بازدید 8670
۲

ادامه افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی

هرکیلو برنج خارجی در تیر ماه سال گذشته به طور متوسط ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشته که در همین ماه سال جاری به ۲۴ و ۸۰۰ تومان رسیده، البته آمار رسمی بیانگر قیمت بیش از ۳۱ هزار تومانی است.
کد خبر: ۱۰۶۷۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۶ 03 August 2021

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، افزایش قیمت برنج داخلی و خارجی همچنان ادامه دارد و برنج ایرانی تا ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان هم قیمت خورده است.

 آمار‌های رسمی از ادامه افزایش قیمت برنج حکایت دارد؛ به طوری در گزارشی که اخیر مرکز آمار ایران درباره تورم اقلام خوارکی منتشر کرده بررسی وضعیت قیمت برنج نشان می‌دهد هر کیلو برنج ایرانی در تیر ماه امسال به طور متوسط بیش از ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده در حالی که این محصول تا ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان هم فروش رفته است. این محصول در تیر ماه سال گذشته هر کیلو به طور متوسط ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشته و در خرداد سال جاری به ۳۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

براین اساس برنج ایرانی در مقایسه با خرداد ۱.۴ و نسبت به تیر ماه سال قبل ۴۰.۸ درصد افزایش قیمت دارد.

برنج خارجی ۵۱ درصد گران شد
اما وضعیت برنج خارجی هم نشان دهنده ادامه روند گرانی آن است، این محصول که پیش از این با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شد بالغ بر یک سال است که تامین ارز آن در سامانه نیما انجام می‌شود و از زمان حذف ارز ۴۲۰۰ افزایش قیمت این کالا قابل توجه بوده است.

هرکیلو برنج خارجی در تیر ماه سال گذشته به طور متوسط ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشته که در همین ماه سال جاری به ۲۴ و ۸۰۰ تومان رسیده، البته آمار رسمی بیانگر قیمت بیش از ۳۱ هزار تومانی است.

براین اساس برنج خارجی نسبت به خرداد امسال ۰.۲ درصد و تیر پارسال ۵۱.۳ درصد گران شده است.

افت واردات برنج تا ۶۹ درصد
جریان واردات برنج نیز در سال جاری به نحوی بوده که این محصول به طور چشمگیری کمتر وارد شده است و تا حدود ۶۹ درصد کاهش واردات دارد، این در حالی است که از ابتدای سال جاری تا نیمه تیرماه ۸۶.۳ هزار تن برنج به ارزش ۷۸.۱ میلیون دلار وارد شده در حالی که در مدت مشابه سال قبل میزان واردات ۲۲۷.۶ هزار تن به ارزش ۲۴۹.۷ هزار تن بوده است.

همچنین آخرین آمار گمرک ایران بیانگر موجودی کمتر از ۴۰ هزار تنی برنج خارجی در گمرک و بنادر است.

ممنوعیت فصلی هم به تاخیر نیفتاد
با این حال از ابتدای مرداد ماه ممنوعیت فصلی واردات برنج آعاز و تا پایان آبان ادامه دارد که در این مدت هرگونه ترخیص و ورود برنج به بازار ممنوع خواهد بود مگر آن دسته برنج‌های که قبل ممنوعیت فصلی وارد بنادر شده و ثبت سفارش داشته باشد.

پیش از این رایزنی‌ها از سوی گمرک د برخی دستگاه‌ها جهت به تاخیر انداختن ممنوعیت فصلی برای ورود شناور‌های حامل برنج به بنادر جهت ممانعت از افزایش قیمت این کالا صورت گرفت، ولی ظاهرا به نتیجه نرسیده است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
این قدر دروغ ننویسید.
برنج اگر ارز ۴۲۰۰ گرفته بود پارسال قیمتش این بود؟؟؟؟
افزایش قیمت ان را گردن ارز نیمایی نیاندازید.
برنج تولید وطن چرا این قدر گرانه؟؟؟؟
چرا همه چیز را تبلیغ خرید وطنی اش را میکنید الا برنج؟؟؟؟؟
برنج ایرانی رویای هر ایرانی ها!!!!!!!!
لگنهای ایرانخودرو و سایپا را که تبلیغ میکنند بخرید چرا برای برنج ایرانی با قیمت مناسب نبلیغ نمیکنید؟؟؟؟
البته خدا را شکر هنوز ونزوئلا هم نشدیم!!!فقط اجناس قیمتهاش ۱۰۰ برابر شده!!!!!
تاسف
سایت تابناک اگر برنج شمال کیلویی40/000تومن شود بازهم کشاورز متضررهست کوداوره وفسفات فیمنش3برابر شده سم کرم ساقه خوار کیلویی خداتومن تراکتور هرهکتاری 1/500/000تومن کارگر روزی400تومن و............ بااین اوصاف کشاورز حق دارد زمین را تبدیل به ویلاسازی کند
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی