بازدید ۷۸۵۱
پایان بی سروصدای مهمترین بخش كارشناسي فروش قرمز و آبي پايتخت در سازمان خصوصی سازی؛
وقتي برند پرسپوليس چهار سال قبل و زماني كه نرخ دلار حوالي سه هزار تومان بوده ، با مبلغي حدود ٣٣٠ميليارد تومان قيمت گذاري شده و خريدار داشته است. حالا چگونه با دلار ١٣هزارتوماني ، ارزش اين دو باشگاه جمعا فقط حدود هزار ميليارد برآورد مي شود؟ به نظر مي رسد نهادهاي نظارتي از همين حالا بايد وارد گود شوند چراكه حرف از دادگاه و شناسايي متهمين احتمالي بعداز واگذاري و ارزان فروشي فايده اي ندارد.
کد خبر: ۸۸۸۲۷۹
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۱ 29 March 2019

قیمت‌گذاری برند دو باشگاه استقلال و پرسپولیس انجام شد كه طبق پيش بيني ها رقم عجيبي مطرح شده است. نخستین بار مدیر جنجالی و پرحاشیه روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان، با اعلام رقمی نازل برای واگذاری این دو تیم دولتی نشان داده بود که ماجراهای تازه ای در مسیر واگذاری منتظر این دو سرمایه ملی است.

به گزارش تابناك ورزشي، رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد برند دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، بدون هیچ کدام از دارایی‌هایشان، جمعا بیش از هزار میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. اين مقام مسوول هيچ توضيحي درباره چگونگي رسيدن به اين قيمت ارايه نداد. 

امسال طبق وعده هاي جديد و براي بيش از دهمين بار طي چهل سال اخير قرار شده است استقلال و پرسپولیس واگذار شوند. همين چند سال قبل بود كه این دو باشگاه در جدي ترين تلاش تا یک قدمی واگذاري هم پیش رفتند. یعنی حتی مزایده رسمي هم برگزار شد اما وقتي پاكت هاي رسيده ، بازگشايي و برنده مشخص شده بود، اهلیت خریداران تایید نشد تا آن سال هم خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس به سرانجام نرسد هرچند حداقل پرسپوليسي ها خوش شانس بودند كه امروز مالكي به نام حسين هدايتي ندارند؛ بدهكار بزرگ شبكه بانكي كشور كه تصور مي كرد با تصاحب سرخ ها ديگر هيچ قدرتي نمي تواند او را با هرميزان بدهي به محكمه ببرد چه رسد به اينكه حبس را تجربه كند. این بار ممکن است عزم دولت برای واگذاری این دو باشگاه جدی‌تر از تمام دفعات گذشته باشد اما رقمي كه اعلام شده است، موجي از نگراني را بين كارشناسان واقعي و هواداران اين دو تيم ايجاد كرده است.

تابناك پيش از اين نوشته بود كه وقتي برند پرسپوليس چهار سال قبل و زماني كه نرخ دلار حوالي سه هزار تومان بوده ، با مبلغي حدود ٣٣٠ميليارد تومان قيمت گذاري شده و خريدار داشته است. حالا چگونه با دلار ١٣هزارتوماني ، ارزش اين دو باشگاه جمعا فقط حدود هزار ميليارد برآورد مي شود؟ به نظر مي رسد نهادهاي نظارتي از همين حالا بايد وارد گود شوند چراكه حرف از دادگاه و شناسايي متهمين احتمالي بعداز واگذاري و ارزان فروشي فايده اي ندارد. اين نرخ در حالي رسانه اي شده است كه سرخابي ها نسبت به دوره گذشته حجم قابل توجهي از بدهي هاي خود را پرداخت و تسويه كرده اند و امروز ديگر از صف طويل طلبكاران خرد و كلان خبري نيست.

خطر مفت فروشي محض پرسپوليس و استقلال بادلار١٣هزارتوماني/ جزییات فرآیند قیمت گذاری و نام اعضای هیات تعیین قیمت را برای مردم منتشر کنید/ آیا سرخابی هم به بلای رهاسازی دولت دچار می شوند؟

ناديده انگاشتن نرخ تورم و ارزش واحد پولي ريال در قيمت گذاري فعلي مشهود است و اگر رقم ٣٠٠ و اندي ميليارد تومان مزايده گذشته را به نرخ ارز همان روز تبديل كنيم به قيمت دلاري دو باشگاه مي رسيم كه هيچ سنخيتي با هزار ميليارد تومان فعلي ندارد. به نظر مي رسد اين رقم به تنهايي براي خريد يكي از دو باشگاه استقلال يا پرسپوليس هم كافي نباشد و بايد تجديدنظري فوري و أساسي در نحوه قيمت گذاري صورت گيرد. رقم عادلانه اي كه همه زمينه هاي اقتصادي و فرصت هاي درآمدزايي دو باشگاه را لحاظ كند و ملاك را بر اساس ناتواني مديران ضعيف دولتي دو باشگاه در ادوار مختلف نگذارد كه جز هزينه چيزي براي دو باشگاه در پي نداشته اند.  

هنوز داستان واگذاری مجتمع گوشت اردبیل، فولاد جنوب، تراکتورسازی تبریز، نیشکر هفت تپه و دهها ابرشرکت دولتی فراموش نشده اند که بعدها جزییاتی از ارزان فروشی بحث برانگیز آنها منتشر شد و حیرت جامعه را به همراه داشت.

در همین حال مشخص نیست چه اصراری به واگذاری یکضرب و شتاب زده پرسپولیس و استقلال وجود دارد؟ کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس پیش از این در مصوبه کمیسیون تلفیق قید کرده بود که 5 درصد از سهام این دو باشگاه ابتدا برای کشف قیمت واگذار و پس از آن واگذاری مابقی سهام در فرابورس صورت گیرد. اما ناگهان چنین رقمی از زبان رییس سازمان خصوصی سازی بیرون می آید که تامل برانگیز است.همچنين مشخص نيست قانون سه سال سوددهي قبل از واگذاري شركت هاي دولتي چرا در مورد استقلال و پرسپوليس اعمال نمي شود؟ گويا مديران دولتي در وزارت ورزش و سازمان خصوصي سازي نمي دانند كه اين دو تيم هنوز زيان ده هستند و همچنان با انبوهي از بدهي و طلبكار مواجه هستند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
همیشه پای یک آقازاده (مفت خور) در میان است
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
داداش تابناک با تراکتور کاری نداشته باش
بین این همه شرکت چرا فقط چند مورد رو نام بردی و اونم عدمااااا تراکتور رو آوردی
حسودی بس استتتت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
سرکش ترین و قانون ستیزترین دولت تاریخ ایران را شاهدیم متاسفم که ۹۲ بهش رای دادم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
با رییس سازمان خصوصی سازی باید برخورد شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
مطمئن باشید فقط ارزش برند استقلال و پرسپولیس چند هزار میلیارد تومن ارزش دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
درست میگی . حداقل برندشون هفتصد هزار تریلیارد تومن میارزه
رضا
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
عزیز اگرفردی پیدا بشه و این دو بشگاه ورشکسته و بدهکار را مفت هم وردارد باید با عجله داد و رفت .فکر کردی اینها رئال مادرید و بارسلون هستند که از برند دم می زنی؟اینها جز اتلاف منابع ملی و نان دانی شدن خاصیتی ندارند
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
گل گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
جناب رسانه لطفا بر اساس ریال محاسبه کن و نه دلار
عجب بدبختی داریم در این کشور که هیچ چیز نباید سر جای خود باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
مگر این دوتیم را از خارج وارد می کنید که با دلار قیمت گذاری می کنید و حالا با مبلغ پیشنهادی کاری ندارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
مفت فروشی ؟ دو باشگاه ورشکسته که تا خرخره بدهی دارند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
تیمهای پرسپولیس و استقلال نباید فروخته بشن چون تا ابد هر مبلغی عشقشونه و قرارداد ببندن با تموم بریز بپاشهاشونو بیت المال مردم گرسنه پرداخت میکنه . چی میخوان از این بهتر ؟ بخوان بفروشن 1000 تا تک تومنی خریدار نداره ولی اینجوری تو پولهای بیت المال قلت میزنن برای خودشون
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
بدین بر ه آخه فوتبال را چه به پول بیت المال؟! چرا بتید پول مستضعفین از هر نقطه کشور را به اینا بدن؟ کجای دنیا اینجوریه؟
نیکنژاد
|
United Arab Emirates
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
با این بدهی ها و عدم درامدها مفت گرونه
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
مشکل واگذاری سهام باشگاه های استقلال و پرسپولیس که معضلی حل نشده طی بیش از سه دهه اخیر است، یک راه حل خدا پسندانه و مردم محور دارد که قبلا هم به عنوان نظر و پیشنهاد در رسانه های های خبری مطرح کرده ام اما تجربه دهه های اخیر کشور بیانگر این است که متاسفانه مسئولین ذیربط در کشور ما غالباً وقعی به این قبیل نظرها و پیشنهادهای مردمی نمی گذارند. البته امیدوارم در این مورد مسئولین محترم دلسوزانه و دوراندیشانه بررسی نموده و تصمیمی خداپسندانه و مردمی اتخاذ نمایند. تعریف و توصیف خلاصه ای از روش واگذاری پیشنهاد شده در رسانه ها:
"واگذاری مردمی" یعنی عرضه سهام در قالب تعاونی به همه مردمی که طرفدار این دو باشگاه هستند، یعنی به معنی واقعی واگذاری سهام به عموم مردم، واگذاری به ملت اعم از دارا و ندار، شهری و روستایی، پایتخت نشین و مرزنشین، پیش کسوت و غیر پیش کسوت و صرفنظر از هر عامل تفکیک کننده. هرعلاقمند، طرفدار و حامی باشگاه نسبت به خرید سهام باشگاه مورد علاقه اش در چارچوب قوانین ومقررات و البته دستورالعملی مصوب اقدام می نماید تا به این ترتیب باشگاه هایی دولتی با مشکلات مالی فراوان در فرایندی قانونی، مناسب و دوراندیشانه به باشگاه هایی بواقع ملی تبدیل شده و فی الواقع مالکیت شان به کسانی تحویل شود که الحق استحقاقش را دارند یعنی مردم طرفدار و عاشق شان."
مزیت های این پیشنهاد تحت عنوان "واگذاری مردمی سهام" شامل موارد زیر است:
1- قابلیت اجرای این پیشنهاد از منظر کارشناسی
2- تبدیل تهدیدهای ناشی از خصوصی سازی و واگذاری سهام این دو باشگاه ملی در سایر اشکال سنتی و متداول به فرصت برای ورزش کشور، با توجه به اینکه خصوصی سازی و واگذاری سهام این دو باشگاه به روش های متداول در آینده ای نه چندان دور در هر حال آبستن ایجاد چالش ها و تهدید های فراوان و چند وجهی در ابعاد ملی می تواند باشد.
3- معرفی یک الگوی مناسب و جدید در راستای ارائه راهکاری برتر و زیرساختی در عرصه مالکیت، مدیریت و راهبری ظرفیت های عظیم نهفته در ورزش کشور
4- استفاده موثر از ظرفیت های عظیم و استراتژیک ملی موجود در عرصه های مختلف در کشور از جمله ورزش، بر اساس رهنمود حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری مبنی بر سپردن امور به مردم
5- مزیت ها و منافع حداکثری اقدام برای خصوصی سازی و واگذاری سهام این دو باشگاه با بهره گیری از روش پیشنهادی برای کشور
6- مسدود شدن راه هرگونه رانت خواری و سوء استفاده احتمالی در مسیر واگذاری سهام این دو باشگاه
7- ایجاد اعتماد ملی پس از اجرای پیشنهاد و تحقق واقعی واگذاری سهام این دو باشگاه به مردم و دوستداران آنها با کنار گذاشتن روش های سنتی خصوصی سازی و واگذاری سهام ، با توجه به علاقه غیر قابل توصیف بخش عظیمی از اقشار مختلف مردم کشور به این دو باشگاه ورزشی

در صورت تمایل رسانه محترم تابناک، متن پیشنهاد خود را که قبلا در رسانه ها ارایه شده بود، ارسال خواهم نمود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
عجیبه که سازمان خصوصی سازی در سایتش هیچ اطلاعیه ای نزده ولی تابناک خبرداره!!!
شانتاژ تا کی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
بگذارید این مفت خوریها برود در فوتبال بی خاصیت کشور متمرکز شود و از صنعت کشور که مردم را هدف می گیرد دور شود
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
تیمی که اسم خودشو میزاره تیم فوتبال باید خصوصی باشه با پول بیت المال اسمش مفت خوریه نه چیز دیگه.هر چه زودتر اینا رو بدین بره بینیم چند مرده حلاجن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
هزار تومان هم نمی ارزن از کجا این قیمتو اوردید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ایام فاطمیه اکبر طبری دی بیاسی کوبی برایانت طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر طرح تعیین سقف طلاق