بازدید 2565

احتمال اوج گیری آنفلوانزای فصلی

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های مرکز بهداشت گلستان از احتمال اوج گیری آنفلوانزا در سال جاری خبرداد و گفت: گروه های در معرض خطر واکسیناسیون را فراموش نکنند.
کد خبر: ۱۱۴۵۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۸ 19 October 2022

به گزارش «تابناک»، علی باقری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با فرارسیدن فصل پاییز و هوای سرد شیوع آنفلوانزا شدت بیشتری می‌گیرد ولی خوشبختانه هنوز موردی در گلستان مشاهده نشده است.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های مرکز بهداشت گلستان افزود: با توجه به اینکه در چند سال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می‌کردند، آنفلوانزا شیوع زیادی نداشت اما با توجه به اینکه این ویروس هر چند سال یک بار دچار تغییرات آنتی‌ژنی می‌شود، احتمال دارد امسال با شدت بیشتری مردم را درگیر کند.

باقری ادامه داد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شیوع بیماری‌های فصلی بخصوص آنفلوانزا و کووید ۱۹ تأثیر بسزایی دارد و این موضوع باید در تجمعات، مدارس و دانشگاه‌ها جدی گرفته شود.

وی بر تزریق واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های خاص تاکید کرد و افزود: افراد در معرض خطر و دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و همچنین بیماران کلیوی و ریوی، سالمندان و زنان باردار باید واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های مرکز بهداشت گلستان گفت: واکسیناسیون گروه‌های خاص از جمله زنان باردار در همه مراکز بهداشت و درمان گلستان آغاز شده، همچنین در مرحله بعد واکسن برای بیماران کلیوی و افراد دارای بیماری‌های مزمن و شدید تزریق می‌شود.

وی اضافه کرد: گروه‌های هدف همچون افرادی که در بخش‌های ویژه و عفونی مشغول کار هستند، پرسنل فوریت‌های ۱۱۵ و کسانی که در معرض مستقیم با بیماران عفونی هستند از جمله کسانی هستند که واکسن آنفلوانزا برای آنها تزریق می‌شود.

باقری افزود: در صورت ابتلاء به علائم آنفلوانزا همچون تب، سردرد و درد بدن، احساس خشکی یا زخم در گلو، بی اشتهایی، خستگی و سرفه خشک افراد به پزشک مراجعه کرده و تا فروکش شدن علائم که معمولاً یک هفته است در خانه بمانند.

وی با اشاره به اینکه پاندومی کووید ۱۹ هنوز به طور کامل ریشه کن نشده است، گفت: این بیماری همچنان وجود دارد و به دلیل اینکه بعد از تزریق دوزهای اول و دوم سیستم ایمنی افراد پایین آمده است، توصیه می‌شود تا دوزهای یادآوری سوم و چهارم هم تزریق شود.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های مرکز بهداشت گلستان بیان کرد: هم اکنون سه شهرستان گلستان در وضعیت آبی قرار دارند و دیگر شهرستان‌ها هم در وضعیت زرد هستند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی