بازدید ۵۹۴۴۶
۸
پژوهشگران یک مطالعه با تهیه نقشه آلودگی هوای تهران، آلوده‌ترین مناطق این شهر را مشخص کردند.
کد خبر: ۱۰۰۹۱۴۴
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸ 15 October 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، شهر تهران دارای موقعیت جغرافیایی خاصی است و از شرایط نامناسب بافت شهری برخوردار است. وسائط نقلیه در طول شبانه‌روز در آن به فعالیت مشغول هستند و بادهای غربی در تمام طول سال دود کارخانه‌ها و سایر عوامل تولید آلاینده را به سطح شهر تهران وارد می‌سازند و در مجموع شرایط زیست‌محیطی نامساعدی دارد.

در سال‌های اخیر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلودگی را در تهران ایجاد کرده‌اند. مقدار حجم ذرات معلق موجود در جو از مهم‌ترین شاخص‌های آلودگی هوا است. به همین علت بیشترین توجه را نسبت به سایر آلاینده‌های جوی در سازمان حفاظت از محیط‌زیست برخوردار است. ذرات معلق، علاوه بر مشکلات سلامتی برای انسان‌ها، باعث تاثیر بر روی مقدار تابش خورشید به زمین ، تغییر سیستم زمین و جو، تاثیر روی الگوهای جریان جوی، تغییر دمای سطحی زمین و بارش و کاهش دید می‌شود.

با توجه به آلودگی هوای تهران به خصوص در زمستان و آسیب‌های بهداشتی و اقتصادی آن، پژوهشگران محیط‌زیست دانشگاه پیام نور تهران و دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه یزد با انجام مطالعه‌ای نقشه آلودگی شهر تهران را تهیه کردند.

کاملیا علوی، صدیقه کیانژاد، سیده عالمه صباغ؛ پژوهشگرانی بودند که در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.

در این پژوهش از نرم‌افزار Arc GIS برای نقشه‌سازی استفاده شد و داده‌های میانگین غلظت آلاینده‌های اصلی طی سال ۱۳۹۵ و نیمه اول سال ۱۳۹۶ از ۲۰ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر تهران، جمع‌آوری شد.

در سراسر شهر تهران حدود ۲۰ ایستگاه فعال سنجش آلودگی هوا مستقر است. از این تعداد ۱۳ ایستگاه متعلق به شرکت کنترل آلودگی هوای تهران و هفت ایستگاه متعلق به سازمان حفاظت محیط‌زیست است. این ایستگاه‌ها در طول شبانه‌روز، به صورت ساعتی، میزان غلظت آلاینده‌هایی چون CO، NOx، SOx، O3 و ذرات کم‌تر از ۲.۵ میکرون را اندازه می‌گیرند. برای تعیین محدوده خطر و سلامت هوا استانداردهای متفاوتی وجود دارد که معتبرترین آن‌ها مربوط به استاندارد سازمان جهانی بهداشت (WHO) است. در این پژوهش نیز از همین استاندارد استفاده شده است.

این ۲۰ ایستگاه شامل: اقدسیه، محلاتی، بهاران، پارک رز، پیروزی، پونک، دروس، ژئوفیزیک، ستاد بحران منطقه هفت، شادآباد، شهرری، شهرداری منطقه چهار، شهرداری منطقه هفت، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری منطقه ۱۶، شهرداری منطقه ۱۹، گلبرگ، مسعودیه، فتح و شهرداری منطقه ۱۱ است.

نتایج گزارش‌های مربوط به میانگین غلظت سالانه پنج عامل اصلی آلاینده هوا در شهر تهران نشان می‌دهد که به ترتیب پنج ایستگاه مسعودیه، شهرداری منطقه چهار، شهرداری منطقه ۱۰، ستاد بحران منطقه هفت و اقدسیه آلوده‌ترین ایستگاه‌ها بودند. به گفته پژوهشگران مطالعه؛ دلایل آلوده بودن این مناطق شامل مواردی مثل قرار داشتن در مرکز شهر و تردد و پرجمعیت بودن در طول روز، تردد خودروهای آلاینده در این مناطق، نبود فضای سبز کافی در منطقه و وجود پایانه‌های مسافربری است.

در بررسی‌ها مشخص شد که پنج ایستگاه دروس، گلبرگ، شهرری، فتح، و شهرداری منطقه هفت؛ پاک‌ترین ایستگاه‌ها بودند. به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ این مناطق به دلایلی مثل سرانه فضای سبز بیشتر و استفاده از خودروهای جدید و با آلایندگی کمتر، هوای پاک‌تری دارند.

این پژوهشگران با توجه به نتایج به دست‌آمده پیشنهاداتی را ارائه کردند:

- استفاده کم‌تر از خودروهای شخصی و روی آوردن به وسایل نقلیه عمومی به ویژه در مناطق آلوده؛

- تحقیقات و پژوهش‌های بیشتر در شرکت نفت برای ارتقای کیفیت بیشتر سوخت‌های فسیلی به‌ویژه بنزین مصرفی خودروهای شخصی و همگانی؛

- انتقال کارخانه‌های بزرگ و کوچک، کوره‌های ذوب فلز و ریخته‌گری به نواحی دور از تهران و نواحی شهری؛

- ساماندهی سیستم حمل‌ونقل و ترافیک شهری به خصوص در مناطق با آلودگی بیشتر.

یافته‌های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تعیین نقشه آلودگی هوا با استفاده از روش درون‌یابی کریجینگ در GIS، مورد مطالعه: کلان‌شهر تهران» در دو فصل‌نامه علمی بوم‌شناسی شهری؛ وابسته به دانشگاه پیام‌نور، منتشر شده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
دوباره آغاز فصل سرد و شعارهای همیشگی و دوباره خواب تا سال بعد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
خبر شما اشتباه است.
فاصله شهرداری منطقه چهار تا ایستگاه کنترل کیفیت هوای گلبرگ حدود 1/5 کیلومتر است. بعد شهرداری منطقه 4 جز آلوده ترینها و گلبرگ جز پاکترینهاست!!!!
بعد منطقه 7 که یک منطقه مرکزی است و همواره جز آلوده ترین مناطق است، هم جزئ یکی از پاکترینهاست. اون هم به خاطر سرانه فضای سبز.
بعد منطقه 4 با اینهمه پارک و جنگل لویزان و پارک پلیس و ... جز آلوده ترینهاست. فاصله شهرداری منطقه 4 تا پارک جنگلی لویزان حدود 2 کیلومتر است. ضمن اینکه درست مجاور پارک الغدیر است.
اصلا منطقی به نظر نمیرسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
خسته نباشند پژوهشگران. این نتایجی رو که نوشتند دیگه یک بچه دبستانی هم می داند و اظهر من الشمس است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
دستگاه میدان فتح ذرات زیر دوونیم میکرون رو نشون نمی ده و برای همین هوای اون منطقه سالم تر نشون می ده. عجیبه که این محققین این نکته رو متوجه نشده ن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
استفاده از سوخت فسیلی علت آلودگی است اگر خوب نگاه کنید همه منازل تهران گاز میسوزانند که با بنزین و نفت تفاوت کمی دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
دو سال پیش کمیته اعلام اضطار هوا، کیفیت دروس و قیطریه را بدترین منطقه اعلام کرد این نتایج به دست آمده توسط دانشمندان ناسا؟؟؟!!!بی اعتبار و فاقد صحت می باشد.
سیما لازم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
به نظرم مسخره ترین مطالعه بود .چون اقدسیه جز آلوده ترین و شهر ری جز پاک ترین بوده.من همیشه و تقریبا هر روز الودگی هوای تهران رو ازروی نرم افزار نگاه میکنم وتوی این دو منطقه عکس نتیجه مطالعات صادق بوده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
این تحقیقات برای نوجوانان دبیرستانی بود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
علائم کرونا طرح وان مذاکرات سودان و اسرائیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 جو بایدن دونالد ترامپ