بازدید ۱۳۱۸۸
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی گفت که در صورت اجرای مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰ مبنی بر تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی، لوازم خانگی بی‌بروبرگرد گران می‌شود و تبعاتی نیز متوجه تولیدکنندگان خواهد شد.
کد خبر: ۱۰۴۵۵۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲ 12 April 2021

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، بند (و) تبصره ۷ قانون بودجه امسال محل افزایش درآمد دولت از محل عوارض گمرکی است. طبق این مصوبه نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، براساس برابری نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار که نرخی نزدیک به بازار است. همچنین بر اساس این تبصره نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا کاهش پیدا کرد و در جزئی دیگر تاکید شد مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد. کالاهای اساسی به عنوان نیاز اصلی مردم، هچنان برای واردات ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می کند و از سویی محاسبه حقوق وردی آن نیز افزایش نداشته و با نرخ ترجیحی است.

طبق گزارش های گمرک، نیمی از واردات، کالاهای اساسی و نیمی دیگر غیر اساسی است که از این کالاهای غیر اساسی بیش از ۸۰ درصد به اقلام تولید اختصاص دارد؛ بنابراین این مصوبه بیش از همه تولیدکنندگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در این رابطه عباس هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا از ارسال نامه‌ای در این رابطه به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بانک مرکزی خبر داد و گفت: به نظر می رسد گمرک هم برای اجرای این مصوبه با ابهاماتی روبه‌رو است. هر سال کتاب آیین نامه مقررات صادرات و واردات اوایل سال چاپ و توزیع می‌شد که ملاک عمل واردات و تولید بود اما امسال هنوز این آیین نامه منتشر نشده است. با این حال هیئت دولت با مصوبه‌ای بخشی از تعرفه‌ها را اعلام کرده و همزمان نرخ ارزی که در محاسبه تعرفه ورودی استفاده می‌شد از ۴۲۰۰ تومان به سنا تغییر کرده است. بر این اساس با حقوق ورودی‌های مشخص شده در آیین نامه مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۹، حقوق ورودی کالاها ممکن است افزایش پیدا کند.

وی افزود: همانطور که اشاره شد کتاب آیین نامه مقررات صادرات و واردات هنوز توزیع نشده است. در کتاب آیین نامه مقررات صادرات و واردات مشخص بود که برای محاسبه حقوق ورودی هر کالا باید چند درصد از اف او بی (قیمت تا لحظه تحویل روی کشتی) کالا را ضرب در نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی کرد که منجر به افزایش قیمت می‌شود. اما طبق مصوبه جدید دولت این درصد برای تمام کالاهای اساسی ۱ و برای کالاهای غیر اساسی ۲ عنوان شده و نرخ ارز از نرخ ارز دولتی به سنا که حدود ۱۸ هزار تومان از تغییر کرده است.

هاشمی با بیان اینکه این مسئله ابهاماتی برای گمرک هم ایجاد کرده، تصریح کرد: برخی کالاها قبض انبار دریافت کردند و برخی هنوز در راه هستند که تکلیف آنها مشخص نیست. به نظر می‌رسد لازم بود ابتدا چاپ کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۴۰۰ در اولویت قرار می‌گرفت و بررسی کارشناسی می‌شد یا عطف به ماسبق نمی‌شد و بعد به تدریج این قانون اجرا می‌شد. اما افزایش ناگهانی نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ارز سنا نگرانی شدید در تولید کنندگان در زمینه گران شدن مواد اولیه ایجاد کرده است.

 

میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد مواد اوایه لوازم خانگی وارداتی است

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در پاسخ به سوالی درباره میزان تاثیر این مصوبه بر افزایش قیمت لوازم خانگی گفت: به طور میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد مواد اولیه لوازم خانگی به لحاظ ارزشی از طریق واردات تامین می‌شود که این درصد در کالاهای مختلف متفاوت است. برای مثال در کالاهای گازی تقریباً ۵ درصد و در تلویزیون ۶۰ تا ۶۵ درصد است. علاوه بر این، قیمت جهانی کالاها و همچنین میزان حقوق ورودی کالاهای مختلف نیز متفاوت است؛ بنابراین نمی‌توان درصد دقیقی درباره احتمال افزایش قیمت لوازم خانگی اعلام کرد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌هایی برای کاهش این میزان از وابستگی به مواد اولیه وارداتی نیز وجود دارد که اجرای آن‌ها یک شبه ممکن نیست اظهار کرد: بخشی از مواد اولیه وارداتی مربوط به تولید کننده لوازم خانگی نیست بلکه مربوط به بخش‌های دیگر زنجیره تامین مانند فولاد، کمپرسور، برد الکترونیکی، مواد پتروشیمی و نظایر آن است‌.

لوازم خانگی چقدر گران می‌شود؟

با این حال دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی تاکید کرد که در صورت اجرای این مصوبه قیمت‌لوازم‌خانگی بی برو برگرد افزایش خواهد یافت اما نه به اندازه افزایش حقوق ورودی. برای مثال اگر حقوق ورودی مواد اولیه کالاهایی چهار برابر شود قیمت آن کالا چهار برابر نمی‌شود و درصد اثرگذاری آن به درصد استفاده از مواد اولیه وارداتی بستگی دارد.

وی همچنین با بیان اینکه ۷۰ درصد منابع مالی تولیدکنندگان صرف تامین مواد اولیه و پرسنل و سایر هزینه‌ها می‌شود، تصریح کرد که اجرای این مصوبه تبعاتی هم برای تولید کنندگان دارد.

هاشمی درباره تاثیر اجرای مصوبه و قیمت لوازم خانگی کوچک نیز گفت: ساخت داخل در لوازم خانگی کوچک هم در همین حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است. برای مثال مواد پتروشیمی در داخل تامین می‌شود، اما تقریباً ۹۰ درصد موتور لوازم خانگی کوچک وارداتی است. البته برنامه‌هایی برای تولید داخل آن‌ها وجود دارد که زمان بر است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۱۴
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
چه فرقی برا من و امثال من داره! میخاد یخچال بشه 30 میلیون یا 100 میلیون یا یک میلیارد، وقی اب از سرمون گذشته دیگه این خبرها اهمیتی نداره، شما خبرگزاری ها هم مردونگی داشته باشید و تو گذاشتن این خبرهای خوش از همدیگه سبقت نگیرید!!! مردم خسته اند ز اینکه هر روز با اب و تاب خبر گرونی میذارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
کل حقوق گمرکی یک درصد محدود از قیمت لوازم خانگیه که اگه حتی ده برابر هم بشه تهش سی درصد رو قیمت اثر داره چرا جو می دی آقای انبار دار و دلال ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
تحریمها که کاغذ پاره بود دیدیم چه به سرمون اوردن.دیگه مگه بیشتر از این هم میشه گرون بشن.یه اتو شده۳میلیون.یخچال شده۷۰میلیون.واقعا کجاییم ما خدایا میبینیمون؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
نیست بنجل های یکبارمصرف داخلی یهو چند برابر نشده حالا قراره گرانتر بشن
فریبرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
آیا تا بحال مطلبی در خصوص ارزان شدن کالائی، خدمتی، و ... منتشر نموده اید که سبب امیدواری طبقۀ متوسط و یا پائین تر قرار گیرد؟ از آغاز سال 1400 و حتی پیش از آن وعدۀ گران شدن را به دفعات خوانده ایم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
خدایا به امید تو شروع شد مسابقه شوراها و شورای رقابتو دولتی ها بر سر جیب مردم بدبخت ....
میثم
|
Netherlands
|
۱۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
لوازم خانگی با قیمت دلار تا امروز به ملت می دادن حالا توقع افزایش مجدد هم دارند خوب برادر من از سودت کم کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
خوشم مياد اينها هم در مكتب خودروسازان ايراني درس خوانده اند
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
تعارف هم گذاشتن کنار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
چیز عجیبی نیست. بالاخره با بهانه و بی بهانه هر سال چند نوبت گرون میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
چون همین الان هم ارزان نیست باید می نوشتی گرانتر می شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
آخجون
داشتم نگران میشدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
ازاین هم گرانتر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
آخی تا همین امروز صبح همه چیز مفت و مجانی بود و ما که خریت کردیم و نرفتیم تا می تونستیم یخچال و تلویزیون و کولر و فرگاز و فریزر و ... بخریم!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو کرونای دلتا موج پنجم کرونا طرح ساماندهی فضای مجازی تنفیذ حکم ریاست جمهوری