بازدید ۱۷۸۶۱
داستان ادامه‌دار حق پخش تلویزیونی؛
در حالی که سازمان و لیگ و فدراسیون فوتبال پیرو موضع‌گیری‌های چند ماه پیششان درباره ‌حق پخش تلویزیونی واقعی مسابقات لیگ بر‌تر از ‌پخش نشدن رقابت‌های لیگ از هفته پنجم خبر داده بودند، با ورود شورای امنیت کشور، ماجرا وارد فاز جدیدی شد و مسابقات این هفته هم از آنتن صدا و سیما پخش می‌شود.
کد خبر: ۴۲۸۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۰:۵۵ 23 August 2014
شورای امنیت کشور ورود کرد تا مسابقات هفته پنجم هم پخش شوددر حالی که سازمان و لیگ و فدراسیون فوتبال پیرو موضع‌گیری‌های چند ماه پیششان درباره ‌حق پخش تلویزیونی واقعی مسابقات لیگ بر‌تر از ‌پخش نشدن رقابت‌های لیگ از هفته پنجم خبر داده بودند، با ورود شورای امنیت کشور، ماجرا وارد فاز جدیدی شد و مسابقات این هفته هم از آنتن صدا و سیما پخش می‌شود.

به گزارش «تابناک»، نزدیک به ۹ ماه است، ‌رئیس فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ ایران، از عزم جزم خود برای مشخص کردن تکلیف حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال سخن می‌گویند. آن‌ها حتی از ‌پخش نشدن مسابقات لیگ بر‌تر از هفته پنجم خبر داده بودند، زیرا صدا و سیما ‌پیش از این‌ رقمی پایین‌تر از رقم سازمان لیگ، ماجرای امضای قرارداد جدید را وارد پیچ حل‌نشدنی کرده بود.

به این ترتیب، علی کفاشیان از روزهای اخیر شروع به کشیدن خط و نشان برای صدا و سیما کرد که از این هفته، یعنی از فردا ـ که رقابت‌های هفته پنجم آغاز می‌شود ـ مانع ورود دوربین‌های سازمان صدا و سیما به ورزشگاه‌ها خواهد شد و ‌بازی‌های این هفته از تلویزیون پخش نخواهد شد. پیش از این، مدیران عامل شانزده باشگاه لیگ برتری در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند، در صورتی که تا روز یکشنبه، دوم شهریور قرارداد حق پخش تلویزیونی امضا نشود، از ورود دوربین‌ها به ورزشگاه‌ها جلوگیری خواهند کرد.

از سوی دیگر، رسانه‌ها از نشست امروز مسئولان فدراسیون، سازمان لیگ و سازمان صدا و سیما برای حل مشکل حق پخش خبر داده بودند تا یک روز پیش از آغاز هفته پنجم، تکلیف حق پخش رقابت‌های لیگ بر‌تر مشخص شود؛ اما جلسه امروز، یک مهمان ویژه داشت و آن هم ‌اعضای کمیسیون ورزشی شورای امنیت ملی کشور بود که در جلسه امروز وزارت کشور حضور پیدا کرد.

مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ بر‌تر فوتبال ایران ـ که به ‌نمایندگی فدراسیون فوتبال در جلسه امروز وزارت کشور بود ـ ‌گفت: «در جلسه امروز مصوب شد تا سازمان لیگ بر‌تر فوتبال ایران و فدراسیون فوتبال و سازمان صدا و سیما هرچه زود‌تر بر سر مسأله حق پخش به توافق برسند و در صورت عدم توافق وزارت ورزش و دولت هر چه زود‌تر به این مسأله رسیدگی کند‌».

تاج در ادامه گفت: «با توجه به اینکه اعضای کمیسیون ورزشی شورای امنیت ملی اعتقاد داشتند، ‌مسأله عدم پخش تلویزیونی مسابقات ممکن است، پیامدهای منفی‌ داشته باشد، بنابراین فعلا ماجرای عدم پخش تلویزیونی ملغی شد تا در اسرع وقت، دو طرف بر سر این مسأله به توافق برسند‌».

تاج همچنین گفت: «اعضای شورای امنیت کشور ضمن تأکید بر قید «اسرع وقت» برای حل این مشکل به سازمان صدا و سیما هم مانند سازمان لیگ و فدراسیون تذکر دادند تا هر چه زود‌تر نسبت به حل این مسأله اقدام کند‌».

به این ترتیب، سازمان لیگ با گذاردن این بیانیه روی خروجی وب‌سایتش، از پخش بازی‌های هفته پنجم خبر داد: «حسب نامه دبیر محترم شورای امنیت کشور و پیرو مصوبه ۱/ ۶/ ۹۳ جلسه کمیسیون ورزش شورای امنیت کشور به دستور ریاست فدراسیون فوتبال، مبنی بر اینکه در اسرع وقت جلسه توافق و هماهنگی بین سازمان صدا و سیما، وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون و رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران تشکیل و مسائل فی ما بین را حل و فصل نمایند، در صورت عدم توافق مبلغ پیشنهادی توسط وزارت ورزش و جوانان از طریق هیات دولت پیگیری گردد. لذا به منظور اجرای مصوبه کمیسیون ورزشی شورای امنیت کشور و جلوگیری از تبعات منفی تا تشکیل جلسه، ورود دوربین‌ها بلامانع است‌».

پیش از این و در ماه گذشته با توجه به پایان قرارداد پخش تلویزیونی رقابت‌های لیگ بر‌تر، سازمان لیگ ایران پس از ‌کارشناسی‌های فراوان و در پایان قرارداد سه ساله حق پخش تلویزیونی، رقم ۱۸۰ میلیارد تومان در سه سال را به صدا و سیما برای پوشش تلویزیونی مسابقات فوتبال پیشنهاد داد؛ رقمی که بخش عمده‌ای از آن در ازای هزینه به باشگاه‌های لیگ بر‌تر اهدا می‌شود که ‌بر پایه برآورد سازمان لیگ تا ۶۰ درصد هزینه باشگاه‌ها ‌را پوشش می‌دهد.

اما پس از اینکه نزدیک به ده ماه مسئولان فوتبال ایران مصاحبه نموده ‌و با صدا و سیما نامه‌نگاری کردند، سرانجام مسئولان صدا و سیما در پاسخ، رقم ۲۲ میلیارد را برای یک سال ‌به فدراسیون فوتبال پیشنهاد دادند؛ رقمی که با رقم واقعی اختلاف فاحشی دارد.

اکنون درگیری سازمان صدا وسیما و سازمان فوتبال ایران، وارد روزهای حساس‌تری شده است؛ روزهایی که پای شورای امنیت کشور نیز برای پا‌درمیانی به این مسأله باز شده است. ‌باید دید با اولتیماتومی که شورای امنیت کشور به دو طرف داده، چه اتفاقی برای ماجرای حق پخش می‌افتد.
اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 پست پلاس عبدالمالک ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 پوکی استخوان