بازدید ۱۰۰۶۰
برخی بندهای مصوبه ممنوعیت حبس بدهکاران تادیه مهریه، حکایت از روند خالی کردن زندان‌ها در ازای تسهیل فرآیند طلاق و آسیب به نهاد خانواده دارد.
کد خبر: ۹۴۲۳۴۱
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰ 08 December 2019

هفته گذشته بود که خبری مبنی بر «ممنوعیت حبس و بازداشت بدهکاران مهریه» به نقل از مدیرعامل ستاد دیه کشور در رسانه ها پیچید. خبری که حتی بازتاب بین المللی داشت و بسیاری از رسانه های خارجی نیز به آن پرداختند.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، به طوری که سید اسدالله جولایی رئیس ستاد دیه کشور از افزودن یک تبصره به ماده ۷ قانون محکومیت های مالی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خبر داد و اعلام کرد: در معیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با حضور معاون حقوقی قوه قضائیه و نمایندگانی از وزارت دادگستری، سازمان زندان‌های کشور و سازمان ثبت املاک و اسناد کشور ضمن بررسی جزئیات طرح الحاق سه تبصره به ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی (مصوب سال ۱۳۹۴) حاضرین در نشست تعیین کردند کلیات ماده واحده‌ای که با محوریت کاهش حداکثری بدهکاران غیر بزهکار تهیه شده است، مورد تایید بوده و پیرو آن دو تبصره به ماده ۷ و یک تبصره به ماده ۱۱ قانون محکومیت های مالی الحاق می‌شود.

وی افزود: بر اساس تبصره الحاقی به ماده هفت قانون محکومیت‌های مالی، حبس یا بازداشت بدهکاران مالی من‌جمله متعهدان موضوع تادیه مهریه ممنوع گردید، مگر در صورتی که زوجه ملائت مالی محکوم‌علیه و امتناع وی از پرداخت محکوم‌به را اثبات نماید.

کمیسیون حقوقی مجلس در حالی تصمیم به لغو حبس برای بدهکاران تادیه مهریه گرفته که نه تنها حقوق شرعی و قانونی زنان را نادیده گرفته بلکه مسیر سوء استفاده برخی را برای عدم پرداخت مهریه تسهیل می بخشد.

اما فارغ از اینکه مهریه به عنوان یک حق قانونی زنان محسوب شده و نباید دریافت آن را منوط به طلاق کرد، بخشی از این مصوبه مجلس می تواند منجر به گسستن بنیان های نهاد خانواده شود.

به گفته رئیس ستاد دیه کشور، عدم امکان وصول تمام یا بخشی از مهریه به تشخیص دادگاه می‌تواند از مصادیق تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی باشد که در این مورد هم متقابلا حقوقی برای بانوان لحاظ شده است که بر اساس آن ارائه دادخواست طلاق برای بانوان تسهیل شده است.

براساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، «زوجه می‌تواند در مواردی که ادامه زندگی زناشویی، وی را در وضعیت عسر وحرج قرار می‌دهد، با مراجعه به حاکم و اثبات حالت عسر و حرج، درخواست طلاق نماید.» حال برشمردن عدم امکان وصول مهریه به عنوان یکی از مصادیق عسر و حرج، تنها منجر به باز شدن مسیری تازه در فرآیند طلاق شده و آمار جدایی زوجین از یکدیگر را افزایش دهد.

تصریح بخشی از این مصوبه به تسهیل فرآیند طلاق برای بانوانی که عدم توانایی همسر آن ها برای پرداخت مهریه ثابت شود، به نوعی هموار کردن مسیر زوجین برای طلاق بوده و از سوی دیگر با رفع نگرانی مردان از رفتن به پشت میله های زندان، آمار طلاق های توافقی را نیز افزایش می دهد.

ممنوعیت حبس بدهکاران مهریه می‌تواند منجر به سو استفاده برخی شود

در همین خصوص مرضیه کیان وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این مصوبه مجلس گفت: عدم حبس زوج آن هم در صورتی که وی حقیقتا امکان پرداخت مهریه را نداشته باشد، از برخی جنبه ها می تواند مثبت باشد اما مشکل اینجاست که این قانون می تواند به آسانی مورد سو استفاده قرار گیرد و ضررهای آن بیشتر باشد.

وی افزود: این مصوبه از سویی حقوق زنان را درنظر نگرفته و یک طرفه به موضوع زندانیان مهریه پرداخته است. چرا که در کشور ما هنگامی که یک زن به هر دلیلی امکان اثبات عسر و حرج را نداشته باشد، سعی می کند توسط مهریه طلاق گیرد از سوی دیگر مرد نیز حاضر به ادامه زندگی نیست و با نیت فرار از مباحث مالی زوجه را تحت فشار قرار می دهد تا وی از دریافت مهریه منصرف شود. حال اگر در این شرایط همین حق هم از زنان گرفته شود، با دو موضوع روبرو خواهیم بود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: از سویی به دلیل عدم نگرانی مرد از وجود حبس به عنوان ضمانت اجرایی مهریه، زوج از پرداخت آن امتناع می ورزد و زوجه نیز به حقوق قانونی خود دست نمی یابد یا از سوی دیگر به دلیل دشوار بودن اثبات ناتوانی زوج در پرداخت مهریه و برشمردن عدم پرداخت مهریه از مصادیق عسر و حرج، فرآیند طلاق تسهیل شده و جدایی رخ می دهد که این امر به نفع خانواده نخواهد بود.

کیان با تاکید بر اینکه قانون باید منفعت هر دو طرف ازدواج را در نظر بگیرد، ابراز داشت: در بسیاری از موارد مرد معتقد به پرداخت دین مهریه نیست و در پرونده های طلاق نیز همواره شاهد استفاده مردان از راه های فرار از پرداخت مهریه هستیم. در صورتی که قانون گذار به دنبال کاهش شمار زندانیان مهریه است، باید ابتدا راه ها و فرآیندهای فرار از مهریه را مسدود کند.

وی با اشاره بر راه های فرار از مهریه که بسیار متداول شده است، عنوان کرد: در پرونده هایی که زوج از پرداختن مهریه امتناع می ورزد، اغلب شاهد اعطای تقاضای اعسار به دادگاه از سوی زوج و انتقال اموال به نزدیکان هستیم به علاوه برخی نیز دارای اموال فراوان بی سند بوده و نمی توان نسبت به آن اموال موضوع فرار از دین را مطرح کرد. در نتیجه زوج از طرق یاد شده از تادیه مهریه سر باز می زند.

لزوم در نظر گرفتن ضمانت اجرایی پرداخت مهریه در صورت ممنوعیت حبس

این وکیل پایه یک دادگستری تاکید کرد: اگر قرار است این ماده قانونی تصویب شود، ابتدا باید مسیر های فرار از مهریه به صورت قانونی مسدود شود تا شاهد افزایش سو استفاده مردان از این قانون و در نتیجه تضییع حقوق بانوان نباشیم.

کیان با بیان اینکه درصورت ممنوعیت حبس برای بدهکاران مهریه، باید ضمانت اجرایی دیگری برای آن در نظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: اگر قانون گذار به دنبال حذف حبس بدهکاران مهریه و کاهش زندانیان است، باید در کنار این موضوع ضمانت اجرایی دیگری برای پرداخت مهریه درنظر گرفته شود. به علاوه برای کاهش بدهکاران مهم ترین قدم فرهنگ سازی است.

وی ادامه داد: در واقع باید با فرهنگ سازی این تفکر را ترویج دهیم که افراد در هنگام ازدواج با توجه به توان مالی خود مهریه را تعیین کنند.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: در صورتی که نمایندگان به دنبال حذف حبس برای تادیه مهریه هستند، برای مقابله با پیامدهای این قانون باید ابتدا ضمانت اجرایی دیگری برای پرداخت این دین در نظر بگیرند تا افرادی که توانایی پرداخت را دارند از این مصوبه سو استفاده نکنند.

ممنوعیت حبس برای بدهکاران مهریه در راستای خالی کردن زندان ها آن هم در ازای تسهیل بخشیدن به فرآیند طلاق و تضییع حقوق زنان، موضوعی است که گویا در این تدوین این مصوبه مغفول مانده است.

نسبت دادن «عدم امکان وصول تمام یا بخشی از مهریه» به ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی و به حساب آوردن آن به عنوان یکی از مصادیق عسر و حرج و در نتیجه هموار کردن فرآیند طلاق، مهم ترین آسیبی است که تصویب این لایحه می تواند به ریشه خانواده ها وارد و به جدایی زوجین از یکدیگر قوت بخشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۱۹
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
چرا طرف دیگه قضیه رو نمیبینید که بعضی از خانمها شده بودند کاسب مهریه و خیلی ها هم از زندان بعنوان اهرم فشار به مرد برای طلاق گرفتن راحت استفاده میکردند ؛ هیچ مردی راضی نیست زندگیش پاچیده بشه مگر در شرایط خاص ولی بعضی از خانمها فکر میکنند که مرد نوکرشون هست و بایستی همه مشکلات زندگی و خواسته های خانم رو بر طر کنه ، در هیچ جای دنیا غیر از چند کشور عقب افتاده اینطور نیست ، زن و مرد هر دو مسئول زندگی و فرزندشان هستند نه کم نه زیاد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
مهریه به خودیه خود باعث گسستن پیوند میشه!!
دیگه زندان رفتن یا نرفتنش بی معنیه!!
فکر کن طرف یه عمری با زنش زندگی کرده حالا با یه دعوایی که شاید اصلا خانمه مقصر بوده باشه طرف درخواست مهریه کرده و مرد بدبخت باید بره زندان!! اصل اصل مسخرگی در قوانین!!!
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
جای تعجب است یک وکیل آشنا به ابزارهای وصول مهریه نمی باشد، اداره ثبت با اصل دفترچه مهریه و یک دادخواست کوچولو، کل دارایی های مرد را توقیف و او را ممنوع الخروج می کند، یعنی در اصل مرد را می تواند ظرف یک روز نابود کند، حالا نگران زندان نرفتن یک عده هستید؟ بروید چند روز آن جا تا بدانید زندان جای قاتلین و دزدان و مردم آزاران است نه غیر آن.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
تداوم زندگی که بخواهد با چماق مهریه پاشد همان بهتر که زودتر به اتمام برسد.
امیر ارسلان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
بخدا آدما رو نمیشه با زور کنارهم نگه داشت.. که اینکار فقط باعث طلاق عاطفی و خیانت میشه که اگر فرزندی هم تو اون خانواده باشه با مشکلات روحی و روانی پرورش پیدا میکنه... دوست عزیز زمونه عوض شده خانوما پرو بال درآوردن به طور مثال تعداد دانشجوی ارشد خانوم از اقا بیشتره ... شما با اینکارتون پسرها رو از ازدواج فراری میدین شما دارن تشویقشون میکنید نیازهاشون رو از راههای نامشروع رفع کنن این اسلامه؟؟؟؟
ازدواج فقط یک انتخابه... انتخابی که هر دو طرف با هم داشتن و در صورتی که موفق نباشه پایان یک رابطه فقط پایان یک رابطس... ملت رو به جون هم نندازین ...
مهریه یکی از تعهدات ازدواجه که به گردن مرده و زمانی زندان برای اون معنا پیدا میکنه که بخاطر عدم اجرای تعهدات زن برای اونها هم زندان ببیننن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
آیا نگارنده واقعا فکر می کند وقتی زنی همسرش را به دلیل مهریه به زندان می اندازد امکان ادامه زندگی مشترک باقی می ماند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
بعنی مرد حبس شده به خاطر مهریه عامل تحکیم خانواده است؟!!! مردی که بر اثر مهربه حبس شود به هیچ وجهی به زندگی بر نخواهد گشت. در این حالت طلاق بهترین راه است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
بجای نوشتن قوانین موازی و غیر عملی مهریه رو به کمترین حد مثل ۱۴سکه تقلیل دهید تا پرداخت آن راحتتر و بدون طلاق هم زن بتونه مهریه اش رو بگیره چون بعضی دختران بخاطر مهریه ازدواج و بعد از گرفتن سند ازدواج فورا مهریه رو به اجرا می گذارن و سو استفاده می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
جالب است آقایانی که دم از بی بندو باری بنیان خانواده در غرب می زنند چرا نمی گویند دلیل اینکه چنین اتفاقی برای یک زن در اروپا و آمریکا نمی افتد چیست.چرا یک مرد به خود اجازه نمی دهد در آن واحد دو همسر داشته باشد.و هزار چراهای دیگر.
به نظر بنده هر شخصی که متاهل می شود هردارایی که دارد هنگامی می تواند به شخص دیگر انتقال دهد که با رضایت محضری همسر باشد.چه آنچه مال شخصی خود باشد و چه آنچه از سعی درنفر بدست آمده باشد.فکر کنید طرف با زنش مشکل دارد اموالش رو به نام اطرافیانش می کند بعد هم ادعا می کند گداست چیزی ندارد.خب جنین شخصی اصلا صلاحیت تشکیل خانواده رو ندارد.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
آیا شرایط موجود موجب سو استفاده ی بسیاری نمیشود؟
در هر صورت سو استفاده خواهد شد. سو استفاده راهش با قوانین باز نمیشود راهش با فرهنگ و طرز تفکر باز میشود
حفظ واقعی هیچ رابطه ای با قوانین ممکن نیست
لطفا فرهنگ سازی کنید
نمیتوانید ادعا کنید که همان فرهنگ صدها ساله ی ما خوب است و باید حفظ شود در حالیکه هیچ چیز امروز ما مثل دیروز نیست
بدیهی است در شرایط جدید بایست فکر جدید باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
ماهم مخالفیم با این قانون تمام زنها با کوچکترین مسئله ای میرن طلاق میگیرن
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
لطفا دست به قوانین معتبر نزنید.
مشکل از جای دیگر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
جمعش کنید این مهریه مسخره رو. حقوق برابر به زن و مرد بدید مثل همه جای دنیا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
معلومه نویسنده مقاله یک خانم فمینیست هست . مگه و کشورهای دیگه مهریه نیست به مشکلی برخورده اند . زنها به خوردن پول مفت و زور عادت کرده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
بسیار طرح عالی و خوبی است. دست زنهای شیاد که پا روی گلوی مردان می‌گذاشتند را می‌بندد. بشینید زندگی کنید دیگه چی میخواهید از جون مردا!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
بنده موافق تصویب این قانون هستم چرا که بر اساس واقعیات جامعه تنظیم شده، از طرفی باعث تنظیم مهریه در ابتدای امر بر اساس واقعیات می شود و زوج و زوجه بر اساس واقعیات زندگی و تمکن مالی مهریه را تنظیم می کنند که اتقاقا باعث کاهش طلاق می شود و از طرفی از زندانی بودن هزاران مرد به دلیل مهریه که هیچ مشکلی را حل نمی کند و فقط حس انتقام جویی خانم ها را ارضا می کند جلوگیری می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
در نتیجه این هم، چون مردان همه حق ها را دارند و اخرین حق زنان هم گرفته شده شاهد خشونت بیشتر در خانواده ها و پرشن زندان از قتلان همسران هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
قوانین در ایران را مردان می نویسند و همیشه هم یکطرفه است .اگر نمی توانند مهریه بدهند چرا از ابتدا فبول می کنند؟چرا باید مردانی که خیانت می کنند و در این سال ها عامل اصلی بسیاری از طلاق ها می باشد ، بتوانند بدون پرداخت مهریه به راحتی همسر خود را طلاق دهند؟برای زنان خانه دار ( بالاخص) این مهریه بسیار گره گشا است و چه بسا بازدارنده بسیاری از فسادها که به دلیل فقر و بی پولی است را می گیرد.این قوانین مسخره که زن باید ثابت کنه مرد تمکن داره ، را از کجا در میارن ؟یعنی نمیدونن که خیلی از مردها اونقدر ناتو هستند که حتی اموالشون را به راحتی به نام کس دیگه ای می زنند دتا مهریه ندن ؟ این قانون گزاران بی فکر هیچ وقت به دادگاه ها سر زدن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
نویسنده این متن آسمون و ریسمون رو بهم دوخته تا بگه اگه زندان مهریه نباشه طلاق بیشتر میشه در حالی که این دو مسئله هیچ ربطی به هم ندارن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
جشنواره موسیقی فجر دادگاه روح الله زم آزادراه تهران شمال احمد صمدی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب