بازدید ۱۰۳۳۳
کد خبر: ۹۸۱۰۲۴
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴ 28 May 2020

پیداکردن شغل، کار ساده ای نیست. شما باید رزومه‌ای آماده کنید که یک مدیر را مجاب کند شما را برای مصاحبه دعوت کند. در طول مصاحبه نیز، باید به مدیر یا مصاحبه‌کننده نشان دهید که چرا وجود شما در سازمان آنها ضروری است. سپس ممکن است لازم باشد یک تست روانشناسی بدهید. تست‌های روانشناسی بخش مهمی از روند استخدام هستند که امروزه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته‌اند.

چرا شرکت‌ها از تست‌های روانشناسی استفاده می‌کنند؟

شرکت‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که فرد مناسبی را استخدام می‌کنند. متقاضیان شغل ممکن است یک رزومه‌ تأثیرگذار ارسال کنند و در مصاحبه نیز خوب ظاهر شوند. اما آنها معمولاً فقط ویژگی‌های مثبت‌شان را بروز می‌دهند. بنابراین چگونه یک سازمان می‌تواند اطمینان داشته باشد که یک متقاضی واقعاً مناسب است و می‌تواند از عهده آن شغل بربیاید؟ پاسخ، تست روانشناسی است. این تست‌ها مورد تأیید کارشناسان هستند و به‌عنوان یک معیار بسیار خوب برای سنجش سبک کاری متقاضیان محسوب می‌شوند. تست گرفتن از مصاحبه‌شوندگان می‌تواند شانس شرکت برای انتخاب فرد مناسب را افزایش و هزینه‌های ناشی از ترک کار کارکنان و آموزش‌ها را کاهش دهد.

تست‌ها چه چیزی را می‌سنجند؟

سه نوع تست روانشناسی توسط شرکت‌ها صورت می‌گیرد: شخصیت شناسی، استعداد و مهارت. این تست‌های چندگزینه‌ای توانایی متقاضی را در مدیریت شرایط خاص می‌سنجند. ممکن است از مصاحبه‌شوندگان، یکی از تست‌ها یا ترکیبی از آنها گرفته شود. نمرات قابل‌قبول تست‌ها نیز توسط هر شرکت‌ تعیین می‌شود. معمولاً آزمون‌های بدون اطلاع قبلی، بخشی از فرایند گزینش هستند. این کار باعث می‌شود سازمان‌ها، تصویری واقعی از متقاضی بدست آورند.

تست شخصیت‌‌ شناسی کارکنان

تست‌های شخصیت‌ شناسی محبوب‌ترین تست‌های روان‌شناختی هستند. آنها برای اندازه‌گیری پنج ویژگی طراحی شده‌اند: صداقت، ثبات عاطفی، برونگرایی، وظیفه‌شناسی و سازگاری. سؤالات همچنین ممکن است گرایش شما را برای پرخاشگری یا خصومت آزمایش کنند، که به‌عنوان ویژگی‌های منفی در محیط کار تلقی می‌شوند. این تست‌ها معمولاً برای مشاغلی انجام می‌شود که نیاز به تعامل بالایی با افراد دیگر دارند.

تست هوش و استعداد

تست‌های هوش و استعداد، به‌عنوان روشی عالی برای پیش‌بینی موفقیت شغلی در نظر گرفته می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهد که این تست‌ها نسبت به مصاحبه با متقاضیان یا در نظر گرفتن تجربه و تحصیلات آنها، معیارهای بهتری هستند. این آزمون‌های چند گزینه‌ای کوتاه، مهارت‌های حل مسئله، مهارت‌های تفکر انتقادی و توانایی استدلال متقاضیان را می‌سنجند.

تست مهارت‌ها

برای موفقیت در برخی از مشاغل، لازم است کارمندان مهارت‌های خاصی داشته باشند. شرکت‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که مصاحبه‌شوندگان دارای این توانایی‌ها و مهارت‌های خاص هستند. تست‌های مهارت‌شناسی متنوعی، برای سنجش متقاضیان در مشاغل مختلف وجود دارد، از جمله تست‌هایی که مهارت‌های کلامی و ریاضی، مهارت‌ تایپ، مهارت ثبت داده‌ها و مهارت‌های رایانه‌ای یک متقاضی را می‌سنجند. این تست‌ها هوش ذاتی افراد و توانایی تفکر منطقی آنها را اندازه‌گیری می‌کنند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سایت غنی سازی نطنز احمد متوسلیان پرونده اکبر طبری سند همکاری 25 ساله ایران و چین