بازدید ۵۵۴۴
استفاده جدی ایران از حقوق قانونی‌اش ذیل برجام؛
با اعلام حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهور، جمهوری اسلامی ایران از امروز، گام چهارم و جدید خود را در کاهش تعهدات هسته ای برخواهد داشت. رئیس جمهور در این باره گفت: البته پیشاپیش کشورهای دوستمان در دنیا اعلام می‌کنیم، فعالیت جدید ما هم با نظارت ‌آژانس خواهد بود و آژانس همچنان نظارت می‌کند، حتی بر فعالیتی که از فردا آغاز خواهیم کرد...
کد خبر: ۹۳۵۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷ 06 November 2019

برخی انتقاداتی به نحوه برداشته شدن گام های ایران برای کاهش تعهدات هسته ای اش ذیل برجام مطرح می کنند و معتقدند این اقدامات بعضا نمایشی است؛ اما رئیس سازمان انرژی اتمی این موضوع را بسیار حساب شده، بر اساس حقوق پیش بینی شده برای ایران در برجام و همچنین تحت رصد فضای بین المللی می خواند که در این راه کمیسیون برجام، وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی هماکاری تنگاتنگی با هم دارند.

به گزارش «تابناک»؛ با اعلام حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهور، جمهوری اسلامی ایران از امروز، گام چهارم و جدید خود را در کاهش تعهدات هسته ای برخواهد داشت. رئیس جمهور در این خصوص گفت: البته پیشاپیش کشورهای دوستمان در دنیا اعلام می‌کنیم، فعالیت جدید ما هم با نظارت ‌آژانس خواهد بود و آژانس همچنان نظارت می‌کند، حتی بر فعالیتی که از فردا آغاز خواهیم کرد.

روحانی افزود: گام چهارم ما هم مثل سه گام دیگر قابل بازگشت است. هر زمانی ‌آنها به تعهدات کامل خودشان برگشتند، ما هم به تعهدات کامل خود برمی گردیم. معیار را اول ژانویه 2019 گذاشتیم و گفتیم آنها برگردند به اول ژانویه ۲۰۱۷، ما هم به اول ژانویه ۲۰۱۷ برمی گردیم.

وی اظهار داشت: گامی که از فردا آغاز می‌کنیم در فردو خواهد بود. ما طبق برجام، یکهزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار ما این بود، اینها در فردو بچرخند؛ اما گاز به ‌آنها تزریق نشود. امروز به سازمان انرژی اتمی دستور خواهم داد، از فردا گازدهی را در فردو آغاز کند.

حالا در اجرای دستور ریاست جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت، روند گازدهی به سانتریفیوژ‌های فعال در سایت فردو با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از صبح چهارشنبه ۱۵ آبان آغاز شد و ساعتی پیش مخزن (سیلندر) ۲۸۰۰ کیلویی که حاوی حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز هگزا فلوراید اورانیوم (uf۶) است تحت نظارت بازرسان آژانس بین اللملی انرژی اتمی پس از انتقال از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن (نطنز) به مجتمع غنی سازی شهید دکتر علیمحمدی (فردو) در سالن خوراک دهی مجتمع فردو قرار گرفت.

شرح جزء به جزء اقدامات صورت گرفته توسط سازمان انرژی اتمی در جهت اجرای گام‌های سه‌گانه کاهش تعهدات برجامی بدین شرح است؛

جزئیات چهار گام جمهوری اسلامی برای کاهش تعهدات هسته‌ای/ ایران تاکنون چه کرده است؟

*** گام اول

 عدم رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین (18 اردیبهشت 1398)

 اورانیوم غنی‌شده: - بعد از اجرای برجام، ظرفیت بالفعل غنی‌سازی کشور در مجتمع نطنز حدود 6000 SWU kg UF6/year و حدود 1200 SWU kg UF6/year در مجتمع فردو بود که جهت رعایت سقف 300 kg UF6، برنامه غنی‌سازی به نحوی تغییر داده شد تا ضمن استفاده حداکثری از ظرفیت موجود، این بند نیز رعایت شود.

با ابلاغ دستور عدم پایبندی به سقف موجودی اورانیوم کشور، میزان تولید افزایش پیدا کرد و در تاریخ 10/ 04 /1398 موجودی اورانیوم غنی‌شده کشور از سقف 300 kg UF6 عبور کرده و هم‌اکنون موجودی کشور تقریبا 500 kg UF6 با غنای حدود 4 درصد است.

آب سنگین: - کارخانه تولید آب سنگین اراک دارای ظرفیت اسمی تولید 16 تن آب سنگین در سال با خلوص هسته‌ای می‌باشد. در زمان ابلاغ گام اول کاهش تعهدات برجامی میزان موجودی آب سنگین کشور حدود 125 تن بوده است. کارخانه آب سنگین در زمان ابلاغ دستور عدم پایبندی به سقف 130 تن، در مرحله تعمیرات بوده که با ابلاغ به سازمان در تاریخ 24 /02/ 1398، مرحله تعمیرات سریعتر به پایان رسیده و کارخانه مجدداً با حداکثر تولید آغاز به تولید کرده است. در این مدت حدود 2 تن از آب سنگین تولیدی به خارج از کشور صادر شده و حدود 2 تن نیز برای تولید محصولات دوتره در داخل مصرف شده است. موجودی کل آب سنگین کشور در حال حاضر حدود 130 تن می‌باشد. لازم به ذکر است که فروش آب سنگین و به ویژه محصولات دوتره به بازارهای جهانی با وجود تحریم‌های ظالمانه برای کشور ارزآوری مطلوبی داشته است و حداکثر تلاش آمریکا بر آن بوده که این صادرات متوقف شود.

*** گام دوم

عدم رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی راکتور آب سنگین اراک (14 تیر 1398)

سطح غنی‌سازی اورانیوم: - بعد از برجام فرایندهای غنی‌سازی به نحوی تنظیم شده بود تا نهایتاً محصول خروجی به غنای بیش از 3.67درصد نرسد که بلافاصله پس از ابلاغ دستور عدم پایبندی به سطح غنی‌سازی در تاریخ 14/ 04 /1398، غنای محصول به  حدود 4.5درصد افزایش داده شد و سپس در حالت پایا و بهینه تولید محصول در سطح غنای 4.4درصد - 4.3درصد ثابت ماند. هم‌اکنون زنجیره‌ها در حالت تولید حداکثری با غنای بیش از 4درصد می‌باشند.

مدرن‌سازی راکتور آب سنگین اراک: - درخصوص راکتور اراک مقرر شد در صورت عدم همکاری طرف مقابل اقدامات مقتضی انجام پذیرد.

- پس از برجام و با توجه به پدید آمدن فرصت مجدد برای طراحی ایمن‌تر، پیشرفته‌تر، بهینه‌تر و با قابلیت حداکثری ساخت در داخل کشور و با استفاده از تجربیات قبلی در IR-40 و سایر پروژه‌ها توسط تیم تقویت‌شده باز طراحی و نیز استفاده از مشاوره کشورهای صاحب تکنولوژی مثل چین، روسیه و آلمان طراحی مجدد راکتور 20 مگاواتی از سال 1395 در دستور کار قرار گرفت. لازم به ذکر است تا به امروز قرارداد مرور طراحی انجام شده توسط متخصصان ایرانی در فاز مفهومی و پایه راکتور با کشور چین منعقد شده و به پایان رسیده و قرارداد شرایط گذار نیز امضا گردیده و در حال انجام است. با برگزاری جلسات فنی در زمینه بارگذاری اول سوخت و ساخت محفظه یا قلب راکتور و موتور مکانیزم میله‌های کنترل، بین کارشناسان دو کشور ایران و چین، مذاکرات برای انعقاد قرارداد این موضوعات هم در حال انجام است.

*** گام سوم

گسترش و شتاب‌بخشی به فعالیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای سازمان انرژی اتمی و بر اساس نیازهای فنی بدون رعایت تعهدات برجامی (15 /06/ 1398)

- پس از ابلاغ دستور گسترش و شتاب‌بخشی به فعالیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای کشور بدون رعایت تعهدات برجامی، اقدامات زیر در مجموعه سازمان و به ویژه در زمینه تحقیق و توسعه روی انواع ماشین‌های سانتریفیوژ انجام گرفته و یا در حال انجام است؛

  • در سالیان زیاد غنی‌سازی کشور فقط توسط ماشین نسل اول IR1 صورت گرفته است و محصول و پسمان سایر ماشین‌های نسل جدید دوباره مخلوط می‌شده‌اند. پس از ابلاغ گام سوم برای اولین بار اختلاط محصول و پسمان تولیدی ماشین‌های نسل جدید متوقف شده و از آنها به منظور جمع‌آوری محصول غنی‌سازی استفاده می‌شود. با برگرداندن دو زنجیره 164 ماشین IR4 و IR2m بر این تولید افزوده شده و همزمان با این اقدام کلیه تست‌ها و آزمایش‌های باقیمانده مرتبط با محصول این ماشین‌ها در اسرع وقت به اتمام خواهد رسید تا بتوان آمادگی لازم جهت استفاده صنعتی از این ماشین‌ها را در کشور فراهم نمود.
  • با پایان اقدامات حدود 2500 SWU kg UF6/Year بر ظرفیت بالفعل غنی‌سازی کشور – بیش از 30درصد - افزوده خواهد شد.
  • در روند تکوین ماشین سانتریفیوژ IR6 به عنوان یکی از مهم‌ترین ماشین‌های سانتریفیوژ کشور در سال‌های آتی، انجام برخی تست‌ها و آزمایش‌ها در زمان کوتاهتر در دستور کار سازمان قرار گرفت به طوری که گازدهی و تست زنجیره‌های 20 ماشین و 30 ماشین آن آغاز شده است.
  • راه‌اندازی و گازدهی یک زنجیره میانی 20 ماشین‌های سانتریفیوژ IR4 و IR2m به منظور تست آغاز شده است.
  • تست و گازدهی ماشین‌های زیربحرانی IR6s مجدداً شروع شده و زنجیره 20 ماشین آن راه‌اندازی و گازدهی شده است.
  • تست، آزمایش و گازدهی ماشین سه بیلوز IR5 در قالب یک زنجیره 10 ماشین آن انجام شده است. قابل ذکر است این آزمایش‌ها در روند تحقیق و توسعه ماشین IR8 اثر مثبت خواهد داشت.
  • ماشین‌های سانتریفیوژ جدید IR9، IRs، IR7 ، IR8B و IR8s نصب شده است.
  • سه ماشين IR8 با موفقيت نصب، راه‌اندازي و گازدهي شده است.
  • افزایش تعداد ماشین های نسل جدید تحقیق و توسعه از حدود 50 ماشین قبل از برجام به حدود 500 ماشین پس از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی – حدود ده برابر افزایش.
  • انجام اقدامات مرتبط با گام سوم تا حدی نمونه‌ای کوچک از برگشت‌پذیری کامل بود که بسیاری از اقدامات در زمان کوتاه تر از پیش‌بینی‌ها و با انجام بسیاری از اصلاحات فنی نسبت به قبل از برجام صورت گرفت مانند؛

- برگرداندن Spoolها و Sub Header هاي هر يك از زنجيره‌هاي 4، 5 و 6 ظرف مدت هر یک، يك هفته.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
اکرانیوم غنی شده سر سفره های مردم علی برکت الاه
پاسخ ها
م
| Germany |
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
این قدم ها که عنوان شده است ،اطلاعاتی اضافی به جهان می دهد ،از جمله میتوان ادعا کرد که ایران در زمان اجرای برجام هم فعالیت هایی غیر عادی داشته است.
لطفا بعدا نگید که عده ای اطلاعات به دشمن دادند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
همش فیلمه که مردم ایران را نابود کنند .
محمدرضا کیانفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
حسن روحانی رئیس‌جمهور گفت: طبق برجام متعهدیم در مرکزاتمی فردو گازدهی نکنیم ولی ما می‌کنیم.

آقای روحانی،
تنها دستاورد افتخارآمیز جمهوری اسلامی برجام است ولی متأسفانه شما دارید پامالش می‌کنید.

سرور گرامی،
ما باید هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی،
2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
با تشکر از توجه شما،
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
خدا را شکر ظاهرا مشکلات گرانی و بیکاری و تحریم و ازدواج جوانان و اختلاس و رانت و وووو و
با این راه اندازی برطرف شد !!!!!!؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
میلیاردها دلار خسارت دشمنی بیهوده با آمریکارا مردم میپردازند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
چهل سال بعد
دویست وچهل وچهارمین گام کاهش تعهدات برجامی برداشته شد! مسوولین به فرانسه بعنوان تنها بازمانده ۱+۵ هشداردادند چنانچه ظرف ۶۰ روز اینده اقدامی ازسوی این کشور درجهت حفظ برجام وتامین منافع ان صورت نگیرد ما گام دویست وچهل وپنجم راباقاطعیت تمام خواهیم برداشت !!! مسوولین فرانسوی درپاسخ اعلام کردند همچنان مشغول بررسی راههای اجرایی کردن اینستکس هستند وامیدوارند بزودی امکان بهره برداری ازان فراهم گردد !!!!
ايراني آباد و آزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
تاريخ نشون داده اينگونه تصميمات به هيچ وجه به نفع كشور و مردم نبوده و فقط مردم مظلوم هزينه سنگين آن را پرداخت خواهد كرد................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
این گامهای ناچیز ( مثل افزایش نیم درصدی غنی سازی اورانیوم) مصرف داخلی دارند واصلابرای اروپایی هامهم نیستندوعبورازخط قرمزشان نیست میبینید که عکس العمل جدی هم نشان نمیدن و مکانیزم اهرم ماشه رافعال نمیکنند
هروقت غنی سازی رابه ۲۰ درصدرساندندواجازه بازرسی به بازرسان خارجی راندادند این میشود گام درست وحسابی ! اماسیاست اقایان این است که تاانتخابات بعدی ریاست جمهوری امریکا از روش کجدارومریز استفاده کنند وذازبرجام خارج نشوند شاید ترامپ رای نیاورد و دوباره ماموریت های ژنو اغازشود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
گیریم همه سانتریفوژها را به راه انداختیم بمب هسته ای هم ساختیم همه دنیا هم از ما حساب بردند آخرش چی وقتی مردم بافلاکت زندگی می کنند سرطانی ها نه پول داروایشان را دارند نه به خاطر تحریم داروهای درست حسابی پیدا می کنند تازه این یک مثال بود وقتی هزاران داروهای دیگر گه همه میدانیم آلمانی ،آمریکایی و....از همه بهتر جواب میدهند برای بیمار، پیدانمی شنود حالا هی در انرژی هسته ای پیشرفت کنیم وبه عرش اعلا برسیم آخرش چی؟ ایا با انرژی هسته ای فقر را از بین بردیم فساد را از امعه اسلامی ازبین بردیم با این انرژی هسته آی چی توسفره مردم "ذاشتیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
صرفا مصرف داخلی داره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا ال پالیتو غیزانیه نفت ونزوئلا مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی