بازدید 5976

امير سياري: به هر تهدیدی در هر جا پاسخ می دهیم

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: به هر تهدیدی علیه ما در هر جای دنیا پاسخ می دهیم.
کد خبر: ۱۰۷۶۳۰۰
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۱ 15 September 2021

به گزارش «تایناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، امیر دریادار حبیب اللّه سیاری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تشریح روند پیشرفت نیروی دریایی راهبردی ارتش افزود: از سال ۸۸ که فرماندهی معظم کل قوا حضور در آب‌های آزاد و ایجاد نیروی دریایی راهبردی را تدبیر فرمودند، این موضوع در دستور کار قرار گرفت و ناوگروه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران به سمت آب‌های آزاد حرکت کردند.

وی با بیان اینکه شرایط دریانوردی در دریا‌های بسته با دریا‌های آزاد و اقیانوس‌ها به طور کامل تفاوت دارد اضافه کرد: دریانوردی در دریا‌های آزاد نیازمند تجهیزات خاصی است که این تجهیزات با خودباوری، تلاش و علم جوانان کشور به صورت کاملاً بومی ساخته شده است.

امیر سیاری گفت: از زمان حضور در دریای سرخ و باب المندب تاکنون ۵ هزار کشتی تجاری کشورمان را اسکورت و سالم به مقصد رسانده ایم.

وی افزود: در این مدت حدود ۲۵۵ درگیری داشتیم و دو کشتی ربوده شده ایرانی و چینی را از دست دزدان دریایی نجات دادیم.

امیر سیاری گفت: ۲۵ کشتی تجاری کشور‌های دیگر را نیز نجات دادیم.

وی افزود: در زمان جنگ تحمیلی، نیروی دریایی ارتش ۱۰ هزار کشتی تجاری را اسکورت کرد که اقتصاد جنگ سالم بماند.

امیر سیاری گفت: حضور ناوگروه‌های ما در مناطق مختلف دنیا توسعه دیپلماسی را به همراه آورده است.

وی با بیان اینکه اکنون ۷۷ امین ناوگروه ما در دریای سرخ حضور دارد افزود: در سال ۸۹ نخستین ناوگروه ما از کانال سوئز عبور کرد و دومین ناوگروه در سال ۹۰ تا تنگه جبل الطارق رفت، ناوگروه سوم به اقیانوس آرام و چین اعزام شد و در آنجا حضور یافت و ناوگروه چهارم به آفریقای جنوبی رفت و در بندر این کشور پهلو گرفت.

امیر سیار گفت: گل سر سبد ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ناو گروه ۷۵ بود که ۴۵ هزار کیلومتر دریانوردی کرد و از کنار ۵۵ کشور و ۱۰ دریا و ۸ کانال و ۳ تنگه و بدون اینکه در بندری برای تأمین منابع غذایی یا سوخت گیری پهلو بگیرد، گذشت.
وی افزود: در این مدت ۱۰ ناوشکن سهند ۱۰ بار از بندر مکران سوختگیری کرد.

امیر سیاری گفت: استکبار جهانی بسیاری از کشور‌های این مسیر را تهدید کرده بود که اگر ناوگروه ایران تقاضای پهلوگیری کرد به آن اجازه ندهند، اما به کوری چشم آن‌ها از هیچ کشوری تقاضای پهلوگیری نکردیم.

وی افزود: با اینکه دشمن ادعا می‌کند اشراف اطلاعاتی دارد، اما نمی‌دانست که ناوگروه ۷۵ به کدام سمت حرکت می‌کند و ابهام داشت.

امیر سیاری با بیان اینکه عبور از کانال ها، دریاها، تنگه‌ها و شرایط جوی ناشناخته کار بسیار سختی است گفت: ما بدون پایلوت، این کار را انجام دادیم و از این مسیر عبور کردیم.

وی افزود: فرمانده نیروی دریایی دانمارک پس از دیدن ناوگروه ایران در منطقه خود اعلام کرد عبور کشتی‌های ایرانی را از این منطقه ندیده بودیم.

امیر سیاری گفت: فرمانده نیروی دریایی فرانسه نیز پس از دریانوردی ناوگروه ۷۵ ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت من شما را تحسین می‌کنم که کارکنان نیروی دریایی ایران چنین مهارت‌هایی دارند و توانستند به بندر سن پترزبورگ برسند.

وی با بیان اینکه این حرکت ناوگروه ۷۵ اثبات توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در دریا‌های آزاد است افزود: در سال ۲۰۱۱ فرمانده معظم کل قوا به حضور ما در اقیانوس اطلس به ویژه اقیانوس اطلس شمالی اشاره کردند که ما آن را رسانه‌ای کردیم و گفتیم می‌خواهیم در اقیانوس اطلس حضور داشته باشیم.

امیر دریادار سیاری گفت: در آن زمان مقامات امریکایی این گفته ما را غیر ممکن دانستند و اعلام کردند نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند مسیر ۲۰ هزار کیلومتری سواحل امریکا را بپیماید و سخنگوی کاخ سفید نیز گفت بنادر کشور‌های این مسیر اجازه سوخت گیری و تعمیرات به ناو‌های ایرانی را نمی‌دهند.

وی افزود: در حالی که برای امریکایی‌ها طی کردن مسیر ۲۰ هزار کیلومتری ایرانی‌ها باور نکردنی بود، اما ما ۴۵ هزار کیلومتر دریانوردی کردیم و آن‌ها بدانند که ما می‌توانیم.

امیر سیاری گفت: امریکایی‌ها گفته بودند اجازه پهلوگیری به ناو‌های ایران را نمی‌دهند، اما ما از کنار ۵۵ کشور بدون پهلوگیری عبور کردیم.

وی افزود: باور امریکایی‌ها این بود که ایران نمی‌تواند و باور ما این بود که می‌توانیم و امریکا بداند جمهوری اسلامی ایران اگر تصمیم بگیرد کاری را انجام دهد، می‌تواند.

امیر دریادار سیاری گفت: دلیل انتخاب ناوشکن سهند برای حضور در این مأموریت این بود که در ۲۹ فروردین ۶۷ ناو سهند در نبردی نابرابر با امریکایی‌ها همراه با ناو جوشن غرق شدند و ما می‌خواستیم امریکایی‌ها در حیاط خلوت خود ناوشکن تمام ایرانی سهند را ببینند.

وی افزود: در آن نبرد ناو سبلان نیز آسیب دید که آن را بازسازی کردیم و در اقیانوس آرام جلوی امریکایی‌ها رژه رفت و آن‌ها ادای احترام کردند البته به ناو گروه ما گفته بودند اینجا چه کار می‌کنید؟ که با پاسخ شما اینجا چه کار می‌کنید ناو گروه ارتش جمهوری اسلامی ایران روبرو شده بودند.

امیر سیاری گفت: در سال ۹۱ نیز فرمانده کنونی ارتش جمهوری اسلامی ایران دریادار ایرانی از کنار سواحل رژیم صهیونیستی عبور می‌کردند که در ابتدا به پیام‌های این رژیم بی اعتنایی کردند و در ادامه خطاب به طرف صهیونیستی گفته بود ما چنین کشوری را در دنیا نمی‌شناسیم و از واژه «شات آپ» استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد صادرات و واردات کشور از طریق دریا انجام می‌شود افزود: اگر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد و مناطق مختلف حضور نداشته باشد ناامنی، خطوط اقتصادی کشور را تهدید می‌کند.

امیر سیاری گفت: ناوگروه ۷۷ ارتش جمهوری اسلامی ایران ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر تا بندر عباس فاصله دارد و در وسط دریای سرخ با اقتدار گشت زنی می‌کند و کشتی‌های تجاری که از باب المندب وارد می‌شوند تحویل می‌گیرد و در کانال سوئز تحویل می‌دهد.

وی افزود: به دلیل اتفاقاتی که در چند ماه اخیر در دریا افتاده است محدوده گشت زنی ناوگروه‌های خود در منطقه را از خلیج عدن و باب المندب به مدیترانه و کانال سوئز افزایش داده ایم.

امیر سیاری گفت: اگر در دریا حضور نداشته باشیم تهدیدات نیابتی، زیر سطحی، سایبری و جنگال و پهپادی زیاد است.

وی افزود: با توجه به اینکه سطح تهدید‌ها بالاست، اما آن‌ها را می‌شناسیم و با تهدیدات مقابله می‌کنیم.

امیر سیاری گفت: زمان برگشت ناوگروه ۷۵ از سن پترزبورگ به دلیل تهدید‌هایی که علیه ما انجام شده بود و گفته بودند کشوری که دائم مرگ بر اسرائیل می‌گوید نمی‌تواند در دریای مدیترانه دریانوردی کند مخصوصاً این مسیر را برای بازگشت ناوگروه ۷۵ انتخاب کرد.

وی افزود: از دریای مدیترانه، کانال سوئز و دریای سرخ متقدرانه عبور کردیم که آن‌ها بدانند ترسی از تهدید نداریم و هیچ کس جرأت حرف زدن نداشت.

امیر سیاری گفت: از جایی که آن‌ها مستقیم تهدید می‌کنند با اقتدار عبور می‌کنیم و تاکنون دو بار زیردریایی به دریای سرخ فرستادیم.

وی افزود: حرکت ناوگروه ۷۵ برای همه ۵۵ کشوری که از کنار آن‌ها عبور کردیم الهام بخش بود که خواستن توانستن است.
امیر سیاری گفت: در این دریانوردی تجربه دریامانی و دریانوردی بسیار بالایی بدست آوردیم.

وی افزود: ناوگروه ۷۵ به همه امکانات مورد نیاز از جمله امکانات کامل پزشکی مجهز بود و حتی یک نفر از کارکنان این ناوگروه به کرونا مبتلا نشد.

امیر سیاری گفت: توانمندی‌های علمی و مهارتی کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران و قطعات کاملاً بومی ناو‌ها موجب شد تعمیرات ناوگروه ۷۵ بدون پهلوگیری و در دریا انجام شود.

وی با بیان اینکه حرکت ناوگروه ۷۵ نگاه‌ها را نسبت به ما تغییر داد افزود: در این دریانوردی، همه حرکات آن‌ها را لحظه به لحظه رصد می‌کردیم البته امریکایی‌ها نیز مدعی بودند ما را رصد می‌کنند، اما حتی نمی‌دانستند ما کجا می‌رویم.

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: برای جمهوری اسلامی ایران امنیت جمعی مهم است، اما برخی کشور‌ها برای تأمین امنیت خود به یک کشور متوسل می‌شوند در حالی که به همه ثابت کرده ایم می‌توانیم امنیت را برای همه کشور‌های منطقه فراهم کنیم.

امیر سیاری افزود: کشور‌های منطقه بر کسانی تکیه نکنند که افغانستان را رها کردند و رفتند.

وی گفت: هر تجهیزات جدیدی داشته باشیم بر اساس مأموریت‌های ناوگروه‌های نیروی دریایی از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

امیر سیاری افزود: در ناوگروه ۷۵ انواع تجهیزات و سلاح‌ها شامل موشک، پرنده ها، پهپادها، ریزپرونده‌ها و تجهیزات جنگال و جنگ سایبری وجود داشت.

وی گفت: اگر این توانمندی‌ها را نداشته باشیم بلایی را که سر دیگر کشور‌ها آوردند سر ما نیز می‌آوردند، اما از ما می‌ترسند.

امیر سیاری افزود: توانمندی‌های رزمی نیروی دریایی ارتش و سپاه افزون بر دفاع از مرز‌های آبی کشور از منافع جمهوری اسلامی ایران در سرتاسر دنیا دفاع می‌کند و هم افزایی بسیار زیبایی بین نیروی دریایی ارتش و سپاه وجود دارد.

ناخدا دوم سید ابوالفضل موسویان فرمانده ناوگروه ۷۷ نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریای سرخ نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در جهت تأمین امنیت ناوگان تجاری و نفتکش جمهوری اسلامی ایران و تسلط امنیتی و اطلاعاتی بر منطقه در دریای سرخ حضور داریم.

وی افزود: از ۱۹ مرداد امسال در مأموریت هستیم و تاکنون ۵ فروند کشتی تجاری کشورمان را اسکورت مستقیم و ۵ کشتی را مانیتورینگ کرده ایم.

ناخدا دوم موسویان گفت: تا این مدت هزار و ۴۰۰ واحد تجاری خارجی را نیز در منطقه دریای سرخ مانیتورینگ کردیم.

آقای فواد ایزدی کارشناس روابط بین الملل در این برنامه گفت: امریکایی‌ها به این دلیل که می‌گویند بهترین نیروی دریایی دنیا را دارند اگر کشوری بتواند توانمندی‌های حضور طولانی در دریا را برای خود ایجاد کند از آن ناراحت می‌شوند به ویژه اینکه این توانمندی در جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده باشد.

وی با اشاره به شکست ارتش وابسته افغانستان از طالبان در ۱۱ روز افزود: حضور طولانی مدت ما در دریا به جهانیان ثابت کرد کشوری که مستقل از امریکایی هاست می‌تواند به چنین توانمندی‌هایی دست یابد.

آقای ایزدی گفت: امریکایی‌ها به این دلیل که از دو طرف به اقیانوس منتهی می‌شوند احساس کاذب امنیت دارند، اما ظرفیت دریانوردی ۴۰ هزار کیلومتری ناوگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران نشان داد ما می‌توانیم در نزدیکی سواحل امریکا حضور داشته باشیم.

وی افزود: دریانوردی ۴۰ هزار کیلومتری قدرت مضاعفی به ایران داده است که امریکایی‌ها به شدت از آن عصبانی هستند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه