بازدید ۱۲۵۸۹
سخنگوی دولت در نشست خبری
ربیعی با اشاره به رفتار مردم در خصوص رعایت فاصله گذاری اجتماعی اظهار کرد: ۸۳ درصد ایرانیان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند و سهم پایتخت‌نشین‌ها در این همراهی ۶۳ درصد است که نشان می‌دهد همراهی سلامت محورانه داشته‌اند. امروز در مقابله با کرونا نیازمند یکسری رفتار‌های جدید هستیم. ما باید بتوانیم سلامت روح و جسم را با هم حفظ کنیم...
کد خبر: ۹۷۶۲۴۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷ 04 May 2020

۸۳ درصد ایرانیان و ۶۳ درصد تهرانی‌ها پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده‌اند/ دولت دخالتی در انتخاب رئیس‌مجلس ندارد/ بازگشایی مدارس در شهرهای سفید

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با تصمیم دولت ایران در زمان تحریم مجدد تسلیحاتی گفت: درباره نحوه واکنش و گزینه‌های مختلفی که در اختیار داریم با توجه به روند‌هایی که داریم تصمیم می‌گیریم. تصمیمی درباره خروج ایران از برجام در راستای تمدید مجدد تحریم‌های تسلیحاتی نداریم.

به گزارش «تابناک»، علی ربیعی در نشست خبری این هفته خود با اهالی رسانه، با تسلیت وفات حضرت خدیجه (س)، گفت: امیدوارم همه از برکات ماه مبارک رمضان بهره‌مند شویم.

۸۳ درصد ایرانیان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند

ربیعی با اشاره به رفتار مردم در خصوص رعایت فاصله گذاری اجتماعی اظهار کرد: ۸۳ درصد ایرانیان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند و سهم پایتخت‌نشین‌ها در این همراهی ۶۳ درصد است که نشان می‌دهد همراهی سلامت محورانه داشته‌اند.

وی با بیان این که یکی از برنامه‌های دولت، گسترش برنامه‌های اجتماعی و ایجاد زمینه مشارکت مردم در خیر جمعی است، عنوان کرد: خوشبختانه ترتیبی داده شده که در سیزده، چهارده کمیته استانی ستاد کرونا نماینده سمن‌ها حضور دارند و مشارکت می‌کنند.

۶۰ درصد سمن‌های حوزه بهزیستی در دولت فعلی ثبت شده است

ربیعی عنوان کرد: تعداد تشکل‌های ثبت شده در وزارت کشور به ۲۸۳۱ تشکل رسیده و در حوزه هدف بهزیستی در مجموع ۹۸۰۰ خیریه و سمن ثبت داریم که بیش از ۵ هزار سمن از سال ۹۲ تاکنون ثبت شده‌اند. یعنی ۶۰ درصد سمن‌های حوزه بهزیستی در همین دولت ثبت شده است.

وی افزود: این سیاست دولت بوده و امیدواریم بتوانیم در مدت زمان باقیمانده موانع پیش روی فعالیت‌های مدنی در قالب خیریه‌ها را برداریم.

سخنگوی دولت اظهار داشت: امروز در مقابله با کرونا نیازمند یکسری رفتار‌های جدید هستیم. ما باید بتوانیم سلامت روح و جسم را با هم حفظ کنیم.

وی همچنین گفت: در دنیا تاب آوری برای حفظ اقتصاد، تاب آوری محدودی است حتی در اقتصاد‌های مدعی. ما هوشمندانه عمل کردیم و اگر بتوانیم بالای۹۰ درصد رفتار سلامت محور داشته باشیم، هم حفظ جان کردیم و هم حفظ اقتصاد.

جامعه کارگری با وجود همه سختی‌ها مسئولانه ایستاده است

وی اظهار کرد: همه ما مطلع هستیم که وضعیت مزدبگیران، سخت شده است. جامعه کارگری با وجود همه سختی‌ها مسئولانه ایستاده است. خوشحالیم که اعلام کنیم غربالگری خوبی صورت گرفت و تولید ما در جریان است.

