بازدید 3020

میرکاظمی: تورم ۱۹ درصد کاهش یافته است

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت روند کاهشی تورم را مدیریت می‌کند، تصریح کرد: این روند کاهشی به تدریج ادامه می‌یابد و امیدواریم سال آینده نیز تداوم داشته باشد.
کد خبر: ۱۱۵۹۰۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶ 12 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، سیدمسعود میرکاظمی چهارشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی اظهار داشت: سال ۱۴۰۰ تورم را با ۵۹ درصد تحویل گرفتیم اما به تدریج تا پایان سال به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

وی افزود: امسال یک سری اصلاحات از جمله اصلاحات ارز ترجیحی را داشتیم، ۵۷ درصد به حقوق کارگران اضافه شد و نیز سایر اتفاقات اصلاحی که در ساختار اقتصادی کشور رخ داد، با این حال تورم به عدد ۴۰ درصد رسید. یعنی از زمانی که دولت سیزدهم تحویل گرفته شد، تورم ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: این روند کاهش را مدیریت می‌کنیم تا به تدریج ادامه یابد و امیدواریم سال آینده نیز این روند کاهشی تداوم داشته باشد.

میرکاظمی در مورد نسبت افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان با تورم ۴۰ درصدی گفت: در سال‌های گذشته نیز به همین ترتیب بوده است. دو راه حل در این مورد وجود دارد. شما گاهی وقت‌ها با یک منابع ناپایدار حقوق‌ها را افزایش می‌دهید و پرداخت هم می‌کنید، یعنی به نوعی از یک طرف به مردم پرداخت می‌کنید و از طرف دیگر از جیب مردم خارج می‌کنید. این به نفع مردم نیست.

وی افزود: اما می شود ظرف دو سال تورم را به یک عدد منطقی رساند؛ یعنی به سمت یک رقمی شدن حرکت کنیم.این روند را از سال گذشته شروع کردیم. اما اتفاقاتی افتاد، اصلاحات اقتصادی صورت گرفت که قانونی هم بود و باید انجام می‌شد.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: اگر روند قبلی را ادامه می‌دادیم امروز مجبور می‌شدیم پایه پولی را افزایش دهیم که این موضوع تورم سنگینی را بر مردم تحمیل می‌کرد. ولی با اصلاحاتی که انجام شد این موضوع مدیریت شد و این امر به عنوان یکی از ریشه‌های افزایش نقدینگی مهار شده و سال آینده این مشکلات را کمتر خواهیم داشت.

میرکاظمی افزود: یکی از عوامل افزایش نقدینگی و بروز تورم در کشور، تکالیفی است که بر دوش بانک‌ها گذاشته می‌شد و چنین ظرفیتی وجود نداشت که در نتیجه موجب اضافه برداشت می‌شد. در صورت تعیین تکالیف بانک‌ها توسط دولت و تامین نیازها، افزایش نقدینگی نخواهیم داشت.

رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه درخصوص علت تقدیم بودجه به مجلس شورای اسلامی در ۲۱ دی ماه به جای نیمه آذرماه، گفت: سال گذشته دولت سیزدهم به موقع لایحه بودجه را تقدیم کرد اما امسال اتفاقی که افتاد تلاقی تنظیم برنامه هفتم با بودجه بود. تدوین برنامه ۶ ماه زمان نیاز دارد، سیاست‌های برنامه باید خرداد ماه تحویل داده می‌شد اما سیاست‌ها در ۲۱ شهریور ابلاغ شد که در آن زمان ما درگیر بودجه شده بودیم.

وی افزود: دو نظر در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، اول تقدم را بر بودجه گذاشتند چون صلاح نمی‌دانستند بودجه چند دوازدهم بسته شود. بعضی نظرات هم این بود که برنامه بر بودجه تقدم داشته باشد؛ همین تصمیم گیری‌ها در مورد این که برنامه مقدم باشد یا بودجه، باعت کمی تاخیر شد و در نهایت کار را با هم پیش بردیم.

میرکاظمی ادامه داد: بحث دو مرحله‌ای کردن بودجه هم مطرح شد که مرحله اول تبصره‌ها و در مرحله دوم جداول ارائه شود تا این موضوع هم مشخص شود کمی معطل شدیم. اول آبان بودجه شرکت‌ها را دادیم که اعلام وصول در مجلس نشد. بالاخره جمع بندی شد که بودجه را بدهیم و اعلام کردند جداول هم ارائه شود که آن را هم به مجلس دادیم.

معاون رییس جمهور با تاکید براینکه صلاح کشور این است که بودجه چند دوازدهم بسته نشود، گفت: ۶ ماه تمدید برنامه ششم مشکلی ایجاد نمی‌کند و فرصت کافی برای تنظیم برنامه هفتم است و نباید عجله‌ای در این باره شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم در کوتاه ترین زمان برنامه را هم به مجلس بدهیم و با تعامل دولت و مجلس به زودی این برنامه تصویب شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین درباره زمان تحویل برنامه هفتم به مجلس نیز، گفت: موسسات پژوهشی مقدمات کار را فراهم کرده‌اند. وقتی برنامه در سازمان می‌رود تمام وقت درگیر برنامه می‌شویم. مقدمات و جمع بندی موضوعات صورت گرفته و به سمت تدوین احکام می‌رویم و بعد آن را به دولت می‌دهیم. زمانی هم در دولت صرف می‌شود و پس از آن برنامه به مجلس ارائه خواهد شد.

معاون رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه در حالیکه بیش از ۹ ماه از سال گذشته و ما بالای ۸۵ درصد تحقق منابع را داشته‌ایم، افزود: بخشی از منابع درآمدهای نفتی هنوز حاصل نشده و در ماه‌های پایانی محقق می‌شود و اگر آن را دریافت کنیم بالای ۹۵ درصد منابع محقق می‌شود و طبق آن مصارف هم انجام شده است.

میرکاظمی گفت: پرداخت بدهی رتبه بندی معلمان، پاداش بازنشستگان، حق و حقوق پرستاران و ۱۰ درصد افزایش حقوق همگی انجام شده، در عین حال که یارانه نقدی هم هر ماه پرداخت می‌شود و این هزینه‌ها بدون استقراض انجام شده است.

وی تصریح کرد: منابع و مصارف در دولت به گونه‌ای تنظیم شده که کمترین مغایرت را دارد و این موضوع کم نظیر بوده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین به بودجه سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و با بیان اینکه در این بودجه فروش دارایی‌های سرمایه‌ای و مالیات بر درآمدها دقیق محاسبه شده و مصارف هم واقعی در نظر گرفته شده است، گفت: ما رعایت منابع و مصارف و واقعی بودن آن‌ها را دنبال می کنیم تا کمترین مغایرت را در بودجه داشته باشند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۶
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۳۴
در کدام کشور جناب کاظمی خواب نما شدی کاکو
پاسخ ها
ناشناس
| Austria |
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۲
در ایرانی که در جهان موازی ایشان وجود توهمی دارد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۲
یکی این آقا رو از خواب بیدار کنه خواهشا
چرا انقدر به خودت زحمت میدی جناب؟ تورم رو شما بگو ۴ درصد شده چرا حالا ۴۰ درصد؟ کسی که از شما بازخواست نمی کنه
هر عددی که بگی هورا هم می کشند برات
این مردم هستند که برای صحبت هاشون باید مستنداتی بیارن که مسئؤلان قبول داشته باشن!!!
۲۰۰ درصد کاهش پیدا کرده. توهین به مردم رو تمام کنید. خجالت بکشید.
فکر کن واسه هممون و زندگیمون چنین اشخاصی تصمیم میگیرن
با سلام. تو محله ایشان تورم شده. خدا قدت
هر بار که نزدیک آخر سال میشه، تورم رو پایین اعلام می کنند که افزایش حقوق ندن، کلا غلام و برده آقایان هستیم.
جناب میر کاظمی:

خوابید یا بیدار ؟؟؟؟

جهت آگاهی: ملت ایران بیدار بیدارند
لطفاً به شعور آنها توهین نکنید
جناب کاظمی حتما شما گذرتان به بازار نمی افته وگرنه قیمت اجناس حداقل ۱۰ برابر شده، این آمارهای کشک فقط به درد خودتان میخوره
یا ما مشکل داریم یا ایشان چون با عقل جور درنمیاد
کاظمی عزیز از طلب بازنشسته ها چه خبر از سال 99 مبلغی طالب داریم هرچند ارزش ریالی ان بشدت کاهش پیدا کرده اما تا به صفر نرسیده مبلغی را پرداخت کنید
آقای کاظمی من در سال ۹۶ آذر ماه با تحویل۴۳۰۰۰۰۰ هزار تومان حقوق بازنشستگی خود را ۱۰۰۰ دلار از صرافی تحویل گرفتم الان با ۱۰۰۰۰۰۰۰میلیون تومان حقوق بازنشستگی ۲۴۳ دلار می توانم از صرافی بگیرم یعنی تمام محاسبات شما محترمانه در صفره کوچک خانه من نمی گنجد از همه اقلام مواد غذایی تا پوشاک تا آب وبرق وگاز ودارو خرج دانشگاه بچه ها وووووو.. زندگی من وخانواده ام را تحت تاثیر وشرمندگی من دربرابر خانواده قرار داده . خواهشمند است بگذارید به دردخود بمیرم.
ومحاسبات کمی تورم درامسال را بگذاریم به امان الله
اینم از محله احمدی نژاد خرید میکنه ؟!!!!! خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
19 درصد کم شده از 300 درصد
هرزمان آمار سرقت ،زباله گردی، قرصهای اعصاب و روان، خودکشی، مهاجرت،کلیه فروشی،ترک تحصیل،سوء تغذیه.بیکاری،تن فروشی نسبت به گذشته پایین آمد حرف شما بدون آمار درسته و گرنه به تمام مقدسات عالم هم قسم بخوری بجزءاونایکه حرف شما را نشنیده قبول می کنند ،هیچ کس قبول نخواهد کرد.
دروغ چرا؟؟؟؟؟؟
دهه ۶۰ نیست که مردم از چیزی خبر نداشته باشند.
اشتباه پشت اشتباه
نرخ امروز گوشت گوسفندی در فروشگاه رفاه هر کیلو ۳۱۳ هزارتومان.
خودتان نرخ تورم را حساب کنید.
تو فیلم "پول رو بردار و فرار کن" وودی آلن، خود کارگردان که نقش یه دزد خرده پا بنام ویرژیل رو بازی میکنه در مصاحبه ای که پس از محکوم شدنش به ۸۰۰ سال زندان با یک خبرگزاری داره به مصاحبه کننده میگه، "سعی میکنه با اخلاق خوب محکومیتش رو به نصف کاهش بده!!!" (یعنی به ۴۰۰ سال).
حالا حکایت آقای میرکاظمیه، این ۱۹ درصدی که کاهش دادی رو از چقدر کاهش دادی که ما هنوز احساسش نکردیم؟
بهای جنسی ۹۰درصد افزایش پیدا میکنه اونو نمیگن اما اگر همون جنس ۱۹ درصد بعد گرونی اروزنتر بشه میگن بازار دار ه قیمتها پایین میاد غافل از این که ۹۰ منهای ۱۹ رشد قیمت اون جنس داره
دروغگو‌ دشمن خداست
لطفا آددرس محله آقاي ميركاضمي را سوال كنيد كه من ميخواهم از آنجا خريد كنم.
متاسفانه همیشه عدد سازی، خدایا به مسیولین ما بفهمان که مردم آگاهند و دیگر این عدد سازی و آمار سازی ها را باور نمی کنند.
گوشت هر هفته 10هزارتومان در حال افزایش است
هپروت!!!!!خواب و خیال
خودت دیوانه ای یا می خواهی مردم را دیوانه کنی؟
باشه هر چی شما میگید درسته دست از سرمون بردارید .
البته که شما راست میگید
تورم ۱۸ درصد کاهش یافته ؟؟؟!!!!
ولی نمیدونم چرا پراید شده ۳۰۰ میلیون !!!
استدلالتان در مورد عدم افزایش حقوق ، هیچ پایه و اساسی ندارد.
زیرا تورم به قول جناب عالی 60 درصدی سال 1400 و 41 درصدی در سال جاری بیش از 40 درصد همچنان برای سال بعد هم تداوم دارد و اثر آن ، کاهش 60 درصدی قدرت خرید مردم در سه سال 1400-1402 است . کارکنان ، بویژه بازنشستگان این کاهش قدرت خرید را با چه چیزی جبران کنند؟؟
از توجیه بدون استدلال خجالت بکش .مردم فریبی نکن !
خداروشکر میگما دلار شد ۲۰هزار خونه هم ارزون شد تخم مرغ هم ارزون شد اصلا شنیدم تورم منفی۱۹درصد شده با تلاش مسولین
فقط از ایرانی بودنم متنفرم
برای بازنشستگان بهداشت که فرزندان بیکار داریم حکم براساس قانون ومولفه های حکمی سابقه 30 سال 1400 صادر شده ودر سایت صندوق بازنشستگی ق قراردارد پرداخت ننمودند بماند وحکم حقوقی سال 1401 صادر ننمودند ونسبت به پرسنل شاغل همتراز حقوق ما 60 درصد پایین تر است بماند
در پیگیری ها از سال 1400 هیچ مسئولی پاسخگو نبودند
سوال آیا رضایت مندی قانونی در عملکرد مطرح نیست.
هنوز قانع نشدیم
وقت بخیر
دوستان امار تورم مربوط به خودش ودوستاش می باشد
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی