بازدید 11319

تغذیه در هفته چهلم بارداری

کد خبر: ۸۸۱۲۶۰
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳ 25 February 2019

در هفته چهلم بارداری که زمان زایمان فرا می‌رسد این سوال پیش می آید که خانم باردار می‌تواند چیزی بخورد یا نه؟ برخی پزشکان معتقدند زمانی که انقباض‌ها آغاز می‌شود بهتر است خانم باردار چیزی نخورد اما بسیاری دیگر بر این باورند که غذا خوردن خوب است، به خصوص در مراحل اولیه درد زایمان.

در هفته چهلم بارداری چه بخورید

در نزدیکی زایمان که از هفته چهلم بارداری هر روز ممکن است اتفاق بیفتد نوشیدن مایعات و میان وعده های مقوی توصیه میشود. البته زمانی که انقباض‌ها شدیدتر میشوند نباید غذای سنگین میل شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که زنانی که اجازه داشته باشند قبل از زایمان خوراکی سبک بخورند، زایمانشان 45 تا 90 دقیقه کوتاهتر است.

زایمان روندی طولانی دارد و لازمه اش داشتن انرژی است. زایمان با شکم خالی برای فشارهای آخر سخت میشود چون انرژی زیادی می‌خواهد. خانم باردار در هفته چهلم بارداری  می‌تواند در خانه و قبل از رفتن به بیمارستان خوراکی سبکی بخورد. اگر پزشک توصیه به خوردن غذای خاصی داشت، بهتر است مصرف شود. مواد غذایی سبک انرژی را تامین میکند و نوشیدن مایعات به آبرسانی کمک میکند.

تغذیه صحیح در هفته چهلم بارداری

یکی از توصیه های تغذیه ای مصرف نان سنگک با مربا یا عسل است چون انرژی خوبی دارد. نان سبوس دار خانم باردار را بیشتر سیر نگه میدارد. کره و کره بادام زمینی نباید در هفته چهلم بارداری و نزدیک زایمان مصرف شود. خرما، بیسکوییت و میوه های خشک هم میتوان مصرف کرد. خانم باردار باید به خاطر داشته باشد که هفته چهلم بارداری وقت خوردن ماکارونی چرب و سنگین نیست و برای هضم راحت و مقوی خوردن سوپ مرغ یا سبزیجات توصیه میشود.

وزن مادر باردار هنگام زایمان

در بارداری وزن خانم باردار کاملا افزایش پیدا می‌کند. رقم وزن در هفته چهلم بارداری تغییر نمی‌کند اما شاید کمی کمتر شود. در این زمان شاید خانم باردار به این فکر کند که هرچه زودتر بعد از زایمان وزنش را کاهش دهد. در چنین حالی پاها و قوزک پا هنوز ورم دارد و شکم مانند یک هندوانه است. بهتر است بدانید این افزایش وزن کاملا طبیعی است چون خانم باردار را برای زایمان آماده میکند و نشانه ای از این است که همه چیز برای زایمان مهیاست.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی