بازدید 7708
هفتصد و چهل و هشتمین روز از حمله روسیه به اوکراین

شروط روسیه برای مذاکره با آمریکا درباره اوکراین / قرار گرفتن رئیس اطلاعات نظامی اوکراین در لیست ترور روسیه

هفتصد و چهل و هشتمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
کد خبر: ۱۲۲۹۱۰۳
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۶ 27 March 2024

 

بین الملل تابناک: هفتصد و چهل و هشتمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

روسیه: فرانسه مبارزه با تروریسم را از اوکراین شروع کند
۱۴۰۳/۰۱/۰۹ - ۰۲:۰۰

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که مسکو هیچ پیشنهادی از پاریس برای مبارزه با تروریسم بین‌المللی دریافت نکرده است.

 زاخارووا در کنفرانسی خبری در این‌باره گفت: وزارت خارجه روسیه تاکنون هیچ پیشنهادی از سوی طرف فرانسوی در چارچوب مبارزه با تروریسم بین‌المللی دریافت نکرده است.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه اخیرا مدعی شده بود که به روسیه پیشنهادی مبنی بر تقویت همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم ارسال کرده است.

زاخارووا در ادامه گفت که اگر فرانسه می‌خواهد با تروریسم مقابله کند باید ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف کند.

حمله تروریستی و تیراندازی‌های مرگبار روز جمعه در سالن کنسرت کروکوس در حومه مسکو به کشته شدن ۱۳۷ نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر منجر شد.

«نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه در پاسخ به اینکه آیا اوکراین یا داعش مسئول این حمله هستند که ۱۳۷ کشته برجای گذاشت، گفت «البته که اوکراین است».

توافق اعضای اتحادیه اروپا برای واردات محصولات غذایی از اوکراین
۱۴۰۳/۰۱/۰۹ - ۰۱:۰۸

بلژیک چهارشنبه شب اعلام کرد که سفرای کشورهای اتحادیه اروپا در مورد تمدید وارد مواد غذاییِ بدون تعرفه از اوکراین توافق کردند.

 بلژیک که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، در شبکه اجتماعی ایکس گفت که این توافق «رویکرد متعادل میان حمایت از اوکراین و حمایت از بازارهای محصولات کشاورزی در اتحادیه اروپاست.»

این توافق قرار است به پارلمان اروپا برود تا در آنجا نیز به تصویب قانونگذاران اتحادیه اروپا برسد.

اتحادیه اروپا پیشتر به توافقی ضمنی در این باره دست یافته بود اما فرانسه و لهستان معتقد بودند که برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازارهای کشاورزی اروپا باید محدودیت‌های بیشتری بر محصولات کشاورزی و غذایی اوکراین وضع شود.

اعتراض نسبت به وضعیت معیشتی و قوانین اتحادیه اروپا در عدم استفاده از کودهای شیمیایی بسیاری از کشاورزان کشورهای اروپایی را در طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته به خیابان‌ها کشیده است.

این در حالی است که واردات گسترده غلات اوکراین به بازارهای اتحادیه اروپا موجب نارضایتی گسترده در میان کشاورزان و برخی دولتمردان اروپایی شده است.

از سوی دیگر، دونالد توسک نخست‌وزیر لهستان متعهد شده است حمایت نمایندگان مجلس را برای تحریم محصولات کشاورزی روسیه و بلاروس جلب کند.

توسک با تاکید بر ضرورت اتخاذ تصمیم مشترک از سوی اتحادیه اروپا در مورد تحریم محصولات کشاورزی روسیه و بلاروس، خاطرنشان کرد: این موضوع نه‌ تنها به دلیل تقویت تحریم‌ها علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین مهم است بلکه به خاطر افزایش حمایت از بخش کشاورزی در لهستان و لیتوانی نیز اهمیت دارد.

لتونی یک دیپلمات روس را عنصر نامطلوب اعلام و حکم اخراج او را صادر کرد
۱۴۰۳/۰۱/۰۹ - ۰۰:۰۲

 وزارت خارجه لتونی اعلام کرد که یک دیپلمات روسیه در این کشور را عنصر نامطلوب قلمداد کرده و دستور اخراج وی را صادر کرده است.

 کریسیانیس کارینس وزیر خارجه لتونی چهارشنبه شب در بیانیه‌ای گفت که این دیپلمات سفارت روسیه در «ریگا» تا دهم آوریل (۲۲ فروردین) خاک لتونی را ترک کند.

وزارت خارجه لتونی روز چهارشنبه «اولگ زیکوف» کاردار روسیه را احضار و نسبت به «اظهارات غیرقابل قبول و تحریک‌آمیز» سفارت روسیه «در یک بازه زمانی طولانی» اعتراض کرد.

این وزارتخانه افزود که سفارت روسیه در ریگا «همچنان به اظهارات نامناسب برای بی‌اعتبار کردن آژانس‌ها و نهادهای دولتی لتونی و ایجاد نفرت در جامعه این کشور ادامه می‌دهد.»

در بهمن ماه، کارداران سفارتخانه‌های کشورهای استونی، لتونی و لیتوانی در مسکو به دلیل آنچه عدم پاسخ مناسب به درخواست‌های مکرر روسیه در موضوع تأمین امنیت سفارتخانه‌های این کشور در زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شد، به وزارت خارجه روسیه احضار شدند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: به کشورهای حوزه بالتیک یادآور شد که بر اساس مفاد کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک و بر اساس رویه بین المللی پذیرفته شده، مسئولیت اتخاذ تمام اقدامات مناسب برای حفاظت از نمایندگی های دیپلماتیک بر عهده کشورهای میزبان است.

وی افزود:‌ فدراسیون روسیه به اطمینان از اجرای تعهدات کشورهای بالتیک ادامه خواهد داد و در صورت ادامه وضعیت کنونی، مسکو در چارچوب دوجانبه و نیز در قالب ساختارهای بین‌المللی در این زمینه قاطعانه عمل خواهد کرد و مقام‌های این کشورها را عامل چنین وضعیتی می‌داند.

جنگنده‌های دانمارک به‌جای اوکراین به آرژانتین می‌روند
۱۴۰۳/۰۱/۰۸ - ۲۱:۳۵

دانمارک قصد ندارد تمام جنگنده‌های «اف-۱۶» خود را به اوکراین ارسال کند و قرار است شماری از آن‌ها عازم آمریکای جنوبی شوند.

دانمارک پس از دریافت تاییده از آمریکا، ۲۴ جنگنده اف-۱۶ خود را به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار به آرژانتین می‌فروشد.

«ترولس لوند» وزیر دفاع دانمارک روز سه‌شنبه با «لوئیس پتری» همتای آرژانتینی خود در بوینس‌آیرس دیدار و قرارداد فروش این جنگنده‌ها را امضا کرد.

بلومبرگ نوشت این کشور واقع در منطقه نوردیک اروپا پیشتر ۱۹ فروند جنگنده اف-۱۶ خود را به اوکراین هبه کرده بود و قرار است ناوگان هوایی کنونی خود را با جنگنده‌های «اف-۳۵» جایگرین کند؛ با این حال تحویل جنگنده‌های جدید به کپنهاگ به دلیل موانع فناوری در شرکت «لاکهید مارتین» آمریکا، با تاخیر مواجه شده است.

وزیر دفاع دانمارک گفته انتظار می‌رود تحویل اف‌-۱۶‌ها به آرژانتین در «سال‌های پیش‌رو» انجام شود و عقد این قرارداد با «هماهنگی نزدیک» آمریکا انجام شده است.

قرار گرفتن رئیس اطلاعات نظامی اوکراین در لیست ترور روسیه
۱۴۰۳/۰۱/۰۸ - ۲۱:۳۲

رئیس سرویس فدرال روسیه می‌گوید مقام ارشد اطلاعات نظامی اوکراین یک هدف مشروع برای این کشور است.

«الکساندر بورتنیکوف» رئیس سرویس فدرال روسیه تهدید کرد «کریل بودانوف» رئیس اطلاعات نظامی اوکراین یک هدف مشروع برای نیروهای نظامی روسیه است.

یک دادگاه در مسکو در دسامبر ۲۰۲۳ بودانوف را به راهبری بیش از ۱۰۰ «حمله تروریستی» از جمله حملات پهپادی به زیرساخت‌های غیرنظامی روسیه متهم کرد.

راشاتوی نوشته بودانوف به صورت آشکار از حملات به خاک روسیه حمایت کرده، از جمله مناطقی که روسیه آن‌ها را تصرف کرده است.

بورتنیکوف روز سه‌شنبه و با اشاره به بودانوف و مقام‌های اطلاعاتی دیگر اوکراین گفت: «آن‌هایی که مرتکب جنایت علیه روسیه و مردم روسیه شده اند، یک هدف مشروع هستند».

این مقام روسیه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه چرا تاکنون علیه آن‌ها اقدامی صورت نگرفته هم گفت این امکان «در پیش است».

