بازدید ۸۷۶۱
سوای اعتراض یک نهاد به فیلم‌های سینمایی که اتفاق تازه‌ای نیست، پرسش اساسی این است که چرا سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابل هر درخواست بیرونی کوچک‌ترین مقاومتی نمی‌کند و فاقدِ حداقل‌ِ استقلال عمل است. آیا با این وضعیت می‌توان به دورنمای سینمای ایران امیدی داشت؟
کد خبر: ۸۹۱۷۵۰
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸ 14 April 2019

توقیف فیلم «قصر شیرین» به دلیل نمایش رشوه‌گیری افسر پلیس؟!فیلم سینمایی «قصرشیرین» تازه‌ترین اثر رضا میرکریمی، در حالی توقیف شده و سازمان سینمایی حاضر به صدور پروانه نمایشِ آن نشده که بنا بر اعلام روابط عمومی این فیلم، مخالفت یکی از نهادها با یکی از سکانس‌های فیلم، منجر به جلوگیری از صدور پروانه نمایش شده است؛ وضعیتی که در درجه نخست نشان می‌دهد، سازمان سینمایی تا چه حد فاقد استقلال عمل است و در درجه بعد، به تصویر کشیدن واقعیاتی که امری بدیهی است در فیلم‌های درام ایرانی تا چه حد پیچیده است.

به گزارش «تابناک»؛ «قصرشیرین» دهمین فیلم سینمایی رضا میرکریمی در مقام کارگردان و یکی از مهم‌ترین آثار این کارگردان صاحب سبک است. میرکریمی در فیلم تازه‌اش که یک فیلم جاده‌ای است، زندگی مردی را روایت می‌کند که همسرش مرده و حالا فرزندانش که نزد همسرش بزرگ می‌شدند، از سوی خانواده همسرش به او تحمیل می‌شوند. حامد بهداد در نقش این مرد در این روز پرماجرا، دستخوش تحول می‌شود و تماشاگران را با خود همراه می‌سازد. در طول مسیر جاده که مسیر تغییر و تحول شخصیت حامد بهداد است، اتفاقاتی رخ می‌دهد که حالا گریبان‌گیر این پروژه شده است.

روابط عمومی فیلم سینمایی «قصر شیرین» به کارگردانی سیدرضا میرکریمی اعلام کرد: «علی‌رغم تلاش فراوان و دو ماهه برای دریافت پروانه نمایش قصر شیرین به جهت برنامه‌ریزی اکران آن در فصل تابستان، سازمان سینمایی از صدور پروانه امتناع کرده است که پس از بررسی علت موضوع مشخص شد، یکی از نهادهای انتظامی فقط به دلیل چند پلان از فیلم که خوشایند آنها نیست، به سازمان سینمایی تأکید کرده است حق صدور پروانه اکران برای قصر شیرین را ندارد!»؛ اطلاعیه‌ای که به وضوح اشاره به نیروی انتظامی دارد اما کدام بخش فیلم منجر به توقیف فیلم میرکریمی شده و سازمان سینمایی نیز طبق معمول دست‌ها را بالا برده است؟

توقیف فیلم «قصر شیرین» به دلیل نمایش رشوه‌گیری افسر پلیس؟!

در یکی از سکانس‌ها، افسر پلیس راهور به دنبال فرستادنِ خودرو حامد بهداد به پارکینگ است و در نهایت پس از آنکه از بهداد رشوه دریافت می‌کند، دستور حرکت می‌دهد. بهداد در ادامه سعی می‌کند، ماجرای رشوه گرفتن افسر را به مافوقش اطلاع دهد که با التماس افسر پلیس از این حرکت پشیمان می‌شود. تنها سکانسی که می‌تواند چنین واکنشی را در پی داشته باشد، همین سکانس رشوه گرفتن یک مأمور پلیس است؛ اتفاقی که ظاهراً این اعتقاد وجود دارد رخ نمی‌دهد یا اگر رخ می‌دهد، نباید در فیلم سینمایی بیان شود!

اگر این موضوع صحت داشته باشد، قطعاً اسباب شگفتی است، چرا که در درجه نخست اساساً دریافت رشوه توسط «برخی» افسران پلیس انکار ناشدنی است و البته جای شکی نیست که در ساختار کلی پلیس با هرگونه ارتشاء به شدت برخورد و افسر رشوه‌گیر اخراج می‌شود. با این اوصاف، چرا نباید افسر رشوه‌گیر یا افسر پلیسی که هر جرم دیگری مرتکب شده را در فیلمی به نمایش گذاشت؟ آیا اگر یک افسر پلیس در فیلمی «داستانی» رشوه‌گیر باشد، به منزله آن است که به کل پلیس چنین نسبتی داده شده است؟!

بدون شک، مسئولان نیروی انتظامی به تفاوت اثرِ «داستانی» با فیلم «مستند» آگاهی لازم را دارند و اگر درباره این فیلم سینمایی نیز اعتراضی شده، انتظار می‌رود از آن صرف نظر شود. سوای اعتراض یک نهاد به فیلم‌های سینمایی که اتفاق تازه‌ای نیست، پرسش اساسی این است که چرا سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابل هر درخواست بیرونی کوچک‌ترین مقاومتی نمی‌کند و فاقدِ حداقل‌ِ استقلال عمل است. آیا با این وضعیت می‌توان به دورنمای سینمای ایران امیدی داشت؟

 

تکمیلی

پس از انتشار این خبر از سوی روابط عمومی فیلم «قصر شیرین» مسعود نجفی روابط عمومی سازمان سینمایی بدون تکذیب مستقیم توقیف فیلم گفت: «فیلم «قصر شیرین» به کارگردانی سیدرضا میرکریمی در مرحله صدور پروانه نمایش قرار دارد. قرار است در جلسه آینده شورای صدور پروانه نمایش، پرونده فیلم «قصر شیرین» مثل دیگر آثار سینمایی و طبق روال عادی، بررسی و مجوز آن صادر شود.» با توجه به آنکه حتی مسئولان ارشد سازمان سینمایی در این دولت بارها ثابت کرده‌‌اند حرف آنها قابل اتکاء و قطعی نیست، تا زمان صدور پروانه نمایش فیلم تازه میرکریمی، نمی‌توان به این موضع گیری روابط عمومی سازمان سینمایی اعتماد کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۱۹
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
در هر صنفی افراد خوب و بد وجود دارد. نیروی انتظامی هم مستثنی نیست. بسیاری از افسران نیروی انتظامی افرادی بسیار درستکار ، صادق و وظیفه شناس هستند. اما متاسفانه برخی هم نادرست. متاسفانه باید عرض کنم که رشوه گرفتن توسط برخی از مامورین امری است در حال عادی شدن است. به عنوان مثال پس از متوقف کردن خودرو می گویند جریمه شما مثلاً 100 هزار تومان است اما می توانید نقداً مبلغ 50 هزار تومان پرداخت کنید. پس همانند سایر مشاغل نیروی انتظامی هم نیاز به پاک سازی دارد. اما متاسفانه .......................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
آقا من خودم دادم از اين پولا
ديگه اظهر من الشمسه
انسانه قديس كه نيست امكان خطا و اشتباه براي همه هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
خدا وکیلی هممون یا خودمون مجبور شدیم جایی به زور رشوه بدیم یا کسی رو میشناسیم که مجبور شده رشوه بده،مثلا فلان تشکیلات بابت پیدا کردن ماشین گفتند اگر پول بدید احتمال یافتن ماشین بیشتر میشه.
ناشناس
|
France
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
واقعاً زشت وناپسند چنين سكانسي رو نشان ميدهند . بنظر من اگر مامور حاضر نشد رشوه رو قبول كند رو بايد حذف كنند كه در فيلم ملودرام قرار نيست سكانس هاي تخيلي داشته باشيم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
ای بابا خودم تو پلیس راه خدمت سربازی کردم دیدم و شنیدم که بعضی میگیرند.تعدادشون کمه اما آبروی بقیه رو میبرن.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
خوب مگرشورای نظارت یابازبین ها قبلا فیلم رانمیبینند که تذکردهند بعد پروانه نمایش و..دهند نظارت متاسفانه درتمام مراحل دراین اوضاع کم شده است ویاافرادی که بازبینی میکنند خودشان رابه بی خیالی میزنند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
فرمانده پلیس هم در مصاحبه هایش از پلیس های خطاکاری که رشوه گرفتن و با آنها برخورد شده میگوید آنوقت جلو نمایش فیلم را برای این موضوع می گیرند ؟ ! جل الخالق این دیگه چه رفتاری است !
حسن
|
Canada
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
پس قضیه اینهمه رشوه چیه. یعنی فقط مردم عادی رشوه میدن و میگیرن. دامن همه سازمانها و ادارات کشور پاک پاکه؟ آقایون تا کی میخوان مسولیت قبول نکنند. اون از فیلم مارمولک که به روحانیون برخورد و جلوی اکرانش رو گرفتند و حالا نوبت نیروی انتظامیه...
شعبانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
تازه ترس افسر والتماس او ازبهدادبرای گزارش نکردن موضوع نه اینکه وهن پلیس نیست که دردفاع از سازمان پلیس است ، یعنی سازمان با رشوه گیرنده برخوردقاطع میکرده که پلیش راشو ازگزارش وحشت داشت . فهمیدن این موضوع کارسختی نبود ، بنظرم در سطح بینش معترضان باید شک کرد.!! کاش مرتکب چنین اشتباهی نمیشدند، هیچ سازمان ونهادی ازفسادکارکنان درامان نیست ودرهیچ کجای دنیا سلامت کارکنان مطلق نیست منتهی سازو کارهاوسیستم ها از رویایی با این واقعیت تلخ ابایی ندارند وآن را درجهت حفظ سلامت سازمان خود میدانند. مگر اینکه سیستم خود مشکل داشته باشد که بعیدمیدانم سیستم پلیس را بتوان متهم کرد!! مسلما مردم پلیس وکارکنان خدوم و پاکدست را با اندک خطاکاران همکاسه نمیکنند!!!
ناشناس
|
Sweden
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
از اختلاس های نجومی پیداست که رشوه بگیری چیزی عادی محسوب می شود.
رحمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
مگر افسر راهنمایی رشوه نمیگیرد و مگر افسر پاک نداریم هر کدام برای خود وجود دارد فیلم را چرا توقیف میکنید؟فیلم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
این نهاد که از ان حرف میزنی پلیس است شرف وابروی ملت است باید فیلم فرهنگ سازی کند نه انکه خودش بلای جان پلیس شود !
ناشناس
|
United States
|
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
چرا ما هميشه سرمان را مثل كبك مي كنيم تو برف و واقعيت جامعه را منكر مي شيم؟؟؟؟
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
به خاطر عنوان كردن حقيقت توقيف شده است!!!!!!
جاسم البوغبیش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
چرا؟! مگه پلیسها نمی گیرن؟ پلیس راه جاده اهواز خرمشهر علنی می گه نقد حساب می کنی یا جریمه ی چند برابری با امتیاز منفی بزنم برات.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
ایام عید که از شمال و استان گیلان در شب چهاردهم به سمت تهران می آمدم، از قبل از پلیس راه رشت-قزوین ترافیک سنگینی ایجاد شده بود که تا حوالی روستایی به نام کچاء اگر اشتباه نکنم، بوده است. میزان کیلومتری مابین این دو جا حدود پنج کیلومتر قابل برآورد بود که حدود سه ساعت و نیم به طول انجامید. علت این ترافیک نیز همین موضوع فیلم بود:"رشوه برخی پلیس های ناخلف" که نام سایر پلیس های با وجدان را نیز تحت الشعاع قرار می ده، موضوع هم این گونه است که با ایجاد ترافیک برای تردد خودروها موجب خستگی رانندگان و کنار زدن برای استفاده از اولین فروشگاه های فروش زیتون و محصولات گیلان به همراه استفاده از سرویس بهداشتی اعضای خانواده و فرزندان که تاب کمتری دارند، شده بودند. جالب توجه این که وقتی دو خودروی پلیس در حوالی ساعت دوازده شب حرکت کردند به یک باره مسیر باز شد و سایر کسانی که با تاخیر حرکت کردند اعلام نمودند که بدون مشکل و در تایم مشخص به تهران رسیدند. این موضوع صحیح است که رشوه بگیران در همه صنوف از جمله پلیس وجود داره و کتمان کردن آن به معنای مشکل داشتن تکذیب کنندگان است عالم بی عیب ...
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
در فیلم های ایرانی چه سینمایی و چه تلویزیونی با روحانیت و پلیس بی تعارف باشیم اما جرأت نکنیم از دولت یا پزشکان انتقاد کنیم. عجب ساز و کار حساب شده ای برای دین و دنیای مردم ساخته ایم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
خوب واقعیات جامعه را هم انتظار دارید سانسور کنند و حتما جوری جلوه بدن که جامعه پر از گل و بلبله و همه خوشحالند؟؟؟؟؟؟؟

فیلم ساختنم شده ممیزی و دلبخواهی ارشاد
یک بازنشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
درمملکت ما اصلا رشوه وجود ندارد وماموران به هیچ وجه رشوه نمیگیرند!!!!!از همون نیروی انتظامی استعلام شود که چندهزار پرونده مفتوح در مورد رشوه گیری ماموران دارد؟چرا مثل کبک سرمان را زیر برف کرده ایم؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا عوارض خروج از کشور بودجه 99 شهاب منصوری عبدالحمید ریگی استعفای استراماچونی لیلا واثقی سیدقاسم موسوی قهار پایتخت 6