بازدید 28902
مرور روزنامه‌های یکشنبه، هفتم آذر

آیا جنگ جدیدی در راه است؟ /حسین شریعتمداری: امروز چه روزی است؟! /مذاکرات وین و اراده سیاسی

تورم ۵۰ درصد، حقوق ها فقط ۱۰ درصد افزایش می‌یابد، سهامداران در زمان ریزش بورس چه باید کنند؟ سویه جدید کروناویروس چقدر نگران‌کننده است؟ بازگشت به قانون راه‌حل اورژانسی بحران آب، چهره جدید ایران بر سر میز مذاکره، پایان دلالی ارز، شوک بخشنامه به صف خریداران ارز، «اُمیـکرون» فاز شـشم کرونـا و احتمال تبرئه سیف و عراقچی، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۰۹۰۱۴۱
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۸ 28 November 2021

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز یکشنبه هفتم آذرماه در حالی چاپ و منتشر شد که اُمیکرون یا سویه جدید کرونا و آمادگی کشور‌ها برای مواجه با آن، احتمال تبرئه سیف و عراقچی، خوش‌بینی‌ها در یک روز مانده به مذاکرات وین و ابتکار عمل برای لغو تحریم‌ها، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.


در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛


حسین شریعتمداری: امروز چه روزی است؟!

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان طی یادداشتی در شماره امروز این روزنامه با عنوان امروز چه روزی است؟! نوشت: ۱- دو روز بعد از مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ که در بغداد برگزار شده بود، یادداشتی به همان مناسبت در کیهان داشتیم که بخشی از آن وصف‌الحال است.

در مطلع آن یادداشت آورده بودیم؛ «خانم‌ها و آقایان! می‌دانید امروز چه روزی است»؟ این پرسشی بود که دکتر جلیلی مسئول تیم هسته‌ای کشورمان در آغاز یکی از نشست‌های کاری اجلاس بغداد از نمایندگان ۱+۵ پرسید. سؤال غیرمنتظره بود و اعضا و نمایندگان تیم‌های مذاکره‌کننده ۱+۵ که نمی‌دانستند این سؤال چه ربطی به موضوع مذاکرات دارد، با تعجب پاسخ دادند «امروز چهارشنبه ۲۳ می‌۲۰۱۲ است» و دکتر جلیلی گفت «و سوم خرداد، یعنی دقیقا همان روزی که ۳۰ سال پیش خرمشهر را از اشغال عراق دوران صدام آزاد کردیم» و سپس توضیح داد که چگونه در آن جنگ ۸ ساله کشور‌های متبوع گروه ۱+۵ و همه قدرت‌های ریز و درشت در دنیای بلوک‌بندی شده آن روزها، با تمامی تجهیزات و ماشین‌های جنگی و سیاسی و تبلیغاتی خود به حمایت از صدام وارد کارزار شده بودند، تانک‌های لئو‌پارد آلمانی، چیفتن‌های انگلیسی، موشک‌های اگزوسه و جنگنده‌های میراژ و سوپراتاندارد فرانسوی، هواپیما‌های میگ و موشک‌های اسکادبی روسی، بمب‌های شیمیایی آلمانی و انگلیسی، موشک‌های سایدبایندر و هواپیما‌های آواکس آمریکایی، دلار‌های سعودی و کویتی و اماراتی و... در اختیار رژیم بعثی صدام بود و ما به قول حضرت امام راحلمان (ره) تنهای تنها بودیم، ولی می‌بینید که آن عقبه سخت و نفس‌گیر را با پیروزی پشت سر گذاشته‌ایم و امروزه صدام کجاست؟ و ما در کدام نقطه ایستاده‌ایم؟


امروز در سالروز آزادی مقتدرانه خرمشهر و درحالی که حاکمیت عراق به مردم مظلوم آن و دوستان استراتژیک ما بازگشته است در قصر صدام با شما به مذاکره نشسته‌ایم» دکتر جلیلی در ادامه می‌گوید؛ «آن روز‌ها که همه دنیا در یکسو و ایران اسلامی در سوی دیگر ایستاده بود، تسلیم زورگویان غربی و شرقی و حامیان منطقه‌ای آن‌ها نشدیم بنابراین نباید انتظار داشته باشید امروز که در اوج اقتدار هستیم به کسی باج بدهیم و در مقابل خواسته‌های غیرقانونی و زورگویانه آنان تسلیم شویم «نقل به مضمون.»


۲- فردا (۸ آذر ۱۴۰۰) مذاکرات متوقف شده وین درحالی از سر گرفته می‌شود که روز‌های هفتم و هشتم آذرماه به ترتیب با سالگرد ترور و شهادت دو تن از دانشمندان بزرگ هسته‌ای کشورمان، شهید مجید شهریاری و شهید محسن فخری‌زاده همزمان است. تیم هسته‌ای کشورمان نباید فراموش کند که با چه گرگ‌های درنده‌ای رو‌به‌روست. دیروز رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران از اینکه تیم هسته‌ای کشورمان حاضر به مذاکره جداگانه با تیم هسته‌ای آمریکا نیست، بر آشفته و گفته بود «ما در یک هتل اقامت خواهیم داشت و باید صبر کنیم ببینیم دیگران که با ایران بر سر میز (مذاکره) صحبت می‌کنند چه چیزی (به ما) گزارش می‌دهند. البته نباید این‌گونه باشد، زیرا ما بار‌ها به ایران گفته‌ایم که اگر خواهان حصول نتیجه و رسیدن هرچه سریعتر به نتیجه هستید بهتر است که رو در روی ما بنشینید». رابرت مالی به‌گونه‌ای تلویحی، خودداری تیم ایران از نشست رو در رو با تیم آمریکا را تحقیر کشورش دانسته و اعلام کرده بود این اقدام ایرانی‌ها، حصول نتیجه را به تاخیر می‌اندازد که باید گفت؛ انتقام خون شهدای بزرگوارمان اگرچه هرگز نباید به فراموشی سپرده شود، ولی ادامه تحقیر آمریکا و مخالفت با نشست رو در رو با تیم هسته‌ای آن کشور، کمترین اقدامی است که از تیم هسته‌ای کشورمان انتظار می‌رود. چگونه می‌توان با قاتلان شهید سلیمانی و ابو مهدی و شهریاری و فخری‌زاده و علی محمدی و احمدی‌روشن و رضائی‌نژاد و ... در دو سوی یک میز به مذاکره نشست؟!
۳- بدیهی است که این فقط جزء بسیار کوچکی از ماجراست و آتش مقدسی که از شهادت شهیدانمان در دل ملت زبانه می‌کشد حتی با انتقام و قصاص قاتلان آن شهدای عزیز هم خاموش شدنی نیست.

 

مذاکرات وین و اراده سیاسی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود با عنوان مذاکرات وین و اراده سیاسی نوشت: طبق آنچه مقامات وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرده‌اند قرار است فردا دور جدید مذاکرات مربوط به برجام در وین برگزار شود. در این زمینه، توجه به چند نکته مهم است.


۱- اینکه کارگزاران کنونی نظام جمهوری اسلامی، که در گذشته همواره علیه مذاکره و علیه برجام سخن می‌گفتند و آن را مرده‌ای که قابل احیا نیست می‌دانستند، اکنون عزم جزم برای مذاکره دارند، نقطه قوتی است که باید از آن استقبال کرد. حتی آن دسته از افراطیون مجلس که قبلاً نسخه‌ای نمادین از برجام را جلوی دوربین‌ها به آتش کشیدند و تلویزیون نیز این صحنه را خبری کرد و نشان داد نیز اکنون موافق مذاکره درباره برجام و احیاء آن شده‌اند و این نیز موجب خرسندی است.


۲- مقامات وزارت خارجه کشورمان بار‌ها تاکید کرده‌اند که با «مذاکرات نتیجه‌محور» موافقند و مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهند. این، نکته مهمی است، ولی چون از بدیهیات است، مطرح کردن آن جای سوال دارد. مگر از دور هم جمع شدن و مذاکره کردن، انتظاری غیر از رسیدن به نتیجه می‌توان داشت؟! طرف مقابل هم قطعاً دنبال به دست آوردن نتیجه است. آنچه مهم است اینست که طرف ایرانی با هوشیاری درصدد باشد نتیجه‌ای منطقی که منافع کشور را تضمین کند به دست بیاورد.


۳- هدف نهائی مذاکرات، رفع تحریم‌هاست. بنابراین، نتیجه موردنظر کاملاً مشخص است. برای رسیدن به این نتیجه، قسمت مهمی از مسیر توسط گروه مذاکره‌کننده قبلی طی شده است. ادامه همان مسیر می‌تواند به مذاکره‌کنندگان جدید کمک کند تا هرچه زودتر به نتیجه برسند.


۴- گاهی شنیده می‌شود گروه جدید مذاکره‌کننده درصدد است همه چیز را از ابتدا شروع کند و راه پیموده شده را نادیده بگیرد. اگر مذاکره‌کنندگان جدید چنین تفکری دارند، باید بدانند که برخلاف شعاری که می‌دهند، در پی مذاکره نتیجه‌محور نیستند، زیرا این تفکر به اتلاف وقت منجر خواهد شد و عملاً به مذاکره برای مذاکره تبدیل خواهد گردید. اگر گروه قبلی مذاکره‌کننده نتوانست به نتیجه نهائی برسد به این دلیل بود که موانعی از داخل کشور بر سر راه داشت. آن موانع، مخصوص دولت قبلی و گروه قبلی مذاکره‌کننده بودند و دولت فعلی با آن‌ها مواجه نیست. بنابراین، گروه مذاکره‌کننده جدید می‌تواند بدون برخورد با مانع به پیش برود و مذاکره را به نتیجه برساند. اگر این مذاکرات از همان نقطه که قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ رها شد ادامه پیدا کند، با توجه به اینکه موانع برداشته شده، قطعاً خیلی زود به نتیجه خواهد رسید.


۵- یکی از عواملی که می‌تواند مذاکرات وین را سریع‌تر به نتیجه برساند، استفاده مذاکره‌کنندگان جدید از تجربیات گروه قبلی است. اعضاء آن گروه، افراد توانمندی بودند که با تسلط کامل بر موضوعات مورد مذاکره توانستند از منافع کشور دفاع کنند و راه را برای رفع تحریم‌ها هموار نمایند. خود اعضاء اصلی گروه مذاکره‌کننده قبلی نیز برای کمک به مسئولین جدید اعلام آمادگی کرده و مقامات جدید وزارت خارجه نیز بر ضرورت استفاده از تجربیات آنان تاکید نموده‌اند. اکنون زمان استفاده از این تجربیات ارزشمند است. ما نباید از سرمایه‌های ارزشمند کشور غافل شویم و جامعه را از تجربیات آن‌ها محروم نمائیم. همه باید برای اعتلای کشور و حفاظت از منافع و مصالح مردم دست به دست همدیگر داده و مشترکاً مشکلات را حل کنیم.


۶- شاید کلیدی‌ترین نکته در این مبحث این باشد که برخلاف تبلیغات منفی و البته بی‌پایه کاسبان تحریم، برای رفع تحریم‌ها راهی غیر از احیاء برجام وجود ندارد. دولت سیزدهم برای حل مشکلات باید به مذاکرات برجامی توجه ویژه نشان دهد و فارغ از بهانه‌تراشی‌ها آن را به سرانجام برساند. هیچکس خواهان نادیده گرفته شدن منافع کشور و ملت و خدشه وارد شدن به عزت و اقتدار نظام نیست و هیچ مسئولی نیز حق ندارد منافع مردم را فدای خواست بیگانگان کند. با غیرقابل اغماض دانستن این اصول و معیارها، می‌توان مذاکرات را بگونه‌ای پیش برد که به نتیجه مطلوب برسد و به رفع تحریم‌ها منجر شود البته اگر اراده سیاسی برای این کار وجود داشته باشد.


آیا جنگ جدیدی در راه است؟


سید حامد مرندی طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه ابتکار با عنوان آیا جنگ جدیدی در راه است؟ نوشت: رقابت‌های بسیار جدی برای کسب قدرت و نفوذ بیشتر در منطقه به گونه‌ای شدت گرفته است که به نظر می‌رسد نظم ایجاد شده در یکصد سال گذشته، در حال دگرگونی است و امروز کاملا نمایی شده است. در یک قرن گذشته، تجارب استعماری در خاورمیانه و همچنین ناسیونالیسم عربی سبب شده بود تا جهان عرب در مرکز توجه استراتژیک ایالات متحده قرار گرفته و دوران حکومت اعراب بر منطقه شکل بگیرد، اما این روز‌ها همه چیز در حال تغییر بوده و این قدرت‌های غیر عربی کهن در منطقه هستند که در حال بازسازی گذشته و تلاش برای بازگشت به روزگار مطلوب خود می‌باشند. امروز این اعراب هستند که با گسترش دامنه نفوذ ایران در منطقه و کاهش تعهدات آمریکا و نیز خروج عجیب آن‌ها از افغانستان، احساس ترس می‌کنند و هر روز خود را به اسرائیل به عنوان دشمن ایران نزدیک کرده‌اند و درپی رسیدن به صلحی تاریخی با اسرائیل هستند. اما حقیقت جدید این است که توافق صلح اعراب به همان اندازه که برابر ایران سنگری است، در برابر ترکیه نیز خواهد بود. در این سال‌ها، شاید توجه کمتری به امپراتوری عثمانی که توسط اروپا به قطعات کوچکتری برای کنترل منطقه تقسیم شده بود، می‌شود. در قدرت ماندن اردوغان برای سال‌های طولانی و حرکت او به سمت تشکیل حکومت عثمانی جدید، از فاز کلامی، وارد فاز جدی‌تری شده است.

ساخت فیلم‌های مختلف در این خصوص برای همسو کردن مردم با سیاست‌ها، ژست‌های سیاسی نامتعارف برای دیده شدن بیشتر، سرکوب شدید روزنامه‌نگاران و مخالفان سیاست‌های ترکیه در دست اردوغان و نیز توجه به نگرش اردوغان که خود را به عنوان با تجربه‌ترین رهبر حال حاضر جهان معرفی می‌کند؛ همه گواه از ظهور ترکیه به عنوان یک نیروی جدید و غیرقابل پیش‌بینی در منطقه است. ترکیه که تمامی تلاش‌هایش برای ورود به جهان غرب شکست خورده، گویا اینبار قاطعانه‌تر به دنبال احیای حکومت گذشته و رسیدن به خطوط ترسیم شده و مرز‌های خود در یک قرن گذشته است. جاه‌طلبی‌های اردوغان، اکنون کاملا عیان شده و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.


ترکیه اکنون بخش‌هایی از سوریه را اشغال کرده، در عراق نفوذ دارد و در حال صف آرایی با نفوذ ایران در دمشق و بغداد است. ترکیه عملیات نظامی علیه کرد‌ها در عراق را افزایش داده و ایران را به پناه دادن به دشمن کرد ترکیه، حزب کارگران کردستان (PKK) متهم کرده است؛ ترکیه خود را وارد جنگ داخلی لیبی کرده و اخیراً قاطعانه در مناقشه قفقاز بین ارمنستان و آذربایجان بر سر قره باغ کوهستانی مداخله کرده است. مقامات آنکارا همچنین به نقش‌های گسترده‌تر در شاخ آفریقا و لبنان چشم دوخته‌اند و نیز در اقدامی تحریک‌آمیز، شخص رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، شعری را در مورد تجزیه آذربایجان تاریخی - که بخش جنوبی آن اکنون در داخل ایران قرار دارد - در جریان سفر پیروزمندانه خود به باکو، خواند که البته با واکنش تند مقامات کشورمان همراه شد و یا در اظهار نظری دیگر، اردوغان بیان داشته است که مصطفی کمال آتاتورک اشتباه کرده است که مناطق عرب نشین عثمانی را تا جنوب موصل واگذار کرده است. موقعیت منطقه‌ای کنونی ترکیه - که به عراق، لبنان، سوریه و شاخ آفریقا کشیده شده و در عین حال از قطر و دولت طرابلس در جنگ داخلی لیبی دفاع می‌کند - در تضاد مستقیم با سیاست‌های عربستان سعودی، امارات و مصر بوده و حمایت ترکیه از اخوان‌المسلمین، حاکمان عرب را عصبانی‌تر کرده و بر وخامت روابط در یک دهه گذشته در منطقه افزوده است. زنگ‌های خطر به صدا درآمده و تمامی قواعد در منطقه در حال بازتعریف است. اکنون منافع ترکیه در منطقه قفقاز همانند سوریه با منافع ایران و روسیه در هم تنیده شده، ولی مشخص نیست این مراعات بازیگران بزرگ منطقه‌ای بخصوص با کاهش توجه آمریکا از منطقه و توجه به شبکه بزرگ و پیچیده مسکو و نیز تلاش اردوغان برای تحقق رویای خود علیرغم بدهی خارجی سنگین و کاهش شدید ارزش لیر در برابر ارز‌های خارجی و بالطبع مشکلات ناشی از آن، تا کی ادامه خواهد داشت. اما کاملا واضح است که در آینده، بی شک ترکیه با حمایت روسیه و نیز تلاش برای نزدیکی استراتژیک اسرائیل به ترکیه، به عنوان چالش جدید ایران به عنوان تهدید منافع منطقه‌ای کشورمان در شام و قفقاز عمل خواهند کرد.


با قدرت رسیدن ناگهانی طالبان در افغانستان و سکوت و همراهی عجیب جهانی در این خصوص و حمایت چین از آن‌ها و توجه به اینکه خاورمیانه در کنار مرز‌های غربی چین بوده و امروز مشخص است که از طریق این دروازه، پکن، چشم انداز خود را برای منطقه نفوذ اوراسیا دنبال می‌کند. امروز در منطقه، شاهد جنگ آشکار و پنهان تمام قدرت‌های جهانی هستیم و صحنه برای رویارویی تمام عیار بازیگران قدیمی و جدید برای به دست آوردن تکه کیک بزرگ‌تر، آماده شده است.


حال باید دید با توجه به مشکلات انسانی بسیاری که در منطقه حاصل شده است، آیا منطقه به سمت کاهش تنش‌ها و صلح حرکت خواهد کرد یا با تشدید مخاطرات توسط آمریکا و اروپا، منجمله در مساله هسته‌ای ایران و افزایش فشار در حوزه‌های دفاعی غیر قابل پذیرش، بر بحران منطقه افزوده خواهد شد و حرکت به سمت آینده‌ای غیر قابل پیش‌بینی با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.


بی‌شک در این گذار تاریخی، نقش ایران در منطقه پر رنگ‌تر و کلیدی‌تر شده و سیاستمداران برای اجتناب از درگیری باید چاره‌ای بیابند تا جهان وارد جنگ جدیدی نشود.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۱
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۵۰
حالا که اوضاع به روالی است که حسین شریعتمداری میگوید چرا بیهوده زحمت راه به خود می دهید و پای میز مذاکره می روید؟ بنشینید در وطن خدمت اقای جلیلی و حسین شریعتمداری چای بنوشید و خرج اضافی روی دست بیت‌المال نگذارید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
شما و اصلاح طلبان جز کلی گویی و اینکه با غرب رابطه برقرار کنیم (بخوانید وطنفروشی) چه برنامه ای برای کشور داشتید و دارید؟!
در حوزه بهداشت ، مسکن، راه ، مترو، حمل و نقل، تولیدات صنعتی و... کدام برنامه داشتید و نتوانستید
جناب شرعتمدار ..جنگ جدید جنگ اب و کحیط زیسته نه جنگ نظامی ..از جنگ های جدید داخل مملکن بترسید نه جنگ نظامی ..و بخ داد مردم رسیدگی شود تنه اینکه اسمش بزارند اغتشاش و دستگیر کنند و زندان ..
اگر مردم از عملکرد حاکمان انتقاد و اعتراض جدی و به حق داشته باشند
چگونه میتوانند ابراز کنند ؟

که گرفتار تهمت و توهین و گرفتاری و ضرب و شوکر و ساچمه و اشک آور و زندان و گورستان نشوند ؟

آیا وقتی مردم هیچ رسانه و احزاب و نماینده واقعی مردمی و بلندگویی ندارند
، آیا تجمع و اعتراض آرام در بستر خشک یک رودخانه و یا خارج از بافت شهری هم غیر قانونی است ؟

لطفا بگویید که مردم چکار کنند ؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
چرا در آستانه مذاکرات وین این قضایا پیش می آید.
این ها مستقیم یا غیر مستقیم عامل غرب هستند تا در مذاکره دست ایران را خالی کنند.
ستون پنجم دشمن هستند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
به ۹۴۶
واقعا خودت به این حرفهایی که میزنی باور داری ؟؟

یعنی تقاضاهای ۱۵ سال گذشته و خواهش ها و التماس های کشاورزان نجیب و زحمتکش و افتاب سوخته و گرسنه و خمس لازم شده اصفهانی شهید پرور که از شریف ترین مردم هستند
عامل امریکا و اسراییل برای مداکرات وین هستند ؟

خجالت بکشید
خطاب به حسین شریعتمداری :
امروز همان روزی است که تنها بر وفق مراد تو و امثال توست
و امروز سخت ترین روزهای این ملت بدبخت است.
حسین شریعتمداری: امروز چه روزی است؟!
کیهان و توهمات همیشگی!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
کمک های نظامی به صدام.چرل چین رو نگفتی حسین آقا.
همه کشورها دنبال منافع کشور خودشان هستند و اگر شخصی مثل اردوغان که می‌خواهد ادای هیتلر رو در بیاورد آخرش به گرانی لیر و سقوط ترکیه ختم میشود
روزنامه ابتکار! دیدگاه شما نسبت به اینده منطقه و پررنگ تر و کلیدی تر شدن نقش ایران در ان خوش بینانه است. با سلسله اشتباهاتی که در نحوه اداره ایران مشاهده می شود باید تمرکز بر حفظ این اب و خاک و‌ پیشگیری از نابودی بیشتر ان باشد و نگاه های بلند پروازانه را کنار بگذاریم.
با این مذاکرات بی خاصیت شما در برجام ، عمر و وقت و پول سه نسل از مردم ایران هدر رفت

هیچوقت به این مذاکرات خوشبین نبوده و نیستیم

مبارک باد بر کاسبان تحریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
محاسبه شده چند میلیار دلار این مردم بی پناه از دست دادن بااین بی عملی شما
سیاست و اقتصاد دو بال پرواز برای رسیدن به سعادت و موفقیت یک ملت است

هر کدام ناقص باشد هیچ موفقیتی در کار نخواهد بود.
ما بعد از جنگ، با عراق و صدام که قاتل میلیون ها ایرانی بود مستقیم وارد مذاکره شدیم...
پیغمبر خدا بارها با کفار مکه مستقیم وارد مذاکره شدند...
دیپلماسی و گفتگو و گرفتن حق مردم عین سربلندی و عقل و هوشمندی است و با این توجیهات مسخره سر ملت را شیره نمایید آقای شریعتمداری...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
مذارکات خفت باری که در مقابل تقریبا هیچ باشد چه سودی دارد؟!.
اگر قرار نیست تضمینی باشد چرا مذاکره؟!
غرب با مذاکره به دنبال تجزیه ایران است نه همکاری دو جانبه
عطرافشانی های جلیلی و عروسی گرفتن کاسبان تحریم.
آری کیهان عزیز مذاکرات شبیه بازی پوکر هست که البته نمی دانم از کجا بلد هستی؟! اما هر دو طرف در حالی بلوف می زنند که دست هم را خوب می دانند.ولی یه مورد جالبی هم دارد.زمین بازی روی شانه ملت ایران است و پوکر بازان خوب می دانند شانه های ملت دیگر خسته و بی رمق شده.
مسئولان هنوز فرق مهاجرت و فرار را نمی دانند.
نخبگان مهاجرت نکردند. فرار کردند

تاسف ، تاسف ،تاسف
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
شما از نوابغی که عقیده دارند زنان شاغل از خانه فراری داده شده اند و باید برای تولید مثل به خانه برگردند چه انتظاری دارید ؟؟
اراده سیاسی ایران در صفحات کیهان بوضوح دیده میشود
هیچ اراده ای برای دستیابی به موفقیت در مذاکرات دیده نمیشه

کاسبان تحریم آسوده بخوابند همه چیز به خواست و میل آنها داره پیش میره
پان ایرانیسم ( پان فارسیسم ) دشمن اصلی ایران است! امروز جمهوری اسلامی برنامه های ترکیه را درک می کند و ترکیه نیازهای ایران را در می یابد و در هیچ کجای تاریخ این دو کشور به این اندازه نیازمند هم نبوده اند و این اندازه دشمن مشترک نداشته اند... گرچه اغلب سیاست های ایران به خطا رفته است ولی تغییر آن سیاست های غلط گذشته می تواند جمهوری اسلامی را در مقابل دشمنان غربی و در راس آنها آمریکا بیمه بکند و امثال سید هادی مرندی یادداشت نویس روزنامه ابتکار بهتر است از سلف خود مرحوم هاشمی رفسنجانی درس های لازم را بگیرد و بگذارد منطقه سیر طبیعی خود را طی کند.
آورده اند پس از این روضه خوانی سعید جلیلی نمایندگان اروپا و آمریکا پس از یک دل سیر گریه و زاری صدای العفو العفو سر دادند و اگر نبود آب قند و کمک نمایندگان روس چه بسا مادام اشتون را از دست داده بودیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
دستت درد نکنه. زنده باشی جوون. خیلی وقت بود اینطور از ته دل نخندیده بودم
مذاکره ای که قبل از شروع نتیجه اش را حسین شریعتمداری تعیین کرده همان بهتر که انجام نشود. نتیجه سیاست های جلیلی اوضاع کنونی ملت ایران است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
شما با وطنفروشی برجامی چی بدست آوردید؟!
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
اقای شریعتمداری گفته اند اشوب اصفهان کار امریکایی ها بوده برای تاثیر روی مذاکرات دوشنبه!!!
یعنی تایید صحبت اقای روحانی که میگفتند برجام حتی به اب هم ربط پیدا میکنه!!عجب
امریکا را باید تحقیر کرد امریکا مانند گاوی است که به شاخ هایش می نازد ولی فاقد عقل است فقط باید روی گردنش سوار شد و هر موقع نافرمانی کرد با پیچاندن ان به زمین زدش ، گردن امریکا اسراییل ملعون است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
عمر و زندگی مارو با همین افکار جنگیدن با شیطان به باد دادید

اگه شیطان بد بود، خدا خودش یه کاری میکرد
ناشناس
| United States of America |
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
این دوست عزیز را سریعا به وزارت خارجه معرفی کنید. . نابغه کشف نشده ای که باید جناب کیهان در باره ایده هایشان مقاله های بسیاری بنگارد.
آیا جنگ جدیدی در راه است؟ ( بله تشکیل خاورمیانه بزرگ با جدا سازی از ترکیه ایران عراق و افغانستان )
ایران می‌بایست تنش زدایی رو پیش بگیرد و با توجه به مشکلات زیست محیطی و تورم و .. دارد فقط به فکر رفع اینها باشد وگرنه تاب مردم تمام شده
پاسخ ها
دوستداروطن
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
نابقه ایران تنش‌زدایی می کنه یا آمریکا تنشه آورده تو بیخ گوش ایران یعنی بنظر شما عقل کلها باید کشور دودستی تقدیم آمریکا کنیم بعد از این همه شهید واقعا ی جو معرفت هم خوب چیزیه یارو خودش بمب هسته ای داره میگه شما نباید حتی انرژی صلح آمیز هم داشته باشی میگه برا نفس کشیدن هم باید از من اجازه بگیرید والا غیرت هم خوب چیزیه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
مردم بی جا می کنند که معترض باشند
امنیت دارند و شبیه افغانستان و سوریه و یمن نیستند باید شکر گذار باشند
ما که از سفره انقلاب دستمان کوتاه شد الان هم که آقایون میگند اقتصاد رو به مذاکره گره نمیزنیم یعنی دستمان از سفره مذاکره هم کوتاه شد بروید مذاکره با غرب ارزانی خودتان
هزینه تسلیم بسیار بیشتر از هزینه ایستادگی است.
دولت روحانی اینو ثابت کرد
پول لازم که میشدن میرن با آمریکا مذاکره میکنند دفعه قبل ۱۵۰ میلیارد دلار این بار هم ۳۰ ۴۰ میلیارد دلار خدا بده برکت
به امید آغاز جنگ سوم جهانی و بکار گیری همه سلاحهای هسته ای ساخته شده در سراسر جهان و نابودی حد اقل ۷ میلیارد از سکنه کره زمین..
آمین
بعضیا یه طوری با حسین شریعتمداری مخالفت میکنند انگار شریعتمداری مخالف مذاکره است فقط داره فضا رو غبار آلود میکنه
حاج حسین علامه دهر هستش. با یه نگاه همه چیز میفهمه. مثل زبل خان
حسین شریعتمداری: امروز چه روزی است؟!
درود بر حسین آقای گل, صبح به خیر
امروز روز یک شنبه برابر 7 آذر 1400
روزی است که هیات مذاکره کننده بار چمدان بسته و با یک هیات خانوادگی به وین رسیده است تا مذاکرات را خانوادگی برگزار کنند تا به محض توافق ویزای چندصد و یا چند هزار نفره آمریکا را دریافت کنند!!!!!
انشا الله الرحمن
برادر تابناک! تا کی با آمریکای ددمنش رو در رو ننشینیم و مذاکره نکنیم؟! می توانید تاریخ مشخص کنید: ١سال،۵سال،١٠سال،۵٠سال،١٠٠سال تا کی؟! خداوند در عالم خلقت برای برقراری صلح و امنیت سلاحی جز زبان و گفتگو و مذاکره آفریده است؟! آخرین و برترین معجزهٔ عالم امکان چیزی جز بیان و تبیان(قرآن) است؟! یا نکنه قائل به عصای موسی(ع) به عنوان ختم معجزات الهی هستید؟! عزیز شهادت شهدای هسته ای نتیجهٔ عدم توان مذاکره و اقناع بین المللی متولیان امور بین الملل در این ۴٠ سال گذشته بوده است! نه صرفاً ددمنشی، ددمنشان که این خصلت ذاتیشان است! سخترین ددمنش نظام اسلامی در گذشته و حال، روسیهٔ سلطه گر و نامرد بوده است که چه جفاها و ظلم ها بر سر مردم و کشور ما نیاوره است! چطور الان جیک تو جیک روسیه شده ایم گذشته ها یادمان رفته! نه، انسان باید به آیینه گذشته نگاه کند و مرد روزگار خویش بوده و روبه جلو حرکت نماید، این چه خصلت زشت و پوسیده ای است که ما دوست داریم پیوسته در گذشته تاریخ زندگی کنیم و همواره به آن افتخار کنیم و آنجا بیتوته کنیم و خروج از آن را بدعت، ارتداد و کفر و نفاق بخوانیم! ما باید با بهره گیری از قوهٔ عقل در بستر خرد و اندیشه و با هدایت وحی الهی روز به ردز تاریخ نو و عالی و متعالی بسازیم و از گذشته درس و عبرت بگیریم نه اینکه حال و آینده را ببریم و در گذشته دفنش کنیم!!!
واقعا بر رفتار سیاسی این کشور باید گریست که عده ای معلوم الحال همچون شریعتمداری هر چه دلشان می خواهد می گویند و پشت به مردم بر طبل جنگ، قصاص و خونخواهی و مرگ و ... می کوبند و کسی با آنها کاری ندارد و به افرادی که صرفا بر رعایت عدالت، دوستی، محبت، انسان دوستی و کمک به محیط زیست و حیوانات و وطن دوستی تلاش می کنند، صفت بیگانه پرستی، و غیره اطلاق می کنند. عاقبت کار مشخص شده. همه مردم می بینند، می شنوند و به زبان می آورند ولی بنظر می رسد خداوند چشمان مسئولانی که باید ببینند را کور، گوششان را کر و زبانشان را قفل کرده است.
جناب آقای شریعتمداری سخنرانی آقای جلیلی و به رخ کشاندن سیاستهای خصمانه آمریکا و کشورهای اروپایی و هم پیمانان آنها بسیارمتین . آیا در میز مذاکره با سخنرانی آتشین آقای جلیلی دشمان ما از عملکرد خود پشیمان شدند و مشکلات تحریم وهسته ای ما حل شد و دشمنی پایان یافت یا اینکه آنها خشنود شدند و تحریم ها و قطعنامه های دیگری نیز برعلیه ایران صادر کردند وما راتا فصل هفتم سازمان ملل کشاندند و بلایی سر ملت ما آوردند که همچنان برای حل آن بایدبعداز ده سال فردا باز پای میز مذاکره بنشینیم .
برای عده قلیلی در داخل ، تحریم و بحران کسب و کار و سود پرچربی در پی داره و گذشتن از این سود چرب و چیل خیلی سخت
جالب است 99 درصد از مردم یک طرف و یک درصد یعنی اقای شریعتمداری و مسولین یک طرف و همیشه حق با یک درصد است که در اکثریت قرار میگیرند
یکبار برای آزمایش هم شده زمام امور مملکت را به دست آقای شریعت مداری بدهیم تا ببینیم کشور گل و بلبل میشود . اصلا چرا ایشان که در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگی . سیاست خارجی ، فرهنگی و....... صاحب نظر هستند چرا تاکنون کاندید ریاست جمهوری نشده اند.
.
امروز روز عشق و حال افرادی مثل توست و بدبختی بیشتر اقشار مردم
آیات قرآن: هو الذی ایدک بنصره و بالمؤمنین، ان ا ل ل لایغیر
ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم.
2. روایات پیامبر ناظر به خلافت بعد از خود
3. معنای ولایت در کتاب طرح کلی اندیشۀ اسلامی در قرآن
همه علیه شریعتمداری کامنت گذاشتن؟
دوستان ایشان یک روزنامه نگار است وحق دارد نظر بدهد ودیگرهیچ چقدر شما بهتان برخورد ه یک نظر است.مدیران این مملکت همه نظرات را قاعدتا می خوانند اگر درست باشد می پذیرند .جوش الکی زدن واینهمه کامنت نشان از سیاست زدگی وجناح زدگی دارد نه مخالفت با یک نظر وتفکر
حال که حاکمیت یک سان شده خوب بود آقای حسین شریعتمداری را برای مذاکره فرستاده بودنن تا کار را یک سره کند والله ملت دیگر کشش درگیری وتوهمات و...را ندارد
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # دهه کرامت # اسدالله اسدی # موشک خیبر # حقآبه هیرمند # حج 1402
آخرین اخبار
وب گردی