بازدید 9642

توصیه‌هایی برای بهبودیافتگان بیماری کروناویروس

نتایج تحقیقات نشان داده است که برخی از بیماران با شکست کروناویروس، آسیب ریوی متحمل می‌شوند و با افت عملکردی ۲۰ تا ۳۰ درصدی ریه مواجه هستند، اما می‌توان این آسیب را به روش‌های مختلف جبران کرد.
کد خبر: ۹۶۶۲۴۰
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱ 16 March 2020

 

به گزارش تابناک به نقل از ساینس، نتایج تحقیقات نشان داده است که بیماری کووید- ۱۹ در بیشتر موارد خفیف و یا بدون علامت است و به نظر می‌رسد که اکثر بیماران بهبودی کامل پیدا می‌کنند، اما پزشکان در هنگ‌کنگ اظهار کردند: برخی از بیماران، آسیب‌های قابل‌توجهی در ریه‌ها متحمل می‌شوند. "

اوون تسانگ، محقق این بررسی گفت: به‌عنوان‌مثال، در مواردی، فرد بهبودیافته از کووید- ۱۹ اگر اندکی سریع‌تر راه برود، نفس‌نفس می‌زند که این می‌تواند نشان از آسیب ریه باشد.

البته هنوز نتایج تحقیقات دراین‌باره کامل نیست و محققان به‌طور دقیق نمی‌دانند که چگونه بهبودی حاصل می‌شود.

اما پزشکان در هنگ‌کنگ، مطالعاتی درباره افرادی که از بیمارستان مرخص می‌شوند و به‌طور کامل از این بیماری بهبود یافته‌اند را انجام دادند و نتایجی کسب کردند.

در این آزمایش، از ۱۲ فردی که در اثر عفونت کروناویروس جدید بستری شدند، دو یا سه نفر تغییر در ظرفیت ریه خود را اعلام کردند.

البته هنوز بسیار زود است که بگوییم چه اتفاقاتی منجر به صدمه طولانی در ریه‌ها می‌شود.

این مطالعه بیشتر درباره اثرات بیماری است، البته برای بسیاری از افراد (در حدود ۸۰ درصد) نشانه‌های بیماری خفیف است و بیشتر افراد مسن و یا افراد با نقص ایمنی در معرض خطر هستند، البته ممکن است شدت بیماری در افراد جوان نیز مشاهده شود.

دبیر کل سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای اظهار کرد: "در میان افراد آلوده به این ویروس، بیشتر افراد بهبود پیدا می‌کنند. "

محققان توصیه کردند: بیماران بهبودیافته می‌توانند با انجام ورزش‌هایی قلبی و عروقی مانند شنا به بهبودی کامل ریه‌ها کمک کنند.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو