بازدید 7234
قطب‌های نوآوری؛

ستاره‌های نوظهور نوآوری در جنوب شرق آسیا

جنوب شرق آسیا باحدود ۶۰ درصد جمعیت دنیا و وجود استعداد‌های جوان، باهوش و مشتاق تکنولوژی، کشور‌های سنگاپور، کره، ویتنام، اندونزی و مالزی را به سرچشمه‌های اصلی نوآوری تبدیل کرده است.
کد خبر: ۱۰۹۲۲۲۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳ 09 December 2021

به گزارش تابناک، در قسمتی از دنیا که بین هند و چین قرار گرفته و جنوب شرق آسیا نام دارد، یک اکوسیستم استارت‌آپی در حال رشد و تکنولوژی‌محور شکل گرفته که دست کمی از سیلیکون، ولی ندارد.

دسترسی به حدود ۶۰ درصد جمعیت دنیا و وجود استعداد‌های جوان، باهوش و مشتاق تکنولوژی، کشور‌های سنگاپور، کره، ویتنام، اندونزی و مالزی را به سرچشمه‌های اصلی نوآوری تبدیل کرده است. تعدادی از شهر‌های این منطقه از دنیا را که به قطب نوآوری تبدیل شده اند بررسی می‌کنیم.

همین ۳۰ سال پیش، ویتنام یکی از فقیرترین کشور‌های دنیا بود، اما به کمک مجموعه‌ای از اصلاحات اقتصادی و سیاسی که «دوی موی» نام دارد، این کشور جنوب شرق آسیا، اکنون به یکی از اقتصاد‌های دنیا با سریع‌ترین رشد تبدیل شده و رشد اقتصادی آن به ۷-۶ درصد رسیده است.

این معجزه در اصل به خاطر تغییر رویه ویتنام به سوی استقبال از یک اقتصاد آزاد رخ داد که فعالیت کارآفرینان را سهل کرده و امکان سرمایه گذاری قابل توجه در زیرساخت‌ها را فراهم کرده است.

با اینکه محیط استارت‌آپی شهر هو شی مین به اندازه بازار‌های دیگر توسعه یافته نیست، اما دولت ویتنام در حال اتخاذ سیاست‌هایی است که حمایت محض از کارآفرینی می‌کند.

از جمله راه اندازی یک پارک تکنولوژی پیشرفته در این شهر و ایجاد مشوق‌هایی برای ترغیب کسب وکار‌های تکنولوژی پیشرفته در منطقه مانند معافیت‌های مالیاتی چند ساله برای شرکت ها.

همچنین قرار است هو شی مین به یکی از پایگاه‌های ثابت توسعه رمزارز‌ها در دنیا تبدیل شود که سرمایه گذاران را به رشد و توسعه آینده ویتنام امیدوارتر می‌کند.

پنانگ، مالزی
این استان جزیره‌ای در شمال غرب مالزی، به عنوان یک قطب سخت‌افزاری وارد عرصه جهانی شده، به‌طوری که صد‌ها شرکت چندملیتی با استفاده از منبع استعداد‌های محلی، امکان نوآوری‌های برجسته را در این منطقه فراهم کرده اند.

مالزی که به خاطر همجواری با چند کشور، به اختلاط فرهنگ‌های مختلف معروف شده، به خاطر تولید صنعتی شکوفا، صنعت توریسم فعال و بخش تکنولوژی نوظهور که امکان پیشرفت کارآفرینان را در این حوزه فراهم می‌کند، یکی از بهره مندترین اقتصاد‌های منطقه جنوب شرق آسیا محسوب می‌شود.

«سندباکس نوآوری و تکنولوژی ملی» مالزی، برنامه‌ای است که دولت راه اندازی کرده تا به کارآفرینان و نوآوران عرصه تکنولوژی کمک کند کسب وکار‌های خود را به شکل موفقی تجاری سازی کنند.

البته پاندمی کرونا ضربه زیادی به اقتصاد مالزی زد که در حال حاضر، امید‌ها به سمت پنانگ رفته تا با کمک جریان ورودی سرمایه، نجات بخش اقتصاد محلی باشد.

به علاوه، وزارت علوم و وزارت اقتصاد و دارایی مالزی در یک همکاری مشترک، طرح تسهیلات ۵/ ۲۴ میلیون دلاری را اجرایی می‌کنند که به استارت‌آپ‌های تحت تاثیر پاندمی کمک مالی می‌کند. پنانگ همچنین از موقعیت خود به عنوان یک «شهر سایبری» و منطقه آزاد تجاری و صنعتی بهره می‌برد.

بانکوک، تایلند
پایتخت تایلند، با وجود قدمت تاریخی زیاد، تنها چند سالی است که مسیر خود را به عنوان یک بازار استارت‌آپی شروع کرده است.

اما در همین چند سال به خاطر هزینه‌های زندگی مقرون به صرفه، جمعیت تحصیلکرده و زیرساخت‌های کاملا توسعه یافته، به یکی از پیشتازان محبوب نوآوری در آسیا تبدیل شده است.

تغییراتی که دولت تایلند در کاهش محدودیت مالکیت خارجی‌ها ایجاد کرده، امکان ورود استارت‌آپ‌های بیشتر به این شهر را فراهم می‌کند.

مدتی پیش اعلام شد که تایلند قصد دارد برای جذب سرمایه گذاران ثروتمند جهانی، به افرادی که بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلار در املاک یا اوراق قرضه دولتی این کشور سرمایه گذاری می‌کنند، ویزای بلندمدت بدهد.

علاوه بر اینها، محیط به شدت رقابتی و جمعیت ۳/ ۸ میلیون تشنه نوآوری، جذابیت بانکوک را برای سرمایه گذاران زیاد کرده است.

همه این موارد به اضافه استفاده انبوه از موبایل و رسانه‌های اجتماعی، بازار را برای پیشرفت استارت‌آپ‌های فین تک و تجارت الکترونیک در بانکوک، آماده کرده اند.

جاکارتا، اندونزی
پایتخت اندونزی در حال تبدیل شدن به یک ستاره نوظهور در فضای استارت‌آپی جنوب شرق آسیا است که البته این موضوع سهولت انجام کسب وکار در جاکارتا را تضمین نمی‌کند، چون بی نظمی و بوروکراسی‌های اداری در این شهر خیلی زیاد است.

با این حال، رئیس‌جمهور اندونزی، جوکو ویدودو، حمایت از اقداماتی را که باعث شوند اندونزی به بزرگ‌ترین اقتصاد دیجیتال منطقه تبدیل شود، با جدیت در پیش گرفته است.

دولت ویدودو اخیرا برنامه Nexticorn را راه اندازی کرده که استارت‌آپ‌های آینده دار محلی را به سرمایه گذاران بین‌المللی برای تامین مالی ادامه دار پیوند می‌دهد.

این تلاش‌ها در حال به ثمر رسیدن هستند، به‌طوری که اندونزی حالا دومین دریافت کننده سرمایه خطرپذیر در منطقه است.

چهار تا از استارت‌آپ‌ها هم توانسته اند به شرکت تک شاخ (ارزش حداقل یک میلیارد دلار) تبدیل شوند. اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت دنیا است که ۶۰ درصد آن زیر ۴۰ سال هستند و ۱۰ میلیون نفر فقط در جاکارتا ساکن هستند.

همچنین ضریب نفوذ بسیار بالای موبایل، پتانسیل زیادی در این بازار ایجاد می‌کند.

سئول، کره جنوبی
بر اساس گزارش جهانی رتبه بندی ثروتمندترین کشور‌های دنیا، کره جنوبی رتبه ۳۲ جهانی و رتبه ۱۱ در آسیا را در اختیار دارد. این برخورداری از ثروت به معنی استاندارد‌های بالای زندگی در این کشور است و به دولت امکان داده برنامه‌هایی را به هدف تبدیل کره به یک قطب استارت‌آپی تکنولوژیک اجرایی کند.

به‌طور خاص، شهر سئول به عنوان پایتخت، جذاب‌ترین مقصد برای بنیان گذاران و کارآفرینان محسوب می‌شود و بیشترین حمایت سرانه دولت را شامل استارت‌آپ‌ها می‌کند. در سال ۲۰۱۷ دولت ۹ میلیارد دلار به سرمایه گذاری خطرپذیر در استارت‌آپ‌های دولتی و خصوصی اختصاص داد.

مترجم: مریم رضایی

منبع: دنیای اقتصاد

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو