بازدید 15046
۱

افزایش مبتلایان به کرونا در خوزستان

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بر اساس آخرین آمار، تا ساعت ۲۳ امروز ۱۰ اسفندماه، ۱۹ نفر در خوزستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد، ۴ نفر فوت شده‌اند.
کد خبر: ۹۶۲۷۴۲
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴ 01 March 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در نشست خبری که شامگاه ۱۰ اسفندماه در سرسرای استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در روز ۳۰ بهمن ماه به دنبال اعلام فوت دو نفر از هموطنان در شهرستان قم و ورود ویروس کرونا در ایران، تقاضا برای ماسک، الکل و مواد ضدعفونی‌کننده به شدت بالا رفت و داروخانه‌ها با کمبود و نبود این تجهیزات مواجه شدند.

وی افزود: در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی اهواز و سازمان صمت خوزستان با صدور مجوزهایی نسبت به راه‌اندازی دو کارخانه تولید مواد ضدعفونی‌کننده اقدام کردند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: اولین محصولات تولیدی این کارخانه ها در اختیار کادر درمانی بیمارستان‌ها قرار داده شد و پس از آن، این محصولات در داروخانه‌های استان خوزستان توزیع شد.

ابول‌نژادیان عنوان کرد: روز گذشته با کمک انجمن داروسازان، حدود ۶۰ تن الکل میان ۷۰۰ داروخانه سطح استان خوزستان توزیع شد. سرعت توزیع به نحوی بود که حتی به برخی از داروخانه‌ها گالن‌های ۲۰‌ لیتری الکل دادیم تا خود آنها الکل را به سرعت بسته‌بندی و توزیع کنند.

وی ادامه داد: امروز نیز حدود ۴۰ تن الکل و مواد ضدعفونی‌کننده دیگر میان داروخانه های استان توزیع شد و اکنون خوزستان از نظر الکل و مواد ضدعفونی‌کننده مشکل خاصی ندارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به بحث کمبود ماسک در استان گفت: کارخانه تولید ماسک در استان خوزستان وجود ندارد و برای کادر پرسنل بیمارستان‌ها نیز به صورت محدود از بازار آزاد ماسک تهیه کرده‌ایم.

ابول‌نژادیان با بیان اینکه کمبود ماسک در خوزستان مربوط به استان نیست و این کمبود، کشوری است؛ ادامه داد: بر اساس اعلام بنیاد برکت، قرار است در چند روز آینده ۵۰ میلیون ماسک وارد کشور شود که اولین محموله آن قرار است تا فردا وارد کشور شود.

وی با اشاره به اخرین آمار ابتلا به کرونا در خوزستان گفت: بر اساس آخرین آمار، تا ساعت ۲۳ امروز ۱۰ اسفندماه، ۱۹ نفر در خوزستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد، ۴ نفر فوت شده‌اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: تاکنون در شهرستان‌های آبادان، دزفول، اندیمشک، اهواز، شوشتر، هندیجان، ماهشهر، امیدیه و مسجدسلیمان شاهد موارد ابتلا به بیماری کرونا بوده‌ایم.

ابول‌نژادیان در خصوص قیمت‌گذاری و نظرات بر فروش مواد بهداشتی و ضدعفونی‌کننده در بازار عنوان کرد: قیمت الکل و ژل دست، توسط سازمان صمت و کمیسیون مشترک قیمت‌گذاری معاونت غذا و دارو مصوب شده است اما در خصوص قیمت ماسک به دلیل کمبود آن و بر اساس مصوبه ستاد مرکزی نسبت به آزادسازی قیمت آن اقدام شد تا ماسک در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی در خصوص احتمال قرنطینه شهرهای خوزستان، افزود: دیگر از بحث قرنطینه شهرها و یا قرنطینه استان گذشته است و دیگر مطرح نیست زیرا قرنطینه زمانی فایده دارد که بیماری در یک کانون باشد اما وقتی بیماری در کشور پخش شد، دیگر قرنطینه بی‌فایده است و اکنون با توجه به اینکه در برخی از شهرهای استان شاهد بروز ویروس کرونا هستیم، قرنطینه شهرها بی‌معنی است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: در ابتدا نوع تعریف ما از کیس این بیماری آن بود که فرد تبعه چینی باشد و یا به کشور چین سفر کرده باشد اما با مشاهده مورد ابتلا به کرونا ویروس در قم، تعریف از کیس بیمار به هر بیماری که علائم تنفسی، تب و لرز و ضعف عضلانی داشته باشد، تغییر کرد. بنابراین هر فردی که دارای چنین علائمی است، باید مورد آزمایش قرار بگیرد.

ابول‌نژادیان در خصوص نحوه انجام آزمایش کرونا در خوزستان گفت: از روز اول تا چهارم اسفندماه، آزمایش‌های استان خوزستان به تهران فرستاده می‌شد زیرا در خوزستان کیت تشخیص این بیماری وجود نداشت و همه استان‌های کشور آزمایش‌های خود را به انستیتو پاستور ارسال می‌کردند. از روز ۵ اسفندماه که آزمایشگاه ویژه کرونا در استان خوزستان فعال شد، آزمایش‌های مروبط به تست کروناویروس در استان خوزستان انجام و در مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پاسخ آزمایش‌ها آماده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود بیمارستان رازی اهواز در مرکز شهر است اما چین بیمارستانی را در خارج از شهر برای بیماران کرونایی احداث کرد مساله‌ای است که باید در پاسخ به آن گفت که بیمارستان ساختن کار وزارت بهداشت نیست بلکه وزارت راه و شهرسازی باید بیمارستان بسازد. اگر برای ما بیمارستانی با امکانات فوق‌تخصصی در خارج از شهر بسازند، قطعا بیماران مبتلا به ویروس کرونا را به آن بیمارستان منتقل خواهیم کرد اما در شرایط موجود تنها مرکزی که ۴ مرکز ICU و بخش ایزوله تنفسی دارد، بیمارستان رازی اهواز است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: ۳ بیمارستان دیگر به جز بیمارستان رازی برای مقابله با بیماری کرونا آماده شده اند. یکی از این ۳ بیمارستان به صورت کامل تجهیز شده، یکی از بیمارستان‌ها به صورت کامل تخلیه شده و به یک بیمارستان نیز دستور تخلیه داده‌ایم تا در زمانی که ظرفیت بیمارستان رازی پاسخگوی ارائه خدمات نباشد، از این بیمارستان‌ها کمک بگیریم.

وی اضافه کرد: اکنون بیمارستان رازی تنها بیمارستانی است که می‌تواند بدحالترین بیماران مبتلا به کرونا را پوشش دهد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص هزینه‌های آزمایش‌های مربوط به کروناویروس گفت: آزمایش کرونا رایگان است اما ارائه خدمات برای بیماران با هزینه است. دانشگاه علوم پزشکی، بخش فرانشیز را از بیمار دریافت می‌کند و باقی هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت می‌شود.

ابول‌نژادیان بیان کرد: بیمارستان‌های خصوصی و دولتی از سه روز گذشته اجازه انجام عمل‌های الکتیو و غیرضروری را ندارند زیرا از زمان شیوع ویروس کرونا، مراجعه داوطلبان اهداکننده خون به مراکز اهدا کاهش داشته و نگران هستیم که در تامین خون مورد نیاز برای بیماران اورژانسی با مشکل مواجه شویم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: همچنین به دنبال آن بوده‌ایم که تمرکز کادر درمانی بیمارستان‌ها را به سمت مراکزی که بیماران حاد تنفسی در آن مراکز قرار دارند، سمت و سو دهیم.

وی ادامه داد: بیمارستان ارتش برای کمک به بستری بیماران مبتلا به کرونا باید در اختیار دانشگاه علوم پزشکی اهواز قرار بگیرد زیرا این بیمارستان یک بیمارستان در فضای باز است. تاکنون در این زمینه موافقتی با ما نشده اما امروز در تهران دو بیمارستان ارتش در اختیار وزارت بهداشت قرار داده شد و امیدواریم با رایزنی‌هایی که انجام می‌گیرد، بیمارستان ۶۴ تختخوابه ارتش در اهواز را در اختیار ما قرار دهند.

ابول‌نژادیان اظهار کرد: کمبود متخصص عفونی در استان وجود ندارد. حتی متخصصان عفونی که در سایر بخش‌های دانشگاهی مشغول به تدریس بودند در اختیار بیمارستان‌ها قرار داده شده‌اند تا از ظرفیت آنها نیز بهره گرفته شود.

وی افزود: بر اساس مطالعه‌ای که روی ۱۶ نفر از مبتلایان به بیماری کرونا در خوزستان انجام شده است، ۷۵درصد از مبتلایان استان، دارای بیماری زمینه‌ای بوده اند و ۲۵ درصد از آنها هیچ بیماری زمینه‌ای نداشته‌اند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ۵۱ درصد از مبتلایان مرد و ۴۹ درصد از آنها زن هستند.

وی در خصوص آمار بهبودیافتگان این بیماری در خوزستان خاطرنشان کرد: اولین بیماران خوزستان از روز پنجم اسفندماه در بیمارستان بستری شده و هنوز چرخه درمان هیچکدام از بیماران بستری شده کامل نشده است و بنابراین ترخیص آنها از بیمارستان هنوز ممکن نیست.

ابول‌نژادیان افزود: از همه‌ مردم درخواست می‌کنیم آداب بهداشت فردی را رعایت کنند. در شرایط کنونی بهترین اقدام، قرنطینه خانگی است و اگر مردم در طول یک هفته و یا ۱۰ روز آینده در خانه‌های خود بمانند، چرخه انتقال این ویروس کند خواهد شد و با کند شدن این چرخه، شیب ابتلا به ویروس کرونا در میان مردم نزولی می‌شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۱
تعداد مرگ و میر به نسبت مبتلایان بسیار بسیار بالاست
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو