بازدید ۲۱۸۷۰
پس از آنکه ناصر محمدخانی بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس از نهاد‌های سینمایی خواست تا فیلمی که به زعم او مشابه زندگی او و پرونده قتل همسرش ساخته شده، توقیف شود، سازمان سینمایی به نوعی دست رد به سینه او زد و این اقدام را منوط به صدور دستور قضایی خواند؛ اما آیا واقعاً محمدخانی و موارد مشابه می‌توانند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شوند؟
کد خبر: ۹۱۷۲۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲ 10 August 2019

ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟پس از آنکه ناصر محمدخانی بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس از نهاد‌های سینمایی خواست تا فیلمی که به زعم او مشابه زندگی او و پرونده قتل همسرش ساخته شده، توقیف شود، سازمان سینمایی به نوعی دست رد به سینه او زد و این اقدام را منوط به صدور دستور قضایی خواند؛ اما آیا واقعاً محمدخانی و موارد مشابه می‌توانند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شوند؟

به گزارش «تابناک»؛ فیلم سینمایی «خشم و هیاهو» به کارگردانی هومن سیدی تاکنون بیش از هر آثاری یادآور ماجرای ناصر محمدخانی و شهلا جاهد بود؛ با این حال سیدی به جای یک فوتبالیست، خواننده گذاشته بود و نوع مرگ همسر خواننده نیز تفاوت‌هایی با نوع مرگ همسر محمدخانی داشت و دست آخر سیدی بلافاصله پس از نخستین نمایش فیلم تأکید کرد، اثرش ربطی به ماجرای محمدخانی ندارد و اساساً وارد کاسبی به آن نشد، هرچند به هر حال احتمالاً عده‌ای با چنین پیش‌زمینه‌ای به تماشای این فیلم نشستند.

ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

در آثار دیگری نیز اشارات تلویحی شده بود، تا اینکه نوبت به فیلم «یادم تو رو فراموش» به کارگردانی علی عطشانی رسید؛ فیلمی که بعید است کیفیتی بالاتر از فیلم‌های پیشین این فیلمساز داشته باشد و از این منظر با اثری شاخص مواجه نیستیم. با این حال در این اثر که با بازی میترا حجار، حسین یاری، آتیلا پسیانی، ماه‌چهره خلیلی، رضا ناجی، خشایار راد، غزل یگانه، بیتا عطشانی و مازیار فلاحی در صف اکران عمومی قرار گرفته، دست کم از سوی ناصر محمدخانی احساس شده، واضح به او اشاره و همین موضوع منجر به شکایت او نسبت به این اتفاق به نهادهای سینمایی شده است.

بازیکن سابق باشگاه پرسپولیس، شانزدهم مرداد در نامه‌ای خطاب به حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی و محسن امیر یوسفی رئیس شورای صنفی نمایش، خواستار توقیف و جلوگیری از نمایش فیلم «یادم تو رو فراموش» و متذکر شد که ازاین‌پس اجازه سوءاستفاده از حوادث تراژیک و ناخودآگاه زندگی اش را به سینمای ایران نخواهد داد.

در بخشی از این نامه آمده است: «اینجانب ناصر محمدخانی از فیلم «یادم تو رو فراموش» کار علی عطشانی شکایت دارم و از آنجا که این فیلم اشارات مستقیمی به شخصیت و حوادث تراژیک زندگی من دارد و اجحاف بسیاری در شخصیت من روا داشته و در شرف اکران است، خواهشمندم با دستورات لازمه، جلوی اکران این فیلم را بگیرید.»

ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره شکایت مطرح‌ چنین واکنش نشان داد: «ضمن احترام به‌حق شکایت آقای محمدخانی پیرامون فیلم سینمایی یادم تو رو فراموش، باید تأکید شود که شورای صنفی نمایش حسب نظام‌نامه اکران نمی‌تواند از ثبت قرارداد فیلمی که دارای پروانه نمایش است جلوگیری کند، هرچند تا الآن قراردادی برای ثبت نرسیده است. جلوگیری از اکران هر فیلمی بنا به هر دلیل قضایی یا موارد دیگر، از طریق سازمان سینمایی که متولی صدور پروانه نمایش است اقدام می‌شود و شورای صنفی نمایش ارتباطی با این موضوع ندارد.»

از سوی دیگر علی عطشانی کارگردان این فیلم سینمایی در واکنش به این شکایت گفت: «ممکن است هر فردی فیلمی را ببیند و با خود فکر کند که چقدر این فیلم شبیه سرنوشت من است، این امر دلیلی نمی‌شود که حتما فیلم از روی داستان زندگی آن فرد ساخته شده باشد.» اما واقعیت آن است که پیش از این اظهاراتی از سوی کارگردان این فیلم منتشر شده بود که تاکید داشت که فیلم بر اساس پرونده محمدخانی و جاهد ساخته شده است.ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

این کارگردان که پیشتر و در نشست خبری «یادم تو رو فراموش» در جشنواره فیلم فجر اعلام کرده بود ـ که این اثر اولین فیلمی است که بر اساس پرونده ناصر محمدخانی و شهلا جاهد ساخته شده است ـ درباره آن اظهارات هم توضیح داد: «من اصلا چنین حرفی را نزده‌ام بلکه در آن نشست اعلام کردم که این اولین اثری است که فیلمنامه‌نویسش نگاهی شبیه به قضایای پرونده موردنظر داشته است و همچنان نیز بر این امر معتقدم!»

عطشانی تأکید کرد: «ناصر محمدخانی هم اگر فکر می‌کند همان فردی است که در «یادم تو رو فراموش» به تصویر درآمده، بهتر است از زندگی و نوع آشنایی کاراکترها در فیلم را با زندگی واقعی خود تطبیق دهد. گویا ناصر محمدخانی گفته که من وی را در این فیلم بد نشان داده‌ام، اما بازهم تاکید می‌کنم که این فیلم اساساً درباره زندگی وی نیست.» و بدین ترتیب اساساً منکر هرگونه ارتباط میان فیلمش و موضوع پرونده محمدخانی و جاهد شد!

در این میان پرسش اساسی این است که آیا در پرونده‌ فیلم‌هایی که کاملاً ارتباط با زندگی یک شخص ولو یک شخص غیرمشهور دارد، آیا آن شخص می‌تواند مانع از اکران آن اثر شود؟ پاسخ، مثبت است. حتی اگر فیلم تصویر مثبتی نیز از شخصی ارائه کرده باشد و ماجرا درباره یک قتل با چنین جزئیاتی نباشد نیز شخصی می‌تواند تأکید کند دوست ندارد زندگی شخصی‌اش روی پرده نمایش داده شود و چون چنین مجوزی به فیلمساز نداده، مانع از اکران فیلم مستند یا داستانی شود.

از این منظر اگر محمدخانی به صورت قضایی ورود و از فیلم طرح شکایت کند، بازپرس پرونده می‌تواند دستور توقیف موقت فیلم تا زمان بررسی جزئیات فیلم و میزان ارتباط آن با پرونده قتل را بدهد که البته می‌تواند زمانی قابل توجهی باشد؛ موضوعی که فرجی نیز جلوگیری از اکران فیلم را منوط به آن کرده است. این رویکرد درباره سایر پرونده‌ها نیز صدق می‌کند و اگر فیلم مثبت نیز باشد، باز هم مالکین فیلم سینمایی یا مستند باید رضایت شخص یا اشخاص مرتبط را به هر ترتیب ممکن بگیرند، در غیر این صورت اثرشان اکران نخواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
شخم زدن زندگی مردم ببهانه فیلمسازی و یادآوری خاطرات بد برای چندین خانواده از انسانیت بدور است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
باید ازش اجازه می گرفت و فیلمنامه رو به تاییدش می رسوند.
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
به نظر من حرف آقای محمدخانی کاملا درست و حق با اوست، اینکه زندگی فردی دستمایه فیلم ساختن و پول درآوردن فرد دیگری تحت هر عنوان(کارگردان، نویسنده و ...) شود باید با مجوز آن فرد باشد. درست نیست که ما از بدبختی و مصیبت های زندگی شخصی افراد خصوصاً اشخاص معروف که به لطف جراید زرد آبرویشان رفته پول دربیاوریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
این آفا تا کی باید بدنش به خاطر آن حادثه دردناک بلرزه؟ چرا به احساسات او ت جه نمی شود؟
ناشناس
|
Australia
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
دو‌ نفر که فدا شدند ، دو‌بچه که بی مادر شدند، تهیه کننده هم ضرر مالی کند که چی ، که آقای محمدخانی آزرده خاطر نشوند .... آقای محمدخانی که به خاطر نقشش در ماجرا قتل هیچ مجازاتی نشد ، حتی به عنوان آدم شناخته شده از جامعه عذرخواهی هم نکرد، تازه در بازی پیشکوستان هم حضور پیدا کرد .... اونوقت میگن جامعه چرا بی اخلاق شده؟!!!!
پاسخ ها
بنده خدا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
یعنی هرکسی هر کاری کرد بیاد از تو عذرخواهی کنه؟!! خودت خیلی ادم درستی هستی؟!!هرچی بوده به خودش مربوطه. تو اان نگران بی اخلاقی جامعه هستی یا نگران جیب تهیه کننده ای؟ راستشو بگو از فروش فیلم چیزی گیرت میاد؟ نه؟
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
به نظر من بهتره فیلمهای سطحی و نازل آقای عطشانی و اصلا جدی نگیرم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
دقیقا ... جناب عطشانی با تمرکز بر چنین موضوعاتی قصد پنهان کردن ضعف هنری خود را دارند که البته مردم می فهمند!!!!
محمود اورعی
|
Netherlands
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
سلام و درود
تا حالا از زندگی ایشون، 2 تاتر ساخته شده، (عامدانه عاشقانه قاتلانه از خانم ساناز بیان) و (هم هوایی از خانم افسانه ماهیان) ، که به دفعات تمدید و اجرای دوباره نمایش گرفتند، تاتر هم هموایی که در خارج از ایران هم که نمایش داده شد...
این فیلم رو من دیدم خوب و تاثیر گذار هست، از زندگی این بزرگوار فقط انیمیشن ساخته نشده ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
نمی دانم چرا یاد سریال گاندو افتادم که در آن حتی اشاره هم می شود که براساس واقعیت ساخته شده و داستان جیسون رضائیان را فقط با تغییر نام به نمایش درآورده و حتی به مقامات کشور هم رحم نکرده بودند.
می خواستم بپرسم آیا عوامل سازنده سریال گاندو از آقای رضائیان و دیگرانی که در این سریال مستقیم یا غیر مستقیم به آنها اشاره می شود اجازه گرفته اند؟ آیا مثلاً جیسون رضائیان می تواند از عوامل سازنده شکایت کند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
در جامعه ای که به سوی انحطاط اخلاقی حرکت میکنه،
دو نفر قربانی میشن و قاتل اصلی به زندگیش ادامه میده و در جایگاه طلبکار قرار میگیره
ایرانی00
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
باشه. باشه. آقای ناصر محمد خانی تو خوبی. خیلی هم خوبی. هنوز ماجرای زن صیغه ایش در دوبی رو فراموش نکردیم! البته این هم فقط یکی از ماجراهای لو رفتشونه و هزار و یکی دیگش مخفی!!!!
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
من آقای عطشانی رو نمیشناسم ولی با این کار توجه زیادی به این فیلم میشود.
ناشناس
|
France
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
پس چرا سریال گاندو که اشاره به شخصیت آقای ظریف داشت متوقف نشد؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 شهاب منصوری عبدالحمید ریگی استعفای استراماچونی لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی