بازدید ۴۴۰۹۳
دکتر مینو محرز مدیر پروژۀ تحقیقات تولید واکسن ایرانی کرونا از شروع تزریق «کوو ایران» از خرداد ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: کادر درمان، سنین بالا و مأمورانی که با مردم سر و کار مستقیم دارند مانند پلیس و آتش‌نشانی در اولویت‌اند البته اگر تا آن زمان با واکسن‌های خارجی وارداتی واکسینه نشده باشند.
کد خبر: ۱۰۴۰۳۵۴
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸ 13 March 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از عصر ایران او که به عنوان نخستین میهمان در استودیوی برنامۀ «خندوانه» در فصل پنجم آن با اجرای رامبد جوان حاضر شده بود تصریح کرد: فعلا باید ماسک زد تا تکلیف‌مان روشن شود و تا همه ماسک نزنند نمی‌توان ماسک را برداشت.

خانم محرز این شایعه را که دو لایه ماسک، مشکلات ریوی ایجاد می‌کند نادرست دانست و گفت: تنها ممکن است ذرات ماسک‌های کم کیفیت حالت آلرژی ایجاد کند و گرنه دو لایه ماسک مثل این است که یوگا می‌کنیم، چون ورزش‌های تنفسی در یوگا اهمیت فراوان دارد.

مدیر مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن «کوو ایران» گفت: با تمام فشار‌ها و تحریم‌ها امکانات فراهم شده و در فاز تحقیقات بالینی چند واکسن تولید شده تا محتاج دیگران نباشیم و این جای افتخار فراوان دارد.

مینو محرز اظهار امیدواری کرد واکسیناسیون بیش از ۶ ماه به طول نینجامد چرا که ایران از یکی از بهترین سیستم‌های واکسیناسیون برخوردار است و فقط کافی است واکسن در اختیار باشد تا در مراکز ۱۶ ساعتۀ بهداشت، بلافاصله شروع شود.

وی یادآوری کرد: ۱۰ سال پیش از طریق همین سیستم سرخک را ریشه کن کردیم و اگر برای کووید ۱۹ واکسن در اختیار باشد تزریق آن چندان طولانی نخواهد بود. چرا که پوشش ما در روستا‌ها بالای ۹۵ درصد است و کار ۶ ماهه تمام می‌شود.

خانم محرز با این حال همچنان رعایت فاصله‌گذاری، ماسک زدن و دست شستن را لازم دانست.

این دانشمند ایرانی که از مبتلایان کرونا خواست روحیۀ خود را قوی نگه دارند و اصطلاحاً واندهند، یادآور شد: مرگ و میر کرونا به نسبت مبتلایان بالا نیست بلکه شمار مبتلا‌ها بالاست. ۸۰ درصد از مبتلایان علامتی نشان نمی‌دهند و ۲۰ درصد بد‌حال می‌شوند و ازاین ۲۰ درصد ۵ درصد به بخش مراقبت‌های ویژه انتقال می‌یابند و از این ۵ درصد تعدادی که بیماری در آن‌ها پیشرفت داشته از دست می‌روند.

دکتر محرز گفت: به جز رعایت موارد سه‌گانه (ماسک، دست شستن و فاصله گذاری) با شادی و امید باید به جنگ کرونا رفت و اگر پیوسته و درست، ماسک بزنیم بالای ۹۷ درصد می‌توان ویروس را کنترل کرد.

از نکات قابل توجه دیگر در سخنان متخصص برجستۀ بیماری عفونی و رییس مرکز تحقیقات ایدز در برنامۀ رامبد جوان مقایسۀ وضعیت کنونی با پدیدۀ ایدز بود که گفت: «با این که در اوایل ایدز در ۴۵ سال قبل من تنها کسی بودم که برای تسکین می‌رفتم، ولی آنچه را در این ۱۱ ماه دیده‌ام طی ۴۵ سال ندیده بودم.» او همچنین به این موارد اشاره کرد:

- در مردان ابتلا به کرونا شدیدتر است. جنس مرد در این فقره بیشتر در معرض خطر است.

- و‌اکسن مثل قرص و دارو نیست که برخی تصور کنند می‌توان از خیابان ناصر خسرو تهیه کرد. به زنجیرۀ سرد و نگه‌داری نیاز دارد و سودجویان از استیصال مردم سوء استفاده می‌کنند. بسیاری از اطلاعاتی که در فضای مجازی ارایه می‌شود نادرست و غیر علمی است. عجله برای تهیه واکسن هم ناموجه است، چون تا همه واکسینه نشوند فایده ندارد.

- هیچ‌چیزی بدتر از اضطراب، توان سیستم ایمنی را کاهش نمی‌دهد. پس یکی از راه‌های مقابله کاهش اضطراب است و دیدن نیمۀ پُر لیوان.

- مردم را به مقاومت و استقامت و به امید و شادی توصیه می‌کنم.

-من اهل ورزش بودم و هستم و در دانشگاه عضو تیم‌های ورزشی دختران در بسکتبال، والیبال، اسکی و تنیس بودم و همچنان تنیس را ادامه می‌دهم.

در بخشی از برنامه هم وقتی رامبد جوان از مینو محرز پرسید: آیا خود شما نیز به این ویروس مبتلا شده‌اید، او پاسخ داد: «بله، نه یک بار که دوبار» و مهم‌ترین علامات کرونا در تجربۀ شخصی خود را هم استخوان‌درد و سرگیجه ذکر کرد.

مدیر پروژۀ تحقیقات واکسیناسیون کرونا استفادۀ افراطی از الکل را بی‌دلیل دانست و در بیان شگفت‌آورترین خاطرۀ خود از زمان شیوع ویروس کووید ۱۹ گفت: فردی به قصد پیش‌گیری وایتکس رقیق‌شده با لیمو مصرف کرده و عنبر نسا (عنبر نسارا) دود داده بود و روده و معدۀ او آسیب جدی دید.

دکتر محرز در بخش دیگری از این برنامۀ تلویزیونی گفت: با این که درد و رنج جوان ۳۰ ساله‌ای را از نزدیک دیده‌ام که پدر و مادر خود را طی تنها یک هفته از دست داد و در حالی که سوگ را هم باید به تنهایی تحمل می‌کرد، چون تسلا دهنده‌ای نبود، اما باز باید امیدوار بود و نباید اسیر اضطراب شد.

متخصص پرآوازۀ ایرانی در «خندوانه» هم سخنی را گفت که پیش از این نیز گفته بود. این که هیچ‌گاه به مهاجرت از ایران نیندیشیده با این که ۷ سال نتوانست پسرش را که برای اخذ دکتری به امریکا رفته بود، ببیند، اما هیچ گاه به فکر مهاجرت از ایران نبوده هرچند که به سفر خارجی به قصد گردشگری یا شرکت در همایش‌های علمی زیاد رفته است.

از توصیه‌های دیگر خانم محرز که با توجه به نزدیک‌بودن پایان فصل سرما و شروع بهار قابل اجراتر به نظر می‌رسد این بود که پنجره‌ها را باز کنید و بگذارید هوا جریان داشته باشد چرا که تهویۀ هوا نیز مانند ماسک و فاصله‌گذاری و شست‌و‌شوی دست، اهمیت دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Poland
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
شما که میخواستید تا خرداد 1400 کل بیماران زمینه ای رو واکسینه کنید چطور یک مرتبه 10 پله عقب رفتید ؟ واکسن شما آبکی از آب در اومد بجاش دنبال واکسن کوبایی یا چینی هستید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
واقعا حیفه شما مهاجرت کنید چون هیچکس به اندازه شما موجب تاخیر واکسیناسیون و همه گیری کرونا نشده .امیدوارم روز قیامتی باشه و مجبور باشید جواب تک تک انسانهایی که بخاطر تاخیر واکسیناسیون و پافشاری شما برای تولید واکسن در داخل فوت کردند رو بدید
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
حالا چه عجله ای هست . بگذاریم برای عید مبعث سال آینده برکاتش هم برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
به نظر می رسه وقتی تمام کشورها واکسیناسیون را تمام
کردند احتمالا ما شروع کنیم.من خیلی مشکوکم بعضی مسولین که یک سال تمام از یک اتاق بیرون نمی آمدند یا هیچ دیدار حضوری نداشتند الان آفتابی می‌شوند و امر و نهی می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
دوباره دروغ دوباره شعار دوباره حرف بیخود
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
خانواده من ایرانی هستن ولی نه بیمه دارن ، نه حقوق ماهیانه ، نه سبد حمایتی ، نه وام کرونایی . یه پیکان وانت مدل پایین خرج بخورنمیر برامون درمیاره .اصلا باورنمیکنم که یه روزبه ما واکسن کرونا بزنن همش دروغه. هی چی نصیب ما نشده به جز فقر .به درک که کرونا بگیریم بمیریم بهتر از این زندگی کوفتیه .پول ماسک هم نداریم هرماسک رویکی دوماه استفاده میکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
سلام . باید به کادر درمان کشورمان احترام بگذاریم
کسی حق نداره بی احترامی کنه . شما که به خانم دکتر محرز اعتراض واکسن میکنی چقدر سواد داری واگر داری چه رشته ای هستی ؟؟؟؟ چرا مطالبی که
بی احترامی میکنند را چاپ میکنید مگر هرکس هر چی بدهنش میاد ومینویسه باید چاپ کنید .
ایکاش اعتراضت را به اون گروهی میکردی که در سالهای گذشته یکی دو بارمیرفت سفر ولی در سال گذشته ‌ه وضعیت بحرانی بود هر هفته چادر و... را برمیداشت وبطرف شمال .ایا اینها روز قیامت باید جواب بدهند که موقع درس بچه ها که غیر حضوری شد بخاطر بیماری بجای ماندن در خانه باشاعه بیماری دامن زدند وبسفر رفتند . یک کم واقع بین باشید . کادر درمان خسته نباشید خدا یارتان .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
علی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
واکسن پیش کش خودتون همچین میگن واکسن سرخک و فلج اطفال که انگار در زمان حال ساخته شده آون دانسمندا مردن یا مهاجرت کردن واکسن کوبا خوبه همونا میزنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
خودشون همه واکسن زدن خیالشون راحته مردم عادی جونشون مهم نیست اصلا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
الا برکت الله...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 فطریه نشست وین انتخابات 1400 عید فطر