بازدید 5181
۱

افزایش ابتلا کودکان به کرونا

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: کودکان عموماً عامل انتشار به افراد بزرگسال و پر ریسک هستند اما مرگ و میر در آنها پایین بوده ولی به راحتی ویروس را منتقل می کند.
کد خبر: ۱۰۶۸۶۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۰ 08 August 2021

به گزارش «تابناک»، فاطمه چراغعلی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هم اکنون کرونا به شدت به سمت بچه‌ها تمایل یافته و گاهی مشاهده می شود اولین عضوی که از خانواده به کرونا مبتلا شده، کودکان هستند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان با بیان اینکه کرونا همه رده های سنی کودکان را درگیر می کند، افزود: در بین بیماران از نوزاد یک، سه و ۲۸ روزه، کودک دو ماه و غیره تا رده نوجوان دیده می شود.

وی گفت: از نظر تظاهرات بالینی هم شدت بیماری به سن، میزان آلودگی، شدت تراکم ورود ویروس به بدن، ایمنی میزبان و غیره بستگی دارد.

چراغعلی بیان کرد: هر اندازه بچه ها ضعیف تر و مشکلات زمینه‌ای مانند بیماری قلبی، معلولیت عصبی و حرکتی، مشکلات دیالیزی، مشکلات مزمن کبدی و سوء تغذیه داشته باشند بیشتر در معرض خطر هستند و ممکن است دچار عوارض شدید و حتی مرگ و میر ناشی از کرونا شوند.

وی اضافه کرد: عموماً ویروس در کودکان با تظاهرات خفیف و متوسط (آبریزش از بینی، تب، درد گلو و تظاهرات تنفسی) ایجاد شده و خود را به صورت سرماخوردگی نشان داده و خانواده‌ها هم در برابر بیماری مقاومت می کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان با بیان اینکه ویروس ممکن است تظاهرات گوارشی هم ایجاد کند، ادامه داد: گاهی کودک با حالت تهوع، تب و درد شکم و اسهال خفیف به ما مراجعه کرده و به تدریج علائم تنفسی هم ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه طیف تظاهرات بالینی کرونا وسیع است، گفت: از تظاهرات نادر آبله وخیم، تب و تشنج، ورم مغزی، کما و کاهش سطح هوشیاری است و گاه این ویروس با خود عفونت میکروبی به همراه می‌آورد.

چراغعلی بیان کرد: همزمانی ویروس کرونا با یک عفونت دیگر گاهاً مشاهده شده که در صورت عدم درمان به موقع خطر مرگ را به همراه دارد.

وی متذکر شد: هم اکنون کودکان عامل انتقال ویروس در جامعه و خانواده هستند و خانواده ها هم مراعات نکرده و هنگامی که یکی از اعضا مبتلا شد کودک را به نزد بزرگترها می فرستند و ممکن است آن فرزند در دوره کمون بوده و پدربزرگ و مادربزرگ را آلوده کند.

چراغعلی افزود: وقتی یکی از اعضای خانواده درگیر شد خانواده نباید از هم گسیخته شده زیرا ممکن است بچه ها مبتلا باشند اما تظاهرات بالینی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: کودکان عموماً عامل انتشار به افراد بزرگسال و پر ریسک هستند اما مرگ و میر در آنها پایین بوده ولی به راحتی ویروس را منتقل می کند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان با بیان اینک کودکان بالاتر از ۶ ماه باید در مکان های شلوغ از ماسک استفاده کنند، گفت: در بیمارستان طالقانی گرگان بخش آی سی یو کرونا ایجاد شده و هم اکنون دو کودک به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

چراغعلی بیان کرد: خوشبختانه بچه های سالم و فاقد بیماری‌های زمینه‌ای به شرایط حاد نمی رسند و اگر تغذیه مناسب داشته باشند ۹۸ درصد کودکان دوره بیماری را سپری می کنند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
شاید بچه ها بگیرن بعضی ها به خودشن بیان
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه