بازدید 2121

دیابت؛ سهم زنانی که زود یائسه می‌شوند

کد خبر: ۸۳۹۵۲۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳ 03 October 2018

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، زنانی که زودتر از سنّ معمول یائسه می‌شوند، به میزان قابل توجهی در معرض دیابت نوع دوم هستند.

به گزارش فارس، به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید که توسط محققان آمریکایی صورت گرفته نشان می‌دهد، زنانی که زودتر از سنّ معمول یائسه می‌شوند، به میزان قابل توجهی در معرض دیابت نوع دوم هستند.

یائسگی یک فرآیند بیولوژیک طبیعی و گذر از مرحله‌ای به مرحله دیگر همراه با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی است که به رخ دادن آن در زنان کمتر از 40 سال، یائسگی زودرس می‌گویند.

کارشناسان بهداشتی می‌گویند: مصرف برخی از داروها و یا انجام بعضی از اعمال جراحی می توانند از عوامل ایجاد یائسگی زودرس باشند.

براساس این پژوهش‌های جدید، شروع یائسگی قبل از سن 40 سالگی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در مقایسه با افرادی که پس از سن 55 سالگی یائسه می‌شوند، بیش از 50 درصد افزایش می‌دهد.

تحقیقات قبلی نشان داده است، یائسگی زود هنگام با افزایش با خطر بیماریهای قلبی عروقی(CVD) مرتبط است.

براساس داده‌های منتشر شده، سن متوسط ​​شروع یائسگی در انگلیس و ایالات متحده 51 است، اما هزاران نفر در اوایل 40 سالگی و قبل آن دچار یائسگی می‌شوند.

محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «این اولین بررسی برای نشان دادن یائسگی و نارسایی زودرس تخمدان با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 است».

میزان مبتلایان به دیابت در سال 1985 تا 30 میلیون نفر برآورد شده بود که تا سال 1995 به 135 میلیون و تا سال 2005 به 217 میلیون نفر افزایش یافت.

گفته می‌شود این افزایش عمدتاً به دلیل پیر شدن جمعیت جهان، کاهش فعالیت‌های ورزشی و افزایش نرخ چاقی است.

تا سال 2000، پنج کشوری که دارای بیشترین میزان مبتلایان به دیابت هستند عبارت از هند با 31.7 میلیون نفر، چین 20 میلیون نفر، آمریکا 17.7 میلیون نفر، اندونزی 8.4 میلیون نفر و ژاپن 6.8 میلیون نفر هستند.

سازمان بهداشت جهانی این بیماری را به عنوان بیماری همه گیر جهانی به رسمیت شناخته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو