جبران کسری بودجه از جیب شرکت‌های بورسی

مهدی رضایتی کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت به روش‌های مختلف آسیب‌های گوناگونی را به بازار سرمایه وارد می‌کند. همچنین در فصل تابستان قطعی برق گسترده و خارج از برنامه رویداد که موجب کاهش تولید و افزایش هزیته تولید را نیز در بر داشت. ضمن این که در فصل زمستان احتمالا شاهد قطع گاز صنایع باشیم.
کد خبر: ۱۱۴۶۴۵۳
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۹ 22 October 2022

به گزارش بورس تابناک، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت به روش‌های مختلف آسیب‌های گوناگونی را به بازار سرمایه وارد می‌کند. همچنین در فصل تابستان قطعی برق گسترده و خارج از برنامه روی داد که موجب کاهش تولید و افزایش هزینه تولید را در بر داشت. ضمن این که در فصل زمستان احتمالا شاهد قطع گاز صنایع باشیم.

مهدی رضایتی، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با نبض بورس با اشاره به مطلب فوق گفت: دولت به دلایل مواجه با کسری بودجه به هر منابعی دست اندازی می‌کند و آیتم‌های اقلام هزینه‌ای شرکت‌ها را از طریق افزایش حامل‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد تا جایی که رقابت پذیری را حفظ کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: توجیه پذیر است که قیمت‌ها افزایش پیدا کند، اما مزیت خاصی در خصوص صنعت پتروشیمی از طریق نرخ گذاری دولت وجود ندارد. حتی بسیاری از صنایع متانول ساز دچار زیان شدند، به طوری که شرکت‌های این حوزه به دلیل نرخ خوراک گران دچار زیان شدند. البته سقف نرخ خوراک به تازگی تعدیل شده، اما سیاست‌ها و تصمیمات یکباره، بدون آنکه  به همه جوانب آن دقت شود ضربه جبران ناپذیری به تولید و در نهایت بازار سرمایه می‌زند.

مهدی رضایتی در پایان تاکید کرد: رساندن قیمت‌ها به سطح  خیلی بالا به توجه به تحلیل‌ها و ریسک‌های تحمیل شده به شرکت ها، سرمایه گذاری را به سمت صفر هدایت می‌کند، یعنی  تمایلی برای سرمایه گذاری وجود ندارد و علاوه بر تحمیل ریسک به شرکت ها، افزایش حامل‌های انرژی، سودآوری شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از جذابیت آن‌ها می‌کاهد. | نبض بورس

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو