بازدید 17730
مرور روزنامه‌های پنج‌شنبه ۲۷ دی ماه؛

سرنوشت برجام چه می‌شود؟ /طرح چند پله‌ای مجلس برای سهمیه بندی بنزین/آقای موسوی خوئینی‌ها وقایع تاریخی خوردنی نیست!

فیلترینگ به تاریخ خواهد پیوست، بساط پردردسر دستفروشان، بیمه جدید شخص ثالث به نام مردم، به کام بیمه ها، مالیات در کمین سوداگران بازار مسکن، «گل یا پوچ» ایران در ماجرای برجام، تعقیب ۳۰ مدیر در پرونده بانک سرمایه، صدرنشینی با داوری پرحرف و حدیث، شکایت‌های زنجیره‌ای توکلی از دولت، کم‌تحرکی وزارت کشور در عمل به وعده‌های دولت، خصوصی سوزی ۵ غول صنعت در ایران، انتقاد روحانی از وزیر مستعفی؟!، سردار جعفری خطاب به اسرائیل: با دم شیر بازی نکنید و تقابل هواداران هاشمی رفسنجانی با موسوی خویینی‌ها از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۸۷۰۵۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۱ 17 January 2019

فیلترینگ به تاریخ خواهد پیوست، بساط پردردسر دستفروشان، بیمه جدید شخص ثالث به نام مردم، به کام بیمه ها، مالیات در کمین سوداگران بازار مسکن، «گل یا پوچ» ایران در ماجرای برجام، تعقیب ۳۰ مدیر در پرونده بانک سرمایه، صدرنشینی با داوری پرحرف و حدیث، شکایت‌های زنجیره‌ای توکلی از دولت، کم‌تحرکی وزارت کشور در عمل به وعده‌های دولت، خصوصی سوزی ۵ غول صنعت در ایران، انتقاد روحانی از وزیر مستعفی؟!، سردار جعفری خطاب به اسرائیل: با دم شیر بازی نکنید و تقابل هواداران هاشمی رفسنجانی با موسوی خویینی‌ها از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز پنجشنبه ۲۷ دی ماه در حالی چاپ و منتشر شدند که تحلیل‌ها و گزارش‌هایی درباره فرجام برجام در پی احتمال سرد شدن روابط ایران و اروپا، ادامه حواشی ایجاد شده در پی اظهارات انتقادی موسوی خویینی‌ها درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی، آینده پلکانی افزایش قیمت بنزین، گزارش‌هایی درباره درگذشت بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون مرحوم حسین محب اهری و اظهارات سردار جعفری در واکنش به تهدید‌های نتانیاهو در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و گزارش‌های منتشره شده در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

سرنوشت برجام چه می‌شود؟

محمدرضا ستاری طی یادداشتی با عنوان برجام از منظری دیگر در سرمقاله امروز روزنامه ابتکار نوشت: سه سال پیش در چنین روز‌هایی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام میان ایران و گروه ۱+۵ به صورت رسمی اجرایی شد. هر چند در طول این سه سال تحولات مختلفی بر سر راه اجرا و عملیاتی کردن این برنامه رخ داد و در نهایت با خروج آمریکا از برجام، دورنمای مبهمی برای آینده آن رقم خورد، اما با نگاهی کلی به روند مذاکرات و خروجی‌های توافق هسته‌ای برای ایران جا دارد که بار دیگر از منظری متفاوت به تحلیل و بررسی آن بپردازیم.
سرنوشت برجام چه می‌شود؟ /طرح چند پله‌ای مجلس برای سهمیه بندی بنزین/آقای موسوی خوئینی‌ها وقایع تاریخی خوردنی نیست!
فارغ از مباحثات دامنه‌دار میان موافقان و مخالفان برجام، روند تحولات طول سه سال گذشته چه در داخل و چه در خارج ایران به‌گونه‌ای رقم خورد که با خروج آمریکا از برجام به قول مقامات کشورمان، این توافق اکنون در کما قرار دارد چرا که عدم تحقق همکاری‌های مالی و اعتباری با پیوند خوردن به بحث بازگشت تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران باعث شده تا از منظر اقتصادی توافق هسته‌ای کارایی مورد نظر را در این بخش نداشته باشد. در این میان ایستایی اقتصادی از منظر برجام نمی‌تواند عاملی برای تعمیم دادن این مشکل به سایر دستاورد‌های سیاسی و امنیتی توافق هسته‌ای باشد، زیرا این دیدگاه با نادیده گرفتن فرآیند مذاکرات و خروج از چالش‌های اولیه به میزان زیادی نگاه تقلیل‌گرایانه به کل مجموعه برجام خواهد داشت. در چنین شرایطی و با اعلام حمایت سایر شرکای برجام برای تلاش جهت حفظ توافق هسته‌ای به مسئله سازوکار ویژه اروپایی رسیده ایم که این امر با توجه به مکانسیم‌های پیچیده و مبهم حقوقی و نیز موضوع مهار کردن تحریم‌های آمریکا دورنمایی مبهم از خود به جا گذاشته است.


به همین دلیل و با بررسی این تحولات چند نکته حائز اهمیت برای مهار فشار‌های فزآینده بین‌المللی وجود دارد. نخست اینکه توافق هسته‌ای طی یک فرآیند به نام مذاکرات هسته‌ای به نتیجه رسید و همانطور که از مفهوم مذاکره مشخص است، در این فرآیند طرفین مذاکره با رد‌و‌بدل کردن امتیاز‌هایی سرانجام در یک نقطه زینی به توافقی دست پیدا می‌کنند که هر دو طرف از آن راضی باشند. این امر زمانی اهمیت می‌یابد که بدانیم در محیط مذاکرات هسته‌ای ایران به تنهایی در مقابل شش قدرت جهانی مشغول مذاکره و اخذ امتیاز‌های لازم بود. در همین راستا هرچند فشار‌های خارجی به‌خصوص تهدید‌ها و تحریم‌های آمریکا و نیز همصدایی اروپا با ایالات متحده برای افزایش فشار‌ها بر روی ایران بر سر برنامه موشکی و مسائل منطقه‌ای یکی از عوامل موثر در تضعیف روز‌افزون برجام به حساب می‌آید، اما در واقع عدم استفاده حداکثری و بهره‌مندی نیم بند ایران از گشایش‌های به وجود آمده در فضای بین‌المللی را نیز نمی‌توان یکسره بر دوش کارشکنی‌های خارجی انداخت. در همان زمان و طی گشایش‌های صورت گرفته ایران می‌توانست با پیوند زدن منافع اقتصادی کلان با برجام به صورت چند جانبه، احتمال یک‌جانبه‌گرایی هر یک از کشور‌های عضو گروه ۱+۵ را کاهش دهد. همچنین در همان زمان بهترین موقعیت برای تنش‌زدایی با همسایگان و تعمیم برجام به منطقه خاورمیانه به وجود آمد که این امر نیز با‌توجه به برخی رخداد‌های داخلی، زمینه‌های تشدید تنش‌ها را میان ایران و همسایگان حوزه خلیج فارس افزایش داد.

در همین راستا به نظر اغلب تحلیلگران یک استراتژی مغفول مانده در داخل نیز همچنان ادامه داشته و نسبت به پیگیری آن کوتاهی می‌شود؛ اینکه با‌توجه به شرایط فعلی و به سردی گراییدن روابط میان ایران و اروپا و نیز مشخص بودن نحوه تعامل چین و روسیه با ایران در شرایط‌های پرفشار، اکنون لازم است راهبرد اصلی بر نحوه خنثی کردن و در نهایت خروج از تحریم‌ها قرار بگیرد نه اینکه استراتژی نحوه زندگی و ادامه دادن در شرایط تحریمی مورد نظر باشد. به همین دلیل است که اکنون می‌توان گفت: شرایط فعلی برای ایران، جزئی دیگر از روند چند ساله تنش‌زدایی با جهان در خلال مذاکرات هسته‌ای است و با بروز مشکلاتی از قبیل: بازگشت تحریم‌ها به هیچ عنوان منطقی نیست که دستاورد‌ها و مذاکرات چند‌ساله به یکباره رها شود تا بار دیگر ناچار به بازگشت به نقطه اول و شروع بر سر مسائل حل‌و‌فصل شده گذشته باشیم.

طرح چند پله‌ای مجلس برای سهمیه بندی بنزین
روزنامه خراسان طی خبری درباره آخرین خبر‌های تغییر قیمت بنزین در سال آینده نوشت: رئیس کمیسیون اقتصادی طرح مجلس برای قیمت بنزین در سال آینده را این گونه اعلام کرد که بنزین سهمیه بندی می‌شود و به هر خودرو ۶۰ لیتر با قیمت هزار تومان اختصاص می‌یابد. برای مصارف بالاتر، قیمت بیشتر و برای مصارف ۱۵۰ لیتر به بالا، نرخ بنزین پنج هزار تومان خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا پورابراهیمی در خصوص تغییرات لایحه بودجه در مجلس اظهار کرد: لایحه بودجه هر سال از سوی دولت به مجلس ارائه می‌شود و مجلس تغییر خاصی در لایحه بودجه ایجاد نمی‌کند. اگر تغییرات زیادی از سوی مجلس در لایحه بودجه ایجاد شود، شورای نگهبان آن را رد می‌کند. وی با بیان این که تنها ۱۰ درصد لایحه بودجه با پیشنهاد‌های نمایندگان تغییر می‌کند، افزود: ۹۰ درصد این ۱۰ درصد تغییرات نیز پیشنهاد‌های دستگاه‌های اجرایی است.
سرنوشت برجام چه می‌شود؟ /طرح چند پله‌ای مجلس برای سهمیه بندی بنزین/آقای موسوی خوئینی‌ها وقایع تاریخی خوردنی نیست!
پورابراهیمی با بیان این که ما اکنون گرفتار آدم‌های دولت در مجلس هستیم، اظهار کرد: وزارتخانه‌هایی که نمی‌توانند با سازمان برنامه و بودجه به توافق برسند، سعی می‌کنند از طریق کمیسیون‌های مجلس به اهداف خود دست یابند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به اظهارات اخیر حسام‌الدین آشنا مبنی بر این که پشت هر ردیف بودجه‌ای یک قبیله خوابیده است، گفت: این افراد یا سواد بودجه‌ای ندارند یا شیطنت می‌کنند. کسانی که با الفبای بودجه آشنا باشند، می‌دانند که امکان تغییرات اساسی در بودجه وجود ندارد. پورابراهیمی در تشریح طرح مجلس برای قیمت بنزین اظهار کرد: «پیشنهاد کمیسیون اقتصادی، وضع عوارض بر مصرف بنزین است، در این ساز و کار قیمت بنزین و گازوئیل ثابت نگه داشته می‌شود و دولت سهمیه ۶۰ لیتری برای خودرو‌های سواری خصوصی در نظر می‌گیرد. مازاد بر این سهمیه نیز تا ۸۰ لیتر با قیمت ۱۵۰۰ تومان، از ۸۰ لیتر تا ۱۲۰ لیتر دو هزار تومان، از ۱۲۰ لیتر تا ۱۵۰ لیتر سه هزار تومان و از ۱۵۰ لیتر به بالا قیمت بنزین پنج هزار تومان محاسبه خواهد شد.»

آقای موسوی خوئینی‌ها وقایع تاریخی خوردنی نیست!
امید فراغت کارشناس ارشد علوم سیاسی در شماره امروز قانون موضوع جنجالی اظهارات انتقادی موسوی خوئینی‌ها درباره آیت الله هاشمی را موضوع قرار داد و طی یادداشتی با عنوان آقای موسوی خوئینی‌ها وقایع تاریخی خوردنی نیست! نوشت: آقای موسوی خوئینی ها؛ ادبیات جامعه امروز با آنچه در ساختار ذهنی‌تان به عنوان شبه لیدر پنهان جریان اصلاحات که در برهه‌ای برای تان شخصیت گذاری شد، متفاوت شده است و تفاسیر موضوعی‌تان در رابطه با زیست جامعه امروز، فاصله دارد و این خلأ نباید منجر به امکان سازی برای برخی ناکامی‌های سیاسی و گاه تسویه حساب‌های شخصی در رابطه با موضوع‌هایی که یاد و خاطر و مهم‌تر از آن، اندیشه‌ای که اکنون حضور ندارد تبدیل شود!

آقای موسوی خوئینی ها؛ این درست که در ظرف زمان و مکان انسان مبتلا به تغییر می‌شود، اما تغییری که تبدیل در پی نداشته باشد در همان فضای حدس و گمان باقی می‌ماند! و مخاطب از آن نوعی سوء ظن برداشت خواهد کرد. آگاهی جامعه امروز با هیچ اندیشه و ذهنیتی تعارف ندارد! وقتی انتقال صفات از پایین به بالا در حال رخ دادن است ذهنیت جریان سازی در موقعیتی که مردم به درستی موقعیت ممتاز شده اند یک ذهنیت انتزاعی است!
سرنوشت برجام چه می‌شود؟ /طرح چند پله‌ای مجلس برای سهمیه بندی بنزین/آقای موسوی خوئینی‌ها وقایع تاریخی خوردنی نیست!

آقای موسوی خوئینی ها؛ نقد و انتقاد اگر تابع عقلانیت زمانی و مکانی نباشد نشان دهنده نوعی خصومت است و خصومت محصول ناکامی هاست! بنابراین ناکامی‌ها باید پذیرفته شود و مهم‌تر اینکه با روش و منش‌های پیشین نمی‌توان نتایج متفاوت گرفت جمله ـ انقلاب فرزندان خود را می‌خورد ـ می‌تواند نقض شود و عبارت برخی ادبیات‌های انقلابی را به واسطه متر و مقیاس‌های شخصی می‌خورند، مصداق پیدا کند و شاید بهتر باشد این گونه تفسیر شود که آری! وقایع تاریخی هم خوردنی می‌شوند.


آقای موسوی خوئینی ها؛ جامعه امروز محصول مراجع فکری گوناگون است و یکپارچگی اطلاعات دهکده جهانی به عنوان منطق جدید در برابر منطق‌های شخصی و جریانی قد علم کرده است. برای مورد وثوق خرد عمومی جامعه امروز قرار گرفتن، باید بر اساس واقعیت‌ها و آداب توسعه‌یافتگی اسلامی ایرانی سخن گفت. مقبولیت‌های اجتماعی در کفه ترازوی خرد عمومی جامعه مشخص است و می‌شود با یک سیر تاریخی چند ساله، واقعیت کاریزمای اجتماعی افراد را درک کرد.


آقای موسوی خوئینی‌ها؛ منطق و تفسیری که خرد عمومی جامعه را به همراه نداشته باشد دچار اشکال است، چرا که گفتمان فقه پویا گواه این مدعاست و می‌تواند به عنوان منطق جدید در آوردگاه جامعه امروز مورد تامل قرار بگیرد. اندیشه برخی‌ها مانند الک آویخته شده و به عنوان یک رهگذر تاریخ معاصر که نتایجی را حاصل کرده در معرض دید ملت قرار دارد!
آقای موسوی خوئینی‌ها؛ تناقض‌های جامعه امروز محصول چه تدابیر موضوعی بوده است؟! جامعه امروز اندیشه‌ای به مثابه امیر کبیر را طلب دارد! سازندگی در قالب ادبیات توسعه یافتگی را خواهان است؛ تفسیر‌هایی که منتهی به یکسان‌سازی جزء و کل باشد دوای درد جامعه امروز نیست.


آقای موسوی خوئینی ها؛ آیا قدرت اجبار زمان را به عنوان یک خرد پنهان که مسیر ساز است را می‌پذیرید؟! آیت ا... هاشمی بر این نظر بود که جامعه دیگر به عقب باز نمی‌گردد و بیان این جمله یعنی فهم متناسب با ادبیات حاکم بر جهان معاصر که می‌تواند با تلفیق الگوی اسلامی ایرانی منتج به توسعه یافتگی متناسب با مختصات جامعه ایران اسلامی باشد؛ بحث بر این نیست که این تئوری و نظر پذیرفتنی است، اما واقعیت انگاری و درک شرایط یکی از ویژگی‌های سیاست‌مداران و نخبگان جامعه است؛ بنابراین نسخه پیچی به گونه‌ای که از چاله به چاه رهنمون سازی شود جزو خواست و مطالبات جامعه امروز نیست.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۱۸
مملکت داری خیلی سخته و دولتمردان در شرایط بسیار سختی قرار دارند. بخشی از شرایط موجود ریشه در عملکرد خود مسئولین دارد و یک شبه قابل حل نیست.
فعلا مردم ناراضی اند و مسئولین سردرگم اند.
سختی روزگار همه را بیدار خواهد کرد.
نویسنده محترم روزنامه قانون بجای این همه کلی گوئی یکی دو تا از ادعاهای طرف مقابل را ذکر و با ارجاع به واقعیات نقد میکرد
شما که اخر بنزین را گران میکنید پس این فیلپها را در نیارید!!!با اینکارها ملت را بدبخت تر میکنید
!!!گرانی های افسار گسیخته تفکرات لیبرالیستی زایده تفکرات دولت ناامیدی ست!!!
.... 60 لیتر تا دم کوچه هم نمیشه رفت ... با چی حساب کردی....
مرد ایران یادتون هست در دولت قبلی قیمت ها لحظه ای بالا میرفت

مردم ایران یادتون هست تورم دو رقمی بود

مردم ایران چرخ اقتصاد رو ما راه انداختیممردم شما ساده لوح هستید
برجام پوسید و تجزیه هم شد. دنبال چه هستید ؟

وزارت خارجه چرا متن اصلی برجام را به ملت نشان نمیدهد تا از حقایق تلخ برجام آگاه شوند ؟
آقای امید فراغت آنقدر کلمات قلمبه سلمبه بکار بردی که فکر نکنم بتوانب خودت هم انتقادت را درست ترجمه کنی ! ای کاش در لفافه صحبت کردن از مد بیافتد و کمی واضح و مروانه بیاندیشیم و بگوییم تا مردم عادی نیز بتوانند مطالب را به استناد همان تاریخی که میگویید درک کنند و قضاکت کنند.
جوک سال ؛ روحانی : فیلترینگ به تاریخ خواهد پیوست !!!!
*****توجه توجه******
اقایون اول کارت سوخت صادر کنن بعد حرف سهمیه بندی بزنن
پدرم در آمده تو زاهدان بدون کارت. الان 2 ماهه درخواست دادم میگن کارت خام نیست. ماشین و انداختم گوشه خیابون بدون امکان استفاده. بنزین نیست بدون کارت. آزاد 20 لیتری 50 تا 80 هزار تومن. مردم هم چون کارت 200 لیتری دارن و کم هست برای خودشون به ادم کارت نمیدن. جایگاه ها هم ندارن کارت.
طرح پلکانی مصرف بنزین اگر امکان اجرایی داشته باشد خیلی عالی است و از گدایی نیاز به بنزین اضافه جلوگیری خواهد شد
واقعیت این است که وقتی اقای روحانی ان دفاع جانانه را از اقای هاشمی کرد اقای خوینیها چنین گفت
طرح پلکاني براي شروع گراني-همانند يارانه که در زمان تورم 300 درصدي را رقم زد و الان براي عده اي حذف کردند مگر در آن زمان طرح اين بود که اينهمه گراني را به ملت تحميل کرديدن . ايران با منابع غني و سرشار از ثروت-ملتش آرامش روحي و ورواني از دست عده اي ندارد و در رفاه پايين تر از کشورهاي فقير است اگر نمي توانيد امور مملکت را به نخبگان و با تخصص ها و مردم بسپاريد.
اقای موسوی خویینی ها ادعا می کند مرحوم هاشمی برای کارهای غیر قانونی میرفته اجازه پیش امام میگرفته در صورتی که چنین چیزی اصلا نبوده مثلا ایشان به عنوان شخصیت حقوقی رییس مققننه با توجه به شرایط جنگ و تسریع در اختصاص بودجه به دولت وقت و جلوگیری از اتلاف وقت موافق و مخالف در دادن بودجه اضطراری به دولت ۱۰ میلیاردتومان از امام درخواست اجازه می کنند تا به جبهه ها و معوقات ان زمان سال ۶۴ بپردازند و جبهه ها راه بیافتد و همچنین جلوگیری از تفرقه شود با توجه به مخالفان و موافقان نخست وزیر و وحدت حفظ شود یا مثلا در زدن شهرهای عراق از امام اجازه میگیرند که امام با شرایط خاصی اجازه مقابله به مثل علیه عراق که شهرهای ما را بمباران میکردند دادند مثلا گفتند ۲۴ ساعت قبل از ان به مردم عراق اطلاع رسانی شود شهرهایی را که میخواهید بزنید.
اقای خویینی ها امورات مربوط به خودشان را خیلی راحت میفرمایند یادم نمی اید!!!!!!!!!!
اگر بحث تاریخی میکنید همه را بفرمایید نه اینکه فقط روی یک موضوع زوم کنید و یک نفر را که دیگر در قید حیات نیست نقد ناعادلانه کنید .
قابل توجه انهایی که دایمامیپرسند چرا قیمت اجناس کاهش پیداممیکنه
بسلامتی دلاردوباره رفت بالای ۱۲۰۰۰ تومان !!!
تاره هنوزراسما خروج ازبرجام اعلام نسده
قابل توجه انهایی که دایمامیپرسند چرا قیمت اجناس کاهش پیداممیکنه
بسلامتی دلاردوباره رفت بالای ۱۲۰۰۰ تومان !!!
تازه هنوز بطوررسمی خروج ازبرجام اعلام نشده
آقای موسوی خوئینی‌ها وقایع تاریخی خوردنی نیست
مردم روشن تر از این حرفا هستند که بخواهید حرفای موسوی را تفسیر کنید هاشمی دوست داشت همیشه نفر اول کشور باشد
کشور اسلام
روحانی ..فکر میکنه مردم سالهاست دارن تو رفاه زندگی میکنن
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری