بازدید ۲۷۸۳۵
خبرها، تحلیل‌ها و واکنش‌ها به حملات پهپادی روز شنبه به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، در حالی همچنان ادامه دارد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضمن رد درخواست برای مذاکره با ایران، عنوان کرده که آماده اقدام نظامی علیه عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان است.
کد خبر: ۹۲۴۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱ 16 September 2019

خبرها، تحلیل‌ها و واکنش‌ها به حملات پهپادی روز شنبه به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، در حالی همچنان ادامه دارد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضمن رد درخواست برای مذاکره با ایران، عنوان کرده که آماده اقدام نظامی علیه عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان است.

به گزارش «تابناک»؛ در همین رابطه، واکنش آمریکایی ها توجهات زیادی را به خود جلب کرده است، به گونه ای که ترامپ در حساب توییترش مدعی شد، ما مقصر این حملات را می شناسیم، ولی آمریکا منتظر است تا از پادشاهی سعودی بشنود که به نظر آنها چه کسی این حمله را انجام داده و اینکه چگونه باید جلو برویم.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی که روز یکشنبه منتشر کرد، درباره این حمله نوشت: «دلایلی هست که از طریق آن ما می‌دانیم چه کسی پشت آن [حمله] بوده، ما بسته به تأیید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم از خود کشور پادشاهی سعودی بشنویم که به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده و ما تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»

رئیس جمهوری آمریکا در اقدام دیگری برای تأمین نفت مورد نیاز کشورش پس از حمله پهپادی به عربستان، اجازه داد تا از بخشی از ذخیره‌های استراتژیک نفتی در این کشور استفاده شود. ترامپ در این توییت نامی از ایران نبرده است، اما مقام‌های آمریکا از آغاز اعلام حمله حوثی‌های یمن به تأسیسات نفتی عربستان، انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند. دولت واشنگتن با متهم ساختن ایران به حمایت از شیعیان حوثی، دست تهران را در پشت حملات مکرر این گروه یمنی به خاک عربستان می‌بیند.

گزینه های ترامپ و بن سلمان برای پاسخ به حملات علیه تاسیسات آرامکو!/ تهدید ترامپ برای حمله به ایران

در مقابل، سناتور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به ترامپ برای آغاز جنگ فاجعه بار دیگر در خاورمیانه هشدار داد و گفت، تنها به گفته دیکتاتوری سعودی نمی توانید جنگ دیگری را آغاز کنید.

برنی سندرز شامگاه یکشنبه در واکنش به توئیت ماجراجویانه دونالد، ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، نوشت: آقای ترامپ، قانون اساسی ایالات متحده کاملا روشن است. تنها کنگره، نه رئیس جمهوری، می تواند اعلام جنگ کند.

وی تصریح کرد: کنگره به تو اجازه نخواهد داد تا جنگ فاجعه بار دیگری را در خاورمیانه تنها به این دلیل که دیکتاتوری وحشی سعودی به تو گفته است، آغاز کنی.

دونالد ترامپ پس از آنکه نیروهای یمنی، پالایشگاه نفتی آرامکو را آماج قرار دادند، ابتدا مجوز عرضه نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا را صادر کند تا به گفته او بتواند قیمت این محصول را تحت کنترل درآورد.

در یادداشت توئیتری دیگری، پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با مقامات جمهوری اسلامی ایران را خبر جعلی خواند و منکر آن شد.

رئیس جمهوری آمریکا که سیاست های کشورش را در جملات توئیتری تعیین می کند، یادداشت بعدی خود را با لحن خوشایند رژیم سعودی طراحی کرد و مدعی شد که آماده حمله نظامی است؛ اما منتظر است تا سعودی ها، تأیید کنند که این حمله کار چه کسی بوده است.

پیشتر مسئولان ارشد دولت آمریکا ادعا کرده بودند که تصاویر ماهواره ای دامنه حملات پهپادها به تأسیسات نفتی عربستان سعودی نشان می دهد، پهبادها از جهت غرب و شمال غربی به سمت عربستان حمله کرده اند؛ یعنی جایی که ایران و عراق وجود دارند نه جنوب و سمت یمن.

به نقل از رویترز، مقامات آمریکا با استناد به این تصاویر ماهواره ای، بار دیگر ایران را محکوم کردند و مدعی شدند، مدارک دیگری دارند که در روزهای آینده فاش می کنند که بر اساس آنها ادعای حوثی ها در انجام این حملات صحت ندارد.

آنها در این اتهام عنوان کردند، شکی نیست ایران مسئول این حملات است و هیچ فراری از آن وجود ندارد و همه شواهد نشان دهنده نقش ایران است.

بنا بر این گزارش، یک مقام مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: با توجه به جهت حملات، فقط دو گزینه وجود دارد که ما هر دو را بررسی می کنیم.

گزینه های پیش روی بن سلمان از نگاه بلومبرگ

بلومبرگ در یک گزارش تشریحی گزینه های پیش روی بن سلمان، پس از حمله حوثی ها به ذخایر نفتی عربستان سعودی را بررسی می کند.

به گزارش بلومبرگ، حملات نظامی شدیدتر در یمن، حملات سایبری و عملیات پنهانی، مذاکرات صلح و درگیری نظامی علنی از جمله این گزینه هاست.

۱- حملات نظامی شدیدتر در یمن

افزایش حملات در یمن اولین گزینه احتمالی پیش روی بن سلمان است. عربستان سعودی هنوز اتهامی علیه کسی مطرح نکرده، ولی ساعاتی پس از این حملات، جنگنده های سعودی، مواضع شبه نظامیان حوثی را در استان های شمالی یمن، سعدا و الجوف، بمباران کردند. عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ درگیر جنگ ویرانگری در یمن بوده است که این حملات تاکنون بیشتر هوایی بوده است.

امیلی هاوتورن تحلیلگر مسائل خاورمیانه در این باره معتقد است، اگر حوثی ها مسئول این حملات باشند، اکنون کار سعودی ها سخت تر می شود، چون مجبورند هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های حوثی ها را هدف قرار دهند و حملات خود را تشدید کنند، در صورتی که استراتژی آنها کاهش این حملات بود.

۲. حملات سایبری و عملیات پنهانی

راین بول، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در این باره می گوید: عملیات پنهانی و جنگ سایبری محتمل ترین پاسخ سعودی ها در کوتاه مدت خواهد بود. به گفته وی، به دلیل محدود بودن سلاح های سایبری عربستان، احتمالاً این تغییر زمین بازی طولانی نخواهد بود.

فواز گرجس، استاد سیاست خاورمیانه هم در این باره مدعی است: مدت هاست که آمریکا و عربستان سعودی به طور جدی سعی دارند برنامه های امنیتی، اطلاعاتی و موشکی ایران را تضعیف کنند، ولی هیچ گونه نشانه ای از موفقیت این تاکتیک ها در کاهش توانایی های جمهوری اسلامی، یافت نشده است.

بنا بر این گزارش، ممکن است عربستان سعودی فناوری ضد هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی مانند رافون را در تأسیسات نفتی و زیرساخت های حساس خود مستقر کند. هرچند این دو کشور ظاهرا روابط دوستانه ای ندارند، برای رویارویی با ایران و تلاش برای گسترش نفوذ در خاورمیانه، سعی می کنند از نظر نظامی به هم نزدیک شوند.

درگیری نظامی علنی

رایان بول با اشاره به اختلافات علنی میان عربستان سعودی و ایران، این اقدامات را مقدمه ای برای رویارویی کشورهای منطقه دانست و ادعا کرد: حتی یک سناتور جمهوریخواه، لیندسی گراهام موضوع حمله به پالایشگاه های نفتی ایران را مطرح کرده است؛ هرچند هنوز معلوم نیست، آیا ترامپ این گزینه را علیرغم احتمال راه افتادن جنگی با ابعاد بیشتر در خاورمیانه، بررسی می کند یا خیر! هر چند بول معتقد است، ایالات متحده، شریک اصلی ائتلاف منطقه ای عربستان سعودی، به احتمال زیاد به چنین واکنشی تن نمی دهد و پادشاهی عربستان را هم از چنین اقدامی منصرف خواهد کرد.

در همین حال، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» از دیدار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و «مارک اسپر» وزیر دفاع این کشور برای بحث پیرامون حادثه آرامکو خبر داد. این رسانه همچنین مدعی شد دولت ترامپ به دنبال پاسخ نظامی جدی در واکنش به این قضیه است، حال آنکه برخی از مقامات پنتاگون دولت را به خویشتنداری ترغیب می‌کنند. این بدان معناست که ایالات متحده آمریکا به دنبال ترغیب عربستان سعودی و تهییج آن به اتخاذ تصمیمات حماقت‌بار علیه طرف های منطقه ای از جمله جمهوری اسلامی ایران است.

اتهام زنی های غیر مستند و بی پایه مقامات ارشد ایالات متحده آمریکا به ایران در مسأله حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، خود به تنهایی مؤید این مدعاست؛ اتهاماتی که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا بدون ارائه هیچ گونه سند و مدرکی آنها را مطرح کرده است؛ بنابراین، واضح به نظر می رسد که آمریکایی ها به دنبال تحمیل هزینه نظامی و سیاسیِ اهداف ضد ایرانیِ خود به عربستان سعودی هستند.

این تلاش های واشنگتن برای وارد کردن عربستان به فاز تقابل مستقیم با ایران در حالی است که عربستان سعودی پس از نزدیک به پنج سال نبرد با گروه های مقاومت یمن متحمل شکست های فراوانی شده و ضعف مفرط آن در حوزه های امنیتی و پدافندی آن دیگر بر هیچکس پوشیده نیست. از همین روی، خودِ مقامات سعودی نیز مایل به تقابل مستقیم با جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت نظامی اول در منطقه نیستند و در نتیجه، تلاش های ترامپ نیز به نتیجه نخواهد رسید.

در حقیقت این اعلام آمادگی پس از تحقیرهای قبلی ملک سلمان توسط ترامپ بشکلی مکرر و توصیف حکومت سعودی به "حکومتی دوهفته ای" از سوی ترامپ نشان می دهد رئیس جمهور امریکا بیش از آنکه نگران حکومت سلمانی و آینده بن سلمان و ثبات و امنیت سعودی باشد نگران منافعی است که در سایه تزلزل در سعودی از کف خواهد داد.

دیگر نگرانی ترامپ در خصوص عربستان متوجه وعده های بن سلمان به ترامپ مبنی بر تامین نفت در بازار جهانی در صورت حذف ایران از این بازار است. بدیهی است به فرض محال و در شرایط حذف نفت ایران از یک سو و لطمه دیدن بازار نفت جهانی در شرایط کم رنگی حضور ونزوئلا و لیبی همه امید ترامپ به سعودی جهت جبران این بازار و البته فرار از خشم عمومی جهانیان در صورت بروز آشفتگی در این بازار خواهد بود.

در ماجرای حمله سوم و اخیر هوایی انصارالله به آرامکو هرچند ترامپ کوشید تا عاقلانه تر عمل کند و زبانش را پشت عقلش قرار دهد و رسما ایران را متهم نکند؛ اما پامپئو این نقیصه را جبران کرد و حملات موفق و اثرگذار انصارالله را به ایران منتسب کرد، این اعلام موضع در کنار دلجویی ترامپ از بن سلمان و در شرایطی که با رفتن جان بولتن در واقع یکی از پایه های اساسی "تیم ب" شکسته و ناکارآمد شده، بدان معناست که کاخ سفید همچنان درصدد است تا از "وادادگی" دیگر پایه های باقی مانده این مربع جلوگیری کند.

بدیهی است در این راه همه تلاش ها همچنان متوجه گونه ای "اجماع سازی" علیه ایران است و به همین خاطر است که پمپئو در صحبت های اخیرش نسبت به تهدیدات ایران درخصوص بازار بین المللی انرژی هشدار داده و تلاشش برای ایجاد اجماعی جهانی علیه ایران را مضاعف کرده است.

حملات مستقیم به آرامکو به عنوان قلب تپنده اقتصاد عربستان سعودی و ستون فقرات چشم انداز 2030 ولیعهد جوان، بن بستی استراتژیک به شمار می‌رود که تنها راه خروج از آن، مذاکره مستقیم با مقاومت یمن و به رسمیت شناختن آن است؛ امری که در حقیقت معنایی ندارد، جز فروپاشی پدیده‌ای به نام توفان قاطعیت (عملیات نظامی عربستان سعودی علیه جنبش انصارالله که قرار بود ظرف چند ماه تمام اهداف خود را محقق کند). به یاد داشته باشیم این عملیات نظامی در کنار چشم انداز توسعه 2030 و مبارزه با فساد، یکی از سه ضلع مثلثی به حساب می‌آید که تصویر امیر محمد بن‌سلمان برای جامعه سعودی و جهان را ساخته بود؛ مثلثی که بیش از هر زمان دیگری در معرض خطر نابودی قرار گرفته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۳۰
انتشار یافته: ۵۷
ناشناس
|
Austria
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
- ای وای خاک بر سرم. حالا که دیگه تیم B هم در کار نیست. جنگ طلبی رو گردن کی بندازم؟!
- غصه نخور، یک تیم خیالی جدید تشکیل میدیم!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
فقط بولتونشون کم شده؛ هنوز جمعشون جمعه
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اخوی جک نگو ترامپ و این کارها اون هم در سال انتخابات؟
محمد اهوازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
بنده خدا یمنی ها هر اتقافی که می افته گردنشون می ندازن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
ارزش خبری نداشت نخوندم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
آمریکا هیچ شکری نمیخوره
ناشناس
|
Ukraine
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
این راه آخرش جنگه. ممکنه دور دوم ترامپ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
گرون ترین وسیله نظامیشون زدیم هیچ کاری نکردن حمله کنید عربستان امارات ... در اتش خواهند سوخت بشیند سرجاتون با امپراطوری ایران کاری نداشته باشید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
حتما آنها هم نگاه می کنند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
آمریکا امکان نداره برای عربستان جون سربازهاشو در پایگاه هاش در منطقه به خطر بیاندازه.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
بهتر است جنگ شروع شود تا تکلیف یک سره شود!

بلاتکلیفی خیلی بد است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
فقط اتم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
ترامپ منتظره بن سلمان بهش دستور بده . با این اظهارات کمی از سوزش بن سلمان کم میشه !!
و بهتر میشه عربستان رو دوشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اگر خطای راهبردی از سوی آمریکا یا عربستان علیه ایران صورت گیرد تمامی منافع آمریکا و عربستان و متهدانشن و از جمله رژیم صهیونیستی برای ما 2 ساعت وقت برای تخریب آن لازم داریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
یه نظرم بهترین کار انتشار فیلمی از عملیات یمنی ها توسط طرف یمنی است. فیلمی که شروع عملیات، مسیر حرکت و تسلیحات مورد استفاده را نشان داده و باعث بی آبرویی آمریکا و سعودی خواهد شد.
حتماً از عملیاتی با این گستردگی فیلم هم تهیه شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
ترامپ و بن سلمان روی همدیگر هیچ عددی نیستند.
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
خدایا جنگ رو شروع کن، خیال ملت ایران رو راحت کن.
جنگ بهتر از این وضعیت جهنمیه.
ملت دارند له میشند، و کاسبان تحریم هر روز شنگولتر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
جمعش کن التماسگر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
کاسبان تحریم امثال شما هستید که از یک طرف حرف مذاکره با آمریکا رو میزنید و از طرف دیگه اولین کسیکه دنبال سودجویی تو بازاره واولین کسیکه به کشور خیانت میکنه شماهایید اولین کسیکه تا دید اوضاع خرابه به خارج فرار میکنه هم امثال شما ها هستید لیبرال های غرب پرست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
عجب؟؟!؟؟؟!؟
جناب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
هر لحظه ممکن است تا کل زیر ساختهای کشور که ظرف صد سال با خون دل و اشک چشم و ثروت مردم گرفتار و دستهای متخصصان دلسوز ساخته شده است
نابود گردد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
ما خون دل خوردیم شهید دادیم تا زیر بار ظلم و ذلت نریم هیچ ترسی هم از هیچ کشوری نداریم کوچکترین جسارتی بکنند با خاک یکسانشون میکنیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
در جواب ۲۲۵۸
این ما که میگویید منظورتان کیست ؟
چون کسی که برای کشور زحمت کشیده
و خون داده
حاضر نیست
تا حتی یک اجر دیوارش هم خراب شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
ترامپ خوب فقط سرو صدا میکنه و بابت این سرو صدایی الکی خیلی خوبتر اعراب رو میدوشه...وگرنه جدیدا اسم کبریت بی خطر رو گذاشتن کبریت ترامپ
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
عجب دوره و زمانه ای شده ، مردم یمن از کشورشان دفاع می کنند هزاران یمنی با بمب های آمریکایی روزانه کشته می شوند تمامی تاسیسات یمن با بمب های آمریکا هدف قرار گرفته شد ، الان بدهکار شده اند؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
زمانه زمانه موشک هست زمانه زور هر کشوری که ضعیف باشه و بخواد با لبخند پیش بره به خاک سیاه میشینه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
جنگ نخواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
مرگ بر تموم کره زمین و سکنه اش بغیر از خودمون و سه کشور دوست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
بهترین‌ کاری که می شد باهاش هر گونه مذاکره احتمالی را بر هم زد همین بود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اتفاقا امریکا دست اعصا تر می اید به سمت مذاکره فقط نگاه کن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
مثل اینکه خیلی دلت میخاست مذاکره بشه نه
این هفت هشت سال مذاکره کجا رو گرفتی حالا دوباره دنبال مذاکره هستی حناتون دیگه رنگی برای مردم نداره
سالار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
صحبت ترامپ شد یا گلامپ افتادم:
کارمون ساخته اس!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
خخخخ
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
یمن و عربستان یکی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
عربستان در حمله به یمن مانند خری که در باتلاق مانده شبیه است با این فرافکنی ها نمیتوانند کشورهای دیگر را متهم کنند. اگر میخواهند با این ترفند آمریکا را وارد جنگ با ایران بکنند. وترامپ نیز اگر خطایی بکندمنطقه گورستان سربازان وناوهای آمریکا خواهد شد. در این صورت عربستان هم باید منتظر ضربات کوبنده ایران باشند در مدت سه ساعته به غیر ازمکه مکرمه عربستان نابود خواهد شد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
غلط زیادی میکنید .... حمله کنید تا دمار از روزگارتون در بیاریم ...آنوقت دیگر آرامکو و انرزی ای در منطقه باقی نخواهد ماند ... چند ساله مردم بی گناه یمن را تارومار میکنند و به یک حمله آن هم بدون تلفات جانی تهدید به حمله میکنند .... مارا از شهادت نترسانید ....آرزوی ما نفله کردنه ظالمین است .... روی یزید و شمر را سفید کرده اید ...چقدر گستاخ و بی شرم

بلوفی بیش نیست ...جرات ندارند .... میخواهند بترسانند تا ایران یمن را از حملات بعدی منصرف نماید اما زهی خیال باطل ... ناز شصت مبارزین یمنی ...دلمون شاد شد
مجد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
تو رو خدا یکی از بادکنک آمریکا نترسه بگه همین آقای ترامپ بابت هر بار توئیت پراکنی در توئیتر چقد پول برای خودش و خانوادش به جیب می زنه؟ بدبخت اگه زور داشتی از پس چاقوکشای ایالتای خودت برمیومدی؟ اگه عددی بودی فکری به حال لجن داخلی فساد و جنایتی که داخل آمریکا راه افتاده میکردی... بیچاره...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضمن رد درخواست برای مذاکره با ایران، عنوان کرده که آماده اقدام نظامی علیه عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان است.
خوب دیگه طبق روال گذشته بورس این خبر می تواند موجب رشد ده هزارواحدی بورس و خلق رکوردتاریخی آن شود!!!
سیاکو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
نچ . محاله ب ایران حمله کنه. جدا از قدرت دفاعی ایران از خود. ؟ نه موقعیت کنونی ترامپ این اجازه رو بهش میده و نه موقعیت میدان نبرد این امادگی رو داره. قبلا چرا حرکات بزن در رو انجام میدادن تو خلیجه فارس. اما اکنون براشون مسجل که ان روش دیگر جواب گو نیست. همین که بدون فوت وقت ترامپ توپ انداخته میدان عربستان و گفته چناچه عربستان مایل باشه حمله میکنیم . خود نشانه دیگریست ک حمله ای در کار نیست. اوضاع هم پیمانان کنوتی امریکا هم خوب نیست. این از انگلیس این از اتحادیه اروپا . خلاصه فعلا همه انفولانزا گرفتن دل دماغی برا حمله به کشور چغری چون ایران نیست.
ناشناس
|
France
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
این بار که به خیر گذشت اما میترسم دفعه بعد ترامپ یک حمله تویتری شدیدتری علیه ایران انجام بده!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اتفاقات اخیر بیشترین ضرر اقتصادی را برای دو شریک مهم ایران یعنی چین وهند خواهد داشت .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
نفت مارو نمیگذارند صادر بشه پس چه بهتر که نفت عربستان وهابی هم قطع بشه
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
آمریکا میخواهد دوکشوراسلامی را باهم درگیرکند! ونمیخواهد خودش متحمل هزینه شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
چرا هیچکس فکر نمی کنه که این حمله ها کار اسرائیله، فردا انتخابات اسرائیله و با این حملات، نتانیاهو از زیر خیلی از فشارها خارج شده و همزمان، ایران و عربستان رو هم رو در روی هم قرار داده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
هولی!هههههههههههههههولییییییییییی!(صدایی که گاو باز در مقابل گاو در می آورد)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
رتبه اول نظامی منطقه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
بالاخره یکروز عربستان و امارات هزینه حمله به ایران را به ترامپ خواهند داد و در یک لحظه دنیا بر سرمان موشک خواهد ریخت اونوقت قطعنامه هم جواب نخواهد داد یا باید عاقلانه رفتار کرد یا مثل الان شانس خود را آزمایش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
بچه کجایی پسر شجاع !!
ما هشت سال زیر بار بمب و موشک کل دنیا بودیم باج ندادیم ما رو از چی میترسونید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
شماها که رد پهپاد را زده اید و حرکت ان از شمال و شمال غربی عربستان می دانید چرا همان لحظه ان را منهدم نکردید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
بیچاره بورس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
مى گويند گوينده هركس ميتواند باشد شنونده بايد عاقل باشد اگراقاى ترامپ درشرايط حمله بود بهترين فرصت زمان سرنگونى پهبادش بودهم چهره تحقير شدهمردم امريكا رابتونه ميكرد وهم حمايت انهابدست مى اورد درثانى ترامپى كه مشغول متلاشى كردن اتحاديه اروپا ناتوهست درواقع درمقابل عربستان ايستاده ونه كنارش پس از حمله خبرى نيست ونخواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اگر ترامپ میدونه کی اینکار رو کرده دیگه چه نیازیه سعودیها بگن ؟ ظاهرا ترامپ قصد اقدامی ندارد. از طرفی این اقدام برای آمریکا بد نیست. آمریکا الان صادر کننده نفته و سریعا هم دستور داده برای جبران نفت عربستان از ذخایر آمریکا استفاده شود. نفتی از خاورمیانه وارد نمی کند . نفت خاورمیانه بیشتر به چین ، ژاپن و کشورای آسیایی صادر میشود که گرانی نفت و همچنین عدم امنیت خلیج فارس به ضرر اونها است. برای همین ممکنه کار آمریکاییها هم باشد .‌
پاسخ ها
ناشناس
| Israel |
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اچرا امریکا به ایران حمله کندجمهوریخواهان همین را
میخواهند صنایع نظامی امریکا کجا باید محصولات خودرا بغروشندکشورهای خاورمیانه پولدار ند پس چرا یک همجین بازاری را باید بهم بزنندخیال دوستان از این بابت جمع است .م
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
جنگ موند بعد انتخابات آمریکا
ناشناس
|
Germany
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
خدا رحم کنه، بنظر میرسه اینبار احتمال جنگ بالای ۹۰ درصده، بچه ها برید بنزین بزنید شاید بر اثر بمباران ها بنزین گیر نیاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
ترامپ احتمالا منتطر پاسخ مثبت عربستان هست یعنی منتطر پیامک واریز وجه. شک نکنید الان هم دنبال دوشیدن هست. بعضیا گریه سر قبرشون هم برای پوله!
رحيمي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
از فردا صعود دوباره قيمت دلار و طلا را شاهد خواهيم بود و البته سقوط بورس
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء بیماری کاوازاکی اردشیر مطهری مینیاپولیس