بازدید ۵۸۹۱
۳
به‌رغم تاکیدات فراوان مبنی بر کنترل و ممنوعیت سفر به استان‌های کشور برای کنترل بیماری کرونا نه تنها تعداد مسافران کاهش نیافته، بلکه شاهد افزایش تعداد مبتلایان و تغییر چهره کرونا در شهرستان های استان هستیم به طوری‌که تردد‌های فراوان باعث تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان‌ها باشد.
کد خبر: ۱۰۴۲۱۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲ 23 March 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از ایلنا از شیراز شهرستان‌های استان فارس که تا روزهای قبل از نوروز در حالت نرمال به سر می‌برد،در سال جدید با افزایش تعداد مسافران از استان‌هایی مانند هرمزگان، خوزستان و نبود کنترل در مبادی ورودی استان باعث شده تا شهرستان زرین دشت تغییر رنگ دهد و به حالت قرمز و هشدار برسد.

این در حالی است که رئیس پلیس راه شمالی استان فارس هم خبر از ورود ۵ و نیم میلیون خودرو به استان فارس می‌دهد و می گوید: از شروع طرح نوروزی پلیس، ۲۶ اسفندماه ۹۹ تا ظهر دوشنبه بیش از ۵ میلیون و ۷۹۸ هزار و ۶۳۲ دستگاه خودرو از استان‌های همجوار وارد استان فارس شده است.

افزایش بستری مبتلایان به کرونا در شیراز

از سویی دیگر همتی معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم از افزایش بستری مبتلایان به کرونا در شیراز خبر می دهد و می افزاید: متاسفانه افزایش آمارهای بستری در مراکز درمانی شیراز نتیجه سفرهای نوروزی است و این در حالی است که رفت و آمد و تردد افراد به شیراز سبب شده تا شاهد این اتفاق ناگوار باشیم.

عبدالرسول همتی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه در حال حاضر شهرستان زرین دشت در وضعیت قرمز قرار گرفته است می‌گوید: تردد‌ها باعث شد تا وضعیت شهرستان مرودشت از زرد به نارنجی تبدیل شود.

تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان علی اصغر

وی با اشاره به اینکه شهرستان داراب یکی دیگر از شهرستان های استان است که وضعیتش به حالت نارنجی تبدیل شده است ادامه می دهد: متاسفانه در حال حاضر تردد‌ها و سفر افراد به استان فارس و شیراز باعث شده تا ظرفیت برخی از بیمارستان ها مانند علی اصغر در شیراز در حال تکمیل شدن باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه شواهد نشان می دهد که احتمال تکیمل تخت های بیمارستان علی اصغر در دو روز آینده بسیار قوی است بیان می کند: نباید فراموش کرد که افزایش تعداد مبتلایان نسبت به روزهای گذشته و تمیکل تخت بیمارستان ها زنگ هشدار جدی برای مردم و شهروندان است.

مشاهده کرونا انگلیسی در میان مبتلایان

همتی در ادامه از شناسایی افراد مبتلا به کرونا انگلیسی در میان بستری شدگان و مبتلایان خبر می دهد و می گوید: ذکر این نکته ضروری است که ابتلای افراد به کرونا انگلیسی بیانگر این موضوع است که این ویروس در حال غالب شدن به افراد و مردم است.

وی با اشاره به اینکه انتشار کرونا انگلیسی بیانگر این موضوع است که استان فارس و شیراز مستعد تکثیر این ویروس هستند بیان می کند: تعداد زیادی از افراد که روزانه تست آنها در حال مثبت شدن است دارای علائم کرونا انگلیسی هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه ورود افراد از استان هرمزگان وارد فارس از عوامل مهم افزایش مبتلایان در شهرستان های زرین دشت و داراب هستند، خاطر نشان می کند: از این رو افراد و مبتلایانی که از استان خوزستان وارد فارس شدند باعث شدند تا تعداد مبتلایان به کرونا در شهرستان ممسنی و شیراز افزایش یابد.

همتی در ادامه با اشاره به اینکه ورود کرونا به شهرهایی مانند شیراز بیانگر این موضوع است که این ویروس در تمام نقاط کشور پراکنده شده است، می افزاید: متاسفانه در حال حاضر احتمال پراکندگی کرونا انگلیسی در تمام نقاط کشور وجود دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه روز گذشته برای کنترل کرونا در استان نامه‌ای را به ستاد استانی بیماری کرونا ارسال کردیم و طی آن خواستار افزایش اعمال محدودیت ها در استان شدیم تصریح می کند: به عنوان مثال وضعیت شهرستان خاتم در استان یزد در روزهای گذشته قرمز شد که همجواری این شهرستان با شهرستان های سرچهان، بوانات و بختگان در استان فارس می تواند سبب تشدید کرونا در این شهرستان ها شود که خواستار اعمال محدودیت رفت و آمد از این شهرستان ها شدیم.

ستاد مقابله با کرونا موافق اعمال محدودیت ها نیست

همتی در ادامه با اشاره به اینکه در نامه مذکور از ستاد استانی مقابله با کرونا در خواست کردیم که محدودیت ها شهرستان های قرمز و نارنجی در استان مانند زرین دشت، ارسنجان داراب و مرودشت تشدید شود ادامه می دهد: امیدواریم که با این در خواست ها موافقت شود تا در آِینده شاهد اتفاقات ناگوار در این زمینه نباشیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایان خاطر نشان می کند: متاسفانه ستاد مقابله با کرونا موافق اعمال محدودیت های جدی همانند سال گذشته نیست .

مسئولان برنامه‌ای برای کنترل کرونا ندارند

یک شهروند شیرازی نیز در گفت وگو با ایلنا معتقد است دولت و مسئولان مربوط هیچ برنامه مشخصی برای کنترل بیماری ندارند.صمد دانش‌‌پور می‌گوید: وقتی همه جای دنیا در حال تزریق واکسن هستند چرا ما در ایران باید همچنان چشم انتظار واکسن بمانیم.سال گذشته واکسنی در کار نبود و مردم به دلیل همکاری با مسئولان و از آن مهم‌تر هم به‌خاطر ترس از جانشان در خانه ماندند. اما امسال چرا باید در خانه بمانند وقتی نه در جیب مردم پول است نه تلویزیون مثل همیشه برنامه جذاب و شادی برای مردم تدارک دیده و نه در جاده‌ها کنترلی حتی نمایشی بر رفت و آمدها وجود دارد. همه بدون داشتن مجوز از فرمانداری‌ها در حال ترددند.سال گذشته حداقل مسافران تب سنجی می‌شدند امسال از آن هم خبری نیست. به نظر می رسد برخی علاقمند به چنین بلبشویی هستند.

این کارشناس ارشد مهندسی صنایع در ادامه با پرداختن به این موضوع که دولت باید پیش از این واکسن بیشتری خریداری کرده،یا تولید واکسن ایرانی را هر چه زودتر به بازار عرضه کند ،می‌افزاید: واقعیت این است که مردم هم خسته شده‌اند و تقصیری ندارند تا کی باید در خانه بمانند وقتی هنوز معلوم نیست دقیقا تا کی باید منتظر انجام واکسیناسیون همگانی ماند.

باز بودن تمام مبادی و ورودی و خروجی شهر ها امری اشتباه است

پاک فطرت نماینده شیراز و زرقان هم در ادامه با بیان اینکه حدود 20 روز گذشته در جهت کنترل بیماری کرونا در ایام نوروز نامه ای را به استاندار فارس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ارسال کردم می گوید: در این نامه نوشتم که با توجه قرمز شدن بعضی از شهرهای جنوب کشور مانند خوزستان،اگر ورودی های بوشهر، هرمزگان خوزستان کنترل نشود شاهد مشکلات متعددی در ایام نوروز خواهیم بود.

علیرضا پاک فطرت در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه بسیاری از مبتلایانی که در بیمارستان های شیراز بستری شدند متعلق به استان های مانند خوزستان هستند که برای ایام نوروز به شیراز و فارس سفر کرده اند، می افزاید:زمانی که فرد مبتلا به کرونا که وارد استان می شود حداقل 5 نفر همراه دارد که حدود دو نفر از این تعداد ناقل بیماری کرونا هستند که از بیماری شان اطلاعی ندارند که تمام این موارد باعث می شود تعداد مبتلایان افزایش یابد و شهر شیراز آلوده شود.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به اینکه در این شرایط نیاز است تا مجموعه استانداری فارس به همراه ستاد ملی کرونا در استان و دانشگاه علوم پزشکی شیراز برنامه ریزی مناسبی جهت کنترل و مهار بیماری کرونا و تردد ها در استان انجام دهند ادامه می دهد: در این شرایط باید مجوعه استانداری و ستاد مقابله با کرونا تدابیر ویژه و سخت گیری را برای تردد افراد از دیگر شهرها و استان ها به فارس و شیراز انجام دهند.

نماینده شیراز و زرقان در ادامه با بیان اینکه باز بودن تمام مبادی و ورودی و خروجی شهر ها امری اشتباه است، بیان می کند: متاسفانه در حال حاضر مسئولان جهت کنترل این بیماری به جریمه یک میلیون تومانی اکتفا کرده اند که این اقدام اشتباه و نادرست است به طوری که چنین محدودیت هایی باید در اولویت آخر قرار دارد.

عضو مجمع نمایندگان فارس در ادامه با اشاره به اینکه اعمال جریمه یک میلیون تومانی برای افراد متعلق به مردم سالم است نه افراد مبتلا، ادامه می دهد: از این رو مسئولان باید با کنترل مسافران و افرادی که قصد ورود به استان و شیراز را دارند افراد مشکوک و مبتلا به بیماری کرونا را قرنطینه یا در نهایت به شهرهای محل سکونت‌شان بازگردانند.

پاک فطرت با اشاره به اینکه در حال حاضر متاسفانه در ورودی شهرها دیگر تب سنجی از مسافران هم انجام نمی شود، می گوید: متاسفانه این اقدام در هیچ کدام از شهرهای استان انجام نمی شود.

نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه برای کنترل و اعمال محدودیت‌ها با قوه قهریه عملیاتی نمی شود می افزاید: در جهت کنترل این بیماری نیاز است تا تمام ارگان ها به میدان بیایند.

به گفته وی در این شرایط بیمارستان های خصوصی هم از ابتلا افراد به کرونا چندان ناراحت نیستند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
واقعا چرا مسوولین هیچ محدودیتی اعمال نمی کنند وقتی که خیلی از مردم درک رعایت پروتوکل ها را ندارند و به شهرها هجوم می آورند ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
خودتون جاده ها رو باز گذاشتین و از واکسیناسیون هم که خبری نیست فقط بلدین بگین مردم مقصرن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
اخه وقتي توي شهر چرخي ميزني متوجه راست ودروغ اخبار بهتر ميشي
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 فطریه نشست وین انتخابات 1400 عید فطر دعای روز بیست و هشتم رمضان