بازدید 8427

۶ شهر استان تهران در وضعیت قرمز کرونايي

معاون درمان ستاد کرونا تهران با اشاره به بالا بودن وضعیت ابتلاء و سرايت گفت مرگ و میر به نسبت ابتلا، فوق العاده پایین است.
کد خبر: ۱۱۳۳۳۳۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹ 05 August 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونا تهران با حضور در برنامه گفتگوي ويژه خبري گفت: ۶ شهر از ۹ شهرستان استان تهران در وضعیت قرمز کرونايي قرار دارند. وي تصريح کرد تهران، شمیرانات و قرچک وضعیت شان زرد است، اما وضعیت ابتلاء و سرایت بسیار بالا است. خوشبختانه در حال حاضر علیرغم ابتلای بالایی که وجود دارد، مرگ و میر به نسبت ابتلا فوق العاده پایین است. زمانی بود که تقریباً از هر ۱۰ بیمار بستری، ۱۰ درصد بیماران بستری و ۸ درصد بیماران بستری فوت می‌کردند، در حال حاضر خوشبختانه همان طور که می‌دانیم تظاهرات ریوی کمتر و بیماری خفیف‌تر است، طول مدت بیماری کمتر و بین پنج تا هفت روز است، اما سرعت ابتلا بالا است؛ زنگ خطر برای افراد مسن، برای افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، سرطان، و بیماری دیابت پیشرفته، خیلی از بیماری‌های ریوی، قلبی است و به هر حال بیشتر مرگ و میری کنوني در بیمارستان‌ها، بیماران زمینه‌ای با سن بالای ۵۰ سال هستند.

وي ادامه داد: ۶۰ درصد بستری شدگان بالای سن ۵۰ سال هستند، در مورد فوتی‌ها ۸۲ درصد فوتی‌ها بالای سن ۵۰ سال هستند. ما زیر ۳۰ سال فوتی تقریباً خیلی محدود داشتیم، بیشترین فوتی مان ۸۰ سال به بالا است که ۳۵ درصد را به خود اختصاص می‌دهد، بیشترین بستری‌ها مربوط به ۷۰ تا ۸۰ سال و بعد مربوط به بالای ۸۰ سال و ۶۰ تا ۷۰ سال است که تقریباً در این رنج، ۲۰ درصد فوتی‌ها را در هر کدام از این دهک‌ها به خودش اختصاص می‌دهد.

دکتر تقی ریاحی رئیس بیمارستان حضرت رسول اکرم نيز در ارتباط تصویری با برنامه گفتگوي ويژه خبري گفت: در مورد پیک اخیر کرونا که به نظر می‌آید جزوی از شرایط زندگی و شرایط بیمارستان شده؛ بیشتر کسانی که بستری می‌شوند مریض‌های مراجعه کننده به اورژانس هستند نه به عنوان کرونا بلکه به خاطر تشدید بیماری زمینه‌ای یا علائم غیراختصاصی که دارند؛ برعکس پیک‌های سال گذشته به خصوص پیک دلتا، مراجعه شان با شرایط ناخوشی حاد تنفسی نیست، بیماران قلبی یا ریوی یا کسانی که بیماری بدخیمی دارند یا نقص ایمنی دارند یا افراد مسن با شکایت‌های غیراختصاصی در مراجعه به اورژانس، با توجه به شرایط پیک متوجه وجود بیماری کرونا در این افراد می‌شوند، همکاران و غالب کسانی که الآن در آی سی یو و بخش بستری هستند جنس مراجعه شان از این جنس است، غالباً افراد مسن هستند با این شرایطی که وجود دارد. البته این بخش بسیار ناچیزی از افراد مبتلا است.

وی افزود: در درمانگاه‌ها بسیاری از افرادی که مراجعه می‌کنند می‌گويند در هفته گذشته، در ۱۰ روز گذشته علائم غیراختصاصی، ناخوشی، تب و بعضاً علائم سرماخوردگی داشتند که همه این‌ها به نظر می‌آید ردپایی از حجم بسیار زیادی از ابتلا در روز‌های گذشته در سطح کشور به خصوص در سطح تهران بود.

وي ادامه داد: در مورد سن موارد بستری، قریب به اتفاق کسانی که بستری شدند مسن هستند

دکتر مسعود مردانی؛ استاد دانشگاه و متخصص بیماری‌های عفونی نيز در اين برنامه گفت: پیک هفتم بیماری کرونا کشور را فرا گرفته و موارد مراجعه کننده به درمانگاه ها، کلینیک‌ها و مطب‌ها رو به افزایش است. وي ادامه داد: ثابت شده است که سرعت انتقال ویروس B۵ و B۴ که هم اکنون شایع‌ترین زیرگونه اومیکرون است و در کشور ما هم به وفور دیده می‌شود، در افرادی که بیماری در آنها اتفاق بیفتد، خیلی سریع است. وي افزود:​ عمده واکسن‌هایی که در کشور تاکنون مصرف شده واکسن‌های ویروسی ضعیف شده بودند عمدتاً سینوفارم و برکت مردم مصرف کردند. این‌ واکسن ها برای شروع مقابله با بیماری خوب عمل کردند یک مقدار زیادی هم کنترل بیماری‌ها به خاطر همین تجویز این واکسن‌ها بود ولیکن شش ماهی که بعد از تجویز این واکسن شد در مقاله‌ای شرکت سینوفارم اعلام کرد که اين واکسن با دو دُز واکسیناسیونش کامل نمی‌شود، حتماً باید اگر بین ۴ تا ۶ ماه از آخرین دُز واکسن گذشته است، دز یادآور زده شود. به همین دليل کساني که واکسن زده اند، باید نسبت به تکمیل واکسیناسیون اقدام کنند.

دکتر مسعود یونسیان؛ استاد دانشگاه و اپیدمیولوژیست نيز گفت: اصولاً هر موج ناشی از دو عامل اصلی است؛ یکی رفتار ویروس و ديگري رفتار انسان. رفتار ویروس که مشخص است علیرغم این که شدت و آن بیلورانس یا شدت بیماری که کاهش پیدا کرده، ولی سرایت پذیری اش به شدت بالا رفته است؛ رفتار ما با عنایت به این که تجمعات و گردهمایی‌هایی خواهیم داشت، می‌توانیم با استفاده از ماسک حتی المقدور در فضای باز و رعایت فاصله اینها را داشته باشیم، اگر این اتفاقات را بتوانیم به خوبی مدیریت کنیم به نظر می‌رسد که در شرایط مناسبی هستیم در غیر این صورت ممکن است روند کماکان صعودی باشد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی