بازدید ۲۵۱۷
گزارش تیر ماه 96 بانک مرکزی در مورد بازار مسکن در شهر تهران را می توان آخرین گزارش این نهاد پیرامون وضعیت مسکن در دولت یازدهم دانست. بررسی مجموعه این گزارش ها از بهمن 92 تا تیر ماه 96 نشان می دهد که وضعیت مسکن در دولت یازدهم به لحاظ معاملات تقریباً بدون تغییر بوده است ولی به لحاظ قیمت، مسکن در طول این بازه متری یک میلیون تومان گران تر شده است.
کد خبر: ۷۱۷۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰ 01 August 2017
گزارش تیر ماه 96 بانک مرکزی در مورد بازار مسکن در شهر تهران را می توان آخرین گزارش این نهاد پیرامون وضعیت مسکن در دولت یازدهم دانست. بررسی مجموعه این گزارش ها از بهمن 92 تا تیر ماه 96 نشان می دهد که وضعیت مسکن در دولت یازدهم به لحاظ معاملات تقریباً بدون تغییر بوده است ولی به لحاظ قیمت، مسکن در طول این بازه متری یک میلیون تومان گران تر شده است.   

به گزارش تابناک اقتصادی، مسکن و ساختمان از جمله بخش هایی بود که در طول دولت یازدهم به روایت آمار هرگز نتوانست وارد دوران رونق شود و همواره می توان گفت در رکود بود. حتی طرح های مختلف وزارت مسکن نیز نتوانست که شرایط را به گونه ای پیش ببرد که بتوان شاهد تکانه هایی در بازار مسکن بود. البته در سال 95 به دلیل اجرایی شدن برجام بازارها اندکی رونق گرفت که بازار مسکن نیز از این امر مستثنی نبود، اما این رونق ماندگار نبود.

آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون بازار مسکن در شهر تهران که مربوط به تیر ماه 96 می باشد در 7 مرداد ماه منتشر شد. با انتشار این گزارش، حال می توان به بررسی وضعیت مسکن در طول دولت یازدهم پرداخت. البته باید گفت که اولین گزارش مربوط به وضعیت بازار مسکن، در بهمن ماه 92 منتشر شده است و بنابراین بازه مورد بررسی از بهمن ماه 92 تا تیر ماه 96 خواهد بود. 

بررسی گزارش بهمن ماه 92 نشان می دهد که تعداد معاملات مسکن در آن برهه از زمان حدود 14 هزار و 575 معامله بوده است. در تیر ماه 93 تعداد معاملات مسکن با کاهشی 3.6 درصدی به 14 هزار و 49 مورد معامله رسید. یک سال بعد یعنی در تیر ماه 94 اوضاع بسیار بدتر از قبل شد و تعداد معاملات مسکن با افتی 17 درصدی به 11 هزار و 645 معامله تنزل کرد. در سال 95 تقریباً تمام بازارها با شوک مربوط به اجرایی شدن برجام تکان هایی از خود نشان دادند و به سمت رونق حرکت کردند و بازار مسکن نیز از این امر مستثنی نبود به طوری که مطابق با گزارش بانک مرکزی در تیر ماه همین سال تعداد معاملات مسکن با افزایشی 28 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 14 هزار و 905 معامله افزایش یافت و تقریباً می توان گفت افت سال 93 را جبران نمود. طبق آخرین گزارش بانک مرکزی که مربوط به تیر ماه سال 96 می باشد، تعداد معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته اندکی کاهش داشته است. در این گزارش تعداد معاملات مسکن در تیر ماه 96، 14 هزار و 533 مورد معامله اعلام شده است. می توان گفت تعداد معاملات مسکن در مقایسه با بهمن ماه 92 تقریباً ثابت مانده است. نمودار زیر تعداد معاملات مسکن در شهر تهران در طی بازه زمانی بهمن ماه 92 تا تیر ماه 96 را نشان می دهد.

وضعیت مسکن در دولت یازدهم: ثبات در معاملات، افزایش در قیمت

بررسی قیمت مسکن در طی بازه زمانی بهمن ماه 92 تا تیر ماه 96 بیانگر آن است که متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران یک میلیون تومان گرانتر شده است. در بهمن ماه 92، قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود 3.6 میلیون تومان بوده است. در تیر ماه 93، هر مترمربع مسکن با افزایشی 300 هزار تومانی نسبت به بهمن ماه 92 به 3.9 میلیون تومان رسیده است. یک سال بعد یعنی در تیر ماه 94 با افت تعداد معاملات، قیمت هر مترمربع مسکن نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهشی 100 هزار تومانی به متری 3.8 میلیون تومان رسیده است. گزارش مربوط به تیر ماه 95 خبر از افزایش 500 هزار تومانی هر مترمربع مسکن نسبت تیر ماه 94 می دهد. بنابراین در تیر ماه 95 هر مترمربع مسکن حدود 4.3 میلیون تومان معامله شده است. در تیر ماه 96 نیز مجدداً قیمت هر مترمربع مسکن با افزایشی 300 هزار تومانی نسبت به تیر ماه 95 به 4.6 میلیون تومان رسیده است. 

وضعیت مسکن در دولت یازدهم: ثبات در معاملات، افزایش در قیمت

با توجه به اینکه اولاً بخش مسکن و ساختمان با بخش های گسترده ای در ارتباط بوده و خارج شدن این بخش از رکود می تواند تاثیرات فراوانی را بر خیلی از مشاغل بگذارد و ثانیاً با توجه به اینکه هزینه مسکن سهم قابل ملاحظه را در سبد هزینه ای خانوارها دارد، دولت دوازدهم و بالاخص وزیر مسکن آن باید نگاه ویژه ای را به این بخش داشته باشند و تمامی تحولات آن را در راستای ارائه طرح های کارآمدتر رصد کنند. 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ال پالیتو محمد باقر قالیباف علی نیکزاد مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی