بازدید 22658

کارگردان «قلاده‌های طلا» به دادگاه فراخوانده شد

«ابوالقاسم طالبی» کارگردان سینما و تلویزیون پس از تبرئه از سوی دادگاه باز هم در پی اعتراض نهاد ریاست جمهوری به دادگاه فراخوانده شد.
کد خبر: ۹۸۶۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۹ 27 June 2020
به گزارش تابناک به نقل از فارس، نیمه‌های خردادماه بود که «ابولقاسم طالبی» در توییتر خود خبر از شکایت نهاد ریاست جمهوری داد و نوشت: «امروز ۹۹/۳/۱۳ به شکایت دولت احضار و مورد بازپرسی قرار گرفتم به اتهام فیلمی که زمانی در توییتی گفته‌ام می‌سازم. البته در دولت هاشمی و بعد سر «قلاده‌های طلا» طعم دادگاه، شنود و ورود به منزلم و... را چشیده‌ام؛ می‌گویم تا تاریخ بنویسد، لیبرال‌های وطنی وقتی حاکم می‌شوند چنین رفتاری با هنرمندی که حاضر نیست در برابرشان کرنش کند دارند. اصل‌۲۳ قانون اساسی تفتیش عقاید را ممنوع کرده؛ دولت پیر اشرافیت، آنچه به ذهن هنرمند رسیده را هم جرم تلقی می‌کند. به قول جرج فلوید پایت را بردار بگذار نفس بکشیم.»

 پس از برگزاری دادگاه، حکم تبرئه ابوالقاسم طالبی اعلام شد، اما در پی اعتراض نهاد ریاست جمهوری پرونده وی دوباره به شعبه دو کیفری ارجاع داده شده است.

طالبی ضمن تائید این موضوع در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت: بله. این موضوع صحت دارد و نهاد ریاست جمهوری بر حکم صادره اعتراض کرده و پرونده دوباره به شعبه دو کیفری ارجاع داده شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بعد از تبرئه باز هم نهاد ریاست جمهوری به دنبال شکایت از شماست؟ عنوان داشت: نمی‌دانم. این را از رئیس جمهور بپرسید. من تنها در مقطعی گفته ام که قصد دارم فیلمی بسازم که هنوز نساخته ام. این‌ها تاوان فیلمی است که هنوز نساخته ام. مشخص نیست که اگر فیلم را ساخته بودم چه اتفاقی می‌افتاد.

 ابوالقاسم طالبی، فیلمساز شناخته‌شده کشورمان از زمانی که فیلم «سلام آقای رییس‌جمهوری» را در دولت محمد خاتمی ساخت و بعد از یک هفته توقیف شد، مورد بی مهری اصلاح طلبان قرار داشته است و فیلم‌هایش مورد هجمه رسانه‌ای هواداران دولت قرار گرفته است.

او یک سال بعد از وقایع سال‌۸۸ فیلم «قلاده‌های طلا» را ساخت که در آن با مرزبندی بین هوداران نامزد وقت و برخی اغتشاش‌گران سعی کرد فیلمی در جهت وحدت ملی بسازد، ولی جریان رسانه‌ای هوادار اصلاح‌طلبان همواره به تخریب وی پرداخته است که نمونه بارز آن نمایش فیلم در جشنواره فیلم فجر بود که فیلم در آخرین سانس با چراغ روشن و در میان تنش‌های فراوان اکران شد.

هر چند فیلم در اکران عمومی با اقبال مواجه شد، اما در رسانه‌های این جریان همواره مورد هجمه بود. طالبی در آخرین ساخته سینمایی‌اش سراغ یک برهه تاریخی از سرزمین ایران و قحطی بزرگ رفت که در آن نقش انگلیس‌ها در این فیلم بسیار پررنگ بود. این فیلم هم در این دولت با بی‌مهری کامل مواجه شد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو
آخرین اخبار