدی سبد معاش را 100 درصد بالا برد سال بعد هم هین طور خواهد بود چه 10 درصد و چه 100 درصد
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
افزایش قطره چکانی؟گرانی وتورم سیل مانند؟؟؟۵۷درصدحقوق اضافه شدوافزایش قیمت ها وتورم که داریدمیبینید
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
حقوق کارگران هم باید درست افزایش داده بشه ولی بازنشسته مخصوصا کشوری که توان کار و درآمد دیگر ندارد با این چندرغاز حقوق چه کند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
افزایش حقوق قطره چکانی کارگران !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بابا کارگران که مشگلی ندارند هیچوقت نداشته اند و هیچوقت شکمشان سیر نبوده است اینبار هم روش ! پول و بودجه و حقوق نجومی و حق جذب و کارانه و اضافه کاری و این قبیل چیزها باید بماند برای نورچشمی ها که حقوقهای نجومی بگیرند که خدای ناکرده مامان باباهاشون نگران نباشند و با خیال راحت بتونند برای ملت و همین قشر مستضعف کار بکنند !
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا حسن فیروزی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب خزانه جواهرات ملی ایران
وب گردی