بازدید ۲۴۲۶۸
اگر شخصی قبل از سال ۱۳۹۵ فوت شده باشد و ورثه او قصد اخذ گواهی حصر وراثت را دارند، باید گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی که به فرم ۱۹ مالیاتی معروف است را نیز به همراه داشته باشند.
کد خبر: ۱۱۴۱۶۷۴
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۹ 21 September 2022

به گزارش تابناک، به گفته یک وکیل دادگستری اگر اموال باقی مانده از متوفی بیش از ۵۰ میلیون تومان باشد، صدور گواهی انحصار وراثت حدود ۴۵ روز و اگر کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد حدود سه تا هفت روز طول خواهد کشید.

مینا بهرامیان در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه گواهی انحصار وراثت سندی است که توسط شورای حل اختلاف صادر می‌شود، اظهار کرد: در این سند تعداد و اسامی ورثه و میزان سهم هرکدام از آن‌ها از ارث فرد متوفی ثبت شده است.

وی ادامه داد: ورثه یا هر ذینفعی می‌تواند متعاقب فوت شخص متوفی برای دریافت این گواهی اقدام کند و برای این کار مدارکی همچون گواهی فوت متوفی، استشهادیه محضری، شناسنامه متوفی، عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه و کارت ملی وراث و احیانا وصیت نامه رسمی شخص فوت شده لازم است.

این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد: اگر شخصی قبل از سال ۱۳۹۵ فوت شده باشد و ورثه او قصد اخذ گواهی حصر وراثت را دارند، باید گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی که به فرم ۱۹ مالیاتی معروف است را نیز به همراه داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت داشتن برگه استشهادیه است، گفت: گرفتن این برگه به این شکل است که سه نفر در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر می‌شوند و با پر کردن فرم مخصوص "استشهادیه افراد فوت شده"، گواهی می‌کنند که ورثه متوفی چه کسانی هستند، دفتر اسناد رسمی نیز امضا آن‌ها را گواهی و تصدیق می‌کند.

بهرامیان یادآورشد: اگر متوفی دارای اموالی بیش از ۵۰ میلیون تومان باشد، گواهی انحصار وراثت نامحدود صادر می‌شود و نیازمند نشر آگهی است که معمولا صدور آن حدود ۴۵ روز طول می‌کشد.

وی تاکید کرد: اگر شخص فوت شده اموالی کمتر از ۵۰ میلیون تومان داشته باشد، شورا‌های حل اختلاف گواهی انحصار وراثت محدود صادر می‌کنند و مدت زمان آن به دلیل اینکه نشر آگهی وجود ندارد بسیار کوتاه خواهد بود و معمولا در محدوده زمانی سه تا هفت روز کاری صورت می‌گیرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی علی کریمی ربیع الاول حسین ماهینی باقر نمازی سیامک نمازی