بازدید 7794

پزشکان عمومی زیر خط فقر زندگی می‌کنند

تعرفه ۲۵ هزار تومانی برای پزشک عمومی درمقابل تورم اقتصادی، منطقی نیست.
کد خبر: ۱۱۲۰۷۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹ 25 May 2022

به گزارش «تابناک»، روزنامه جوان در گزارشی از قول یک پزشک عمومی می نویسد: تعرفه ۲۵ هزار تومانی برای پزشک عمومی درمقابل تورم اقتصادی، منطقی نیست.

*در بهترین حالت ممکن ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان از آن به پزشک تعلق می‌گیرد؛ و اگر عدد ده میلیون تومان درآمد در ماه را خط فقر درنظر بگیریم، تمام پزشکان عمومی که در فیلد درمانی فعالیت می‌کنند، زیر خط فقر هستند.

* چون یک پزشک هستم از دریافت یارانه نیز محروم شده‌ام. در حالی که پزشکان عمومی چندین شیفت را در مراکز درمانی کار می‌کنند تا شاید حداقل میزان درآمد را داشته باشند.

*گاهی انتقاداتی برای ویزیت‌های یک‌دقیقه‌ای و فله‌ای مطرح می‌شود که این مسئله ناشی از درآمدهای غیراستاندارد پزشکان عمومی است. اغلب آن‌ها برای رساندن درآمد خود به میزان استاندارد زمان کمتری را به بیماران اختصاص می‌دهند. همچنین از آنجایی که پزشکی که احساس فقر می‌کند، انگیزه کافی برای کار ندارد و دقتش پایین می‌آید، به همین دلیل نمی‌تواند آن ارزش انسانی که باید را برای بیمار قائل شود.

*پزشکان عمومی که مشکلات مالی را تجربه می‌کنند گاهی به ناچار به عمان و ترکیه برای درآمد بیشتر مهاجرت می‌کنند.در عمان بدون مدرک خاص یا آزمون خاص، پزشک با درآمد بالا جذب می‌شود. تا جایی که آن‌ها حاضر به ترک وطن و خانواده‌شان شده‌اند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۰
انتشار یافته: ۱۰
"از آنجایی که پزشکی که احساس فقر می‌کند، انگیزه کافی برای کار ندارد و دقتش پایین می‌آید، به همین دلیل نمی‌تواند آن ارزش انسانی که باید را برای بیمار قائل شود." پزشک خیلی بیجا کرده که بخاطر حقوقش نمیتونه ارزش انسانی برای بیمار قائل بشه! مگه انسانیت ربطی به پول داره؟! اینجوری باشه که سنگ رو سنگ بند نمیشه! موضوع دیگه اینکه دقیقا همین حس ناامیدی و سرخوردگی رو چندین سال هست که در مهندسین باسواد بوجود آوردن. خط فقر که خوبه، چند طبقه زیر خط فقر شامل مهندسین بدبخت شده. کاری به بیسوادها ندارم. دور و بر خودتون ببینید چندتا مهندس کاربلد هستن که بزور یجا خودشون رو چپوندن تا یه بخور و نمیر بگیرن. دلیلش هم اینه که صنعت مملکت خوابیده و دلیل این هم که کاملا واضحه. فقط اوضاع برای یه عده بادمجون دور قابچین ها خوبه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
خیلی هم غیر طبیعی نیست. چون همین الان هم در تمامی شغلها اعم از مهندس و معلم و بازاری و راننده و ...... بخاطر عدم رضایت از درآمد، ارزشهای انسانی زیر پا گذاشته میشه. که البته مورد تایید نیست.
مش ممد
| Netherlands |
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
ممد جان روزی که مهندسا بیسواد شدن یکی از میلیون ها نتایجش میشه حادثه آبادان، پزشک هم آدمه، پزشکی هم شغله با مسئولیتی بالاتر که باید نسبت به همون مسئولیت بیشتر پول بیشتری هم بگیره. اگه منتظر پزشک مفت هستی که بهترین احترام رو برای مریض بذاره خودت پاشو یه ماه مفت کارگری کن تو مطقه مرزی تا دیگه از این حرفا نزنی
من با اينكه پزشك نيستم چون در جريان زندگي بعضي از آنها هستم سختي كار و زندگي آنها را تاييد مي كنم . مردم در آمد چندتا دكتر متخصص قديمي كه مطبهاي شلوغ دارند را به همه دكترها تعميم مي دهند . البته اگر نظام ارجاع بيمار به اجرا در مي آمد مشكلي نداشت اما چون پايه سيستم درمان ايران آمريكايي است شايد نسخه همانجا با برخي تغييرات پياده شود بهتر باشد يعني آزاد سازي دستمزدها و ظرفيت آموزش و ساماندهي بيمه ها و تقويت بيمه هاي خصوصي براي درمان و آزاد سازي حق بيمه ها ( البته در كنار مكانيزمي كه دستمزدها و حق بيمه ها از كنترل خارج نشود ) و الزام آنها به برخي اقدامات مثل اجراي سيستم ارجاع ابتدايي به پزشك عمومي - تحت پوشش دادن بيماريهاي خاص - عدم داشتن شرط بررسي اوليه بيمه شدگان ( pre condition ) - بررسي مداوم بيمه ها از نظر شرايط مالي و تكيل صندوقي جهت كمك به آنها در موارد ضروري ( pool) و...
به نظرم طراحي سيستم درماني براي يك كشور پر جمعيت كه هزينه كم در كنار دسترسي خوب به امكانات و پزشكان متخصص را با هم داشته باشد سخت ترين كار در دنياي مديريت و اقتصاد است و من بخواهم ببينم يك كشوري چطوز اداره ميشود اول سيستم درمان آنرا بررسي مي كنم .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
!! اطلاعاتت خیلی خوبه !! واقعا تو پزشک نیستی ؟
سیروان
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
پزشک نیستم، ولی پزشک ها را خیلی دوست دارم.
ایکاش منهم یک پزشک بودم.
اصلا ویزیت صدمیلیون بکنند خوبه دیگه بعضی ازدکترها فقط بلدن بیماران حواله بکنند به ازمایشگاه /رادیولوژی/سونوگرافی والی ماشااله چون بااینها قرارداد دارن بده بستون دارن .دکترکجا بود دکترفقط امثال دکترقریب وبس.
اینم حتما جوک ساله شما به راننده های اسنپ نگاه کنین فکر میکنین نظام مهندسی زیر مجموعه اسنپ هست هیچ پزشک و پرستار بیکار وجود نداره کم دروغ بگین. فقط شاید کارانه های مفت چند صد میلیونی شون کمتر شده اینو تیتر کردین
فرصت ها تماما داره از بین می ره پنجره جمعیتی کشور در حال بسته شدن هست و نخبگان و تحصیل کردگان کشور همگی در خارج از کشور برای رسیدن به منزلت اجتماعی و رسیدن به حداقل معیشت.
اصلا هم اینطور نیست یک پزشک عمومی در حال حاضر و پس از 6 سال درس خواندن میشود پزشک عمومی و ویزیت امسالش شده 70000 تومن. یک متخصص در رشته غیر پزشکی که استاد دانشگاه است و دارای تخصص و بیش از ده برابر یک پزشک عمومی زحمت کشیده ببینید ماهیانه تو سیستم حقوقی کشور که اطلاعاتش دست همه است چقدر حقوق میگیره؟ آیا این ظلم نیست؟ همه ابزارهای کاری پزشکان توسط متخصصان سایر رشته‌ها تامین میشوند اما سود همشون به جیب پزشکان است. چرا؟ مسئولان باید جواب بدهند؟ البته خدا برکت بده به وزیران بهداشت که با تمام وجود از آنها حمایت میکنند. الان تولیدات مواد غذایی ظاهرا مشکل شده همه به بحث واردات روی آوردند آیا ببینم وزیر کشاورزی جربزه داره از سیستم کشاورزی حمایت کنه تا نگرانی از بابت کمبود مواد غذایی رفع بشه؟
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی