بازدید ۱۶۶۶۷
نخستین جلسه بحث درباره استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از ساعت ۱۲:۳۰ بعدازظهر سه‌شنبه به وقت محلی با سخنرانی «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا آغاز شد. گفتنی است، «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا، قطعنامه پیشنهادی خود را برای جلسه رسیدگی به استیضاح ترامپ تشریح کرد و اظهار داشت، وی از آرای کافی برای تصویب این قطعنامه برخوردار است.
کد خبر: ۹۵۳۵۷۸
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰ 21 January 2020

نخستین جلسه بحث درباره استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از ساعت ۱۲:۳۰ بعدازظهر سه‌شنبه به وقت محلی با سخنرانی «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا آغاز شد.

به گزارش «تابناک»؛ جلسه استیضاح ترامپ با بررسی قوانین اولیه و مقدماتی کار خود را آغاز کرده و هنوز وارد بحث بر سر رای گیری نشده است.

گفتنی است، «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا قطعنامه پیشنهادی خود را برای جلسه رسیدگی به استیضاح ترامپ تشریح کرد و اظهار داشت، از آرای کافی برای تصویب این قطعنامه برخوردار است.

میچ مک کانل در این باره گفت: «مجلس نمایندگان با خارج کردن تیم مشاوره حقوقی ترامپ از روند تحقیقات اصل بی طرفی را زیر پای گذاشته است. سرانجام در مجلس سنا، وکلای رئیس جمهور می توانند پرونده را ارائه کنند؛ در نهایت، اندکی بی طرفی [ممکن شد]».

آغاز جلسه تاریخی استیضاح ترامپ در سنای آمریکا

این در حالی است که روندهای پیشین استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا تحت نظارت و هدایت کمیته قضایی این مجلس انجام شد که در آن قوانین حاکم بر روند تحقیق در تطابق با رویه گذشته بود. با این حال، طبق نکته مورد اشاره مک کانل، در نشست های محرمانه ای که در جریان تحقیق برای استیضاح نیکسون انجام می شد، وکلای رئیس جمهور وقت آمریکا اجازه حضور و بازجویی از شاهدان را می یافتند. اما در نشست های محرمانه کمیته بین المللی مجلس نمایندگان برای استیضاح ترامپ این اتفاق نیفتاد.

در واقع رئیس جمهور ترامپ اجازه یافت که وکیل خود را برای شرکت در جلسات استماع کمیته قضایی مجلس نمایندگان اعزام کند، اما ترامپ این پیشنهاد را رد کرد.

دادگاه استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا در سنا قرار است شش روز در هفته جریان داشته باشد.

آغاز جلسه تاریخی استیضاح ترامپ در سنای آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا رأی به استیضاح دونالد ترامپ داده و در همین راستا نیز ادامه این روند به مانند دادگاه در مجلس سنا ادامه می‌یابد.

در قوانین آمریکا، چارچوب مدونی برای تعیین نحوه برگزاری محاکمه رئیس‌جمهور مشخص نشده و وظیفه این امر بر عهده رهبر اکثریت سناست؛ طرحی که مک‌کانل ارائه کرده، امروز در سنا به رأی گذاشته می‌شود و با توجه به اکثریت جمهوری‌خواه سنا، احتمالا به تصویب می‌رسد.

بر اساس این طرح روند محاکمه در چهار روز برگزار می‌شود که در دو روز نخست، دوازده ساعت به تیم رؤسای محاکمه و دوازده  ساعت به وکلای ترامپ وقت اختصاص داده می‌شود. سناتورها حق همراه داشتن تلفن همراه را نخواهند داشت و شهادت شهود هم پشت درهای بسته ادا می‌شود. در این طرح، بندی پیش‌بینی شده که این امکان را به رئیس جلسه می‌دهد تا هر زمان که لازم دید، طرح تبرئه رئیس‌جمهور را به رأی بگذارد.

«چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات آمریکا در سخنرانی‌اش در ابتدای جلسه امروز محاکمه، با رد ادعای مک‌کانل مبنی بر شباهت قواعد محاکمه با محاکمه کلینتون گفت: این طرح «نه بر اساس محاکمه‌های سابق است و نه بر اساس اصول قانونی. قطعنامه‌ای که مک‌کانل و رهبران جمهوری‌خواه ارائه کرده‌اند، بر اساس حزبی‌گری بنا شده است.»

بعد از سخنرانی مک‌کانل و شومر، جلسه محاکمه رسما آغاز شد و وکلای ترامپ از یک سو و تیم رؤسای جلسه به ریاست «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، هر یک به طرح دیدگاه‌های خود در مورد قطعنامه پیشنهادی مک‌کانل پرداختند. وکلای ترامپ از این قطعنامه حمایت و دموکرات‌ها به رهبری شیف با آن مخالفت کرده‌اند.

انتظار می‌رود، بخش اعظم جلسه امروز محاکمه، به بحث و بررسی قوانین جلسات بگذرد.

دموکرات‌ها با بیان اینکه طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان روند محاکمه و حقایق را از دید مردم آمریکا پنهان می‌کند، می‌گویند قصد دارند متممی ارائه دهند که کاخ سفید را به ارائه مدارک بیشتر در مورد گفت‌وگوی ترامپ با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین ملزم کرده و شاهدانی را هم به جلسات فرامی‌خواند.

ساعتی پیش «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در مورد طرح پیشنهادی مک‌کانل گفت: «این روند نشان می‌دهد که نمی‌خواهید مردم آمریکا شواهد را ببینند. این روندی است که نشان می‌دهد، شما می‌خواهید دست در دست رئیس‌جمهور حرکت کنید و به او اجازه دهید که به ایجاد اخلال در روند اقدامات کنگره و مخفی کردن حقایق از مردم آمریکا، ادامه دهد.»

ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریتی دموکرات دارد، استیضاح شده و حالا به سومین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا بدل شده که با چشم‌انداز برکناری از طریق محاکمه در سنا روبه روست. با وجود این، اکثریت جمهوری‌خواه سنا، موجب شده تا احتمال موفقیت دموکرات‌ها در برکنار کردن ترامپ، نزدیک به صفر باشد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز ۲۸ دی ترامپ را متهم کرد با سوءاستفاده از قدرت نهاد تحت ریاستش بر دولت اوکراین فشار آورده تا در انتخابات ایالات متحده، برای رسیدن به منافع سیاسی خود (دونالد ترامپ)، دخالت کند و سپس تلاش کرده تا با ممانعت از انجام تحقیقات در مورد این کار خلاف، بر قضایا سرپوش بگذارد.

شرحی از دفاعیات تیم وکلای ترامپ که ۱۱۰ صفحه است، می‌گوید: رئیس‌جمهوری هیچ کار اشتباهی انجام نداده و جرمی مرتکب نشده است.

وکلای دونالد ترامپ نوشته‌اند، مجلس نمایندگان آمریکا «از قانون اساسی به‌طور خطرناکی منحرف شده که سنا باید فوراً و شدیداً آن را محکوم کند».

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
تموم شد ... ترامپ رو فردا اعدام می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
میتوان گفت که وکلای ترامپ گوی سبقت دردروغگویی وکتمان حق راازترامپ گرفته ویکقدم جلوترندچراکه همه دروغهای ترامپ ردکردند.!!!.
سیدحسنی۳نیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
ناپلیونی می شود نتایج
رحیم شاکری
|
United States
|
۰۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
ترامپ هرکاری که کرده درحقیقت به مردم خود خدمت کرده ولی دارد استیضاح میشود ، آیا روحانی و تیم اقتصادی وی که این همه خیانت را در این شش سال درکارنامه خود دارد نباید استیضاح شود ؟
بنظر بنده نه تنها استیضاح ، بلکه باید دادگاهی شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
سمی شدن اخیر شیر و لبنیات در ایران نتیجه واردات ذرت سمی بوده که قرار بود جلوی وارداتش رو بگیرند اما نگرفتند و وارد غذای دامها شد و به آلودگی شدید شیر و لبنیات منجر شده.
ناشناس
|
Japan
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
اول اینکه ترامپ به دلایلی که همه میدونیم برنده این بازی مسخره دموکراتها خواهد شد دوم اینکه آگرهم برکنارشود معاون او مایک پنس خیلی ازترامپ سخت گیرتراست بخصوص با ایران !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
سر کار هستید مطمئن باشید آب از آب تکان نخواهد خورد
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
به این دلایل به آمریکا، باید گفت یکی از آزاد ترین کشورهای دنیا که از کاملترین و با ارزش ترین قوانین اساسی دنیا بهره می برد .
لذا هیچ مقامی نمی تواند تا نظرات شخصی خود را به کشور و مردم تحمیل کند
و مجالس دوگانه با استفاده از ابزارهای قانونی قدرتمند و با حمایت و نظارت هزاران رسانه آزاد، شفافیت و، نظارت کامل بر حسن رفتار و حفظ منافع ملی کشور را زیر نظر دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
ان شاءالله خون پاک سردار حاج قاسم سلیمانی ویاران شهیدش دامان این خون آشام را خواهد گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
چرا مزخرف میگی تابناک که روند مشخصی برای استیضاح نیست. اتفاقا همه چی مشخصه و روشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
نمايش خيمه شب بازي صاحبان قدرت و ثروت در امريكا براي مردم امريكا
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
این یعنی ازادی یعنی دموکراسی که بتوان مقام کشور را مورد بازخواست قرار داد
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
فكر مي كنيد چه اتفاقي مي افتد انها هيچوقت منافع خود را به خطر نمي اندازند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران آیت الله خسروشاهی پنومونی محمد علی رمضانی ادلب معصومه ابتکار نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده