بازدید ۲۱۲۳۳
حجت‌الاسلام علی ذوعلم در واکنش به حذف برخی جنایات روس‌ها از کتاب‌های درسی توضیحاتی ارائه کرد و گفت: دستکاری در تاریخ را قبول نداریم.
کد خبر: ۹۵۶۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰ 03 February 2020

 

حجت‌الاسلام علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره مکلف کردن وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم برای گنجاندن توطئه‌های آمریکا در کتاب‌های درسی اظهار کرد: جنایات آمریکا در جریان انقلاب اسلامی و جنگ با ملت ایران از دیگر مصادیق جنایات آمریکا است.

وی افزود: تفرقه میان حوزه و دانشگاه، دولت و ملت، شیعه و سنی هم از دیگر موارد این جنایات است. آمریکا اوایل انقلاب سعی بر تجزیه کشور داشت تا از امتداد انقلاب اسلامی جلوگیری کند، علاوه بر آن توطئه حساب شده با عنوان جذب مغزهای متفکر جوانان ایران و اسلام‌ستیزی را در دستور کار دارد؛ توطئه اخیر آمریکا هم دشمنی آشکار این کشور با شهادت سردار سلیمانی بود.

مولف به تنهایی مسئول کتاب درسی نیست

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی رباره حذفیات کتاب درسی گفت: این سازمان برای اعمال تغییرات در کتاب‌های درسی، مولف را در جریان می‌گذارد اما مولف فقط مسئول کتاب درسی نیست و فقط در تدوین آن به ما کمک می کند.

ذوعلم مطرح‌کرد: در دوره دوم متوسطه، کنکور محور بودن و نبود تناسب میان محتوا مشاهده می‌شود علاوه بر آن در دوره فنی و حرفه‌ای مشاغل جدید مورد توجه است، معاونت طراحی و تولید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی موظف شده است سه کار اساسی بازطراحی کلان دوره اول ابتدایی و دوره دوم متوسطه نظری و دوره دوم فنی و حرفه‌ای را با لحاظ نیازهای جدید بازارکار را برعهده گیرد.

وی با اشاره به اینکه نوجوان و جوان امروز پرسشگر و بصیر است، ادامه‌داد: دانش‌آموزان ما آنچنان که باید در بستر تربیت مدرسه به حد مطلوب ویژگی‌ها دست پیدا نمی‌کنند و بسیاری از انتقادات در این حوزه به جاست؛ یکی از اهداف بازآرایی سازمان پژوهش توجه به تمرکززدایی است و بر همین اساس سعی داریم مهر ۹۸ حداقل چند مورد از طرح واره‌های بسته‌های یادگیری را تهیه کرده و در اختیار عموم قرار دهیم که البته تولید این طرحواره کار آسانی نیست و پیچیدگی‌ها و فناوری‌های کارشناسی نیاز دارد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان‌کرد: این سازمان دائم تاکید می‌کند که دانش آموزان با مطالعه کتب غیردرسی مانوس باشند و در تلاشیم بخشی از انتقال مفاهیم و محتوای آموزشی را از طریق مطالعه کتب غیردرسی دنبال کنیم که در دروسی چون مطالعات اجتماعی و فارسی امکان‌پذیر است، فعالیت و وجود مجلات و کتاب‌های رشد حاکی از این هدف سازمان است علاوه بر آن سعی داریم بخشی از متون و مفاهیم از طریق کتب غیردرسی ارائه شود.

چرا جنایات روس‌ها از کتاب درسی حذف شد؟

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره حذف مطالب مربوط به جنایات روس‌ها در کتاب فارسی دوره متوسطه دوم مطرح‌کرد: نگاه مبنایی ما نسبت به آنچه در تاریخ اتفاق افتاده این است که جنایات روسیه تزاری قابل حذف نیست یا در دوره شوروی سابق، نوع تعامل سلطه‌گرایانه بلوک شرق را انکار نمی‌کنیم و هرگز حذف نخواهیم کرد. اگر اکنون دولت روسیه با ما همکاری و تعامل دارد به معنی صرف نظرکردن مردم از بخشی از تاریخ نیست؛ دستکاری در تاریخ را قبول نداریم.

وی گفت: حذفیات در مورد روسیه در زمان مسئولیت بنده نبوده است اما در هر حال بررسی‌های لازم را انجام می دهیم همانطور که برخی تغییرات در کتاب های قبلی اتفاق افتاده بود و آن را بررسی کردیم و در مواردی اصلاحات لازم انجام شد در این مورد هم اگر بررسی کنیم و مشخص شود تغییرات غیرمنصفانه است حتماً اصلاح خواهیم کرد.

انتگرال باید از کتاب ریاضی حذف می‌شد

ذوعلم درباره حذف انتگرال از کتاب‌ ریاضی بیان‌کرد: دانش‌آموزان باید انتگرال را در دانشگاه بخوانند و ما موظف نیستیم تمام مسائل ریاضی را در کتاب‌های درسی بیان کنیم، دانش‌آموزان در مدرسه باید برای زندگی آینده آماده شوند و به توانمندی علمی، اخلاقی و عملی برسند تا بتوانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه‌داد: حذف برخی مطالب از کتاب ریاضی درذست است و چه بسا به حذفیات بیشتری نیاز داشته باشیم.

وی درباره مشکل تامین ارز دولتی برای واردات کاغذ و چاپ کتب درسی سال آینده گفت: مشکل کاغذ حل شده و مراحل عملیاتی واردات کاغذ همچنان در جریان است و حجم عظیمی از کار صورت می گیرد تا ۴۵ هزار تن کاغذی که باید، وارد کنیم.

ذوعلم افزود: عملیات برای چاپ کتب سال ۱۴۰۰ را از اکنون دنبال می‌کنیم درباره یکی از بندهای اعتباراتی سازمان نگرانی داشتیم که با سازمان برنامه مطرح کردیم و امید است بدون دغدغه برای تدارک ارز دولتی مورد نیاز اقدام کنیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۳۱
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
متاسفانه هدف تدوین کنندگان کتب درسی بگونه ای است که بذر نفرت و انتقام می پاشند تا اینکه چراغ روشن کنند بابت عبرت آیندگان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
روستای فیروزه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
شما دوس دارین خدای ناکرده روس های بی دین از ما رنجیده خاطر شوند؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
روس ها كه جنايت نكردن !!! تركمانچاي و گلستان و اينا همش شايعه هست . ما هم تا عمر داريم دعاگوي روس ها هستيم كه صدام يزيد كافر با هواپيما ها و بمب هاي روسى ما را بمباران كرد . بابت سهم خزر هم ما و روسيه نداريم اين حرف ها چيه ؟ تازه همين چند روز پيش نتانياهو رفت روسيه و پوتين بابت تشكر از بنيامين دسته گل زيبايي به زنش داد . نتيجه مي گيريم كه روس ها مردمان بسيار خوبي هستند و همه جنايت ها كار امريكاست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
اگر حذف انتگرال در ریاضیات ضروری است چطور است در خصوص حذف بعضی انتصابات افراد غیر متخصص که در مسند تخصصی حضور دارند نیزصحبت کنیم.
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
به همان دلیل که شعار مرگ بر شوروی و روسیه از فهرست شعارها حذف شد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
جدا کردن بخش وسیعی از ایران ، گرفتن خسارات چند جنگ ، انحصار شیلات شمال ، ایجاد حذب توده ، کمک به جدایی آذربایجان در غائله پیشه وری ، اشغال چندباره بخشی از ایران ، را بگیرید تا برسید به معاصر مانند تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر و تحویل اس 300 و .... روسیه اگر بیشتر از غرب به ایران خسارات وارد نکرده کمتر نکرده . لیکن قرار نیست در تمام تاریخ با همه کشورها سر جنگ داشته باشیم از ما است که بر ماست .
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
روسهای خوب و مهربون!!!!!!
ناشناس
|
Latvia
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
چرا جنایات روسها حذف شد؟ برای اینکه یه وقت خدای نکرده به پر قبای برادران روس بر نخوره!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
تاريخ اونجايش قشنگه كه با نگاه سياسي فعلي هماهنگ باشه!!!!

در بحث نگاه صرفا تاريخي بحث دلخواه ها و دلنخواه ها مطرح نيست

تاريخ سليقه اي نيست تاريخ واقعيت است و واقعيت بايد عينا عنوان شود چه آمريكايي چه روسه اي و چه دوران پهلوي!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
علت حذف جنایات روس ها رادرکتابها از آزربایجانی ها بپرسید واقعیت این است در برهه ای اززمان ایران وروسیه در تقسیم آزربایجان بین خود هردو مرتکب جنایاتی شده اند
ممدحسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
حاج آقا شما روحانی اسلام هستی قدمت روی چشم ولی این ریاضیات و انتگرال را به اهلش بسپارید و در امری که تخصص ندارید دخالت نکنید من دانشجو دانشگاه شریف هستم و میدونم چقدر انتگرال خوندن در دوره دبیرستان برای رشته های مهندسی مثل برق و مهندسی مکانیک واجب هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
در باره کشور دوست روسیه فقط باید خوبی بیان شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
تمام خوشبختی دوران دبیرستان ما کتاب معادلات دیفرانسیل و ریاضیات گسسته بود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
طرح ترافیک 99 انفجار بیروت آمونیوم نیترات سرطان لوزالمعده سید عباس موسویان