بازدید 4636
۹

رئیسی: فهرست ابربدهکاران بانکی را منتشر کردیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی اساس بر آن است که مردم در جریان گردش اطلاعات قرار گیرند، اظهار داشت: شفافیت یک اصل وارداتی به فرهنگ و قوانین و مقررات ما نیست، بلکه ریشه در فرهنگ دینی و اسلامی ما دارد.
کد خبر: ۱۱۵۴۳۵۶
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳ 11 December 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه در اولین همایش ملی ارتقای شفافیت، با تسلیت ایام فاطمیه، از برگزار کنندگان این همایش تشکر کرد و گفت: شفافیت یک اصل وارداتی به فرهنگ و قوانین و مقررات ما نیست، بلکه ریشه در فرهنگ دینی و اسلامی ما دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در نظام جمهوری اسلامی، اساس بر آن است که مردم در جریان گردش اطلاعات قرار گیرند، افزود: در قانون اساسی و قوانین موضوعه مقرر شده که مردم باید در جریان قراردادها و پیمان‌ها و نیز فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی قرار گیرند، مگر آن مواردی که به تعبیر امیرالمومنین علی (ع) احتمال سوء استفاده دشمن از آنها وجود دارد.
رئیسی با تاکید بر محترم شمرده شدن حریم شخصی و خصوصی در جمهوری اسلامی اظهار داشت: قانون اساسی حریم شخصی افراد را محترم شمرده اما غیر از آن آنچه در فضای عمومی جامعه می‌گذرد و از جمله تصمیم‌گیری‌ها برای کشور و مردم کاملا شفاف است و از جمله مجلس در جمهوری اسلامی ایران اساسا با شفافیت متولد شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه در قوه قضائیه استنطاق از متهم غیرعلنی است، اما زمانی که حکم به قطعیت برسد، قانون حکم به شفافیت داده است، تصریح کرد: بر اساس قانون زمانی که حکم به قطعیت برسد باید شفاف اعلام شود. همچنین دادگاه‌هایی که قاضی صلاح بداند نیز می‌توانند علنی برگزار شوند.
رئیسی با اشاره به اینکه در دستگاه اجرایی نیز روند امور باید به صورت شفاف باشد تا عموم مردم از شیوه جذب، گزینش، انتصاب، ارتقا، بکارگیری، برنامه و پیشرفت کار، شاخص‌های کیفی و شاخص‌های کمی مطلع شوند، تصریح کرد: چرا قراردادهای اقتصادی علنی نباشد؟ چرا بهره‌برداری از حوزه‌های مختلف اقتصادی، شکل شفاف نداشته باشد؟ چرا در وضعیتی که همه باید بتوانند با رقابت ظرفیت‌های خودشان را عرضه کنند، این زمینه برای همه به صورت مساوی ایجاد نشود؟ اینها همان زمینه‌هایی است که کاملاً می‌تواند، فساد را ریشه‌کن کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هر چه شفافیت بیشتر شود، از فساد، روابط ناسالم و پارتی‌بازی جلوگیری می‌شود، گفت: شفافیت در فرهنگ دینی ما نیز ریشه دارد و از سوی دیگر در جای جای قوانین ما به آن اشاره شده است. در این راستا گرچه بخشی از کار دولت الکترونیک به خوبی پیش رفته، اما همچنان بدلیل عدم همکاری برخی دستگاه‌ها در پیوستن به شبکه ملی اطلاعات امکان بهره برداری کامل از این شبکه میسر نشده است.

رئیسی با بیان اینکه در ابتدای دولت به دلیل عدم پیشرفت مناسب دولت الکترونیک، تصمیم بر ادامه مسیر بر قالب دولت هوشمند گرفته شد، افزود: برای تحقق دولت هوشمند نیز نیاز است که همه بخش‌ها و همه دستگاه‌ها مساعدت کنند که خوشبختانه گام‌های خوبی برای شکل‌گیری دولت هوشمند برداشته شده است.

رئیسی با اشاره به اینکه سامانه جامع تجارت از بخش‌هایی است که حتماً می‌تواند از فسادهای احتمالی در فرآیند کار تجاری، از تأمین و تولید تا مصرف جلوگیری کند، اظهار داشت: این سامانه نیز با پیشرفت ۹۰ درصدی در حال تکمیل است و می‌تواند هم برای دستگاه‌های نظارتی و هم برای دستگاه‌های اجرایی کار را سهل و آسان کند، به این ترتیب که محل دقیق کالاها و همچنین محل تخصیص اعتبارات قابل رصد باشد.

رئیس‌جمهور همچنین به فعال‌سازی سامانه مجوزهای کسب و کار پس از ۱۳ سال وقفه اشاره کرد و گفت: مصمم به تقویت این سامانه در جهت شفاف‌سازی، نظارت و اجرای دقیق و بدون حاشیه آن هستیم.

رئیسی تاکید کرد: هیچ مدیری نباید در برابر فساد حساسیت نداشته باشد. او نباید اجازه دهد کوچکترین فسادی در مجموعه‌اش باشد.

رئیس‌جمهور با بیان این که نظام جمهوری اسلامی هاضمه‌اش فساد نمی‌پذیرد، افزود: البته اگر در گوشه و کنار فساد پیدا شود، برخورد می‌شود، اما اگر کسی تصور کند با چند گزارش فساد فراگیر است، نادرست است.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۹
واقعاً؟
اقای رییسی فعلا که حداقل در شرکت ما فساد نهادینه شده مدیر عامل فعلی رفته زندان قبلی رو در زمان روحانی فراری دادن و بازنشسته اش کردن قبل از اون هم از اینجا برداشتن جایی دیگه گذاشتن تا اینکه اونجا دستگیر و روانه زندان شد اگه اینا فساد نیست پس چیه؟ تازه بعد از کلی پیگیری و مدرک و مستندات و غیره والا که آقایان که پشتیبانی هم میکنن
آفرین!!
"رئیس‌جمهور با بیان این که نظام جمهوری اسلامی هاضمه‌اش فساد نمی‌پذیرد، افزود: البته اگر در گوشه و کنار فساد پیدا شود، برخورد می‌شود، اما اگر کسی تصور کند با چند گزارش فساد فراگیر است، نادرست است."
فساد باند خاوری در زمان خودش میشد 3 میلیارد دلار.فساد 92 هزار میلیاردی پتروشیمی میشه 3 میلیارد دلار.فسادهای 8 هزار میلیاردی و 12 هزار میلیاردی صندوق بازنشستگان و .....که مال گوشه کنارها بود.بالاتراز اینها هم که افشا نمیشه.اخه به چه چیزی مینازید؟برای این فسادهای گوشه کنار چه کردید؟چرا امثال طبری با ان فساد عظیم که پای خیلی ها گیر است در حد افتابه دزد برخورد شده؟
به خاطر همین شفافیت هست که به متهمین اجازه نمی دهید وکیل داشته باشند و وکیل تحمیلی خودتان را برایشان انتخاب می کنید.
ایول سید محرومان
راست میگه الف س رز چ ش ل ب دیگه روشن تر از این داریم
خوب فکر کردید اتفاقی میفته .به من هم همین قدر پول مفت بدید هر روز اسمم را در تلویزیون بگید .اقای زاکانی فرمودند فساد مال امریکاست ماله رزیم صهیونیستیه مال عربستانه
کاش که من هم ابربدهکار و اختلاسگر بودم اسمم منتشر می شد اسم منتشر بشه مگه چی میشه این هم نوعی بدعت جدید برای مردم عادی
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار