بازدید 9338

واکنش مطهری به حواشی بازی پرسپولیس - سپاهان

کد خبر: ۸۹۵۳۶۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵ 29 April 2019

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی حواشی رخ داده در مسابقات فوتبال تیم‌های پرسپولیس و سپاهان را نشانگر عدم توفیق نهادهای تربیتی جامعه عنوان کرد و بر ضرورت صدور احکام عادلانه از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال برای افراد دخیل در این حادثه تاکید کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، در یادداشت علی مطهری به عنوان فاجعه بازی پرسپولیس - سپاهان آمده است:

«اتفاقی که در بازی پرسپولیس و سپاهان افتاد از یک طرف نشان داد که مربیان جامعه ما که شامل آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها و روحانیت و صدا و سیما و پلیس و مانند اینها می‌شوند در تربیت بخشی از نوجوانان و جوانان موفق نبوده‌اند و از طرف دیگر بی کفایتی مسئولان فوتبال کشور و وزارت ورزش و جوانان را به نمایش گذاشت. روشن شد که بعد از ۴۰ سال عمر جمهوری اسلامی هنوز نتوانسته‌ایم به تعداد واقعی تماشاگران، بلیت بفروشیم و مثلاً مانند روز جمعه چهل هزار بلیت اضافه به فروش رفت و هنوز هر تماشاگری صندلی مشخصی ندارد. معلوم شد باید فشار خارجی باشد تا ما تحت نظم در آییم.

همانطور که سال گذشته در اثر تهدید فوتبالی آسیا قبل از بازی دو تیم باشگاهی ایرانی و ژاپنی ورزشگاه آزادی در فاصله کوتاهی صندلی‌دار و سرویس‌های مختلف آن آماده و خلاصه مانند یک ورزشگاه اروپایی شد و تماشاگران نیز از ترس جریمه منظم شدند. معلوم می‌شود می‌توانیم از این توحش بیرون بیاییم. ولی نمی‌خواهیم جالب است که در چنین شرایطی برنامه ۹۰ شبکه سه هم که در اصلاح این امور نقش مؤثری است بنا به دستور تعطیل می‌شود.

فیلم‌هایی که از این حادثه تلخ نشان داده شد بیش از هر چیز عدم اقتدار پلیس را به نمایش گذاشت، همانطور که ماجرای تلخ قتل روحانی همدانی نیز بیش از هر چیز حاکی از عدم اقتدار پلیس ماست زیرا قاتل در فضای مجازی با نشان دادن سلاح‌های خود قدرت‌نمایی و قصد خود را اعلام می‌کند و پلیس بعد از ماجرا وارد عمل می‌شود.

همیشه وقتی نیروی ناظم جامعه از خود ضعف نشان می‌دهد لات‌های جامعه سر بر می‌آورند و می‌خواهند حکم برانند، لاتی در همدان نفس‌کش می‌طلبد و لات‌های اصفهان و تهران نیز در ورزشگاه اموال بیت المال را از بین می‌برند و پلیس را مور ضرب و شتم قرار می‌دهند و از ارتفاع به پایین پرت می‌کنند. جالب است که فقط ۱۰ نفر بازداشت شدند در حالی که باید حداقل ۲۰۰ نفر بازداشت و مجازات شوند.

غربی‌ها ذاتاً از شرقی‌ها وحشی‌ترند. این را تاریخ اروپا و آمریکا ثابت می‌کند. اما همین غربی‌ها به خاطر کنترل و مدیریتی که بر آنها اعمال می‌شود در همه امور اعم از نحوه رانندگی و حضور در ورزشگاه‌ها و غیره به نظم درآمده‌اند. اگر جریمه‌های سنگین و دقیق نمی‌بود آنها از ما بدتر بودند. باید به تعداد کافی دوربین در ورزشگاه‌ها نصب شده باشد و اخلال‌گران و کسانی که اموال بیت‌المال را آسیب می‌زنند و یا فحاشی می‌کنند مثلاً تا سه سال از ورود به ورزشگاه محروم شوند.

این مستلزم آن است که هر کسی که وارد ورزشگاه می‌شود شناسایی و در جای مشخصی مستقر شود. طبعاً همکاری پلیس، وزارت اطلاعات، فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان ضروری است. درست نیست که واقعیت را کتمان کنیم و بگوییم همه تماشاگران خوبند، مگر عده‌ای نادر تماشاگر نما. باید با صراحت بگوییم افرادی که صندلی‌ها را می‌شکنند و نارنجک پرتاب می‌کنند و دشنام ناموسی می‌دهند همین نوجوانان و جوانان کوچه و بازار خودمان هستند که در اثر غفلت ما، تربیت انسانی و اسلامی پیدا نکرده‌اند، آن‌گاه در مقام اصلاح کار خود برآییم. این نوع رفتارها در کشور ما در ورزشگاه‌ها باعث می‌شود کشور عربستان که حاضر نیست در ایران بازی کند توجیهی برای کار ناشایست خود پیدا کند.

اکنون لازم است پلیس و مسئولان امنیتی به کمک دوربین‌ها تمام خاطیان را بازداشت کنند و کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نیز بدون مجامله و چشم پوشی احکام عادلانه صادر کند و البته بعد از مدتی نیز در اثر فشارها عقب نشینی نکند. مثلاً عده‌ای را تا مدتی از ورود به ورزشگاه‌ها محروم کند و افرادی که دشنام ناموسی داده‌اند در همان وسط استادیوم آزادی حد قذف یعنی ۸۰ ضربه شلاق درباره‌ آنها اجرا شود و البته خسارات مالی نیز باید از آنها ستانده شود.

مجلس نیز باید این موضوع را بررسی و پیگیری کند. شاید جا داشته باشد که وزیر ورزش و جوانان استیضاح شود.»

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۲۰
بالاخره یکی پیدا شد توحش در تهران رو انکار نکنه
پاسخ ها
وحید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
دکتر آقای مطهری فرد سیاسی هستند قانون گذار هستند، چرا چیزی از قوانین مجازات مدیران ضعیف نمی گویند چرا چیزی از قوانین علیه فساد و اختلاس در فوتبال نمی گوید کجا و کی آمدن از آن پلیسی که مقابل قانون شکنی نماینده مجلس ایستاد و سیلی خورد تقدیر کردند، حرف زدن و محکوم کردن این آن کار سختی نیست، وقتی کار سخت می شود که بگوییم من چه کردم؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
دوست گرامی اگر دقت کرده باشین تهرانی ها در این بی سامانی مقصر نبودند و تمام بی نظمی و خرابی ها توسط تیم شهرستانی انجام شد همانطور که در شهرستانهای خود موقع بازی با تیم های تهرانی انجام می دهند مثل تبریز اصفهان و این فقط و فقط بی کفایتی مسئولین رو می رساند اگر برای این تیمهای شهرستانی جریمه های سنگین در نظر بگیرند این موارد تکرار نمی شود
اظهار نظر بسیار جالبی بود اما ای کاش جمله آخر را نمی نوشتید، چون زدن 80 ضربه شلاق یک تماشگر میان ورزشگاه آزادی نه نسبتی با جرم آن شخص دارد ، نه مبنای شرعی دارد و نه از لحاظ عرفی و آبروی کشور در جهان توجیهی دارد، این مجازات خود شکلف دیگری از توحش است که در سخنانتان به لاتها و آشوبگران نسبت دادید.
حرفهای خوبی زدید، آقای مطهری عزیز. اولش به دل نشست، بعد از کمی تفکر باید گفت که همه جای ایران سرای من است، نمیشه جزیره ای عمل کرد. نمیشود رانندگی ما توحش داشته باشد، تماشاگر ما اصلاح شود و ... . پس باید در این خصوص عزم ملی جزم شود و اتفاقا در کوتاه مدت از بالا باید شروع شود. در بلند مدت هم پایینی ها باید خوب تربیت شوند که انتخاب مدسران و سران مملکت از بهترینها باشند و مملکت نیز به بهترین نحو اداره شود.
درد دل زیاد است و فرصت کم. شما راست می گویید ولی نه فقط برای تماشاچی بلکه برای ... .
نیروی انتظامی مدتهاست که به بهانه کمبود حقوق بیخیال وظایفش شده و امنیت رو فقط در محدوده خود و خانوادشون ایجاد کرده. نمونه اش، به پلیس 110 زنگ بزنید و واکنششون رو ببینید؛ یا نمیان و یا وقتی میان که کار از کار گذشته
فدراسیون برای حفظ غرور ملی هیچ جریمه و تنبیهی را در نظر نگرفت
آقای مطهری خودت برای افزایش اقتدار پلیس چکار کرده ای؟
حرفات خیلی خوب و درسته ولی یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به دیگران . وقتی در مجلس قانونگذاری یک کشور توسط نماینده مردم دشنام و عباراتی مثل کف گرگی و ... بکار برده میشه نباید انتظار داشته باشی همان مردم تحت تاثیر این عبارات قرار نگیرند. ابتدا از خودمان شروع کنیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
الناس علي دين ملوكهم
یادتون رفت چقدر عصبانی شدید وقت آن کارمند گمرگ فقط از نماینده مجلس سراوان خواست کمی صبر کند و آن نماینده چه ها گفت شما اقای مطهری چه گفتید، چه کردید؟ بچه من از من خویشتنداری را یاد می گیرد.
جز محدود همراهی با شما در این نظر با شما موتفقم
چه عجب جناب مطهری دهن باز کردند؟
جناب مطهری چرا در مورد گرانی حرفی نمی زنید ؟
جناب مطهری در جریان هستید که بیمارستان ها دیگر تمام لوازم مصرفی یکبار مصرف را به عهده بیمار گذاشتند و برای تهیه آن 10 برابر بیشتر پول پرداخت می کنند
جناب مطهری قیمت خودرو هر روز یک میلیون و گاها 3 میلیون گران می شود و روزه سکوت گرفته اید
جناب مطهری بنده تمامی موارد اشاره شده را کاملا قبول دارم و همه به آن اذعان دارند و اگر قرار است رسیدگی شود مورد فوق شاید در ردیف 20 باشد
چطور می توانند خانم های بدحجاب و بی حجاب را داخل خودروهای شان شناسایی و برای شان احضاریه بفرستند ولی زورشان به مشتی لات و اوباش که آبروی ورزش و مملکت را می برند نمی رسد؟ چگونه مدیریتی است که به نظر می رسد حساسیت تنها بر روی خانم هاست؟
آخر تیمهای دولتی که ازبیت المال میخورن همینه
معلوم شد باید فشار خارجی باشد تا ما تحت نظم درآییم ...

معلوم می شود می توانیم از این توحش بیرون بیاییم ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
بنظرم باید بیشتر از این رو خودت کار کنی، امیدوار باش.
ریشه اکثر این توحش، دشنام و حمله به تماشگران سایر تیمها، از تهران و ورزشگاه آزادی شروع می شود و به جاهای دیگر سرایت می کند که البته سهم هوادارا ن پرسپولیس و لیدرهای آن بسیار زیاد است. جای عجب دارد که فدراسیون اینقدر منفعلانه در مقابل این تیم عمل می کند.
آقای مطهری با سلام ، بنده بعنوان یک شهروند از شما بابت اظهار نظرتان تشکر می نمایم . ای کاش نمایندگان دیگر نیز مانند جنابعالی ، به موضوع واکنش نشان می دادند .
به راستی عدم واکنش سایر نمایندگان ، نشان دهنده چیست؟
: معلوم شد باید فشار خارجی باشد تا ما تحت نظم در آییم.: بسیار حرف معنادار و پر مغزی است . وبرای همین هم هست که دشمنان این مملکت همواره سعی دارند برای جلوگیری از نظم و انضباط و برنامه ریزی که نتیجه اش رشد وبالندگی و امنیت و فرهنگ بهتر است ، همیشه مخالف هستند تا ایران با دنیا یک کلام شود. دیوار تحریم و انزوا همیشه مقصود این دشمنان کشور است هر چند که در داخل کشور و ایرانی باشند آگاهانه یا ناآگاهانه.
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022