سخنگوی دولت بیان کرد: اتفاق عظیمی هم در حوزه آموزش افتاده است که متاسفانه کمتر دیده شد. طرح شاد با تمام سختی‌ها و اشکالاتی که به طور طبیعی در ابتدای کار دارد، طرح بسیار خوبی است.

امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا، ۱۳۲ شهر سفید اعلام شد

ربیعی در بخشی از این نشست اعلام کرد: امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا، ۱۳۲ شهر را سفید اعلام کردیم.

تصمیمی درباره خروج ایران از برجام در راستای تمدید مجدد تحریم‌های تسلیحاتی نداریم

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با تصمیم دولت ایران در زمان تحریم مجدد تسلیحاتی گفت: درباره نحوه واکنش و گزینه‌های مختلفی که در اختیار داریم با توجه به روند‌هایی که داریم تصمیم می‌گیریم. تصمیمی درباره خروج ایران از برجام در راستای تمدید مجدد تحریم‌های تسلیحاتی نداریم. قطعا نقض برجام توسط شورای امنیت غیرقابل تحمل است؛ در اولین پیامد جهانی خود این موضوع شورای امنیت را پیش مردم کوچک می‌کند. جمهوری اسلامی ایران در رفع نیاز‌های خود بی‌نیاز است.

دولت هیچ گونه دخالتی در مجلس نداشته و ندارد

ربیعی خاطرنشان کرد: حساسیت دولت آن است که مجلسی دقیق و بانشاط و همراه با مردم شکل بگیرد. انتخاب رئیس، هیات رئیسه و ... به خود مجلس مربوط است. من تاکید می‌کنم دولت هیچ گونه دخالتی در مجلس نداشته و ندارد و بنا بر همکاری در بالاترین سطح با مجلس آینده است. هر ترکیبی که مجلس انتخاب کند برای ما محترم است. هر خبری درباره دخالت معاون رئیس جمهور در تشکیل ترکیب مجلس را رد می‌کنیم. معاون پارلمانی رئیس جمهور هم از چنین شایعه‌ای بی اطلاع بودند. اساسا در سایر قوا نفی و اثباتا دخالتی نداریم. دولت عمیقا به حقوق و کار سایر قوا احترام می‌گذارد.

وی در ادامه گفت: با توجه به تحارب شخصی خودم بگویم وقتی جریان اسلامی که اساسش ملت دولت بود، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت از همان روز ایالت متحده آمریکا این دموکراسی و اسلام را در خطر دید. از هر راهی برای هدف قرار دادن جمهوری اسلامی استفاده کرد.

آمریکایی‌ها با واقعیات کنار بیایند

ربیعی با اشاره به تحولات اسلامی در منطقه و مقابله‌های آمریکایی‌ها با اسلام در منطقه مثل حمایت و ایجاد گروه‌های تروریستی مثل القاعده گفت: مردم آمریکا بدانند چه ۱۱ سپتامبر و چه امروز داعش، چیزی جز اثر برنامه ریزی‌های ناقص سیستم‌های امنیتی آمریکا نیست. این یک بازی است و حتما در این بازی به ضرر خود عمل می‌شود. جریان منطقه به نفع آنچه آمریکا به دنبالش هست، نیست. توصیه می‌کنیم به این دست و پا زدن در این باتلاق‌ها خاتمه دهند و با واقعیات کنار بیایند. ایران بزرگ‌ترین کشور در حفظ ثبات منطقه است و چیزی به جز صلح و امنیت را در منطقه دنبال نکردیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در خصوص پیگیری‌ها و رایزنی‌های دیپلماتیک درباره وضعیت زندانیان ایرانی در آمریکا، گفت: دفتر نمایندگی ما در واشنگتن پیگیر این موضوع است و ما معتقدیم ایالات متحده آمریکا برخلاف ادعا‌هایی که دارد، در این مورد و در خصوص افراد زندانی رفتار غیرانسانی دارد.

گروگان‌های ایرانی در آمریکا بی قید و شرط آزاد شوند

وی ادامه داد: یکی از این افراد زندانی هم اکنون دچار بیماری کرونا شده است و اگر تست او منفی باشد به ایران باز خواهد گشت. همچنین ما در حال پیگیری وضعیت آزادی بقیه زندانی‌ها هستیم، اکثریت این‌ها با اتهامات واهی در زندان هستند، البته گزارش‌هایی که داریم حکایت از نگهداری این زندانیان در شرایط بد و بدون امکانات بهداشتی است؛ لذا جمهوری اسلامی می‌خواهد این گروگان‌ها بی قید و شرط آزاد شوند.

ربیعی همچنین دولت آمریکا را در این زمینه مسئول دانست و ابراز داشت: ما معتقدیم که آمریکا نسبت به سلامت همه گروگان‌های ایرانی که در خاک این کشور هستند، مسئول است.

وی در خصوص بازگشایی مدارس گفت: در ایران با توجه به اینکه زودتر از سایر کشور‌ها مدارس را تعطیل کردیم و با توجه به سفید شدن وضعیت برخی از شهرستان‌ها، ستاد ملی تصمیم گرفت که مدارس بازگشایی شود.

هرگونه بازگشایی نیازمند مجوز از وزارت بهداشت خواهد بود

سخنگوی دولت ادامه داد: چون ابتدا رییس جمهور اطمینان خاطر کسب نکرده بودند، زمان بازگشایی مدارس را از ۲۰ به ۲۷ به تعویق انداختند. بدیهی است که در هرگونه تصمیمی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضروری است؛ یعنی هرگونه بازگشایی نیازمند مجوز از وزارت بهداشت خواهد بود.

ربیعی اضافه کرد: رعایت فاصله‌گذاری و ضدعفونی کردن کلاس‌ها و سرویس‌ها در نوبت‌های مختلف مهمترین مسائلی است که در پروتکل‌های بهداشتی مدنظر قرار خواهد گرفت. این امر فقط برای شهر‌های سفید است و در سایر موارد تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ربیعی در بخشی از این نشست با بیان اینکه بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در بیشتر کشور‌های جهان در حال انجام است، گفت: ما نیز هوشمندانه اقدام کردیم. اگر رفتار‌های سلامت محور در کل کشور بالای ۹۰ درصد شود، هم می‌توانیم از جان‌ها و هم از اقتصاد و اشتغال حفاظت و هم از فرو افتادن افراد در طبقات پایین و تله فقر جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: دولت دائم در حال رصد، بررسی و ارزیابی است و طبقه‌ها را به روز می‌کند. در این شهر‌ها مساجد بازگشایی شدند و نماز جماعات و جمعه با حفظ پروتکل‌های بهداشتی اقامه می‌شود.

سخنگوی قوه مجریه بیان کرد: در این ۱۳۲ شهر فقط مشاغل پرریسک تعطیل هستند و بقیه مشاغل می‌توانند در این شهر‌ها فعالیت خود را ادامه دهند، حتی اصناف پرریسک مانند مجموعه‌های ورزشی بزرگ فعلا تعطیل هستند، ولی مجموعه‌های ورزشی که جمعیت کم در آن‌ها تردد دارد و انفرادی هستند با حفظ پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور با اشاره به اضافه شدن حدود یک هزار تخت به تخت‌های آی سی یو گفت: این هزار تخت هم با دستگاه‌هایی که در آن‌ها ایجاد شده، مثل آی سی یو عمل می‌کند و در مواقع بحران به ما کمک زیادی خواهد کرد.

وی تاکید کرد: امروز علاوه بر کادر درمانی و پزشکی که به حفظ جان مشغول هستند و جامعه سپاسگزار آنان خواهد بود، چرخه زندگی ما هم توسط کارگران و جامعه کارگری چرخیده است.

هیچ کشور سومی، حق دخالت در تعاملات دوجانبه ایران و ونزوئلا را ندارد

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور و سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر انتشار برخی خبر‌ها مبنی بر ارائه خدمات مهندسی از سوی ایران به ونزوئلا و دریافت شمش طلا در ازای این خدمات، گفت: روابط ایران و ونزوئلا یک رابطه قانونی بوده و بر مبنای توافق دو دولت شکل گرفته است و به هیچ کشور ثالثی ارتباط ندارد.

وی افزود: کشور‌های ثالث و به ویژه آمریکا روی این خبر فضاسازی رسانه‌ای ایجاد می‌کنند، اما باید بدانند که نه آمریکا و نه هیچ کشور ثالثی حق دخالت در تعاملات دوجانبه ایران و ونزوئلا را ندارد.

ربیعی در ادامه اظهار داشت: تفاهم و تعامل میان ایران و ونزوئلا برمبنای اصول حقوق بین‌الملل شکل گرفته و به سایر کشور‌ها ارتباط ندارد، ما دو دولت هستیم که تعامل و همکاری متقابل داریم.

نظر سخنگوی دولت درباره استقبال مردم از بورس

وی درباره بازار بورس و استقبال مردم نیز اظهار کرد: از همکارانم در وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و سایر سازمان‌ها خواهش می‌کنم که این موضوع را در کنفرانس‌ها بیشتر توضیح دهند، اما من به نوبه خودم توضیحاتی در این خصوص خواهم داد؛ بازار سرمایه یکی از بازار‌های مالی کشور است و قطعاً نقش اساسی در رشد اقتصادی دارد. ما در این شرایط یا باید از بانک برداشت کنیم و یا تسهیل تامین مالی بنگاه‌هایمان را از راه بورس به دست بیاوریم. این روش، روشی است که موجب می‌شود تورم جدید ایجاد نشود و باعث می‌شود نقدینگی قابل کنترل باشد؛ بنابراین من از همه صاحب‌نظران این حوزه خواهش می کنم کمک کنند که این روش درست رونق پیدا کند.

وی افزود: این موضوع را فراموش نکنیم که این اتفاق، یک اتفاق میمون و مبارک است که موجب بهبود راهبردی شرکت‌ها شده و در نهایت موجب رفاه اجتماعی می‌شود.

وی با بیان اینکه رویکرد ملی دولت حمایت از بازار بورس است، گفت: دولت کمک خواهد کرد که این بازار رونق خود را داشته باشد. البته بدیهی است در هر بازاری تعیین کننده قیمت، میزان عرضه و تقاضاست. افزایش تقاضا یکی از عوامل رشد قیمت برخی از این سهام‌ها بوده است؛ اما در کنار این موارد، بهبود وضعیت سوداوری برخی از شرکت‌های بورسی به ویژه شرکت‌های صادرات محور قابل توجه بوده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: انتظارات مثبت سرمایه‌گذاران در مورد سودآوری شرکت‌های بورسی نیز عامل مهمی در افزایش قیمت برخی سهام‌ها بوده است.

وی افزود: ما ضمن تاکید مجدد بر حمایت کمی و کیفی دولت از بازار سرمایه، این نکته را هم ذکر می‌کنیم که در هر صورت باید مدیریت مناسب ریسک، دانش و بررسی کافی نسبت به سودآوری مدنظر قرار بگیرد، اما در هر حال دولت از توسعه کمی و کیفی حمایت خود را انجام داده است و خواهد داد.

وی اضافه کرد: طبق گزارش بانک مرکزی تورم انتظاری ما کاهنده است و به نظر می‌رسد ارزش جایگزینی در رشد بورس موثر بوده و عزم دولت به واگذاری‌های بیشتر نیز در این باره تاثیر داشته است.

ربیعی در بخش دیگری از این نشست درخصوص نگرانی از کسری بودجه و تمهیدات دولت در این راستا، گفت: رکود جهانی ناشی از کرونا، از یک سو و کاهش تقاضای انرژی در بازار‌های بین‌المللی از سوی دیگر، فروش نفت و فرآورده‌های نفتی را دچار مشکل کرده است، اما در خصوص میزان احتمالی کسری بودجه من عدد‌هایی مانند ۲۴۰ هزار میلیارد تومان را دیدم که اغراق آمیز است و صحت ندارد.

وی ادامه داد: در بودجه منابعی که از این محل پیش‌بینی کرده بودیم کمتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان است، اما برای جبران نیز تمهیداتی اندیشیده‌ایم.

دولت چطور کسری بودجه‌اش را تامین می‌کند؟

سخنگوی دولت ادامه داد: صرفه‌جویی در هزینه‌ها، انتشار اوراق، اجرای عملیات بازار باز، فروش سهام، فروش اموال مازاد، مولدسازی و بهره‌وری بخش‌هایی که در اختیار دولت است، راه‌هایی هستند که ما تلاش می‌کنیم از طریق آن‌ها کسری بودجه را تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه دولت در نظر دارد مشاغل پایین دستی را تقویت کند، تصریح کرد: در سال پیش‌روی، پروژه‌های عمرانی را دنبال خواهیم کرد و علاوه بر آن بر لزوم تقویت اشتغال‌های پایین دستی تاکید داریم.

ربیعی در پایان خاطرنشان کرد: درخصوص میزان و عدد اخذ مالیات هم وزارت اقتصاد و دارایی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به تفاهم رسیده است و ما از این جهت نگرانی نداریم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
تهرانی ها دلیلش اینه که سوار مترو و ... می شن!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
از ابتدا با اشتباهات بزرگ دولت ، کشور را گرفتار کردید
آن از ماهان و حمل چینی های جامانده
آن از عدم قرنطینه قم
آن از ارسال ماسکهای کشور به چین
آن با تاخیر در اعلام رسمی و ماهه بخاطر انتخابات و تظاهرات
و حالا هم با آزاد کردن اداره جات و مساجد و مدارس و مترو و نبود حداقل امکانات بهداشتی درمانی لازم
چنان رشد تصاعدی بیماری در کشور گردد
که صدها هزار قربانی روی دست مردم خواهید گذاشت
چرا نمی توانید علمی و منطقی کشور را اداره کنید ؟﷼
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ولی در مجموع چین حقایق را به جهان نگفت وگرنه اینطوری دنیا غافلگیر نمیشد

ننگ بر چین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ننگ نه، مرگ بر چين!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
نه جان من
بیا در انتخابات هیأت رئیسه این مجلس دخالت هم داشته باش
مجلسی که 81% اصلا هیچ صنمی با این دولت ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
توخود گفتي كه در مجلس دخالتي نداريد!!
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
حتي خود مجلس هم دخالتي درانتخاب رييس ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
زدی تو خال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
قربان خواهششششش میکنم !
چرا شکسته نفسی میفرمائید !؟
83.93874789 بود , چرا میفرمائید 83 درصد !؟
ارزش محاسبات آماری بسسسسسسسسسسیار پیچیده ما رو زیر سوال میبرید !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
مدارس باز بشه خطر هم بالا میره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
تا مناطق سفید رو زرد و قرمز نکنن که دست برنمیدارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
مناطق سفید داهات هاست چون نتونستند به انجا اینترنت برساندد دارند این مدارس باز میکنند هه وزیر جوان نتونست کارشو انجام بده بچه های مناطق فقیر عوضش میمیرن جووون وزیر جون به سلامت معلم های داهلت کیلو چند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
طرح ترافیک 99 انفجار بیروت آمونیوم نیترات سرطان لوزالمعده سید عباس موسویان