بازدید ۲۵۹۲۰
آخرین تحولات خاورمیانه
نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی، پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه، افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن، تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه و عصبانیت اسرائیل از رای شورای حقوق بشر سازمان ملل از مهم‌ترین و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه بوده اند.
کد خبر: ۱۰۵۴۷۰۰
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲ 28 May 2021

نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی| پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه| افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن| تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه

بين الملل تابناک/ تحولات خاورمیانه: نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی، پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه، افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن، تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه و عصبانیت اسرائیل از رای شورای حقوق بشر سازمان ملل از مهم‌ترین و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه بوده اند.

نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی

نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای گفت که کمیته‌ای برای تحقیق در خصوص اتهامات وارده به «قاسم مصلح» فرمانده سرشناس الحشدالشعبی تشکیل شده و وی هنوز تحت بازداشت است.

نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی| پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه| افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن| تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در واکنش به جنجالی که در این کشور در خصوص بازداشت یکی از فرماندهان مطرح الحشدالشعبی رخ داده، چهارشنبه بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که وی همچنان تحت بازداشت است.

به نوشته السومریه نیوز، الکاظمی در این بیانیه مدعی شد که بازداشت «قاسم مصلح» طبق رأی دادگاه و ماده ۴ قانون مبارزه با تروریسم و به دلیل شکایتی که از وی شده، صورت گرفته است. او توضیحی در خصوص فرد یا نهاد شاکی مورد ادعای خود نداد.

نخست‌وزیر عراق سپس گفت،کمیته تحقیقی با حضور فرماندهی عملیات مشترک، امنیت داخلی، امنیت اطلاعات نیروهای نظامی، سازمان امنیت ملی و امنیت الحشدالشعبی تشکیل شده است تا در خصوص اتهامات وارده به وی تحقیق کند.

در بیانیه مصطفی الکاظمی آمده است که «قاسم مصلح» هنوز در قید بازداشت فرماندهی عملیات مشترک به سر می‌برد تا روند تحقیقات پایان یابد.

در ادامه این بیانیه، او با انتقاد از اعتراض برخی گروه ها به بازداشت این فرمانده الحشدالشعبی، مدعی شد که این اقدامات بر خلاف قانون اساسی و قوانین جاری عراق است و دولت تصمیم دارد در خصوص اقدام معترضان به بازداشت «قاسم مصلح» تحقیق کند.

الکاظمی افزود: «دفاع از امنیت ملی و ممانعت از برخی توطئه‌ها در این مرحله تاریخی، مسئولیتی بر گردن دولت، نیروهای امنیتی و نظامی، گروه ها و احزاب سیاسی است و همگی باید منافع ملی را بر همه چیز اولویت بدهند.»

روز گذشته خبر بازداشت «قاسم مصلح» فرمانده الحشدالشعبی در استان الانبار موجی از خشم اعتراض گروههای سیاسی و جریان مقاومت در عراق را موجب شد. شب گذشته حتی برخی رسانه‌ها خبر از آزادی او دادند که سپس تکذیب شد.

قاسم مصلح از مهمترین فرماندهان الحشد الشعبی عراق در مقابله با تروریست‌های داعش و عملیات علیه مخفی‌گاه‌های آنها در صحرای غربی این کشور است و دشمن شماره یک داعش در الانبار به شمار می‌رود و هدایت فرماندهی عملیات الحشد الشعبی در الانبار را بر  عهده داشت. وی بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ و در ایام اشغال عراق از سوی آمریکا، سه سال و دو ماه در یک زندان انگلیسی در استان بصره زندانی بود.

وی به جلوگیری از ورود غیرقانونی کاروان‌های آمریکایی از خاک سوریه به عراق از طریق مرز الانبار نیز معروف است.

پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) رییس مجلس نمایندگان این کشور گفت: اسد موفق شد از مجموع آرا، ۱۳ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۳۶۰ رأی را بدست آورد و برای سومین بار رییس جمهوری سوریه شود.

نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی| پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه| افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن| تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه

صباغ افزود، در انتخابات ریاست جمهوریه سوریه، ۱۴ میلیون و ۲۳۹ هزار تن شرکت کردند.

وی گفت: در این انتخابات "محمود مرعی" نیز  ۴۷۰ هزار و ۲۷۶ رأی (۳.۳ درصد) را به دست آورد.

"عبدالله سلوم عبدالله" دیگر رقیب اسد هم ۲۱۳ هزار و ۹۶۸ رأی ( ۱.۵ درصد) را از آن خود کرد.

پیش از این نیز مردم سوریه قبل از اعلام رسمی انتخابات ریاست جمهوری در کشورشان به خیابان‌ها آمدند و نسبت به برگزاری این انتخابات اعلام رضایت کردند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز چهارشنبه با حضور سه داوطلب یعنی بشار اسد، عبدالله سلوم عبدالله و محمود مرعی برگزار شد.

قرار بود این انتخابات از ساعت هفت صبح تا ساعت ۱۹ ادامه داشته باشد اما مقام های این کشور اعلام کردند به دلیل استقبال گسترده مردم از این انتخابات و ازدحام در شعبه های رای گیری، تا ساعت ۲۴ تمدید می‌شود.

افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن

روزنامه گاردین انگلیس در مقاله‌ای به زوایای ناشناخته کودتای سوم آوریل (۱۴ فروردین) در اردن پرداخت و از هماهنگی و همکاری میان «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی و «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ برای کنار زدن «عبدالله دوم» شاه اردن و جایگزینی «حمزه بن الحسین» برادر ناتنی وی، خبر داد.

نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی| پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه| افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن| تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه

در این گزارش آمده است که یک تماس تلفنی از سفارت آمریکا با سازمان اطلاعات مرکزی اردن در دومین هفته از ماه مارس، زلزله‌ای در دولت این کشور ایجاد کرد. آمریکایی‌ها خواستار برگزاری نشست فوری در خصوص یک مسأله به شدت مهم ملی شده و به اردنی‌ها گفته بودند که یک خطر بالقوه ممکن است پادشاهی را تهدید کند. آمریکایی‌ها همچنین گفته بودند که «حمزه بن حسین» در جرگه مخالفان در آمده و شروع به جمع‌آوری یاران خود کرده است. سپس در عرض چند ساعت تمامی زیرمجموعه‌های سازمان امنیت داخلی اطلاعات خود را از «حمزه بن حسین» ولی‌عهد سابق و برادر ناتنی شاه به روز کردند. پس از آن حمزه بن حسین به اقامت اجباری رفت و دو تن از مشاورانش یعنی «باسم عوض الله» رئیس سابق دیوان پادشاهی و الشریف حسن بن زید آل ناصر که هر دو ارتباطات نزدیکی با مقامات سعودی دارند نیز به اتهام توطئه برای براندازی پادشاه به زندان افتادند.

طبق این گزارش، مقامات منطقه‌ای گفته‌اند زمانی که دوستی میان کوشنر و محمد بن سلمان و شب‌نشینی‌های آنان در عمق بیابان‌های عربستان شدت یافته بود، روابط میان «باسم عوض الله» و مقامات سعودی بسیار عمیق بود و اقدام «حمزه بن حسین» برای کودتا همراستا با مسیری بود که جرد کوشنر و محمد بن سلمان در خصوص اردن طی می‌کردند.

طبق تحقیقات گاردین، اقدامات بن سلمان و کوشنر علیه شاه اردن و حمایت از کودتا علیه وی، پس از آن آغاز شد که عبدالله دوم با طرح «معامله قرن» به مخالفت برخاست و طی ماه های آخر دولت ترامپ، تمامی مقدمات برای موفقیت طرح معامله قرن آماده شده بود، اما مخالفت اردن خشم کوشنر و بن سلمان را برانگیخت.

یک تاجر عربستانی که ارتباطات قوی با دیوان پادشاهی سعودی دارد، به گاردین گفته است که محمد بن سلمان به اردنی‌ها همانند لبنانی‌ها نگاه می‌کرد و عقیده داشت که آن‌ها همه چیز می‌گیرند اما چیزی پس نمی‌دهند و قصد دارد از سرمایه‌گذاری در اردن کنار بکشد.

به نوشته گاردین در اواسط سال ۲۰۲۰، عبدالله دوم پادشاه اردن تحت فشار فزاینده‌ای از جانب کاخ سفید و همچنین دولت سعودی برای موافقت و همراهی با طرح معامله قرن بود و محمد بن سلمان از اینکه اردن توجه‌ای به پیروی از سیاست‌های ترامپ در غرب آسیا نمی‌کند، به شدت ناراحت بود.

مقامات اردنی نیز به گاردین گفتند که روابط تنگاتنگ ۵۰ ساله میان اردن و آمریکا در دوره ترامپ در حال فروپاشی بود. بدین صورت که دولت ترامپ تلاش داشت به اصطلاح میان اسرائیل و فلسطینیان صلح برقرار کند و طرحی را در سر داشت که اردن آن را عامل بر هم خوردن تمامی قواعد و توافقات و تفاهمات سال‌های گذشته می‌دانست و از سوی دیگر تا ابتدای سال ۲۰۱۹ که مفاد آن علنی شد، هیچ اطلاعی از آن نداشت.

هنگامی که مفاد معامله قرن مشخص شد، اردنی‌ها متوجه شدند که تولیت آن‌ها بر اماکن مقدس در بیت‌المقدس به خطر افتاده است؛ تولیتی که یک منبع مشروعیت‌بخش برای خاندان هاشمی محسوب می‌شود. از سوی دیگر این طرح موارد متعددی از نقض توافقات گذشته را با خود به همراه داشت؛ به عنوان مثال طبق معامله قرن ۳۰ درصد کرانه باختری به اسرائیل داده می‌شد. «عمر الرزاز» نخست‌وزیر وقت اردن این طرح را یک خطر توصیف کرده بود.

یک مقام آمریکایی به گاردین گفت که دولت ترامپ در صدد بود تا اداره مسجدالاقصی را از اردن گرفته و به سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها واگذار کند، اما از کسب رضایت اردن مأیوس شدند و از سوی دیگر مشوق قابل توجهی نیز برای کسب رضایت آن‌ها نداشتند. به طوریکه اماراتی‌ها را با فروش اف-۳۵ و سودانی‌ها را با قول رفع نام این کشور از لیست تروریسم، با خود همراه کرده بودند.

به نوشته گاردین، اما چیزی که قرار بود از اردنی‌ها گرفته شود ارزشمند‌تر از هر پیشنهاد مالی دیگر بود، بنابراین کوشنر و بن سلمان به تدریج به فکر کنار زدن هسته قدرت در اردن افتادند.

تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه

به گزارش وب سایت رسمی شورای اروپایی، شورای اتحادیه اروپا به بهانه سرکوب مداوم مردم غیرنظامی در سوریه اقدامات محدود کننده اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه را برای یک سال دیگر تا یکم ژوئن ۲۰۲۲ (۱۱ خرداد) تمدید کرد.

نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی| پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه| افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن| تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه

شورای اتحادیه اروپا همچنین پنج فرد متوفی را از لیست حذف کرد. در حال حاضر لیست تحریم های اروپا شامل ۲۸۳ نفری است که هم مورد مسدودیت دارایی و هم ممنوعیت سفر به اروپا هستند و ۷۰ نهاد نیز مشمول مسدود شدن دارایی می باشند. 

تحریم های کنونی اتحادیه اروپا علیه سوریه در سال ۲۰۱۱ در واکنش به ادعای سرکوب خشونت آمیز مردم غیرنظامی توسط دولت اسد اعمال شد. 

اتحادیه اروپا همچنین شرکت ها و بازرگانان برجسته ای را که از روابط با دولت سوریه و اقتصاد جنگ سود می برند، هدف قرار دادند. 

اقدامات محدود کننده اروپا علیه سوریه همچنین شامل ممنوعیت واردات نفت، محدودیت در برخی سرمایه گذاری ها، مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی سوریه در اتحادیه اروپا و محدودیت های صادراتی برای تجهیزات و فناوری است که ممکن است برای سرکوب داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

وزارت خارجه سوریه سال گذشته در واکنش به تمدید تحریم های اروپا اعلام کرد که اقدامات تحمیلی اتحادیه اروپا علیه دمشق مساله جدیدی نیست بلکه این اتحادیه بعد از تصمیم آمریکا مبنی بر تمدید تحریم‌های خود علیه سوریه، دست به اقدام مشابه زده و این تصمیم نشان می‌دهد که اروپا فاقد استقلال بوده و در تبعیت خفت‌بار از آمریکاست.

وزارت خارجه سوریه افزود این تصمیم اروپا همچنین نشان می‌دهد که بین اتحادیه اروپا و آمریکا در جنگ علیه سوریه شراکت بوده و تأکیدی است بر این که آن‌ها از گروه‌های تروریستی حمایت نامحدود می‌کنند. 

دمشق اروپا و آمریکا را مسئول خون ریخته شده شهروندان سوریه دانسته است.

سوریه تمدید تحریم‌های اروپا علیه خود را نقض آشکار ساده‌ترین حقوق بشر و قوانین بین‌المللی و جنایت علیه بشریت دانسته است. 

عصبانیت اسرائیل از رای شورای حقوق بشر سازمان ملل

رأی مثبت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به آغاز تحقیقات بین‌المللی در خصوص جرایم رژیم صهیونیستی در جریان درگیری ۱۲ روزه اخیر میان این رژیم و گروه‌های مقاومت، خشم این رژیم را به همراه داشت.

نخست‌وزیر عراق در خصوص بازداشت فرمانده الحشدالشعبی| پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه| افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن| تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه

به نوشته پایگاه خبری «اسرائیل نشنال نیوز»، «گیلعاد اردان» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل و سفیر این رژیم در آمریکا در مخالفت با این اقدام، شورای حقوق بشر را «سازمان ضد یهود» توصیف کرد و مدعی شد نتایج این «قطعنامه یک‌جانبه و ضد یهودی» از پیش تعیین شده است و مشروعیت بخشیدن به جنبش حماس را دنبال می‌کند.

اردان در ادامه ادعاهایش افزود: «شورای حقوق بشر سازمان ملل از زمان تأسیس نشان داده که دچار فساد اخلاقی است. این نهاد سی نشست ویژه داشته که ۹ مورد بر اسرائیل متمرکز بوده‌اند و قطعنامه‌ای علیه ناقضان حقوق بشر در سوریه و ایران صادر نکرده است. هدف گرفتن تنها کشور یهود نشان می‌دهد، این نهاد یک سازمان سیاست‌زده و ضد یهود است که دستورکار خود را دنبال می‌کند.»

وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی نیز در بیانیه‌ای جداگانه این شورای حقوق بشر را دارای «اکثریت ضد اسرائیلی» توصیف کرد و اعلام کرد با تحقیقات این سازمان همکاری نخواهد کرد.

از سوی دیگر، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز این تصمیم را «شرم‌آور» و «وسواس ضد اسرائیلی آشکار» توصیف کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، پنجشنبه شب به آغاز تحقیقات بین‌المللی در خصوص جرایم رژیم صهیونیستی در جریان درگیری ۱۲ روزه اخیر میان این رژیم و گروه‌های مقاومت رأی مثبت داد.

پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی «سازمان همکاری اسلامی» خواستار بررسی دقیق جرایم صورت گرفته شده بود. پاکستان به نیابت از این سازمان و تشکیلات خودگردان فلسطین خواستار برگزاری این نشست شده بود.

در متن این پیش‌نویس از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته شده «فوراً اقدام به تشکیل یک کمیسیون مستقل و بین‌المللی در فلسطین اشغالی از جمله قدس شرقی و اسرائیل کند.»

درگیری رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطین از روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه و پس از پایان ضرب‌الاجل مقاومت به تل‌آویو مبنی بر لزوم پایان تعرض‌ها در قدس و مسجدالاقصی آغاز شد.

در این درگیری‌ که تا بامداد جمعه گذشته (۳۱ اردیبهشت) ادامه داشت، رژیم صهیونیستی با حملات خشن به مناطق مسکونی، زنان و کودکان فلسطینی را به شهادت رساند. گروه‌های مقاومت فلسطین در پاسخ به این جنایات‌، مواضع این رژیم را هدف حملات گسترده راکتی قرار دادند، به گونه‌ای که سامانه گنبد آهنین در رهگیری بسیاری از راکت‌ها ناکام ماند.

شامگاه پنجشنبه گذشته پس از گزارش برخی منابع خبری درباره احتمال آتش‌بس، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی رسما با توقف درگیری‌ها و آتش‌بس با میانجیگری مصر موافقت کرد.

گروه‌های مقاومت فلسطین نیز ساعتی بعد در بیانیه‌هایی جداگانه تأکید کردند که تا زمان پایبندی تل‌آویو به آتش‌بس به آن متعهد خواهند بود.

وزارت بهداشت غزه شامگاه جمعه (۳۱ اردیبهشت) شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه را ۲۴۸ نفر اعلام کرد. از این تعداد ۶۶ نفر کودک و ۳۹ نفر زن بودند. مطابق این اعلانیه، شمار مجروحان این جنگ نیز به حدود ۲ هزار نفر رسیده است.

با  اعلام آتش‌بس در حالی که رسانه‌های صهیونیستی به شکست تل‌آویو در این ماجراجویی جدید علیه مقاومت فلسطین و هزینه‌های هنگفت رژیم صهیونیستی در این مدت اذعان کردند، مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری از جمله شهر قدس به خیابان‌ها آمدند و پیروزی مقاومت را جشن گرفتند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۹
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۵۸
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
انتخابات سوریه یکی از بهترین نمونه های دموکراسی در منطقه .... است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
الگوی مناسب برای شورای نگهبان!
ناشناس
| United States |
۰۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
حق با شماست.البته از نوع دمو کراسی,بشار اسد
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بشار چقدر شبیه صدام یزید کافر شده. عبرت هم نمی گیره.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
البته این صدام یزید کافر در غزه به نام سید الشهدا معروفه!!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
دمت گرم خوشم میاد امثال تو باهوش دنیا اومدید و دانشمند از دنیا میرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بشار عشق بالای 90درصد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بشار عشق بالای 90درصد ؟
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
انتخابات سوریه ،بهترین الگوی انتخابات ریاست جمهوری دنیا !!!
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
چه الگویی. دنیا باید الگوی ایشان.را ببینید .من نمیدانم. چرا پرنده ها بخاطر چنین الگویی دست به فرار زدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
در سوریه بشار با خودش رقابت کرده و پیروز شده فقط وقتی همه چیز از مشخص هست چرا هزینه بی جا می کنند و اعلام کنند یک دوره تمدید شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
"پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه" . این واقعاً یک خبر بسیار بسیار غیر منتظره بود!!!!!!!!!!!!. کشورهای خاور میانه پانصد سال دیگر هم به یک کشور پیشرفته تبدیل نخواهند شد
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
دولت عراق حشدالشعبی را به رسمیت نمی شناسد
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
همون حشد الشعبی نبود عراق اصن دولتی داشت؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
حشدالشعبی حق سهم خواهی یا زیاده خواهی از مردم رو ندارد.
اگه یکی اومد جونتو نجات داد ایا حق داره بخاطر اون خدمتش که در واقع نجات جون زن وبچه خودشم بود مادامالعمر وارد تمام شوئونات زندگیت بشه و بگه من هر موقع دلم خواست وارد خونه زندگیت میشم و اسلحه هم حقمه؟ و هرکی با نظرم مخالف بود من حق کشتنش رو با سلاحم دارم و یا اینکه اگر مخالف نظرم بودین برای ادامه حیات از عراق بروید بیرون؟
چه فرقی با سرنوشت داعش داره ؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
رای مردم سوریه و صف کشیدن و اظهار خوشحالی اونها چه ارزشی داره، وقتی آمریکا و غرب تایید نکردند! تروریست های داعش و النصره سوری و غیر سوری هم تایید نکردند
البته اینها اتفاقی با آمریکا و اروپا اتفاق نظر دارند!!!!!! فکر نکنید که اینا با هم تو یک جبهه اند.!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بچه جون زیادی نمک نریز
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
راست میگه بزار این آقای آلمان نشین نمکی بشه
ناشناس
| United States |
۰۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
والله اینگونه نمایش,ها دیگه.,نخ نما شده فراموش,نکنید ,اینگونه نمایش های,خنده آور نیز,ما در کشو. خود داشته ایم ه.
داریوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
درود
پیروزی خاندان اسد....بعد از هشتاد حکومت مورثی ...واقعا اسمش دمکراسی است....
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
دموکراسی هیچ جا وجود نداره، فقط بعضیا قشنکتر یزک می کنن بعضیا نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
مردم سوریه انتخابات پرشوری برگزار کردند
یک کاربرد نوشته بود
غرب تحقیر شد
دلار هایی که برای تجزیه جنگ سوریه خرج شد شکست خورد
تروریسم اقتصادی شکست خورد
تروریسم رسانه ای شکست خورد
مردم پیروز شدند. کشورشان خط قرمز است
مردم جنگ زده سوریه متوجه شدند بعد از اینهمه اتفاق متوجه شدند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
غرب گرایان کشور ما هم تحقیر شدند
ناشناس
| United States |
۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
من در تعجبم شما با این همه هوش,و ذکاوت چطور شد انیشتن.نشدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
میگم اگه بشار اید بالای ۹۵ درصد محبوب مردم سوریه بوده پس چرا خیل عظیمی از مردم دست به اعتراضاتی زدن که منجر به جدایی بخشهای زیادی از سرزمین و مردم محبوب از کشورشون شد؟
مضحک نیست؟
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
اعتراض حق طبیعیه مردمه، اما قسمتهایی که از کنترل دولت مرکزی خارج شده دسته گروهک هاست یا مردم؟
ناشناس
| Sweden |
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
دنیا باور نمی کنه مردم سوریه هم باور نمی کنند اما دیکتاتورهای خود شیفته باورشان می شود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بدلیل تروریست های وارداتی از اروپا و اسلحه آمریکاو پول عربستان و خودرو ژاپن و ...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
آقای عدالت خواه و انقلالی مسلمون! حکموت یک خانواده و موروثی، مردمی، انقلابی، اسلامی و عدالت گستر محسوب میشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
فرمانده حشد را هم آمریکائیهازندان کردند هم الکاظمی نخست وزیر عراق آن هم کسی را که با داعش مبارزه کرده و مانع ورود آمریکا از سوریه به عراق شده به نظرشما الکاظمی در زمین آمریکا بازی نمی‌کند.
پاسخ ها
رخیم
| Switzerland |
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
الکاظمبی آنقدر آمریکایی است که فکر می کند مادرش مرلین مون رو است! او از همان اول از طرف آمریکا نشانده شد و همیشه ضد ملت عراق
حرکت کرد و بخصوص نشد الشعبی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
دلیل نمیشه باداعش جنگید خیانتش را لاپوشانی منند
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
نمیدونه اگر کاسه ایران و حشدالشعبی لبریز شه همون آمریکا هم راش نمیده، یادش رفت اومد ایران اجازه گرفت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
پرواز تهدید آمیز جنگنده های آمریکا در بغداد در شب انتخاب الکاظمی رو یادتون رفته؟ دموکراسی به روش آمریکایی که خیلی از غرب گرایان ما آرزوش رو دارن و از رای گیری سوریه ناراحتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
انتخابات سوریه چقدر شبیه به انتخابات سال قبل امریکاست که یک دفعه چند صد هزار رای به نفع بایدن از ناکجا اباد امد.
تو خاورمیانه دمکراسی جوک هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
طی گزارش فروردین 1396 کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حدود 15 میلیون نفر از مردم سوریه آواره هستند.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بشار اسد با ۹۵.۱ درصد آرا رییس جمهور اعلام شد!!!!!!!


فقط شیفته آن 0.1 درصد اعلام شده هستم چقدر دقت در این انتخابات بوده است!!!!!!!! صدام حسین هم در آخرین انتخابات آزاد عراق!!!!! با ۹۶ درصد رییس جمهور اعلام شد اقلا کمی نماسازی می کردند مثلا ۶۳ درصد اعلام می کردند که خیلی آبروریزی نشود هر چند وقتی آبرویی نمانده است نگران رفتنش هم نیستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بشار اسد تا حالا چهار انتخابات داشته:
2000 با 99.7 درصد
2007 با 99.82 درصد
2014 با 92.20 درصد
2021 با 95.1 درصد
همینطوری همت کنه می تونه در دروه بعد با 110 درصد ارا رییس جمهور بشه!
فکر نکنم هیچ انسانی در هیچ جای دنیا 99 درصد محبوبیت داشته باشد! شما هر انسانی را ببینید حداقل 10 درصد دشمن دارد. چقدر این انتخابات دروغین هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
سیرک ونمایش انتخابات در سوریه؟؟؟!!!
همیشه با بیش از ۹۵ درصد برنده میشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
مخالفت اردن یعنی مخالفت انگلیس....و کودتا علیه انگلیس...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
تبریک به بشار اسد ‌حامیان خارجی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
فقط اسد کاندید بود! همیشه همین بوده.
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
واقعا شما و صدا و سیما در مورد مردم چه فکر میکنید چگونه کسی که هزاران نفر از مردم کشورش را کشته میلیون ها نفر را آواره کرده دهها شهر را به ویرانی کشیده تا سر کار بماند چگونه با ۹۵ در صد آرا پیروز شده
بانام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
تنها کشوری هم هست که کلا درصد مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوریش زیر 90 درصد نیست واقعا باید الگوی رهبری سوریه به تمام دنیا تسری داده شود
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
مهندسانشان هنوز کمی ناشی اند و بند آب میدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بشار اسد واقعا رقابت تنگاتنگ و نفس گیری داشت. یعنی خودش پیش خودش خجالت نمیکشه اسمشو گذاشته انتخابات.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
بازم مثل همیشه اسد برنده میشه!!!!!!نمونه یک دموکراسی تمام عیار!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
صدام حسین هم در آخرین انتخاباتش بالای 90% آراء را با قاطعیت از آن خود کرد!!! کلا حزب بعث حزب مردمی است!!! شما کاربران محترم هم زیاد گیر ندید.
راستی یه سوال، چرا تورم سوریه و سقوط پولشون هنوز به اندازه بعضی کشورهای منطقه نشده؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
اگه بشار اسداین همه تو سوریه خاطر خواه و طرفدار داره چرا از کشورهای دیگر نیرو و کمک جذب میکنه
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
انتخابات سوریه نشانه دموکراسی کامل در سوریه بود همانطور که در ایران هم هست
پارسائی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
کسی که با نیروی نظامی روسیه و ایران حفظ شده و انتخاب که نه بلکه انتصاب شده وباعث کشته شدن صدها هزار سوری شده روی خون هموطنان خود اظهار خرسندی وشادی می کند البته مخالفان سوریه از جمله عربستان و ... هم در کشته شدن مردم سوریه نقش داشته اند .
ناشناس
|
Poland
|
۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
فرماندهان نظامی باید اکیدا تابع قانون باشند و سابقه آنان مجوزی برای ایستادن در برابر دولت نمی باشد در هیچ کجای دنیا.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
این انتخابات کااااملا دموکراتیک سوریه، مارو واقعا یاد انتصخابات دموکراتیک کشور خودمون انداخت... ;)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
اسد فرزانه سوریه.!!! خبرگزاری عزیز.. به مردم سوریه هم بگوید ایرانی ها هم مثل شماانتخاب خواهند کرد .همانطور که مثل شما زندگی می کنند.!!! هر د و کشور عاقبت بخیر شده اند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
این برادران حشدالشعبی .حقوقشان را از کجا می گیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
تنها یک نکته جالب نه اینجا بلکه تقریبا درهمه جا در اظهار نظرها به چشم می خورد . اطلاعات اظهار نظر کنندگان ازجمله خود من در مورد مسایل مختلف اقیانوسی است به عمق یک میلیمتر که این کف اقیانوس سان هم از خبرهای یک سطری راست یا دروغ مجلات سایت ها و رادیو و تلویزیون ها چه اینترنتی و چه سنتی حاصل شده است.
م ی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
دست نخست وزیر عراق درد نکنه که ادم وطن پرستی ست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
خدا را شکر حکومت ایران که اصلا از بشار اسد حمایت نکرده و نمی کنه
من چقدر خوشحالم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا طرح ساماندهی فضای مجازی محمد سرور رجایی