بازدید 24871

خبرسازی جعلی علیه روحانی

شهرداری منطقه یک تهران و روابط عمومی ریاست جمهوری از ابعاد تبدیل یک خبر به شایعه‌ای علیه حسن روحانی رئیس جمهوری، رمزگشایی کردند.
کد خبر: ۹۸۵۶۷۱
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰ 21 June 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه ایران، روز گذشته پس از آنکه محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران با انتشار یک تصویر در صفحه توئیتر خود نوشت: «تخریب بنای طبقه غیر مجاز نهاد ریاست جمهوری با نظارت همکارانم در شورای اسلامی شهر» با جایگزین کردن کلمه «رئیس جمهوری» به جای «نهاد ریاست جمهوری» خبر این گونه در بعضی رسانه‌ها انتشار یافت که گویا شخص حسن روحانی مشغول ساخت وساز غیرقانونی یک ملک مسکونی در شمال تهران بوده است.

ساعاتی بعد از انتشار خبر، روابط عمومی ریاست‌ جمهوری در اطلاعیه‌ای بر کذب بودن آن اخبار تأکید کرد و درباره ماجرای این ملک 4 هزار متری در منطقه جماران توضیح داد: «ملک مذکور از جمله املاک قدیمی متعلق به نهاد ریاست جمهوری است و به هیچ وجه مالکیت شخصی ندارد و در سال‌های گذشته نیز از سوی نهاد ریاست جمهوری مورد استفاده قرار گرفته است.»

این اطلاعیه با اعلام اینکه کاربری این ملک اداری بوده و «انتشار خبر ساخت منزل مسکونی برای رئیس جمهوری در عین کذب بودن، یک شیطنت آشکار و کاملاً با اغراض مشخص صورت گرفته است»، افزود: «این ملک قدیمی بر اثر گذر زمان و عدم رسیدگی در سال‌های گذشته دچار آسیب‌های جدی شده و به شکل نیمه مخروبه درآمده بود که در چند سال قبل برای ساخت، گودبرداری شده بود. رها شدن گودبرداری مورد اعتراض همسایگان بوده و بیم آن می‌رفت که به منازل آنان نیز آسیب بزند، به همین جهت ساخت آن در سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.» بر اساس این اطلاعیه، «ساخت این ملک با هماهنگی کامل با شهرداری تهران انجام شده و موضوع تخلف و ساخت خارج از روابط نیز کاملاً فاقد حقیقت است.»

شهردار منطقه یک هم در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره این عملیات تخریب و چرایی آن توضیح داد و گفت: «6 سال پیش مجوز گودبرداری در ملکی متعلق به نهاد ریاست جمهوری در جماران صادر شد و در نهایت یک گود ۱۴ متری حفاری شد، اما بعد از مدتی این گود به حال خود رها شد و به مرور زمان به علت عمر محدود سازه نگهبان در زمره گودهای پرخطر قرار گرفت.»

سید حمید موسوی با بیان اینکه پیش از سال جدید، نهاد ریاست جمهوری نسبت به تکمیل ساخت و ساز و درخواست اخذ پروانه نیز اقدام کرد، افزود: «کاربری ملک، مسکونی و بر اساس ضوابط طرح تفصیلی دارای تراکم ۳۰۰ درصد است و برخلاف برخی اخبار منتشره این ملک باغ نیست و به عبارتی مستند به مصوبه کمیسیون ماده هفت ازسال ۹۳ نوعیت ملک، باغ نیست و همچنین تأییدیه جدید کمیسیون ماده ۷ مبنی بر باغ نبودن را نیز دارد.»

شهردار منطقه یک با این توضیح که طرح ارائه شده (برای ساخت و ساز در ملک) به صورت دوطبقه روی زمین و سه طبقه زیرزمین ارائه شده است که منطبق بر ضوابط طرح تفصیلی‌ است و همچنین براساس پهنه ملک، می‌توانستند ۷۰ درصد سطح اشغال داشته باشند؛ اما حدود۶۰ درصد ساخت و ساز داشتند که کمتر ازضوابط طرح تفصیلی شهر تهران است، افزود: «در حین اجرای کار ، مأموران شهرداری متوجه ساخت یک «نیم طبقه» برخلاف ضوابط مصوب شدند که مأموران اجرائیات نسبت به تخریب آن اقدام کردند.» موسوی نیز در توضیحات خود تأکید کرد: «این ملک متعلق به نهاد ریاست جمهوری است و ملک شخصی نیست؛ اما متأسفانه در فضای مجازی اخباری مبنی بر تخریب ملک رئیس جمهوری منتشر شده است که صحت ندارد.»

روحانی فرصت جماران‌نشینی دارد؟

خبرگزاری ایرنا هم در همین باره در گزارشی نوشته است: نوع سوژه‌پردازی علیه دولت سمت و سوی طنز به خود گرفته و طی دو روز گذشته مدعیان در شبکه‌های اجتماعی شایعه کرده‌اند: حجت‌الاسلام حسن روحانی قصد مهاجرت به جماران دارد! و درحال ساخت چهار هزار متر بنا بدون اخذ جواز از شهرداری در زمینی دارای کاربری باغ است!»

این ادعا و واکنش‌های مسئولان به آن یادآور تمثیل قدیمی «خسن و خسین هر سه دختران مغاویه بودند»، است. باید گفت روحانی در مقام رئیس جمهوری باید کشوری را با شرایط بسیار دشوار تحریم-کرونا اداره کند پس دغدغه‌هایی بسیار مهم‌تر از جماران‌نشینی دارد، پس قصد روحانی نبوده و توهم مخالفان بوده است. ملک مورد ادعا در تملک روحانی نبوده و بنای قدیمی متعلق به نهاد ریاست جمهوری است. به نوشته ایرنا، مجموعه‌ تحلیل‌ها بر مبنای این خبر دروغ دست‌کم دو محور اصلی داشت: الف) رئیس جمهوری در یک منطقه گران قیمت، ملک مسکونی با متراژ بسیار بالا آن هم در سال پایانی ریاست جمهوری خود می‌سازد که در آن ساکن شود! ب) در شرایطی که زندگی مردم با دشواری‌های معیشتی بسیاری روبروست، رئیس جمهوری چرا باید ملکی با این متراژ و البته با تخلفات گسترده برای خود بسازد! چنین نتیجه‌گیری از یک خبر دروغ به طور مشخص از سوی دو گروه انجام شد، گروه نخست کسانی بودند که صحت و سقم چنین شایعه‌ای اهمیتی در تحلیل آن‌ها نداشت یا نادانسته شایعه‌پردازی‌های شبکه‌های فارسی زبان خارجی و برخی منتقدان رئیس جمهوری را باور کردند و به آن دامن زدند. گروه دوم اما آگاهانه و دانسته ابتدا به نشر این شایعه و سپس به تحلیل و گسترش آن پرداختند.

هنوز مدت زمان زیادی از دعوت رئیس جمهوری به انصاف در انتقاد نگذشته است که ادعاهای بی سند علیه رئیس قوه مقننه بی آنکه مورد پیگیری قرار گیرد، منتشر شده و مبنای حمله‌های عجیب به روحانی می‌شود. این رویه البته برای او تازه نیست، هر از گاهی گروهی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصویری از دفتر کار، وسیله سرمایشی، اسپری ضدعفونی کننده، فرش‌های نهاد ریاست جمهوری، نحوه نشستن و ایستادن رئیس جمهوری و نکاتی از این دست به دولت حمله‌ور می‌شوند و سطح انتقادات را به زردترین سوژه‌های سیاسی کاهش می‌دهند.

تداوم انتقادات زرد مناسب برای پاورقی‌های خاص در چنین شرایطی ارتباطی با منافع ملی و حقوق مردم نخواهد داشت شاید اما در تداوم رقابت‌های سیاسی پیدا و پنهان این روزها ارزیابی شود یا آن طور که در بند پایانی بیانیه روابط عمومی ریاست جمهوری آمده است: «این خبرسازی کذب براساس برخی قرائن موجود از سوی کسانی صورت گرفته که طی سال‌های گذشته برنامه‌ای برای این ملک داشته‌اند که به علت عدم توفیق در رسیدن به اهداف‌شان دست به فضاسازی‌هایی اینچنین زده‌اند.»

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۱
بعدا مشخص میشه حقیقت داشته، تکذیب یعنی حقیقت محض
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
تابناک تو خودت هم به این شایعات دامن زدی
یعنی ساخت و ساز نداشته . به من که دیگه نگو .
اگر به این ستون میگن فرسوده پس اسم خانه کپری چیه
اصلا اقا نهاد. من میگم چرا باید 4 هزار متر از گرونترین زمین های تهران بشه ساختمون برای دولت کم تو خوشی زندگی میکنن اعضای دولت؟؟؟
چرا نمیبرید نزدیک رباط کریم و فرودگاه تا با بوی گند اونجا زندگی کنن بفهمن مردم چی میکشن
برای برادرش هم اول خبر سازی بود .
از اینا هر چی بگی برمیاد وکسی نه شک میکنه نه تعجب .اعتمادی بین مردم و مسولین نمانده
نهاد ریاست جمهوری میگه کاربری اونجا اداریهست شهرداری میگه کاربری اونجا مسکونی هست شهردار یه جا امضا کرده اونجا باغ هست یه جا دیگه بیانیه داده اونجا باغ نیست . معلوم چه خبره ؟ البته این دولت هر چی رو تکذیب کرد بعد تایید شد
روحانی - اداری -مسکونی - نهاد ریاست جموری - شهرداری می بینی آشنا جون همه آخرش "ی" داره . "ی" بده عزیز
چرا نهاد ریاست جمهوری در جماران ساخت وساز و آن هم سال آخر روحانی باید داشته باشد ؟
تو این مملکت که الو طلای در حال قاچاق کشف میشود و بعدا می گویند طلا نبوده بلکه برنج بوده چطور انتظار دارید مردم این داستانها را باور کنند؟ وقتی قاضی مورد اعتماد که معلوم نیست چند نفر را به واسطه رابطه و رشوه از حقشان محروم یا به ناحق تبرئه شان کرده آنقدر رشوه گرفته یا معاون یک قوه آن همه فساد کرده و لاپوشانی میشود مردم کدام حرفتان را بور کنند؟
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه