بازدید ۳۰۳۴۹
پاتریک بوکانان؛
پاتریک بوکانان، مورخ، اندیشمند، سیاستمدار و تحلیلگر مسائل سیاسی و سیاست خارجی آمریکایی در مطلبی در وبلاگ خود پیرامون موضوع حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی نکات قابل توجهی را مورد اشاره قرار داده است؛ پرسش اساسی او این است که حتی با فرض قبول ادعای بعید پومپئو، مبنی بر دست داشتن ایران در این حملات، پاسخ ترامپ چه می تواند باشد؟
کد خبر: ۹۲۴۳۲۰
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷ 17 September 2019

پاتریک بوکانان، مورخ، اندیشمند، سیاستمدار و تحلیلگر مسائل سیاسی و سیاست خارجی آمریکایی در مطلبی در وبلاگ خود پیرامون موضوع حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی نکات قابل توجهی را مورد اشاره قرار داده است؛ پرسش اساسی او این است که حتی با فرض قبول ادعای بعید پومپئو، مبنی بر دست داشتن ایران در این حملات، پاسخ ترامپ چه می تواند باشد؟

پاسخ رئیس جمهور «هدف گرفته و آماده شلیک» به ایران چه خواهد بود؟

به گزارش «تابناک» مطلب بوکانان به این شرح است؛

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه اظهار داشت: ایران حمله بی سابقه‌ای به مرکز تأمین انرژی جهان صورت داده است. وی با خرج کردن اعتبار آمریکا در این خط، ایران را به انجام حمله ویرانگرانه به تأسیسات نفتی سعودی ـ که نیمی از تولید نفت این پادشاهی، برابر با ۵.۷ میلیون بشکه در روز را متوقف کرده است ـ متهم نمود.

روز یکشنبه، رئیس جمهور دونالد ترامپ، علنی ایران را کشور متجاوز معرفی نکرد، اما در یک توئیت، به عنوان حامی ادعای وزیر امور خارجه ظاهر شد و نوشت: «دلایلی هست که از طریق آن ما می‌دانیم چه کسی پشت آن حمله بوده. ما بسته به تأیید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، ولی منتظریم از خود کشور پادشاهی سعودی بشنویم که به باور آن‌ها چه کسی عامل این حمله بوده و ما تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»

مبارزان حوثی یمن ـ که چهار سال است با عربستان سعودی می‌جنگند و از هواپیما‌های بدون سرنشین برای حمله به فرودگاه و تأسیسات نفتی عربستان سعودی استفاده می‌کنند ـ ادعا کردند، ده هواپیمای بدون سرنشین را از فاصله ۵۰۰ کیلومتری به پرواز درآورند تا اقدام به تلافی جویی برای حملات هوایی و موشکی عربستان سعودی به یمن کنند.

پمپئو، اما ادعای آن‌ها را رد کرد و گفت: هیچ مدرکی وجود ندارد که حملات از یمن صورت گرفته باشد، ولی در حالی که حوثی‌ها مسئولیت حمله را بر عهده گرفته اند، ایران تمام مسئولیت‌های این حمله را رد می‌کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره اتهام پومپئو می‌گوید: ایالات متحده خیلی ساده سیاست «فشار حداکثری» را با سیاست «فریب حداکثری» جایگزین کرده است. تهران ما را دروغگو می‌خواند و در واقع، حمله مستقیم به عربستان سعودی توسط ایران، یک حمله غافلگیرانه شبیه حمله به بندر پرل هاربر، به تأسیسات مهم تولید نفت سعودی ها، یک اقدام جنگی است که مستلزم تلافی جویی سعودی‌هاست و منجر به جنگی در خلیج فارس خواهد شد که می تواند ایالات متحده را مجبور به مشارکت کند.

دست داشتن ایران در حملات روز شنبه، کاملا در تضاد با سیاست ایران از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای است. این سیاست مبتنی بر جلوگیری از درگیری نظامی با ایالات متحده و تعاقب واکنش‌های حساب شده در قبال تحریم‌های سفت و سخت آمریکایی بوده است.

مقامات آمریکا و عربستان سعودی در حال بررسی نقاط آماج این حملات، در تأسیسات تولید نفت در بقیق و میدان نفتی خریص هستند.

بر پایه منابع ایالات متحده، هفده موشک یا هواپیمای بدون سرنشین شلیک شده است، نه ده موردی که حوثی‌ها ادعا می کنند و همچنین ممکن است از موشک‌های کروز نیز در این حملات استفاده شده باشد. برخی از اهداف در ضلع غربی و شمال غربی مورد اصابت قرار گرفته اند که نشان می‌دهد حمله به آن‌ها از شمال، از ایران یا عراق انجام شده.

اما طبق گفته نیویورک تایمز، برخی از اهداف در ضلع غربی مورد اصابت قرار گرفته اند که عراق یا ایران به عنوان منبع حمله بعید می دانند، ولی از آنجا که برخی از پرتابه‌ها منفجر نشده و قطعاتی که منفجر شده اند قابل شناسایی هستند، شناسایی منبع احتمالی حملات فقط نیازمند زمان است.

با توجه به اظهار ادعای علنی پومپئو مبنی بر اینکه ایران پشت این حمله است، دیدار ترامپ با رئیس جمهور ایران حسن روحانی در گردهمایی سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ایالات متحده در هفته آینده احتمالا موضوعی فیصله یافته است.

حال پرسش واقعی این است که هنگامی که منشأ واقعی حمله شناخته شود، آمریکایی‌ها چه می‌کنند و مسأله بعدی این که درخواست پاسخ متناسب، مستقیم بر دوش رئیس جمهور «هدف گرفته و آماده شلیک» ماست. اگر عاملان حمله حوثی‌ها بودند، ترامپ چه پاسخی دارد؟

به نظر می رسد حوثی ها، که بومی یمن هستند و کشورشان چهار سال است که مورد حمله سعودی‌ها قرار گرفته است ـ طبق قوانین جنگ ـ حق دارند به این کشور حمله کنند، که آن‌ها را مورد حمله قرار داده است. در واقع، کنگره بار‌ها و بار‌ها به دنبال این بوده که ترامپ حمایت ایالات متحده از جنگ سعودی‌ها در یمن را پایان دهد.

اگر اثبات شود که حمله به میدان نفتی و تأسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق، کار شبه نظامیان شیعه از داخل عراق است، آیا ایالات متحده به این گروه شبه نظامی ـ که تعداد آن‌ها در عراق ۱۵۰ هزار جنگجو تخمین زده شده، در مقایسه با ۵۰۰۰ سرباز ما در این کشور ـ حمله خواهد کرد؟!

در مورد خود ایران چطور؟

اگر یک دو جین هواپیمای بدون سرنشین یا موشک از نوعی که روز شنبه شلیک شده، بتوانند این چنین خسارتی را به اقتصاد جهانی وارد کنند؛ یعنی کاهش حدود ۶ درصد از تولید نفت در جهان، تصور کنید که جنگ ایالات متحده ـ ایران ـ عربستان سعودی برای اقتصاد جهانی چه پیامدی خواهد داشت.

در دهه‌های اخیر، ایالات متحده صد‌ها میلیارد دلار تجهیزات نظامی به سعودی‌ها فروخته است؛ آیا فروش اسلحه از طرف ما این ضمانت را داشته که اگر عربستان وارد جنگ با همسایگان خود شود، ما هم در کنار پادشاهی سعودی خواهیم بود؟

آیا ترامپ قبل از صدور دستور حمله به ایران، برای گرفتن مجوز جهت اقدام جنگی خود به کنگره می‌رود؟

سناتور لیندسی گراهام فی المجلس حمله به پالایشگاه‌های نفتی ایران برای "شکستن کمر رژیم" را ضروری دانسته، در حالی که سناتور رند پاول ادعا می‌کند، دلیلی وجود ندارد که بر اساس آن ابرقدرت ایالات متحده نیاز به بمباران سرزمین اصلی ایران داشته باشد.

شکافی مجدد: حزب جنگ طلب از هیجان چشم انداز جنگ با ایران گیج می خورد، در حالی که ملت آمریکا جنگ دیگری نمی‌خواهد. با وجود این، دشوار می توان فهمید که چطور از یک جنگ دیگر جلوگیری می کنیم؛ هرچند جان بولتون از کاخ سفید رفته، روحش همچنان در آنجا سرگردان است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸۷
منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
می فرمایند : ( علی برکة الله ) بعد هم سایت ها و روزنامه ها و اصول گراها 359 تا مقاله و ردیه و تحلیل در موردش می نویسند .
بعد همه می روند خانه هایشان و سر را روی بالش گذاشته می خوابند با خیال راحت از انجام وظیفه .
و در همین هنگام مردم مستضعف تا صبح سر سطل های زباله دنبال ضایعات می گردند .
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اینچنین در زباله جستجو کردن و فشار حد اکثریت را رد کردن ،آینده را نمیتوان ساخت!
سیدحسنی۳نیک
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
عربستان هم کوردها و افغانها را تجهیز میکند برای جنگ نیابتی
مهر سال بعد خاورمیانه شده جهنم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
عربستان سالها پیش طالبان را تسلیح کرده و در جنگ نیابتی به کار گرفته بود
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
از بلوف های ترامپ حالت تهوع گرفتم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
خخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
باید از این سیاستمدار پرسید که شما خودت میگی آنها هنوز درحال بررسی بقایای موشک ها و پهبادها هستند و اینکه این حملات از کدام سمت انجام شده در حال بررسی است !! حالا چطور هنوز هیچ بررسی صورت نگرفته و در همان دقایق اول پمپئو به صراحت اعلام میکند که ایران حمله مسقیم داشته !! این درواقع خواسته قلبی آمریکا و عربستان هست که بی دلیل ایران رو مقصر بدونند و اگر لازم شد اول اتهام بزنند و بعد مدرک درست کنند .
اما این رو هم بدونید اگر خیلی مشتاق رویارویی با ایران هم باشید که بزدل هستید جراتشو ندارید . کاری میکنیم که از کرده خودتون پشیمون بشید. این شوهای تبلیغاتی و انتخاباتی تون هم رنگی برای ما نداره
پاسخ ها
حسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
مطمئن باشید که انقدر سیستم های رصد ماهواره ای و راداری پیشرفته و به تعداد زیاد در منطقه داشته و دارند
که کاملا روشن و مستند و با داشتن فیلم های کامل میدانند که این حمله از کجا و به چه تعداد و توسط چه کسانی انجام گرفته است
و هر وقت لازم بدانند که حملات تلافی جویانه بنمایند تصاویر و اسنادش را در اختیار رسانه ها قرار خواهند داد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جناب حسنی
اگر این سیستم های به قول شما پیشرفته واقعاً کارامد بودند، در همان زمان حمله، هشدار لازم را می دادند، نه اینکه نوشداروی بعد از مرگ سهراب باشند. آمریکا با همین اسناد جعلی مجوز سازمان ملل برای حمله به عراق در سال 2003 را گرفت.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اقا یا خانم حسنی این همه سیستم پس چرا نتوستن جلوی حمله رو بگیرن؟بنظرم یکم کمتر فیلم تخیلی نگاه کنید بهتر بتونید تحلیل کنید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
انگار تو از آمریکایی ها مطمئن تری!
حالم از این آمریکا پرست ها بهم میخوره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
نه داداش، اینطور نیست! ایران دفیقا متوجه است که امریکا و تمام شیرها و کفتلرها اصلا بدشدن نمیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
حرف حساب یعنی این:
اگر یک دو جین هواپیمای بدون سرنشین یا موشک از نوعی که روز شنبه شلیک شده بتوانند این چنین خسارتی را به اقتصاد جهانی وارد کنند - کاهش حدود 6٪ از تولید نفت در جهان - تصور کنید که جنگ ایالات متحده-ایران-عربستان سعودی برای اقتصاد جهانی چه پیامدی خواهد داشت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
تنها سناریوی موفق برای جنگ آمریکا و همراهانش علیه ایران،جنگ همه جانبه و نابودی تمام تاسیسات نظامی و اقتصادی است،که هزینه بسیار بالایی دارد و الان آمریکا نیروهای لازم برای چنین جنگی را در منطقه نیاورده است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
جواب 1304
مگر تونستن حوثی ها را محار کنند که با حمله به ایران ، ایران را از پا بیاندازند؟؟؟؟

