بازدید ۲۴۱۷
۱
وزیر اسبق راه و شهرسازی با بیان اینکه سر سفره مسکن مهر نشسته‌اند و از آن انتقاد می‌شود گفت: از هم‌اکنون باید به‌فکر مستأجران در فصل نقل و انتقالات باشیم.
کد خبر: ۹۳۴۸۰۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹ 04 November 2019
وزیر اسبق راه و شهرسازی با بیان اینکه سر سفره مسکن مهر نشسته‌اند و از آن انتقاد می‌شود گفت: از هم‌اکنون باید به‌فکر مستأجران در فصل نقل و انتقالات باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شب گذشته رادیو اقتصاد با برگزاری یک گفت‌وگوی تلفنی سعی کرد تا مشکلات و معایب مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن را بررسی کند. رادیو اقتصاد از محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، علی نیکزاد وزیر اسبق راه و شهرسازی و عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی دعوت کرده بود تا در این برنامه حضور یابند که از میان این سه نفر فقط آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی حاضر به گفت‌وگوی تلفنی با این برنامه نشد.

علی نیکزاد در ابتدای این برنامه درباره اقدامات دولت نهم و دهم در بخش مسکن مهر و اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در خصوص طرح اقدام ملی و این‌که چگونه باید مردم صاحب مسکن شوند و دولت‌ها چه باید بکنند، گفت: باید بگویم که زمانی گفته می‌شد که تمام مشکلات به‌خاطر نقدینگی است که مسکن مهر پمپاژ کرد.

*رشد ۵.۴ درصدی نقدینگی در دوره رئیس‌جمهور سابق

وی افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کشور را با ۱۸۸۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی تحویل گرفت و با ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی تحویل دولت خاتمی داد. دولت خاتمی با ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی دولت را تحویل گرفت و با ۹۲ هزار میلیارد تومان تحویل دولت احمدی‌نژاد داد و دولت احمدی‌نژاد هم با ۴۹۲ هزار میلیارد تومان تحویل روحانی داد، عملاً وقتی این موارد تقسیم می‌شود می‌بینید که هاشمی ۷.۱ برابر، خاتمی با ۶.۸ برابر، احمدی‌نژاد با ۵.۴ برابر نقدینگی را مدیریت کردند و کمترین رشد مربوط به دولت احمدی‌نژاد بود، اما در حال حاضر نقدینگی از ۲ هزار هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

نیکزاد گفت: سؤال بنده این است که برخی‌ها به دولت نهم و دهم تهمت می‌زدند حال چرا حاضر نمی‌شوند و توضیح نمی‌دهند که؛ الآن مسکن مهر وجود ندارد و این ۲ هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی به کجا رفته است؟ اما باید بگویم که با ۵۰ هزار میلیارد تومان و رشد نقدینگی حداقل برای ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار ایرانی مسکن احداث شده است.

*تأمین زمین طرح ملی مسکن توسط ستاد اجرایی فرمان امام

وزیر اسبق راه و شهرسازی با بیان این‌که کشور با کار انقلابی اداره می‌شود نه با ایده‌پردازی بنابراین باید آستین‌ها را بالا زد و کشور را ساخت، گفت: در یک سال گذشته و با آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی کار‌ها با سرعت بهتری به‌پیش می‌رود. حداقل کاری که در این مدت کوتاه وزیر راه و شهرسازی انجام داد طرح اقدام ملی مسکن بود، اما این‌که اعلام شد ۸۶ هزار واحد مسکونی مهر مشکل دارد قبول، اما این عدد تنها ۲ درصد طرح مسکن مهر است، اما وزیر راه و شهرسازی وارث یک پروژه‌ای شد که ۵ سال خوابیده بود.

نیکزاد گفت: روز اول که ما وزارتخانه را تحویل می‌گرفتیم اعلام کردیم با توجه به تحریم‌ها ما به یک مشکلی برمی‌خوریم و آن این بود که مصالح ساختمانی و قیمت‌ها بالا رفته بود و دوم متقاضیان توانایی تأمین آورده دوباره را نداشتند؛ بنابراین راه‌حل ساده‌ای را پیشنهاد کردم و آن این بود که ۸ هزار میلیارد تومانی که از اقساط مسکن مهر بازگشته است به افزایش سقف وام اختصاص یابد.

وی ادامه داد: اعلام کردیم که سقف وام مسکن مهر را از ۲۵ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان برسانیم و متقاضیانی هم که آورده نداشتند به‌جای اقساط ۲۷۰ هزار تومان اقساط ۴۰۰ هزار تومانی را پرداخت کنند لذا مشکل حل می‌شد، اما این موضوع را در شب انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند که "سقف وام مسکن مهر را ۴۰ میلیون تومان خواهیم کرد".

نیکزاد افزود: در حال حاضر طرح اقدام ملی مسکن را قبول داریم. ستاد اجرایی فرمان امام هم وارد این طرح شده است و زمین آن تأمین و قیمت روز هم برای آن تعیین شده است، علاوه بر آن ۳ سال تنفس برای آن ایجاد کرده‌ایم و طی سه سال پول خود را سال اول ۲۰ درصد، سال دوم ۳۵ و سال سوم ۴۵ درصد بدون سود دریافت می‌کنیم.

وی افزود: اعتقاد ما این است که اگر می‌خواهیم کسانی که از نعمت مسکن در جمهوری اسلامی استفاده نکرده‌اند (زمین و تسهیلات) در طرح اقدام ملی مسکن وارد شوند و ثبت‌نام کنند.

وی ادامه داد: طبق طرح جامع مسکن باید سالانه یک‌میلیون مسکن احداث شود، اما در حال حاضر ۱۳ میلیون حاشیه‌نشین داریم و سن ازدواج ۴ میلیون جوان نیز گذشته است، بنابراین استارت کار با طرح اقدام مسکن در حال انجام است، اما چون فردی که باید در این مناظره حضور می‌یافت حضور ندارد تأکید زیادی نمی‌کنیم، اما ای‌کاش کار زمین گذاشته نمی‌شد تا کار به اینجا نمی‌رسید.

وزیر اسبق راه و شهرسازی گفت: در مراسم معارفه وزیر راه و شهرسازی در مجلس اعلام شد که زمین رایگان و تسهیلات ارزان‌قیمت بدهیم در حالی که این موارد در مسکن مهر وجود داشت امید است که از تجربه ما هم برای طرح ملی مسکن استفاده شود و روزی به جایی برسیم که با ایده و اقدام انقلابی بتوانیم برای مردم مسکن بسازیم.

وی افزود: اگر ۵ سال مسکن به حال خود رها شود در اسلام‌شهر مدرسه‌ها سه‌شیفته می‌شوند و دلیل آن این است که مردمی که در تهران زندگی می‌کردند نتوانستند از عهده پرداخت اجاره‌بها بربیایند و به شهر‌های حاشیه تهران مهاجرت می‌کنند.

*سعیدی‌کیا جانمایی مسکن مهر را انجام داد

نیکزاد در پاسخ به این سؤال که "قبول دارید که طرح اقدام ملی مسکن طرح خوبی است و آیا معتقد هستید که در این طرح نرخ سود بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد در حال پرداخت است، آیا این تسهیلات اگر با سود کمتری پرداخت می‌شد اثرگذاری بهتری نداشت؟ "، گفت: طرح اقدام ملی مسکن طرح خوبی است، اما باز هم می‌گویم که به هر حال همه این‌ها سر سفره مسکن مهر نشسته‌اند و وزیر راه و شهرسازی شاید دوست نداشته باشد علناً بگوید بنده می‌گویم که ۵ سال کار‌ها خوابیده بود.

وی افزود: در دولت نهم سعیدی‌کیا وزیر اسبق راه و شهرسازی جانمایی طرح را انجام داده بود و لایحه را به مجلس ارائه کرده بود. در سال ۸۸ برای حدود ۷۵ هزار واحد مسکونی فونداسیون ریخته شده بود، اما ما در طول ۴ سال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی را به مرحله افتتاح رساندیم.

وزیر اسبق راه و شهرسازی با طرح این پرسش که آیا دولت یازدهم و دوازدهم نمی‌توانست ۱.۵ میلیون واحد باقیمانده را به پایان برساند، اظهار کرد: در شهر پردیس هم‌اکنون روزانه ۴ میلیارد تومان از فروش عرصه مسکن مهر درآمد ایجاد می‌شود که سالانه ۱۴۶۰ میلیارد تومان می‌شود یعنی هر کجا که وزیر سابق راه و شهرسازی اجازه این کار را داده است بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد فروش عرصه است.

وی با بیان "اینکه گفته می‌شود مسکن مهر در بیابان ساخته شده است ما هرچقدر گشتیم این مورد را پیدا نکردیم" اظهار کرد: با یک اقدام ملی مردم را صاحب مسکن کنیم و از هم‌اکنون باید به‌فکر مستأجران در فصل نقل و انتقالات باشیم.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
باید سطح زندگی مسوولان از سطح زندگی مردم پایین تر باشد تا بتوانند برای مردم تصمیم گیری نمایند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا آلودگی هوا محسن پورسیدآقایی مسعود سلیمانی طرح ملی مسکن مجید بهرامی حمید شهریاری محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی
آخرین اخبار