بازدید 6869

کرملین: ژاپن موضعی شدیداً غیردوستانه دارد

سخنگوی کاخ کرملین طی نشست خبری درباره مسائل مربوط به سیاست خارجی روسیه از جمله تنش توکیو-مسکو، تأثیر تحریم‌ها بر صادرات غلات روسیه به جهان و محدودیت‌های نروژ برای شهروندان روسی صحبت کرد.
کد خبر: ۱۱۲۸۴۹۴
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴ 06 July 2022

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز (چهارشنبه) مواضع اخیر دولت ژاپن علیه مسکو را شدیداً غیردوستانه توصیف کرد.

پسکوف طی نشست خبری در کرملین گفت ژاپن موضعی بسیار غیردوستانه در قبال فدراسیون روسیه دارد که به توسعه همکاری‌ها و گفتگوها در حوزه انرژی کمک نمی‌کند.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات توکیو مبنی بر لزوم نصف‌شدن قیمت نفت روسیه، توضیح داد: «موضع شدیداً غیردوستانه ژاپن، باعث توسعه روابط تجاری و اقتصادی که شامل گفتگوی انرژی نیز هست، نخواهد شد».

سخنگوی کرملین با امتناع از پاسخ به این سوال که آیا عواقبی برای سهامداران ژاپنی پروژه ساخالین-۲ وجود خواهد داشت یا خیر، گفت: «ما در مورد این واقعیت صحبت کردیم که این فقط یک ابتکار عملی است، هیچ تصمیم تلفیقی در این مورد اتخاذ نشده است. صادقانه بگویم، اینکه آیا می‌توان چنین تصمیماتی گرفت یا خیر، تردید وجود دارد. اینها جنبه‌های مختلف یک مشکل بزرگ هستند».

پیش از این، «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن گفته بود که سقف قیمت نفت روسیه می‌تواند نیمی از ارزش فعلی آن تعیین شود و همچنین قرار است سازوکاری ایجاد گردد که از خرید نفت از روسیه با هزینه بالاتر از حد معرفی شده، جلوگیری کند.

پسکوف همچنین خبر داد که تقاضای جهانی برای غلات روسیه در حال افزایش است اما تحریم‌ها مانع صادرات آنها و کمک به حل بحران غذایی در جهان است.

به نوشته ریانووستی، وی در این‌باره اظهار داشت: «غلات ما، بر اساس ارزیابی از نیازها بیشتر از تقاضا است، اما به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌های غیرقانونی که کشورهای اتحادیه اروپا اعمال می‌کنند، موانع زیادی بر سر راه خود به بازارهای جهانی که نیازمند آن است، دارد».

این مقام روس در ادامه تصمیم نروژ برای محدود کردن واردات منابع و تدارکات برای شرکت‌های روسی در منطقه سوالبارد را وضعیتی بسیار دشوار توصیف کرد.

پسکوف در این‌باره گفت کرملین امیدوار است این مشکل را از طریق گفت‌وگو حل کند و هنوز هیچ موضع رسمی در مورد لغو معاهده با نروژ در مورد تعیین حدود دریایی وجود ندارد.

دولت نروژ توافق با روسیه در مورد تعیین حدود فضاهای دریایی و همکاری در دریای بارنتس را «نامحدود» می داند. تصمیم طرف نروژی باعث محدودیت عرضه کالا برای شهروندان روسی که در سوالبارد کار می‌کنند، می‌شود.

ریانووستی به نقل از پسکوف نوشت: «تا آنجایی که ما متوجه شدیم، پارلمان در مورد بررسی این موضوع صحبت می‌کند، نه اینکه موضع‌گیری کند، بلکه این موضوع را بررسی می‌کند. البته همه نوع سناریوهایی در حال بررسی است، زیرا شرایط ساده نیست، خیلی سخت است. امیدواریم که همچنان بتوانیم این مشکل را از طریق گفتگو حل کنیم».

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به روابط دوستانه روسیه و قزاقستان، گزارش‌ها درباره تصمیم این کشور برای پیوستن به تحریم‌های ضد روسی را رد کرد.

سخنگوی کرملین در این‌باره توضیح داد: «تاکنون هیچ تصمیمی گرفته نشده است، بلکه تمایل مطلقی برای گسترش بیشتر تعاملات، پاسخگویی مشترک به چالش‌های خارج از کشور و به حداقل رساندن پیامدهای این اقدامات غیردوستانه اعلام شده است».

پسکوف در ادامه یادآور شد که دولت‌های روسیه و قزاقستان «در تماس دائمی هستند» و این ارتباطات به‌طور منظم در بالاترین سطح برگزار می‌شوند.

به نوشته ریانووستی، وزارت دارایی قزاقستان هم‌اکنون پیش‌نویس قوانینی را برای حسابداری جابجایی کالاها در هنگام صدور آنها از قلمرو این کشور به روسیه تهیه کرده است که امکان امتناع از صدور کالاهای تحریم‌شده را فراهم می‌کند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قزاقستان به عنوان یک کشور دوست برای فدراسیون روسیه باقی می‌ماند یا خیر، پاسخ داد: «بله قطعا».

امروز همچنین «دیمیتری مدوِدف» معاون شورای امنیت ملی روسیه با مضحک و بی‌معنی خواندن تفکر غرب برای مجازات کردن مسکو، پرسید کدام دادگاه است که دریای خون ریخته‌شده توسط آمریکا در کشورهای مختلف را محاکمه کند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی