عضو نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران سازمان ملل متحد گفت: ایران برای به حداقل رسانیدن اثرات ریزگرد‌ها آماده همکاری با کشور‌های منطقه و سازمان ملل است.
کد خبر: ۱۱۴۳۷۹۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰ 07 October 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ «علی حاجیلاری» عضو نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران سازمان ملل متحد که در اولین نشست رسمی کمیته دوم هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گفت با اشاره به طرح جامع ملی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تهدید‌های ناشی از بیابان زایی، خشکسالی و نیز تاثیرات زیانبار توفان ریزگرد‌ها، بر بهره گیری از ظرفیت ائتلاف سازمان ملل برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار تاکید کرد.

این عضو نمایندگی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: یکی از مهمترین چالش‌ها در کشور ما و بسیاری دیگر از کشور‌های منطقه، موضوع توفان‌های شن و گرد و غبار موسوم به ریزگردهاست و براساس گزارش‌های متعدد سازمان ملل و نیز کارگزاری‌های تخصصی آن، بیش از دو سوم کشور‌های جهان به نحوی با این چالش محیط زیستی دست به گریبانند.

در منطقه‌ی ما، سهم این معضل، به دلیل درهم تنیدگی مشکلات ناشی از خشکسالی، بیابان زایی، طرح‌های توسعه‌ای نامتوازن و بسیاری عوامل دیگر، بیشتر و پیچیده‌تر است. با این وجود، چنین چالش مهمی با ابعاد وسیع خود، در نقطه کور توجه جامعه بین المللی قرار گرفته است و اغلب به عنوان یک نگرانی منطقه‌ای یا محلی با آن برخورد می‌شود.

وی گفت: متاسفانه ایران در بخش اعظم فصل خشک سال، با شدیدترین نوع توفان‌های شن و گرد و غبار مواجه است. یک طرح جامع ملی برای مقابله با تهدید‌های ناشی از بیابان زایی و خشکسالی و نیز تاثیرات زیانبار توفان ریزگرد‌ها ایجاد شده و این دقیقا جایی است که کل نظام توسعه سازمان ملل باید به کمک کشور‌هایی نظیر ایران بیاید تا بتوان عواقب چنین توافان‌هایی را به حداقل رساند.

وی افزود: ما برای همکاری با همه کشور‌های منطقه و نظام توسعه سازمان ملل آماده هستیم تا با بهره گیری از ظرفیت ائتلاف سازمان ملل برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار، از این ظرفیت، به بهترین وجهی استفاده شود.

رایزن نمایندگی کشورمان با انتقاد از اقدامات یکجانبه و تحریمی برخی کشور‌ها افزود: امروز تامین مالی توسعه، بیش از هر زمان دیگری با چالش روبرو شده است. ضربات مهلک امواج یکجانبه گرایی، لطمات بی سابقه‌ای را بر پیکره‌ی توسعه و تامین مالی توسعه وارد آورده است.

سیاست‌های مبتنی بر اقدامات یکجانبه و تحریم توسط تعداد اندکی از بازیگران، تردید‌های جدی درخصوص تاثیرگذاری و کارایی نظام‌های تجاری و مالی بین المللی ایجاد کرده است؛ بنابراین جامعه بین المللی موظف است تضمین کند که تامین مالی توسعه، توسط دستورکار‌های قهرآمیز و محدود کننده یکجانبه و سیاست‌های دوگانه و تبعیض آمیز برخی کشور‌ها و سازمان ها، به گروگان گرفته نخواهد شد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران، محکومیت و توقف فوری اقدامات یکجانبه قهرآمیز و تحریم‌های یکجانبه‌ی غیرقانونی را شرط لازم تحقق توسعه‌ی پایدار واقعی می‌داند.

عضو نمایندگی ایران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بیش از ۴ دهه است که سخاوتمندانه، از میلیون‌ها پناهنده، آواره، مهاجر و اتباع قانونی و غیرقانونی خارجی، در فقدان هرگونه حمایت و مساعدت بین المللی و همزمان با تحمیل جنگ و نیز بی سابقه‌ترین تحریم‌های یکجانبه‌ی غیرقانونی، میزبانی کرده است.

این درحالی است که در در این مدت، همه تسهیلات و امکانات در کلیه حوزه‌ها اعم از آموزش، بهداشت، غذا و ... برای این جمعیت میلیونی توسط ایران تامین شده است. تلاش‌های ایران در همه گیری کرونا برای واکسیناسیون چنین جمعیت عظیمی گویای مسئولیت پذیری کشور برغم بی عملی جامعه‌ی جهانی و برخی کشور‌های بهره‌مند بوده است؛ لذا جامعه‌ی جهانی به ویژه کشور‌های توسعه یافته باید به مسئولیت‌های بین المللی خود در این خصوص عمل کنند.

رایزن نمایندگی کشورمان در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است نظام توسعه‌ی سازمان ملل باید موثر و شفاف باشد تا بتواند نقش خود را در حمایت از کشور‌ها در دستیابی به توسعه و غلبه بر چالش‌های فراروی آن‌ها ایفا کند. ما معتقدیم هیچ نسخه‌ی تجویزی یکسانی برای توسعه‌ی کشور‌ها قابل اجرا نبوده و باید از هرگونه تحمیل الگو یا رویکرد تجویزی در این خصوص خودداری شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
جام جهانی قطر مهرداد بذرپاش روز دانشجو جاماندگان سهام عدالت دهه فاطمیه