بازدید ۱۳۱۲
کد خبر: ۸۲۷۳۳۹
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰ 22 August 2018

سخنگوی نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی تصریح کرد که گشایش دفتر ارتباطی در مجتمع مرزی نزدیک کره شمالی نقض تحریم ها محسوب نمی شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونهاپ ''کیم ایو کیوم'' روز چهارشنبه تصریح کرد این اقدام برای بهبود روابط دو کشور بسیار موثر و مفید است.

مقام کره جنوبی اظهار داشت: دو کره بیانیه صلح امضا کرده اند و برای کاستن از تنش ها و پیشبرد برنامه برقراری رژیم دائمی صلح، گشایش دفتر ارتباطی در مجتمع 'کایه سونگ' از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به گفته سخنگوی نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی، این اقدام نقض تحریم ها محسوب نمی شود و یکی از توافقات سران دو کره است که در 27 آوریل امسال (7 اریبهشت) با یکدیگر بیانیه صلح را منتشر کردند.

خبرگزاری کره جنوبی می نویسد که برخی از مقام های آمریکایی روی این مساله متمرکز شده اند و گشایش این دفتر را نقض تحریم های شورای امنیت سازمان ملل می دانند.

سخنگوی کره جنوبی تاکید کرد گشایش این دفتر در دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا هم مطرح شده است و این ربطی به تحریم ها پیدا نمی کند و بازگشایی آن یک امتیاز اقتصادی به پیونگ یانگ محسوب نمی شود.

به گفته این مقام کره ای رایزنی هایی برای تعیین تاریخ گشایش دفتر شده و تاریخی نیز در نظر گرفته شده است که کره شمالی هنوز درباره آن اعلام نظر نکرده است.

خبرگزاری کره جنوبی نوشت که این احتمال می رود که با توافق طرفین این دفتر روز پنجشنبه کارش را شروع کند.
پیونگ یانگ بر این باور است که کره جنوبی باید تلاش کند با عبور از تحریم های سازمان ملل و آمریکا علیه کره شمالی، دفتر مجتمع مرزی «کایه سونگ» در مرز دو کره را بازگشایی کند.

این مجتمع که در دو سال گذشته بسته بوده است محل فعالیت صدها شرکت کره ای و هزاران نفر از نیروهای کار از کره شمالی است کره جنوبی ماه ها است که برای گشایش این دفتر تلاش می کند و آن را برای توسعه روابط اقتصادی دو کره بسیار مهم ارزیابی کرده است.
از سوی دیگر این کشور از جانب کره شمالی تحت فشار فزاینده ای قرار دارد مبنی بر اینکه باز شدن این دفتر و راه اندازی مجتمع، نشانه ای از بهبود روابط دو کره است و کره جنوبی باید به این اقدام مبادرت ورزد.
کره جنوبی در همین زمینه با سازمان ملل و آمریکا در حال رایزنی است تا بازگشایی این دفتر مشمول تحریم ها نشود این کشور تاکید کرده است که وزارت وحدت کره جنوبی مسئول رسیدگی به این موضوع و دستیابی به معافیت از تحریم ها است تا این دفتر تا پایان ماه جاری میلادی راه اندازی شود.
دو کره برای گشایش دفتر در ماه اوت به توافق رسیدند اما برای این منظور لازم است سوخت تهیه شود تا برق این مجتمع را تامین کند و این در شرایطی است که انتقال نفت و سوخت به کره شمالی بر اساس تحریم ها امکان پذیر نیست.
یک تیم از کره جنوبی خرداد امسال راهی این مجتمع شد تا مقدمات بازگشایی دفتر ارتباطی دو کشور را در این منطقه فراهم کند مجتمعی که نماد همکاری های اقتصادی دو کره محسوب می شود.
دو کره آوریل امسال موافقت کردند هر چه زودتر این دفتر ارتباطی بر اساس توافق رهبران دو کشور گشایش یابد تا بتوان فعالیت این مجتمع اقتصادی و تجاری مرزی را شروع کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
عبدالحسین مجدمی اکبر طبری اجلاس داووس علی دیواندری حسن دیاب کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا احمد حمزه