بازدید ۹۸۵۲
۲
انتقاد از بازگشت مدیریت قدیمی و عدم تغییرات وسیع و سریع؛
مجموعه همشهری از مجموعه های رسانه ای پیشرو در کشور است که همواره نوآوری ها و خلاقیت های بسیاری در عرصه رسانه مکتوب داشته است. با روی کار آمدن اصلاح طلبان در شورا و شهرداری تهران، آنها حساب ویژه برای به کارگیری نیروهایشان در مجموعه هایی نظیر همشهری ـ که سنگ بنای تأسیس آن در زمان مدیریت کرباسچی بر شهرداری تهران نهاده شد ـ باز کرده بودند.
کد خبر: ۷۲۷۵۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲ 05 September 2017

خبرها حاکی از آن است که مدیریت یکی از بزرگترین مجموعه های رسانه ای کشور، یعنی «مؤسسه همشهری» در دور جدید فعالیت شورای پنجم و شهرداری جدید ـ که زمام آن را اصلاح طلبان به دست گرفته اند ـ بر عهده «مرتضی حاجی» مدیرعامل بیست سال پیش این مؤسسه و وزیر آموزش و پرورش و تعاون دولت اصلاحات گذاشته شده و پس از او، «خسرو طالب زاده» از فعالان رسانه ای قدیمی به عنوان مدیر مسئول روزنامه همشهری برگزیده شده است؛ موضوعی که واکنش های مثبتی در جامعه رسانه‌ای اصلاح طلب به همراه نداشته است.

به گزارش «تابناک»؛ با روی کارآمدن 21 عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران و انتخاب «محمد علی نجفی» به عنوان شهردار پایتخت، یکی از دغدغه های جدی جایگزین کردن تیم رسانه ای منتسب به این طیف در مؤسسه همشهری بود که در روزهای ابتدایی با تعیین سرپرست و انتخاب شورای سردبیری این دغدغه تا حدودی رفع شد و پس از آن بود که در مدت ده روز خبر غیر رسمی انتصاب مدیرعامل مؤسسه و مدیرعامل روزنامه همشهری اعلام و این مسأله تعیین تکلیف شد.

«مرتضی حاجی» 69 ساله که ریاست ستاد انتخاباتی «سید محمد خاتمی» در سال ۱۳۷۶ را بر عهده داشت، در دولت اول، عهده‌دار جایگاه وزارت تعاون و در دولت دوم اصلاحات وزیر آموزش و پرورش شد و مسئولیت مدیریت مؤسسه همشهری را که اتفاقا بیست سال پیش آن را بر عهده داشته، دوباره بر عهده گرفت.

حاجی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ریاضی است. پس از پایان دوره ریاست جمهوری خاتمی با همراهی چند تن از وزیران و معاونان رئیس جمهور و مدیران دولت اصلاحات، «بنیاد باران» را راه اندازی کرد و در ابتدای دولت روحانی هم با حکم وزیر آموزش و پرورش به عنوان یکی از اعضای هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان انتخاب شد.

او به واسطه داشتن سابقه انجام کار تشکیلاتی و انتخاباتی در انتخابات اردیبهشت ماه امسال، ریاست ستاد انتخاباتی «حسن روحانی» در تهران را بر عهده داشت؛ هرچند در دولت دوم روحانی ابتدا نام او به عنوان یکی از گزینه های تصدی وزارت آموزش و پرورش مطرح شد، سرانجام این اتفاق نیفتاد تا او بر کرسی مدیریت مؤسسه همشهری تکیه بزند.

پس از او بود که خبر انتصاب «خسرو طالب زاده» به مدیر مسئولی جدید روزنامه همشهری نیز رسانه ای شد. طالب زاده از فعالان قدیمی رسانه است که سابقه فعالیت رسانه ای در برخی رسانه های اصلاح طلب را دارد. او همچنین سابقه کار در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به عنوان معاون خبر را نیز داشته است.

دی ماه سال 1395 طالب زاده به عنوان مشاور «سیدرضا صالحی امیری» وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده بود و اکنون در تغییرات جدید روزنامه همشهری به عنوان مدیر مسئول این روزنامه منصوب شده است.

نارضایتی رسانه‌ای‌های اصلاح‌طلب از تغییر و تحولات موسسه همشهری
هرچند این انتصاب ها حق طبیعی تیم مدیریتی جدید شورا و شهرداری تهران است، انتصاب مدیر هفتاد ساله برای مؤسسه و روزنامه همشهری خیلی به مذاق فعالان رسانه ای اصلاح طلب خوش نیامده است و به کارگیری افراد مسن و بی توجهی به قشرهای جوان تر از انتقادات جدی آنان است که در قبال تغییرات مدیریتی روزنامه همشهری مطرح کرده اند.