آن روز، روز پایان آمریکا و غرب خواهد بود...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ترامپ بدبخت جز حرف زدن جرأت هیچ غلطی را ندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
تحریم های آمریکا،واقعا اقتصاد کشور را فلج کرده
ناشناس
| Germany |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
تحریکش کنید ویا خودمان را ارامش بدیم!!!!
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ترامپ ، هر چقدر از خرابکاری در صنایع نفت خلیج فارس تولید کم گردد
قطعا نرخ نفت و کلیه کالاها گرانتر خواهد شد
و آمریکا سود بیشتری خواهد کرد
و از بالا رفتن قیمت نفت شیل خود بیشتر سود خواهد برد
و اسلحه بیشتری را به اعراب منطقه خواهد فروخت
و اروپا و چین و هند و ژاپن و کره را برای وارد کردن فشار حداکثری بیشتر به ایران راضی خواهد کرد
و عواقب این مشکل روزانه در حال تشدید است
و بقول معروف هنوز داغ هستیم
و میزان خسارت و ضربات به اقتصاد را کاملا درک و احساس نکرده ایم
‌رحیم
|
Switzerland
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
سیاست ایران، سیاست برد برد است و احترام اما وقتی تمام کشورهای غربی و عربی و آمریکا همگی در برابر فقیرترین و مظلوم ترین کشور غرب بیش از ۴ سال می جنگند و بمباران می کند و هزاران کودک و زن و مرد کشته می شوند آیا حق مسلم یمینی ها نیست که از خود دفاع کنند و یا یک کشتار و تنها یک کشور در دنیا که پشتیبان مظلومین دنیا است از این ملت مظلوم مسلمان یمنی پشتیبانی کند؟ اگر خدا را این ظالمین نمی شناسند ولی علم که هست که می گوید: " هر عملی، عکس العملی معکوس دارد".
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
از کی اینچنین شده !!!
نام
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
معکوس عکس العمل، خود عمل میشه استاد، هر عمل ،عکس العملی دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جنگ با ایران جنگ اخر زمانی است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جنگ همه جانبه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
جنگ بشه شاخص کل بورس به یک میلیون واحدمیرسه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
بیشتر از یک ماه طول نخواهد کشید
خدای هست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ما هیچ جنگی با هیچ کشوری نداریم اما عاملان این روشن کردن جنگ جایشان گرم و راحت هست حتم ودنبال ویران کردن منطقه و امنیت جهان هستن برای اثبات کردن نااگاهیشون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
منظورت از عاملا روشن شدن این جنگ عربستانه دیگه؟ چون اونه که 5 ساله یمنی ها رو بمباران میکنه و انتظار داره اونا فقط نگاه کنن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اگر ایران مورد حمله قرار گیرد باید بتواند یک جوری جنگ را به داخل خاک ایالات متحده بکشاند و گرنه اینکه ایران تاسیسات عربستان و امارات را بزند و متقابلا تاسیسات ایران هم مورد هدف قرار گیرد به آمریکا ضرر چندانی نمی رساند حتی اگر چند هزار سرباز آمریکایی هم کشته شوند به خصوص که الان آمریکا در تامین انرژی خودکفا شده و این اروپا چین و ژاپن هستند که بسیار ضرر خواهند کرد و این خواست آمریکا است که دوست دارد روند اقتصاد رقبایش بخصوص چین مختل شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اسرائیل پاشنه آشیل آمریکاست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
خاک ایالات متحده نیاز نیست
پایگاهها و ناوها و سفارتخانه ها در کشورهای اطراف کفایت می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
قطعا آمریکا وارد جنگ رسمی با ایران نمی شود . آنها پشت سر کشورهای منطقه می ایستند که . ماشالله 99 درصد کشورهای همسایه یا دشمن ما هستند یا بیطرف
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
به جز عربستان و کمی هم امارات هیچ کشوری در منطقه با ایران مشکلی ندارد. البته بحرین و جیبوتی هم هستند خخخخ
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
یمن پشت سر ما است
البته مادامیکه ما براشون همه چیز تامین کنیم
بعدش باید ببینیم چی میشه
جوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
سلام.نتانیاهو در اسراییل بدلیل مشکلات حقوقی اش در برزخ مرگ و زندگی سیاسی هست.تنها راه نجاتش اینست که در یک شرایط سخت بعنوان منجی اسراییل ظاهر شود و تهدید محور مقاومت را از اسراییل دور بکند.اینکار میتواند با تشدید مخفیانه احتمالی حملات حوثی ها و تحریک آمریکا به حمله به پایگاههای محور مقاومت در سوریه(و نه عراق)و حمله مستقیم به حوثی ها شود که در این درگیریها مشارکت اسراییل به رهبری نتانیاهو طبیعی و کاملا لازم خواهد بود.ترامپ هم میتواند از این آب گل آلود برای تبلیغات انتخاباتی اش ماهی بگیرد البته اگر پیروز از میدان خارج بشود.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
نتانیاهو ممکن است شکست بخورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
سه شنبه ۲۶ شهریور
بورس داره مثل ابشار میریزه پایین (:
تااین لحظه بیش از۴۰۰۰ واحد سقوط کرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
تا زمانیکه چشم به دستان غرب و آمریکا دوخته باشید وضعیت همین است و تحت تاثیر تحرکات غرب قرار میگیره تا ترامپ آقای تویتی بزرگ یک توییت بزنه قیمت دلار و شاخص بورس کم و زیاد میشه وقتی به توان داخلی توجه کنید دیگه بازار اینجوری مسخره دست عوامل غرب زده و آمریکا نمیشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
خخخخ
برو سریع بفروش. الان جنگ میشه.
ناشناس
| Germany |
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
بازار و بورس برای تقویت این اون اگر کمی نوسان نشان دهد ولی قوانین اقتصاد است که تعیین کننده است
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
به دلایل معقول و محکم منطقی این حمله کار سازمان سیا بوده...
پاسخ ها
کیخسرو
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
احتمالش کم نیست -
از جنگ بین عربستان و ایران استقبال می کنن
مهدی
| Germany |
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جریان هر گونه در منطقه پیش رود به نفع قدرت های بزرگ است
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اگه دلایلتون خیلی سری و محرمانه نباشه،ممکنه یک مورد رو ذکر بفرمایین که ما هم در جریان باشیم؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
یمن مسئولیت این حمله رو بعهده گرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جنگی که شیطان بزرگ از بیش از چهل سال پیش در منطقه ما راه انداخته؛ هدف اصلی آن تضعیف یا حتی نابودی ایران است. چون این نظام مبتنی بر انقلاب اسلامی ملتی شیعه و حسینی بوده؛ جنگ مستقیم صدام لعین از جانب استکبار جهانی با وجود تلفات و خسارات سنگین و نابرابری شدید به یاری خداوند از رسیدن به این هدف شوم بازماند.در مراحل بعدی اشغال افغانستان و عراق و فتنه ها و جنایات رژیم های مزدور و تروریست های آمریکایی در سوریه و یمن توطئه هایی در این راستا برای رسیدن به هدف شوم مزبور صورت گرفت. اینک از آنجایی که دشمن ما جنایت کار ترین رژیم تاریخ و جهان است و به گواه تاریخ مباشر و مسبب قتل بیش از یک میلیارد انسان بیگناه می باشد و خود را عملاً خدای جهان می داند نباید لحظه ای از این مسأله غافل شویم که باید مجهز به سیستم بازدارنده دفاعی قوی و پایدار بوده و حتی از به این مقدار بسنده نکنیم و در بعد تهاجمی این امکان را داشته باشیم که در صورت هر گونه نیت جسارت از جانب شیطان بزرگ خاک اصلی این خبیث را هدف حملات سرنوشت ساز تاریخ و توفنده قرار دهیم. جنگ افزارهای نظامی از هر نوع که باشد اعم از متعارف و غیره وقتی دشمن غدار از این سلاح ها تولید و انبار و استفاده کرده وبازخواست و مؤاخذه و برخورد و مجازات نشده به حکم عقل سلیم در داخل سیستم های بازدارنده قرار می گیرند.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
فشار خونت داره بالا میره!
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جناب عقل سلیم جسارتا باید عرض کنم خدمتتون که استفاده از سلاح هسته ای حرام است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
آمریکا فقط میخواهد از عربستان پول بگیرد؛ حالا به چه بهانه ای؟! فرق ندارد. گاهی به بهانه حمایت از متحد خود؛ گاهی برای فروش اسلحه؛ گاهی برای اینکه بگوید بن سلمان خاشقجی را نکشته و گاهی برای اثبات گناهکار بودن ایران و دیگران ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
فرین!
مهدی
|
Germany
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جنگ اینبار نعمت نیست و به فروپاشی می انجامد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
برای اقلیتی حتما نعمت بزرگی است
سید حسنی3نیک
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
دقیقا
ایلومیناتی میخواد جبهه افکار عمومی را دور بزند و با نابودی ایران و عربستان و آمریکا جهانی نو به فرماندهی فرانسه بسازد
سید رسول زنگانلی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
البته به فروپاشی کشور.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
حالا خیلی هم مطمئن نباش
شاید نعمت دیگری باشد
معلم تاریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
آمریکابهترازدیگران می داند، قدرت درگیری درهیچ جنگ تازه ای راندارد، خصوصا جنگی که درچنددقیقه اول آن پمپ بنزین دنیا، منفجرشده وبه هوارفته، چین وروسیه وکره شمالی وکوباوبسیاری مردم داخل آمریکااز نابودی دولت وکشورآمریکاحمایت وخواهان تجزیه اش هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اقای معلم تاریخ کمی هم به اطرافت نگاه کن ‌،که چگونه عراق و افغانستان و سوریه را به این روز انداختند و هنوز هم میتونند ادامه بدهند!
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جناب استاد تاریخ میشه لطف کنین منبع نظرسنجی این گفته تون که بسیاری از مردم داخل آمریکا از نابودی دولت و کشورشون!!!!!! حمایت میکنن و خواهان تجزیه کشورشون هستن رو بفرمایین که چی هستش؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
جناب ناشناس از آلمان
اگر نتیجه جنگ در همین عراق و افغانستان و سوریه رو ببینی متوجه میشی آمریکا در این جنگ ها خیلی هم برنده نبوده
عباس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
آمريكايي ها درعراق و سوريه و افغانستان پيروز نشدهند و در باتلاق اين كشورها گرفتار شده اند به گفته خود تحليل گران آمريكايي و غربي دوم اينكه اگر اين كشورها يعني عراق و سوريه و
افغانستان قدرت موشكي ما را داشتند آمريكايي ها جرات نميكردند به اين كشورها حمله كنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ملت ایران یعنی ۸۰میلیون ایرانی هم به هیچ وجه خواهان جنگ نیستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
یه 50 60 تایی اضافه گفتی!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
وقتی صحبت احتمالات هست ایا محتمل نیست که :
حالا که به اندازه کافی این گاو شیرداده و دوشیدن بیش از حد ان از نظر وجدان عمومی و تحریک عقلانیت عربی خفته عربستان به صلاح نباشد، مدتی این گاو را از دور خارج کنند و با نفت ۷۰ دلاری روزی بیش از ۵ میلیون بشکه نفت امریکا جایگزین نفت عربستان بشود معادل روزی ۳۵۰ میلیون دلار یا ماهی ده میلیارد دلار
حالا بفرمایید چقدر احتمال دارد که امریکا خودش در حمله به تاسیسات نفتی عربستان نقش اطلاعاتی و راهنمایی برای حمله داشته باشد
ترامپ یه تاجره و این اقدام براش به بازی برد برده تا هم ماهی ده میلیارد به جیب بزنه و هم سلاح بیشتر بفروشه و هم به ولیعهد کودن حالی کنه که کشور رو کس دیگه اداره میکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
!وای چه استدلال قویی
...هنگ کردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ترامپ استاد حرف مفت زدنه . نه اون جرات داره به ایران حمله کنه نه عربستان و نه هیچ کشور دیگه ای . در مقابلا تاکتیک های ایران گیج و درمانده شدن و در نهایت به التماس می افتن .
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
خواهیم دید!!!!
سید رسول زنگانلی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
آره راست میگی حتما به التماس می افتن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
کره زمین داره از زورگرمایش میترکه به جای اینکه یه فکری به حال کره زمین و نجات خود و آیندگان باشیم دولتمردان دنیا همش دنبال ماجراجویی و رو کم کردن همدیگه هستند.خدا به دادمون برسه...هر اتفاقی برای هر کشوری در جهان بیفته ضررش کل بشر میبره به امید یکمی تفکر.‌..
حمید کلباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ترامپ: این منم ؛ این منم ؛ تی تیش مامانی به تنم!
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
واقعا دنیای مسخره ای شده 4 سال تمام با سلاح های امریکایی ها مردم بی دفاع یمن به خاک و خون کشیده شدن و صدای هیچ کسی بلند نشد که این بمب ها ساخت کجاست
بر فرض که سلاح یمنی ها با افتخار ساخت ایران باشد
مقابله به مثل پس از 4 سال جنایت سعودی و ان هم با هدف قرار دادن تاسیسات صنعتی اصلا قابل مقایسه با کشتار زنان و کودکان بی گناه نیست .هر کسی در جهان اندک وجدانی دلشته باشه نمیتونه در مقابل این مواضع امریکایی ها به فکر فرو نره
پاسخ ها
مهدی
| Germany |
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
استدلال منطقی نیست.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
اونهایی که منفی میدن سعودی اند؟؟؟
ناشناس
|
Ukraine
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جنگ اجتناب ناپذیر ولی امریکا دنبال تضعیف ایران از نظر اقتصادی تا حد ممکن و بعد حمله نظامی خواهد بود. ممکنه یک یا دو سال دیگه.
پاسخ ها
mehdi
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
هیچوقت آمریکا به جنگ مستقیم با ایران روی نخواهد آورد.
منصور
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
درجنگهای امروزی برنده آن کسی خواهد بود که ضربت اول را بزند چون آمریکاییها در سقوط پهپاد ضربه اول را خوردند عقب نشستند
سید رسول زنگانلی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
بعد از حمله آمریکا هم کشور تجزیه خواهد شد.
کوروش
|
Denmark
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
مَطمعن باشید اگر کار ایران بود طوری میزد که چیزی از آرامکو نمانده بود
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
قرار بود سهام آرامکو در بورس لندن به جای بورس نیویورک ارائه شود که ناگهان آرامکو هدف حمله قرار گرفت!!! قیمت نفت بالا رفت و پوتین پیشنهاد خرید اس-۴۰۰ به عربستان داد!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
بولتون از کاخ سپید رفته اما روح او در این کاخ سیاه سرگردانه!
mehdi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
به فرض که سلاح ها همه هم ساخت ایران باشه ، خب که چی؟
رزمنده قدیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
بابا تا ما بسیجی ها را دارید از امریکا نترسید.
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
دست یمنی ها درد نکنه خوب زدند وبه موقع زدند تا دیر نشده بازم بزنند (ان تنصرالله ینصرکم ویثبت اقدامکم )
مصطفی آدرسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
این حمله از بعد نظامی چنان دقیق بوده که نمیتواند کار ایران و یمن باشد بنظرم کار خود آمریکایی ها است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
سخن تاریخی امام : هر چه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید ... واقعا الان پی به معنی این سخن میبریم .
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
من خواهان جنگ نیستم. عزتم را هم زیر پا نمیگذارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
نظرات مثبت و منفی دست کاری شده
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
برفرض که آمریکا حمله کرد ایران رو هم گرفت باید تو تک تک کوچه هاش با مردم جنگ خیابانی کنه که خب واسش نمیصرفه. راست نمی گم؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا نماز عید فطر عید فطر فطریه غیزانیه نفت ونزوئلا صدیقه کیانفر