بازدید 4676
۳

زالی: امیکرون پایان کرونا نیست

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران، درباره اینکه آیا این نظریه که ممکن است کرونا تا چند ماه آینده دیگر سویه جدیدی نداشته باشد چون به ایمنی جمعی می‌رسیم، درست است، گفت: این نظریه در مجامع علمی جایگاهی ندارد زیرا امیکرون اکنون جهشی جدید در دانمارک و آلمان ایجاد کرده است.
کد خبر: ۱۱۰۵۶۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴ 20 February 2022

به گزارش «تابناک»، علیرضا زالی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در واقع امیکرون هم در حال تغییر و جهش است و تا زمانی که مردم دنیا در سایه یک مصون سازی فعال یعنی واکسیناسیون کامل قرار نگیرند، رسیدن به پایان کرونا خیلی دور از ذهن خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در آمار جهانی تقریبا مردم کشورهای با درآمد کم در دنیا تنها ۱۰ درصد واکسینه شده اند، بنابراین جهان از پوشش جهانی واکسیناسیون خیلی عقب است و این دلیل خوبی است که این نظریه را تایید نکند چون تا زمانی که واکسیناسیون به حد معقول نرسد، نمی توان پایانی برای کرونا متصور شد.

زالی ادامه داد: بیش از ۸۹ درصد کل واکسن تزریقی دنیا تاکنون در ۱۰ کشور صنعتی انجام شده است؛ بنابراین تعداد زیادی از کشورها به خصوص کشورهای آفریقایی و کشورهایی که درآمد کمتری دارند، نتوانستند به حد قابل قبولی از واکسیناسیون برسند حتی کشورهایی که از نظر اقتصادی امکان واکسیناسیون داشتند، به دلیل عدم اقبال عمومی مردم در برخی کشورها شاهد هستیم واکسیناسیون به اندازه کافی صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: در برخی از کشورهای شرقی و غربی ملاحظه می شود درصد واکسیناسیون پایین تر از حدی بوده که انتظار می رود. این مساله نشان می دهد که برای کنترل کرونا چون یک پاندمی جهانی است، باید سمتی برویم که بحث ایمنی ناشی از واکسیناسیون فعال اتفاق بیفتد.

ایمنی جمعی هم شکننده است

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران اضافه کرد: به فرض رسیدن به ایمنی جمعی نیز باید گفت که این ایمنی شکننده خواهد بود. مثلا در امیکرون نسبت به سویه های قبلی پدیده «عفونت مجدد» (ری اینفکشن) را بیشتر شاهد بودیم؛ مطالعات انجام شده در کشورهای اسکاندیناوی و انگلیس این موضوع را تایید کرد که شانس عفونت مجدد در افرادی که قبلا به سایر سویه های کرونا مبتلا شده یا واکسن دریافت کرده اند، همچنان وجود دارد و در واقع مصونیت ایجاد شده در این افراد بسیار شکننده است.

زالی تصریح کرد: بنابراین چون پدیده ری اینفکشن یا عفونت مجدد برای واریانت‌ها یا سویه‌های جدید متصور است، این موضوع فرضیه ایمنی جمعی را دستخوش تردید می کند، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ایمنی ناشی از واکسیناسیون نسبت به ایمنی ناشی از ابتلا پایدارتر، عمیق‌تر، موثرتر و کاراتر است.

وی خاطرنشان کرد: به جای اینکه در انتظار رسیدن به ایمنی جمعی ناشی از ابتلای جمعی باشیم که معمولا این موضوع هم خیلی دیر و با تاخیر اتفاق می افتد و ممکن است با این ایمنی جمعی، جهش‌های دیگری اتفاق بیفتد و کل ایمنی را درهم بریزد، بهترین مسیر انجام واکسیناسیون عمومی در عرصه جهانی است.

زالی تصریح کرد: در کشورهای ناتوان از نظر مالی که سیستم بهداشتی ضعیف تری دارند، پوشش واکسیناسیون به حداقل رسیده است؛به عنوان مثال در کشور بوتسوانا که سرمنشا بروز امیکرون بود، کمتر از ۲۰ درصد مردم واکسینه شده اند چون ۸۰ درصد واکسینه نبودند امکان بروز جهش امیکرون آنجا محتمل تر بود.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران گفت: به طور کلی در هر کشوری که جمعیت کمتری مصون سازی شده باشند، احتمال بروز جهش و موتاسیون بیماری کرونا بیشتر است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
زالی که شده شخصیت فیلم گالیله که می گفت من می دونستم. همیشه منفی نگاه کن زالی
فعلا به بهانه های واهی مردم رو بدوشید ما هم خدایی داریم
جناب آه و ناله! دکتر یاس و ناامیدی! استاد پخش شایعات ناگوار و بعضا از بیخ و بن دروغ! روانشناس های خوبی در تهران هستند لطفا در اسرع وقت به یک روانشناس برای یک دوره کامل درمان مراجعه کنید!
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022