در همین زمینه، ابراهیمی سوته از فعالان رسانه ای اصلاح طلب که اتفاقا کارمند شهرداری هم هست نوشته: خانواده بزرگ شهرداری به برکت برخورداری از نیروهای با تجربه تحصیل کرده و عمدتا جوان، دارای سرمایه عظیمی است که هم از جهت کارآمدی و هم از منظر رویکرد نظری می توانند همگام با شورای شهر تهران و مدیریت شهری، زمینه تحول بنیادین را در همه عرصه ها پدید آورند.

جناب آقای مرتضی حاجی، یکی از نیروهای خدوم و با تجربه است که نام ایشان با اصلاحات و رئیس جمهور دولت اصلاحات گره تاریخی خورده است. عزت و اعتبار ایشان برای جریان اصلاح طلبان بر کسی پوشیده نیست. هرچند حضور ایشان در عرصه سیاست گذاری و مدیریت مؤسسه همشهری می تواند آرامش خوبی برای آن مجموعه ایجاد کند، باید به عواقب این انتصاب هم بیشتر تمرکز کنیم.

روزنامه همشهری یکی از رسانه های مکتوب و پیشروست که از بدو تولد، همیشه صاحب ابتکار و نوآفرینی در عرصه رسانه های مکتوب کشور بود . واضح است برای ادامه این مسیر با به کار گیری از عناصر تحصیل کرده و خوش فکر همچنان همشهری را پیشتاز در نوآوری رسانه های کشور قرار دهیم. عدم به کار گیری نسل های بعد از انقلاب و تمرکز بر عناصر نسل قبل از انقلاب خسارات جبران ناپذیری را متوجه مدیریت شهری تهران و در نهایت کشور خواهد کرد .

«سینا قنبرپور» روزنامه نگار اصلاح طلب که سابقه همکاری با مجموعه روزنامه همشهری را دارد نیز توئیت کرده که «منکر تجربه نیستم، ولی این مصداق خودخواهی تصمیم گیران است. فقط به خودشان اعتماد دارند؛ وزراء تغییر نمی کنند حالا به شهرداری تهران و همشهری هم سرایت کرده.»

به نظر می رسد طیف رسانه ای های اصلاح طلب به هیچ عنوان از تغییر تحولات در بدنه رسانه های منتسب به شهرداری رضایت ندارند و برخی هم این گونه از جانب شهردار جدید تهران نقل قول می کنند که او گفته است: «به هیچ عنوان تصمیمات سیاسی و جناحی نخواهد گرفت و تلاشش بر این است که در تغییر و تحولات شهرداری و مجموعه های آن فراجناحی عمل کند.» مسأله ای که خیلی به مذاق برخی اصلاح طلبان خوش نیامده است.

مجموعه همشهری از مجموعه های رسانه ای پیشرو در کشور است که همواره نوآوری ها و خلاقیت های بسیاری در عرصه رسانه مکتوب داشته است. با روی کار آمدن اصلاح طلبان در شورا و شهرداری تهران، آنها حساب ویژه برای به کارگیری نیروهایشان در مجموعه هایی نظیر همشهری که سنگ بنای تأسیس آن در زمان مدیریت کرباسچی بر شهرداری تهران نهاده شد، باز کرده بودند.

حالا گویا تغییر و تحولات در این رسانه به گونه ای در حال رقم خوردن است که برخی فعالان رسانه ای اصلاح طلب از آن ناراضی هستند و بر این عقیده اند که به آنچه در ذهن داشته اند، نخواهند رسید. اول از این باب که نیروهای جوان و رسانه ای اصلاح طلبی سهمی از مدیریت همشهری نبرده اند و کار برای مدیریت این مجموعه به چهره های قدیمی سپرده شده است و دوم هم از این بابت که انتظارات آنان برای تغییر در بدنه همشهری هم به لحاظ سرعت انجام آن و هم به لحاظ میزان تغییرات خیلی سریع و زیاد بوده است که به نظر می رسد با رویکرد فعلی محقق شدنی نیست.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۲
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
تمام بشریت می دانند طیف اصلاح طلب بخدا اهل کار نیستن فقت حز ب بازی وبست نمونش سید محمد خاتمی
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
متاسفانه اصولگرایان خیلی درانتصاب مدیران ولگارندوهرکسی رابه صرف هم مسلک بودن برمی گزیننددرعوض این ها درانتخاب مدیران خیلی بسته عمل می کنندوبیشتریک بانداهل بده بستانندکه به یمن تیزهوشی دراستفاده ازفرصت ها به قدرت می رسندبعدفرصت راازهمه می گیرند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ایام فاطمیه حمله به آرامکو مایکل دندریا حسن باقری معامله قرن کروناویروس علی دیواندری محمدرضا شجریان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر