بازدید 29039

مکرون پیروز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد / آشوب در پاریس با اعلام نتایج+ فیلم

به گزارش روزنامه لو فیگارو، مکرون یکشنبه شب با کسب ۵۸ درصد آرا در برابر ۴۲ درصد آرایی که مارین لو پن رقیب وی از حزب راست افراطی "مجمع ملی" کسب کرد، پرچمدار دوازدهمین انتخابات جمهوری پنجم فرانسه شد و پیروزی خود در انتخابات ۲۰۱۷ را تکرار کرد.
کد خبر: ۱۱۱۵۵۳۹
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳ 25 April 2022

مکرون پیروز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد/ آشوب در پاریس با اعلام نتایج+ فیلم

بین الملل تابناک: امانوئل مکرون برای دومین بار پیروز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد و برای یک دوره پنج ساله بار دیگر کرسی الیزه را از آن خود کرد.

به گزارش روزنامه لو فیگارو، مکرون یکشنبه شب با کسب ۵۸ درصد آرا در برابر ۴۲ درصد آرایی که مارین لو پن رقیب وی از حزب راست افراطی "مجمع ملی" کسب کرد، پرچمدار دوازدهمین انتخابات جمهوری پنجم فرانسه شد و پیروزی خود در انتخابات ۲۰۱۷ را تکرار کرد.

بر اساس نتایج منتشره، ۲۸.۸ درصد در دور دوم انتخابات امسال غایب بودند؛ موضوعی که در انتخابات اخیر این کشور به یک چالش تبدیل شده است.

هرج و مرج و آشوب در پاریس

در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، منابع خبری از درگیری پلیس فرانسه با معترضان به نتایج انتخابات در پاریس خبر دادند. همزمان امانوئل ماکرون در اولین سخنرانی خود متعهد شد، فرانسه را مستقل‌تر و اروپا را قدرتمندتر می‌کند.

این درگیری‌ها پس از اعلام پیروزی امانوئل ماکرون برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری به وقوع پیوست و پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد.

همچنین منابع محلی اعلام کردند در جریان این اعتراضات پلیس به سمت یک خودرو شلیک کرد که در نتیجه آن دو تن کشته شدند.

تعداد بازدید : 1833

بر اساس ویدئوهای منتشره، پلیس با حمله به معترضان و شلیک گاز اشک آور در تلاش برای متفرق کردن آنهاست و درگیری هایی نیز میان پلیس با معترضان و همچنین هواداران مارین لوپن نامزد شکست خورده انتخابات گزارش شده است.

خبرگزاری آناتولی در خبری فوری از شلیک پلیس فرانسه به سمت یک خودرو در جریان اعتراضان به نتیجه انتخابات در پاریس و کشته شدن دو تن خبر داده است.

همچنین گفته می‌شود یک نفر دیگر نیز مجروح شده است.

مکرون پیروز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد/ آشوب در پاریس با اعلام نتایج+ فیلم

رئیس جمهور فرانسه پس از اعلام نتایج اولیه گفت که پنج سال آینده ریاست جمهوری وی ادامه دوره قبلی وی نخواهد بود و متعهد شد، برنامه های انتخاباتی خود را که از آن به عنوان "پروژه بلندپروازانه" یاد کرد برای کاهش شکاف‌ها و اختلافات سیاسی ناشی از انتخابات اخیر اجرایی و فرانسه را مستقل‌تر و اروپا را قدرتمندتر کند.

ماکرون گفت که تعدادی از فرانسوی‌ها به او رای دادند، اما نه در حمایت از ایده‌هایش، بلکه برای ایستادن در برابر راست‌های افراطی.

وی تاکید کرد که فرانسوی ها بار دیگر به او اعتماد کردند تا ۵ سال دیگر کشور را رهبری کند.

رئیس جمهور فرانسه همچنین متعهد شد "سبک خود را تغییر داده" و "رئیس جمهوری متعلق به همه" باشد.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که میزان نهایی مشارکت رای دهندگان در دور دوم ۷۳.۰۷ درص و میزان عدم مشارکت از سال ۱۹۶۹ تاکنون بی سابقه بوده است. با این پیروزی، ماکرون اولین رئیس‌جمهوری در فرانسه است که پس از دوره ریاست جمهوری ژاک شیراک در سال ۲۰۰۲ مجددا انتخاب می‌شود.

واکنش‌های بین المللی 

همزمان با اعلام نتایج جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، انتخاب مجدد امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود را تبریک گفت و فرانسه را به عنوان "شریکی کلیدی واشنگتن در رویارویی با چالش‌های جهانی" توصیف کرد.

بایدن در توییتر نوشت: من مشتاقانه منتظر ادامه همکاری نزدیک از جمله حمایت از اوکراین، دفاع از دموکراسی و مبارزه با تغییرات آب و هوایی هستم.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم به نوبه خود انتخاب مجدد ماکرون را تبریک گفته و تاکید کرد واشنگتن انتظار ادامه همکاری نزدیک با پاریس را دارد.

وی در توییتر نوشت: ما مشتاقانه منتظر ادامه همکاری نزدیک خود با فرانسه در مورد چالش‌های جهانی و تقویت اتحاد و دوستی طولانی و پایدار هستیم.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز گفت، انتخاب مجدد ماکرون یک "سیگنال قوی برای اروپا" است.

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا هم به نوبه خود پیروزی ماکرون برای دومین دوره ریاست جمهوری را خبر بزرگی برای تمام اروپا دانست.

در همین راستا، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس گفت که مشتاقانه منتظر ادامه همکاری با ماکرون در مورد موضوعاتی است که "برای دو کشور و جهان اهمیت دارد".

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز گفت که "ما می‌توانیم برای پنج سال دیگر روی فرانسه حساب کنیم."

اورزولا فون‌ درلاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز نسبت به ادامه همکاری سطح بالا با فرانسه پس از انتخاب مجدد ماکرون ابراز امیدواری کرد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفت که مشتاقانه منتظر ادامه همکاری با ماکرون پس از انتخاب مجدد وی است.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا هم در توییتی نوشت: "شهروندان فرانسه، کسی را انتخاب کرده اند که متعهد به یک اتحادیه اروپای آزاد، قوی و عادلانه است. دموکراسی پیروز می‌شود. اروپا پیروز می‌شود. امانوئل ماکرون تبریک می‌گویم."

الکساندر دو کرو، نخست وزیر بلژیک نیز به نوبه خود گفت که رأی دهندگان فرانسوی یک «انتخاب قوی» انجام دادند.

مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند هم در واکنش به این نتایج، "رهبری ماکرون را نه تنها برای فرانسه، بلکه برای اروپا نیز مهم" خواند.

ایگنازیو کاسیس، رئیس جمهور سوئیس هم با تاکید بر روابط نزدیک بین دو کشور همسایه، گفت که مشتاقانه منتظر "تداوم همکاری خوب " با فرانسه است.

در سوئد، ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد در توییتی نوشت: "اجازه دهید همکاری نزدیک خود را دوجانبه و برای یک اتحادیه اروپای رقابتی، سازگار با محیط زیست و انعطاف پذیر ادامه دهیم."

یوناس گار استور، نخست وزیر نروژ هم تاکید کرد که فرانسه "لیبرال دموکراسی را بر راست افراطی" انتخاب کرده است.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز در توئیتر نوشت: "ماکرون یکی از بزرگترین رهبران میانه رو در جهان و دوست وفادار اسرائیل است. ما به همکاری و تقویت همکاری دوجانبه ادامه خواهیم داد."

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین هم به ماکرون تبریک گفت.

همزمان برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق بر عمق روابط دو ملت دوست تاکید کرد.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز به ماکرون تبریک گفت و برای دولت و مردم فرانسه ادامه پیشرفت را آرزو کرد.

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان هم در پیامی توئیتری به ماکرون تبریک گفت و نوشت: من مشتاقانه منتظر ادامه همکاری برای تحکیم بیشتر روابط و هماهنگی تلاش‌هایمان برای ارتقای امنیت و ثبات منطقه هستم.

محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی نیز به رئیس جمهور فرانسه تبریک گفت و اعلام کرد: تبریک صمیمانه من به دوستم امانوئل ماکرون... ما مشتاقانه منتظر تحکیم شراکت استراتژیک خود و ارتقای فرصت‌های جدید برای همکاری مشترک هستیم.»

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر، در پیام تبریکی در توئیتر آرزوی موفقیت برای همتای فرانسوی خود کرد.

وی نوشت: تاکید می‌کنم که روابط مصر و فرانسه از نظر تاریخی نزدیک و رو به رشد بوده و هست و ما مشتاق ادامه رایزنی ها و هماهنگی های متقابل در مورد تعدادی از پرونده های منطقه ای و بین المللی مورد علاقه مشترک هستیم.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان هم در پیامی ضمن تبریک به ماکرون، روابط متمایز بین دو کشور و ملت دوست را ستود.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیز به نوبه خود برای ماکرون و مردم فرانسه پیشرفت روزافزون آرزو کرد.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در پیامی توئیتری به ماکرون تبریک گفت و نوشت: روابط استراتژیک و قوی، قطر را با "جمهوری دوست فرانسه" پیوند می‌دهد و من برای ماکرون آرزوی موفقیت در مرحله بعدی دارم و مشتاقانه منتظر ادامه همکاری هستم.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین هم به رئیس جمهوری فرانسه تبریک گفت.

هیثم بن طارق، سلطان عمان نیز پیام تبریکی به ماکرون ارسال کرد که شامل تبریک صمیمانه و آرزوی موفقیت برای وی و مردم دوست فرانسه و ارتقای روابط حسنه بین دو کشور بود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۰
رییسی تبریک
آقای ماکرون رای من کجاست؟
پاسخ ها
سعید
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
اصلا جای تعجب نیست. وقتی آنها که بر اریکه قدرت سوارند بخواهند انتخابات هم برگزار کنند . نتیجه از پیش قابل پیش بینی است . اگر غیر از این باشد جای تعجب دارد.
چقدر جالب پیروز انتخاب با 28 درصد مشارکت، بعد هم ادعای تقلب بعد هم تبریکات ملت ها چقدر جالب و متفاوت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
۲۸ درصد در دور دوم‌مشارکت نداشتند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
28.8 درصد مشارکت نکرده اند(نیمه خالی لیوان) . این یعنی 71.2 در صد مشارکت داشته اند. تابناک می خواهد به نوعی القاء کند که مشارکت فقط در حدود 25 در صد مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری ایران چندان هم جای اشکال ندارد.
انتصابات فرانسه هم توسط یهودی های سرمایه دار مشخص میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
غربگدا ها چی میفهمن این حرفها یعنی چی؟
چه جالب
معترضان نه سطلی آتش می زنند و نه به بانکی آسیب می زنند و پلیس هم برخورد جدی با مزاحمت های ایجاد شده می کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
اموال دولتی را اموال خود مردم میدونند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
معترض هاش دلارخور نیستند
اون خانم مارین لوپن از دشمنان افراطی اسلام و از طرفداران پروپاقرص آزار و اذیت مسلمانان و در عین حال هم از طرفداران پروپاقرص پوتین و از عاشقان بزرگ روسیه ست که از جنگ روسیه بسیار خوشحاله. همون بهتر که گورش رو کم کنه همین مکرون بیاد
یه نفر کامنت گذاشته میگه معترضا بانک آتیش نمیزنن در فرانسه و چقدر بافرهنگ اعتراض میکنن. درسته دوست عزیزم کاملا صحیحه.

خب اونا متمدن هستن. ما اینجا یک مشت سلطنت طلب ( مشهور به سطلی ها ) داریم که این جماعت در فضای مجازی انواع اقسام فحش های رکیک و ناموسی رو نثارت میکنن بعد انتظار داری در واقعیت بانک آتیش نزنن؟

شما برو توییتر این سلطنت طلب هارو ببین. زیر یکیشون کامنت بزار یک انتقاد کوچک و محترمانه از شاهنشاه (!) کن تا ببینی چطور با دایره المعارف بزرگی از فحش خواهر و مادر ازت پذیرایی میکنه. فکرش رو بکن این تو دنیای واقعی بیاد اعتراض کنه! خب معلومه که بانک آتیش میزنه و شهر رو ویرانه میکنه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
درسته
انتصابات در مهد دموکراسی غرب؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
کدوم دموکراسی؟ آمریکا و فرانسه دیکتاتور جهانی هستن
براش رای‌دهنده مهمه. چیزی که تو ایران کاملا غریبه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
زرشک
واقعا بین بد و بدتر انتخاب کردن شما مصاحبه های اون خانم رقیب مکرون رو گوش بدین می بینین که چه خطری از بیخ گوش فرانسه و متقابلا کشورهای دیگه رفع شده!
خیلی بد شد. اگر لوپن می آمد می تونست خیلی سریعتر و بهتر اروپا را نابودکند و ما را از شرشان خلاص کند.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو
آخرین اخبار