یک دادگاه در مسکو روز سه‌شنبه نیز برای «واسیلی مالیوک» رئیس سرویس امنیتی اوکراین به اتهام راهبری حمله به پل کریمه دستور بازداشت صادر کرد.

شروط روسیه برای مذاکره با آمریکا درباره اوکراین 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین با اشاره به استقبال روسیه از مذاکرات با آمریکا، تاکید کرد که این مذاکرات تنها زمانی صورت خواهد گرفت که درباره تمام مسائل مربوطه مباحث جامعی انجام شود.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا دیروز گفت که سفارت مسکو از زمان حمله تروریستی جمعه هفته گذشته به مسکو، به تماس‌های «موقت» با دولت آمریکا بسنده کرده است اما هفته آینده درباره «روابط دوجانبه و اینکه آیا هیچ بختی برای از بین نرفتن تمام و کمال روابط روسیه-آمریکا وجود دارد یا خیر»، رایزنی خواهد کرد.

پسکوف دراین‌باره گفته است: مسکو برای مذاکره با واشنگتن، به حد کفایت «تمایل سیاسی» دارد اما فقط در صورتی که بحث و تبادل نظر به طور تمام و کمال درباره تمام مسائل دخیل صورت گیرد.

وی ادامه داد: ولادیمیر پوتین بارها گفته است که ما از مذاکرات استقبال می‌کنیم و اعتقاد داریم، رایزنی جامع درباره تمام موضوعات ضروری است. البته نمی‌توان برخی مسائل که هم‌اکنون در اولویت روابط دوجانبه ماست، جدا کرد و صرفاً به آنها پرداخت!

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز در نوامبر ۲۰۲۳ گفته بود که مسکو در تلاش است، به این موضوع پی ببرد که در شرایط موجود، آیا مذاکره با آمریکا هیچ معنایی دارد یا خیر؟!

کی‌یف: احتمال استقرار نظامیان اروپایی در اوکراین وجود دارد

وزیر خارجه اوکراین با اظهار نارضایتی از کاهش کمک‌های نظامی غرب به کی‌یف در ماه‌های اخیر، گفت: استفاده فزاینده مسکو از مهمات ارتقا یافته و هدایت شونده دلیل اصلی از دست دادن مواضع نیروهای اوکراین در ماه‌های اخیر بوده است.

کولبا با بیان اینکه اگر سامانه‌های دفاع هوایی بیشتری در اختیار اوکراین بود، نه نیروهای این کشور در ماه‌های اخیر مواضع خود را از دست می‌دادند و نه زیرساخت‌های این کشور به شدت آسیب می‌دیدند، تاکید کرد: اگر سامانه‌های پاتریوت بیشتری داشتیم، هواپیماهای روسی حامل آن بمب‌های ارتقا یافته و هدایت شونده را قبل از رسیدن به اهدافشان، ساقط می‌کردیم.

وی در ادامه با ابراز تاسف از مقاومت قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکا در برابر تلاش‌های جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده برای در نظر گرفتن یک کمک ۶۰ میلیارد دلاری جدید به اوکراین، در پاسخ به پرسشی درخصوص دلیل تمایل نداشتن برلین به ارائه موشک‌های دوربرد تاروس به اوکراین، گفت: بارها درباره این موضوع صحبت کرده‌ام و دیگر از پاسخ به این پرسش خسته شده‌ام.

کولبا همچنین با استقبال از مواضع امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه درباره احتمال اعزام نیروهای نظامی به اوکراین، یادآور شد: ما هرگز درخواست اعزام نیروهای نظامی شرکای خود به اوکراین را نکرده‌ایم اما ممکن است شرایط جنگ به نحوی پیش برود که آنها برای جلوگیری از پیشروی نیروهای روسیه، چاره‌ای جز اعزام نظامیان خود به اوکراین نداشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه من کاملاً از این واقعیت آگاه هستم که اروپایی‌ها به ایده جنگ عادت ندارند اما این رویکرد آنها یک بی‌احتیاطی محض است که آثار منفی آن دامن‌گیر خود و فرزندانشان خواهد شد، ادعا کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تنها به شکست اوکراین بسنده نخواهد کرد.

اوکراین ۸۸۰ میلیون دلار از صندوق بین‌المللی پول دریافت کرد

دنیس شمیحال، نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد که صندوق بین‌المللی پول در سومین مرحله از تسهیلات صندوق توسعه خود به اوکراین، ۸۸۰ میلیون دلار به کی‌یف پرداخت کرده است.

به گزارش اوکراین اینفو، شمیحال با بیان اینکه اوکراین در تلاش است تا تعهداتش به شرکای خود را به بهترین نحو ممکن به اجرا برساند، اظهار کرد: این کمک مالی به اوکراین برای پوشش هزینه‌های اولویت‌دار بودجه و حفظ ثبات مالی و اقتصاد کلان در این کشور کمک خواهد کرد.

نخست‌وزیر اوکراین در ادامه سخنان خود، تصریح کرد: ما از حمایت و همکاری صندوق بین‌المللی پول سپاسگزاریم.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۹
اللَّهُمَّ اشغل الظالِمينَ الظالِمينَ، واجعلنا بینهم سالمین و غانمین.
امیدوارم جنگ بین آمریکای جنایتکار و اروپای استثمارگر با روسیه مسیحیان ارتودکس و چین کنفسیوس همیشه ادامه داشته باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
انشاالله
روسیه را به اکراین راه نمی دن سراغ کیف را می گیره!
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۵:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
خودت فهمیدی چی گفتی
پوتینی ها با مزه هستند. مثل وزیر اقتصاد که می گه برنامه سری! دشمن این بود که دلار را به 90 هزار تومن برسانند ولی ما در 60 تومن نگه داشتیم و حماسه افریدیم و شایسته نشان لیافت(سکه 40 میلیونی طلا) هستیم! حالا هم پوتینی ها میگن خود طرفداران ذلنسکی به اونها گفتند که قرار بود اکراین به نمایندگی از ناتو در یک عملیات ویژه نظامی! مسکو را دو هفته ای فتح کند ولی ما انها را عقب راندیم و دو سال هست که در مرز روسیه زمین گیر شدند! مانند اون بنده خدایی که به طرف گفت زمین را بکن تا سیم تلفن پیدا کنی. طرف کند و کند هیچی نبود. بهش گفت این نشون میده ما صد سال پیش از بیسیم و موبایل استفاده می کردیم!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
تو به دلار ایران چکار داری اجنبی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
ولی بایدنگی ها بی مزه هستن
پس از سخنان اخیر پسکوف حالا معلوم شد که چرا پوتین از لفظ عملیات ویژه نظامی برای جنگ تمام عیار علیه کشور کوچکتر استفاهد کرده. این پوتینی ها اونقدر شجاع! هستند که حتی حاضر نیستند مسئولیت اغاز جنگ را بپذیرند چخ برسه بخواهند با عمل به تهدیدات اخر الزمانی خود با عزاییل یا شب اول قبل ملاقات کنند. پسکوف گفته عملیات ویژه نظامی ما محدود و در حد یک عملیات محلی بود ولی بعد که ذلنسکی به امر ما گوش نکرد! و از کیف خارج نشد و ناتو به او کمک کرد دیگر تبدیل به جنگ شد و مسئولیت تبدیل این عملیات محدود به جنگ با ذلنسکی و ناتو هست!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
بالاخره مسکو رو با ناتو گرفتی یا آره؟
جنگ اوکراین هم مثل تمام جنگ های تاریخ یه روزی تموم میشه . اما اینکه چجوری تموم میشه واقعا غیرقابل پیش بینیه .
روس ها بر عکس اوکراینی ها مشکل کمبود نفرات ندارن و مزدورهای زیادی از کشورهای مختلف استخدام کردن البته اوکراین هم این کارو میکنه اما نه به خوبی روسیه .
پوتین امشب گفته این که میگن روسیه با ناتو در حال جنگه مزخرفه ولی یک عده اصرار دارن روسیه با ناتو داره میجنگه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
اینا سیاسته پسرم برو مشقاتو بنویس
برگ چنار بیانیه صادر کرد
در این بیانیه ذکر شده در راستای کشته شدن چند کودک بیگناه در میان کودکان گناهکار کنسرت به داعش در داخل مسکو حمله خواهد کرد
این حمله انتقامی به چند منطقه در مسکو که تعداد زیادی داعشی در آنجا مستقر هستند با کمک سربازان مخفی امریکایی اتفاق خواهد افتاد
همچنین در راستای کمبود امنیت برای مردم روسیه تا 6 روز دیگر رهبر روسیه برکنار خواهد شد
مدودوف امروز تا این ساعت تهدید به حمله اتمی نکرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
از عجایب روزگاره واقعا!
شکست غرب و زلنسکی بدبخت کاملا عیان است آنکه نمی بیند کور است!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
چیش به تو میرسه حالا انقد حرص میخوری
بیانیه پشت بیانیه
برچسب منتخب
# جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل